Σελίδα 14 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617181924 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 457

Θέμα: προβλήματα του LC8 adventure

  1. #196

    υγρο στη μανετα του συμπλεκτη

    καλησπερα στο forum,εδω και 1,5 χρονο εχω το adventure 990 και εδω και μια βδομαδα βλεπω και εχει υγρο η μανετα του συμπλεκτη-μηπως αυτο ειναι ενδειξη οτι βαδιζω αργα αλλα σταθερα για την αλλαγη της τρομπας του?Ρωταω για να ξερω τι θα πω αν αρχισει και μου λεει ο "μαστορας" του εξουδιοτημενου (μια και εχω 6 μηνες ακομα εγγυηση) διαφορες "φιλοσοφικες απαντησεις"

    Σας ευχαριστω

  2. #197

    Re: υγρο στη μανετα του συμπλεκτη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxetypo
    καλησπερα στο forum,εδω και 1,5 χρονο εχω το adventure 990 και εδω και μια βδομαδα βλεπω και εχει υγρο η μανετα του συμπλεκτη-μηπως αυτο ειναι ενδειξη οτι βαδιζω αργα αλλα σταθερα για την αλλαγη της τρομπας του?Ρωταω για να ξερω τι θα πω αν αρχισει και μου λεει ο "μαστορας" του εξουδιοτημενου (μια και εχω 6 μηνες ακομα εγγυηση) διαφορες "φιλοσοφικες απαντησεις"

    Σας ευχαριστω
    Προσπάθησε να εντοπίσεις τη διαρροή. Το πιθανότερο να είναι από το καπάκι του δοχείου υγρών (θα έχει στραβοπατήσει η λαστιχένια φλάντζα), παρά από τη φούσκα της τρόμπας..
    To talk without thinking is to shoot without aiming...
    __________________

  3. #198

    Re: Re: υγρο στη μανετα του συμπλεκτη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
    Προσπάθησε να εντοπίσεις τη διαρροή. Το πιθανότερο να είναι από το καπάκι του δοχείου υγρών (θα έχει στραβοπατήσει η λαστιχένια φλάντζα), παρά από τη φούσκα της τρόμπας..

    Σε ευχαριστω

  4. #199
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Άν έχεις διαρροή στην τρόμπα της μανέτας

    Θα πρέπει να αντικατασταθούν οι φλάντζες στην τρόμπα αυτή. Είναι πολύ σπάνια βλάβη.
    Πιό πιθανό είναι αυτό που λέει ο Vegeta.
    Η συνήθης ζημιά στην τρόμπα του συμπλέκτη δεν ευθύνεται για διαρροή στη μανέτα, αλλά κάτω χανηλά στην περιοχή της τρόμπας συμπλέκτη.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  5. #200
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871

    Re: υγρο στη μανετα του συμπλεκτη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxetypo
    καλησπερα στο forum,εδω και 1,5 χρονο εχω το adventure 990 και εδω και μια βδομαδα βλεπω και εχει υγρο η μανετα του συμπλεκτη-μηπως αυτο ειναι ενδειξη οτι βαδιζω αργα αλλα σταθερα για την αλλαγη της τρομπας του?Ρωταω για να ξερω τι θα πω αν αρχισει και μου λεει ο "μαστορας" του εξουδιοτημενου (μια και εχω 6 μηνες ακομα εγγυηση) διαφορες "φιλοσοφικες απαντησεις"

    Σας ευχαριστω
    ZHTA ΠΛΗΡΗ ΑΛΛΑΓΗ MAGURA ΣΕΤ

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

    ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ

    ΑΝ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΜΑ ΜΟΥ ΠΕΣ

    1 ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
    2 ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
    3 ΘΣ ΓΡΑΦΩ ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΚΤΜ ΑΥΣΤΡΙΑ


    ΚΛΑΝΟΥΝ ΜΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΑΜΕΣΑ

  6. #201

    Re: Re: υγρο στη μανετα του συμπλεκτη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
    ZHTA ΠΛΗΡΗ ΑΛΛΑΓΗ MAGURA ΣΕΤ

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

    ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ

    ΑΝ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΜΑ ΜΟΥ ΠΕΣ

    1 ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
    2 ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
    3 ΘΣ ΓΡΑΦΩ ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΚΤΜ ΑΥΣΤΡΙΑ


    ΚΛΑΝΟΥΝ ΜΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΑΜΕΣΑ
    Μιλησα στο τηλ με το 500 και μου ειπαν οτι θα μου αλλαξουν το σετ τρομπας συμμπλεκτη,ειμαι ενταξη με αυτην την αλλαγη?

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536

    Re: Re: Re: υγρο στη μανετα του συμπλεκτη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxetypo
    Μιλησα στο τηλ με το 500 και μου ειπαν οτι θα μου αλλαξουν το σετ τρομπας συμμπλεκτη,ειμαι ενταξη με αυτην την αλλαγη?
    Eισαι οκ,το εχω αλλαξει 2 φορες με τη δευτερη κοντα στη ληξη της 3ετης εγγυησης!
    Εννοειται χωρις χρεωση!
    ...cause the place seems still alive...

  8. #203
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    και να προσεξεις οταν σου κανουν την αλλαγη να μην πληρωσεις - μην σε χρεωσουν εξοδα
    τοποθετησης (γαμησιατικα περαστικα ή αλλιως labour hours)

    δραχμη μην δωσεις

  9. #204
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Στην επόμενη αλλαγή, που θα είσαι και εκτός εγγυήσεως, βάλε το EVOLUZIONE και τελείωσες μία και καλή.


  10. #205
    One KTM to rule them all Το avatar του/της Ravendark
    Εγγραφή
    25/08/2009
    Μηνύματα
    102
    Έχω ακούσει από αρκετούς που χρησιμοποιούν αυτή την τρόμπα:
    http://cgi.ebay.de/KTM-RC8-KUPPLUNGS...item4a9cf9ad70

    Την έχει χρησιμοποιήσει κανεις;
    A wise man never plays leapfrog with a unicorn.

  11. #206

    Re: Άν έχεις διαρροή στην τρόμπα της μανέτας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    Θα πρέπει να αντικατασταθούν οι φλάντζες στην τρόμπα αυτή. Είναι πολύ σπάνια βλάβη.
    Πιό πιθανό είναι αυτό που λέει ο Vegeta.
    Η συνήθης ζημιά στην τρόμπα του συμπλέκτη δεν ευθύνεται για διαρροή στη μανέτα, αλλά κάτω χανηλά στην περιοχή της τρόμπας συμπλέκτη.
    Φιλε gefr μετα απο αλλαγη της τρομπας του συμπλεκτη αρχισε η διαρροη στη μανετα. μαλλον δεν ειναι και πολυ σπανια απο οτι μου φαινεται τελικα, συμφωνα παντα και με τον μαστορα.
    αν και αλλαξα o ring και στανιαρε για κανα τριμηνο αρχισε και παλι το δακρυσμα. μαλλον ειναι τελικα το σωμα. προς το παρον συχνα γεμισματα διοτι ειναι και ακριβο.

    φιλικα
    vag950

  12. #207
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Να προσέξεις μήπως τοποθετήθηκαν υγρά φρένων στο σύστημα.

    Πολύ απίθανο το συνεργείο να έκανε τέτοια γκάφα αλλά ποτέ δεν ξέρεις... το υγρό φρένων τρώει τις τσιμούχες και στο πιστονάκι της μανέτας και γενικότερα στο σύστημα του συμπλέκτη. Για πιό φτηνό χρησιμοποώ fork oil με ιξώδες SAE 2,5 ή 0. Κάνει μιά χαρά.
    Να διευκρινίσω εδώ οτι σου αντικατέστησαν την κάτω τρόμπα του συμπλέκτη; (slave cylinder)
    Στο advrider τα κρούσματα σε master cylinder είναι ένα ή δύο στα 3 χρόνια που το παρακολούθώ.

    Ravendark
    Η κάτω τρόμπα που είδες έχει τοποθετηθεί σε κανένα δύο μοτοσυκλέτες με καλά αποτελέσματα, αλλά είναι μάλλον νωρίς να πεί κανέις. Αν έχεις κρατήσει την παλιά τσέκαρε αν το πρόβλημά σου είναι αδιόρατο ράγισμα στο πιστονάκι. Πιστεύω οτι αυτό είναι η συνήθης βλάβη οπότε το κυλινδράκι που βρήκες θα πρέπει να λύνει το προβλημα. Να σημειώσω εδώ οτι εγώ έχω κοπιάρει το πιστονάκι σε λίγο παχυτερο μέσα στη φωλιά και την μαύρη πλαστική βάση του κυλίνδρου σε αλουμίνιο. Η δουλειά έγινε σε τορναδόρο και έχω ησυχάσει (σε 950Adv 5 αστοχίες στο κάτω κυλινδράκι, οι δύο που έλεγξα είχαν ράγισμα στο πιστονάκι) με κόστος γύρω στα 75?.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  13. #208
    τελικα πηγα στο 500,μιλαμε για χειρουργειο με πολυ κυριλε χωρο αναμονης-ενιωθα λες και περιμενα να μου πει τα νεα ο γιατρος-μου αλλαξανε σετ τρομπας χωρις καμια χρεωση και σε μια ωρα ημουν ετοιμος

  14. #209
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Σου άλλαξαν την επάνω τρόμπα της μανέτας;

    ή την κάτω τρόμπα; Μπορείς να διευκρινήσεις;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  15. #210

    Re: Σου άλλαξαν την επάνω τρόμπα της μανέτας;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    ή την κάτω τρόμπα; Μπορείς να διευκρινήσεις;
    Οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι μου αλλαξε το σετ τρομπας και αυτο δεν περιλαμβανει την κατω,η οποια ετσι και αλλιως δεν ειχε προβλημα

Παρόμοια θέματα

  1. Lc8 Adventure Plastika
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 11:45
  2. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:31
  3. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF