Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Ο αρχαίος ΚΟΚ και η επικείμενη ψήφιση

  1. #1
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903

    Ο αρχαίος ΚΟΚ και η επικείμενη ψήφιση

    Αρχαίος ΚΟΚ, αλλά φωτιά τα πρόστιμα


    Δύο χρόνια «μαγείρευε» το υπουργείο Μεταφορών τον νέο Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και αντί αυτού κατέθεσε χθες στη Βουλή ένα «σχέδιο τροποποιήσεων» που, εκτός από κάποιες επιβεβλημένες αλλαγές και τα υψηλά πρόστιμα, δεν αφαιρεί ούτε καν τις ξεχασμένες διατάξεις που χρονολογούνται από τα μέσα του προηγούμενου αιώνα.


    Ετσι παραμένουν σε ισχύ μερικές μνημειώδεις παράγραφοι, όπως αυτή του άρθρου 13 που ορίζει πως κάθε κινούμενο όχημα πρέπει να έχει οδηγό, πιθανόν επειδή ο νομοθέτης είχε φόβο για τα αυτοκίνητα-φαντάσματα.

    Επίσης, παραμένει σε ισχύ η υποχρέωση των βοσκών να τοποθετούν φωτεινά σήματα στο πρώτο και το τελευταίο ζώο τους αν και ώς τώρα κανείς δεν έχει πείσει για παράδειγμα ένα πρόβατο με... φανάρια να παραμείνει στο τέλος του κοπαδιού.

    Στον αντίποδα τώρα, ο ΚΟΚ εισάγει κάποια νέα στοιχεία, όπως η λωρίδα έκτακτης ανάγκης (ΛΕΑ) των αυτοκινητόδρομων που σήμερα χρησιμοποιείται για την κανονική κυκλοφορία. Η χρήση της ΛΕΑ γίνεται πλέον μόνο από οχήματα υπηρεσιών άμεσης ανάγκης (Αστυνομία, Πυροσβεστική, ΕΚΑΒ κ.τ.λ.) και από οχήματα συντήρησης των δρόμων, ενώ οι παραβάτες θα πληρώνουν πρόστιμο 200 ευρώ.

    Το ίδιο πρόστιμο ισχύει και για όσους παρκάρουν στις διαπλατύνσεις σηράγγων, ενώ 200 ευρώ θα πληρώνουν και όσοι οδηγούν χωρίς άδεια.

    Για τις ζώνες ασφαλείας καταργούνται μεν οι εξαιρέσεις που υπήρχαν στον ΚΟΚ για ορισμένες κατηγορίες όπως οι ταξιτζήδες και οι ταχυδρομικοί διανομείς.

    Ωστόσο, ο υπουργός Μεταφορών θα έχει το δικαίωμα με μια απλή απόφασή του να καθορίσει ποιοι οδηγοί εξαιρούνται από την υποχρέωση χρήσης της ζώνης.

    Το κύριο, βέβαια, στοιχείο των προτεινόμενων αλλαγών είναι η κατακόρυφη αύξηση των προστίμων για τις πιο επικίνδυνες παραβάσεις.

    Για τους οδηγούς οι καμπάνες των 700 ευρώ θα ηχήσουν στην περίπτωση παραβίασης του κόκκινου, του STOP και των σιδηροδρομικών διαβάσεων, ενώ αν τυχόν συλληφθείτε να οδηγείτε μεθυσμένοι σας περιμένουν πρόστιμο 1.200 ευρώ, φυλάκιση ώς και 2 μήνες και αφαίρεση του διπλώματος για 6 μήνες. Σημειώνεται πως για όλα τα πρόστιμα προβλέπεται έκπτωση 50% στην περίπτωση που ο παραβάτης καταβάλει το ποσό ώς και 10 ημέρες μετά τη βεβαίωση της παράβασης.

    Ο ΚΟΚ θα συζητηθεί τις επόμενες ημέρες στην αρμόδια επιτροπή και ακολούθως θα πάρει τον δρόμο για την ψήφισή του από την ολομέλεια της Βουλής, ενώ θα τεθεί σε ισχύ 3 μήνες μετά τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.




    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 09/01/2007
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  2. #2


    Στην αρχή έλεγαν οτι αυτές οι ηλίθιες διατάξεις θα καταργηθούν...

    τι να λέμε..

    Αυτό με τις ΛΕΑ καλό πάντως

    (όχι οτι θα αλλάξει κάτι αλλά λέμε)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051

    Re: Ο αρχαίος ΚΟΚ και η επικείμενη ψήφιση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

    Στον αντίποδα τώρα, ο ΚΟΚ εισάγει κάποια νέα στοιχεία, όπως η λωρίδα έκτακτης ανάγκης (ΛΕΑ) των αυτοκινητόδρομων που σήμερα χρησιμοποιείται για την κανονική κυκλοφορία. Η χρήση της ΛΕΑ γίνεται πλέον μόνο από οχήματα υπηρεσιών άμεσης ανάγκης (Αστυνομία, Πυροσβεστική, ΕΚΑΒ κ.τ.λ.) και από οχήματα συντήρησης των δρόμων, ενώ οι παραβάτες θα πληρώνουν πρόστιμο 200 ευρώ.
    να δω στην εθνικη κορινθου-πατρων ολα τα αυτοκινητα να πηγαινουν στην μια λωριδα μονο (κυριως τους ζεστους μηνες ή/και αργιες) και δεν θελω τιποτα αλλο...


    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  4. #4
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Μωρέ και θα γίνει σου λέωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω:rotflmao: :rotflmao:
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  5. #5
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    πλακα πλακα, αυτο με την υποχρεωτικη παρουσια οδηγου στο οχημα, στο δικο μου αρρωστημενο μυαλο, εχει ενα νοημα.

    ποιος φταιει αν εγω τελικα καταφερω να βρω το κουραγιο να σηκωθω απο τον καναπε κ τελικα φτιαξω εκεινο το συστηματακι που εχω στο μυαλο μου για οδηγηση αυτοκινητου με τηλεχειρισμο, κ τρακαρω;

    κ ενταξει, αστε με εμενα... το θεωρειτε απιθανο η απραγματοποιητο;

    μα τα σημερινα αυτοκινητα, εχουν αρχισει κ γινονται ασανσερ... μπαινεις μεσα πατας ενα κουμπι κ αυτο σε πηγαινει.



    Ενα οχημα λοιπον που ελεγχεται απο/με αισθητηρες, καμερες, drive-by-wire τεχνολογια [η οπως αλλιως τα λενε αυτα τα κερατα], εμπλακει σε ατυχημα, ποιος φταιει;

  6. #6
    Αναποφάσιστος.Να αγορασω? Το avatar του/της leonidasm
    Εγγραφή
    03/01/2007
    Μηνύματα
    15
    Maθαμε ολοι να οδηγουμε και μας πειραζει ο κοκ.Εγω θα ηθελα να μην υπαρχει κοκ και να υπηρχαν καλοι οδηγοι.Ποσα μεγαλα για προστημα για να φοβαμαι εγω και να βαλω κρανος για να μην σπασει το ξερο μου η να βαλει ζωνη η κουκλα με το τακουνι.Εγω εχω αμαξι και μηχανη και ποδια και βλεπω οτι με οτι και να κινουμαι πρεπει να προσεχω και προσεχω πολυ .Εγω λεω να βγει ενα σημα που να μπαινει διπλα στα αλλα :a31: για να μας θυμιζει οτι φτανει το :a16: μονο εργα.

  7. #7

    Re: Re: Ο αρχαίος ΚΟΚ και η επικείμενη ψήφιση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
    να δω στην εθνικη κορινθου-πατρων ολα τα αυτοκινητα να πηγαινουν στην μια λωριδα μονο (κυριως τους ζεστους μηνες ή/και αργιες) και δεν θελω τιποτα αλλο...


    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


Παρόμοια θέματα

  1. ΚΟΚ και μαθηματικα
    από gregpktm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2007, 14:29
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2006, 15:50
  3. Δεν βάζεις κράνος και ζώνη;... δώσε το 1/3 του μισθού σου...νεός ΚΟΚ
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 180
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2006, 01:19
  4. Προστασίες πλατης/γονατων κοκ και προδιαγραφές...
    από modeerf στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2006, 12:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF