Σελίδα 13 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 457

Θέμα: προβλήματα του LC8 adventure

  1. #181
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    καθαρισε με πετρελαιο το μοτερ με ενα ποτισμενο πινελο

    1 πλυνε στεγνωσε κανε βολτα

    2 τσεκαρε αν το λαδι δακρυζει απο την οπη του σιλικονουχου σωληνα αριστερα κατω
    αυτο θα το παρατηρησεις αφου κανεις μια βολτα και παρκαρεις κλεισε μοτερ

    3 αν ναι --- τοτε ο μπροστα κυλινδρος θελει service δεν ειναι σοβαρο


    4 επισης τσεκαρε δεξια το O-RING που φιμωνει το φιλτρο λαδιου - αν αλλαξες μονος λαδια μπροει να ξεχασες να το βαλεις πισω


    5 το ιδιο ισχυει και για το oil screen δες αν σταζει απο κει --- εχει κι αυτο τσιμουχα δεξια κατω

    6 επισης αντλια λαδιου έχει κι αυτη την τσιμουχα της αριστερα στην βαση του λαδοκουτου

    στην τελικη΄

    7 κοιτα και την ταπα λαδιου απο κατω αν ο μεταλικος δακτυλιος μεσα απο την ταπα ειναι οκ

  2. #182
    Αδερφε


    Ευχαριστω

    θα τα κοιταξω με πρωτη ευκαιρια και επανερχομαι.

  3. #183
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    αν το μπουκωσες το εργαλειο με παραπανω λαδι απο ανασφαλεια

    τοτε

    θα το φτυνει απο τον αισθητηρα πιεσης λαδιου που βρισκεται μεταξυ του μπροστινου και πισω κυλινδρου και θα σου δακρυζει το λαδι δεξια και αριστερα του μοτερ στο κεντρο

    η βιδα του αισθητηρα φερει metal seal

    για να το τσεκαρεις θελει λυσιμο carbs

    δεν ειναι τιποτα ... ευκαρια να καθαρισεις φιλτρο αερα και να εξερευνησεις την φανταστικη τεχνολογια του κορυφαιου LC8 ΜΟΤΟR

    με την ευκαιρια δες αν φοραει DNA

    ΑΝ ΟΧΙ ΔΩΣΕ 100 ΕΥΡΟΥΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΑΝΕ ΤΟ ΜΕ ΕΝΑ DNA

    KAI MHN MASAS RE!! TO ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΜΑΜΑΜΕΙ!!! ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ ΕΚΑΝΕΣ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ


    ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ρε gefr?

  4. #184
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πραγματάκια...

    Το παραπάνω λάδι, θα φύγει από το σωλήνα αναθυμιάσεων στο φιλτροκούτι και αν δεν το ρουφήξει ο μπροστινός κύλινδρος θα πέσει στο κάτω μέρος του φιλτρόκουτιού και θα αποχετευθεί από το διάφανο σωληνάκι που δεν είναι σιλικόνης.
    Η συχνότερη αιτία διαρροής λαδιού είναι όπως λέει ο προλαλλήσας, διαρροή από τον αισθητήρα πίεσης λαδιού. Έχει κυκλοφορήσει αναβάθμιση και δεν ξέρω αν το έλυσαν το πρόβλημα. Πάντως ενώ δεν είχε πρόβλημα η ένδειξη, λάδι διέρεε μεταξύ του μεταλλικού και του πλαστικού μέρους του αισθητήρα.
    Τα περί service του μπροστινού κυλίνδρου δεν τα κατάλαβα.
    Αυτά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  5. #185
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Μάλλον παρουσιαστήκε το πρώτο σοβαρό πρόβλημα στο 950. '04 μοντέλο με 72000χλμ μετά από την Κυριακάτικη βόλτα στη Βυτίνα, κατά την επιστροφή στην Αττική οδό και ενώ ήμουν με 200+ ο κινητήρας έκοψε και δεν ανέβαζε στροφές με ευκολία, ενώ στις χαμηλές στροφές τα μπουμπουνητά από τις εξατμίσεις και το σκορτσάρισμα πήγαινε σύννεφο ανεβάζοντας στροφές μετά βίας.
    Τώρα είναι μέσα και έχουν αποκλειστεί μπουζι, καρμπυρατέρ και μάλλον πηγαίνουν για βαλβίδα μπροστινού κυλίνδρου. Όταν ανοιχτεί θα ενημερώσω.....

    Τα γούστα πληρώνονται έχουμε πει

  6. #186
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
    Μάλλον παρουσιαστήκε το πρώτο σοβαρό πρόβλημα στο 950. '04 μοντέλο με 72000χλμ μετά από την Κυριακάτικη βόλτα στη Βυτίνα, κατά την επιστροφή στην Αττική οδό και ενώ ήμουν με 200+ ο κινητήρας έκοψε και δεν ανέβαζε στροφές με ευκολία, ενώ στις χαμηλές στροφές τα μπουμπουνητά από τις εξατμίσεις και το σκορτσάρισμα πήγαινε σύννεφο ανεβάζοντας στροφές μετά βίας.
    Τώρα είναι μέσα και έχουν αποκλειστεί μπουζι, καρμπυρατέρ και μάλλον πηγαίνουν για βαλβίδα μπροστινού κυλίνδρου. Όταν ανοιχτεί θα ενημερώσω.....

    Τα γούστα πληρώνονται έχουμε πει

    τώρα μπορεί να πω βλακεία αλλά δείτε και την τρόμπα βενζίνης..

    παρόμοια συμπτώματα έχει (δεν ανεβάζει..)

    Fuck the universe.

  7. #187

    hi

    Γειά σας παλικάρια,
    ntantoum απο χίο, είμαι κάτοχος ενός adv 950 2004 μοντέλο.Τ έχω 4 μήνες όπως καταλαβαίνετε μεταχειρισμένο αλλά είμαι 23 και γούσταρα το μηχανάκι απίστευτα... Προηγούμενο μηχανάκι ένα exc f 250. Βασικά έλεγα να αγοράσω ένα exc 530 για χρήση και χώμα αλλά και δρόμο....
    Είδα λοιπόν το adv σαν πρόκληση τ ονειρευόμουν αλλά όχι στα 23 μου... Όντας μικροκαμωμένος το φοβόμουν πάρα πολύ στην αρχή αλλά μετά από 7000km σε λιγότερο από 4 μήνες το μηχανάκι το βάζω μ ανάποδα οπουδήποτε και απλά δεν φεύγει, ανοίγει την πορεία του αλλά διορθώνει μόνο του. Είτε μπαίνω με κατεβασιές και τα σκάω στην στροφή εκτός απο τον γλυκό χορό της ουράς το μηχανάκι μπαίνει μπούνια. Το adv μου είχε πολλά καλούδια απο τον προκάτοχο αλλά μεγαλώνω και εγώ την προίκα του...
    Είχε 15000 και έχω 22000 δεν μου έχει βγάλει τίποτα απολύτως και το πάω τάπα συνέχεια...
    Και ναι το θηρίο μπαίνει και χώμα όσο βαρυ και να είναι μπαίνει στρίβει πλαγιάζει σκάβει και αν έχετε το θεό σας "πηδάει σαν διαβολεμενο" οτι σκεφτείς το κάνει.... Το μοναδικό που μου έβγαλε ηταν οτι ξεβιδωθηκαν οι πολοι της μπαταρίας απο τ αλματακια, είπα και εγω να το χαρω λιγο παραπανω.... Εχω σκοπο μου να κανω πολλα χιλιομετρα μ αυτο το moter με την θέληση παντα του καλου θεουλη οποτε μεχρι τωρα αυτα ειχα να παρατηρησω...


    Εμενα πάντως μ επεισε οτι ειναι το καλυτερο mega on/off αν και δεν εχω οδηγησει καποιο αλλο. Και ναι θα μπω στην διαδικασια ακομα και να μαθω να κανω μερικες μικροεπιδιωρθωσεις μονος μου γιατι απλα ο κινητηρας του το πλαισιο του το στριψιμο του και γενικα ολο το συνολο ειναι ενα εργοστασιο παραγωγης κ@υλας .....!!!! sorry για την εκφραση...



    Οσο για τα gs απλα ειναι ενα καλο ανετο μηχανακι για μετακινηση απο ενα σημειο της πολης σε καποιο αλλο... Οταν μιλαμε για επιδωσεις και κανιβαλισμους για εκρηξεις αδρεναλινης και φουσκωμα του παντελονιου στο επιμαχο σημειο μιλαμε για KTM Adventure....

    Aυτα απο μενα .... σορρυ αν ηρθα σ αντιπαραθεση με bmwακηδες αλλα απ την αλλη μικρος κ ανοητος ειμαι.....
    thanx σ ολους και παντα πολλα και καλα χιλιομετρα.....
    live fast die young...

  8. #188
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    new kid in town!!!!


    new blood!!!!!


    ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ


    μα τι κανουμε εμεις οι πορνογεροι μπρικια κολαμε???


    ευγε νεαρε μου!!!! εισαι ενα KTM golden boy!!!!

    ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΝΑ ΚΧ80 ΡΕΦΕΝΕ


    ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ ΟΧΙ ΤΑΡΖΑΝΙΕΣ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ

    ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ

  9. #189
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
    Μάλλον παρουσιαστήκε το πρώτο σοβαρό πρόβλημα στο 950. '04 μοντέλο με 72000χλμ μετά από την Κυριακάτικη βόλτα στη Βυτίνα, κατά την επιστροφή στην Αττική οδό και ενώ ήμουν με 200+ ο κινητήρας έκοψε και δεν ανέβαζε στροφές με ευκολία, ενώ στις χαμηλές στροφές τα μπουμπουνητά από τις εξατμίσεις και το σκορτσάρισμα πήγαινε σύννεφο ανεβάζοντας στροφές μετά βίας.
    Τώρα είναι μέσα και έχουν αποκλειστεί μπουζι, καρμπυρατέρ και μάλλον πηγαίνουν για βαλβίδα μπροστινού κυλίνδρου. Όταν ανοιχτεί θα ενημερώσω.....

    Τα γούστα πληρώνονται έχουμε πει
    τελικά μάλλον δεν έχει πάρει βαλβίδα, όταν μετρηθούν όλα θα ενημερώσω

  10. #190
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BIG BLACK
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
    Μάλλον παρουσιαστήκε το πρώτο σοβαρό πρόβλημα στο 950. '04 μοντέλο με 72000χλμ μετά από την Κυριακάτικη βόλτα στη Βυτίνα, κατά την επιστροφή στην Αττική οδό και ενώ ήμουν με 200+ ο κινητήρας έκοψε και δεν ανέβαζε στροφές με ευκολία, ενώ στις χαμηλές στροφές τα μπουμπουνητά από τις εξατμίσεις και το σκορτσάρισμα πήγαινε σύννεφο ανεβάζοντας στροφές μετά βίας.
    Τώρα είναι μέσα και έχουν αποκλειστεί μπουζι, καρμπυρατέρ και μάλλον πηγαίνουν για βαλβίδα μπροστινού κυλίνδρου. Όταν ανοιχτεί θα ενημερώσω.....

    Τα γούστα πληρώνονται έχουμε πει

    Mεγάλη πιθανότητα να είναι το φίλτρο στην τρόμπα

    βενζίνης.Το είχα πάθει και εγώ, όχι σε τόσο μεγάλο

    βαθμό στο 990 ακι το φίλτρο είχε σχεδόν στερεοποιηθεί

    από τις κωλοβενζίνες που βάζουμε.

    Ελπίζω να είναι αυτό και ενημέρωσε.

  11. #191
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BIG BLACK
    Mεγάλη πιθανότητα να είναι το φίλτρο στην τρόμπα

    βενζίνης.Το είχα πάθει και εγώ, όχι σε τόσο μεγάλο

    βαθμό στο 990 ακι το φίλτρο είχε σχεδόν στερεοποιηθεί

    από τις κωλοβενζίνες που βάζουμε.

    Ελπίζω να είναι αυτό και ενημέρωσε.


    FYI το 950 δεν έχει φίλτρο βενζίνας, όπως το 990.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BIG BLACK
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    168
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    FYI το 950 δεν έχει φίλτρο βενζίνας, όπως το 990.
    OK.Δεν το ήξερα.

  13. #193
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950
    Λοιπον εχουμε και λεμε.
    950 του 04'
    με 20000χλμ
    απο δευτερο χερι
    σε παρα πολυ κατασταση
    το εχω εδω και ενα μηνα και την τελευταια εβδομαδα μου τρεχει κατι λαδακια.
    Μετα απο χρηση οταν σταματησω βλεπω κανα 2 σταγονες κατω.
    Ειναι ολοι κλειστει(συνεργεια) αυτη τη βδομαδα και δε το ξερω και πολυ καλα το μηχανακι και εχω ανησυχησει. Λιγο που το κοιταξα, οτι φαινεται δηλαδη, δεν δειχνει κατι περιεργο
    εχει κανεις καμια ιδεα ρε παληκαρια. τι βλεπω σπιτι ακινητη και μαραζωνω.

    φιλικα

    vag950

    ΓΙΑΤΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΟΥ ΠΟΣΤ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΤΣΙΜΟΥΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΕΣΟΣΤΑΤΗ ΛΑΔΙΟΥ.

  14. #194
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
    τελικά μάλλον δεν έχει πάρει βαλβίδα, όταν μετρηθούν όλα θα ενημερώσω
    τελικά βαλβίδα μπροστινού κυλίνδρου.
    από πέμπτη αναλυτικά.

    αυτό που μου τι σπάει είναι ότι το μηχανάκι δεν είχε κανιβαλιστεί.Σωστά το ζέσταμα, στην ώρα του τα service, κουλάντζα ο οδηγός (συμπληρώνω) για να προλάβω κακεντρεχή σχόλια .

    παίζει να δημιουργήθηκε η ζημιά από χάλια καύσιμα?
    είχα αδειάσει το ντεπόζιτο και όταν έβαλα φωτιά σε ένα μέρος των καυσίμων, αυτά δεν ανεφλέγισαν με τον κλασσικό τρόπο της βενζίνης, αλλά συνέχισαν να καίνε βγάζοντας μαύρο καπνό, και όταν έσβησαν είχε αφήσει στάμπα στο τσιμέντο

  15. #195
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
    τελικά βαλβίδα μπροστινού κυλίνδρου.
    από πέμπτη αναλυτικά.

    αυτό που μου τι σπάει είναι ότι το μηχανάκι δεν είχε κανιβαλιστεί.Σωστά το ζέσταμα, στην ώρα του τα service.

    παίζει να δημιουργήθηκε η ζημιά από χάλια καύσιμα?
    είχα αδειάσει το ντεπόζιτο καιόταν έβαλα φωτιά σε ένα μέρος των καυσίμων, αυτά δεν ανεφλέγισαν με τον κλασσικό τρόπο της βενζίνης, αλλά συνέχισαν να καίνε βγάζονταςμαύροκαπνό, και όταν έσβησαν είχε αφήσει στάμπα στο τσιμέντο
    ρε παιδια με συγχωρειτε που επεμβαινω.
    οσον αφορα αυτο που λεει ο φιλος ,για το ζεσταμα.τελικα τι ισχυει?
    τα LC8 τα ζεσταινουμε κανονικα μεχρι τεσσερεις γραμμες στην θερμοκρασια?
    γιατι το moto ειχε καποτε ενα αρθρο σχετικα με ζεσταμα και ελεγε οτι αν καθεσαι και το ζεσταινεις,δημιουργεις την μεγιστη φθορα.το καλυτερο ελεγε, ειναι να φευγεις με την μια χαλαρα και να αλλζεις ολες τις ταχυτητες μεχρι να ζεσταθει,που απο κει και περα πας οπως θες.

Σελίδα 13 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Lc8 Adventure Plastika
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 11:45
  2. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:31
  3. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF