Σελίδα 118 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 1868108113114115116117118119120121122123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.756 έως 1.770 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1756
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    To κανα και παλιοτερα και το κανα και προχθες .
    Διορθωστε με αν κανω καποιο λαθος , αλλα εγω την αλυσιδα παντα την καθαριζα με παραφινελαιο .
    Παιρνω το μπουκαλι απο supermarket κανα 3.5 ευρω και γεμιζω ποσοτητα καποιο ψεκαστηρι.
    Ψεκαζω , αφηνω για κανα 5 λεπτο.Τριβω με τη βουρτσα ...Σκουπιζω , και λυπαινω και γω με το ipone xtrme.
    Aυτο εγω το κανω πολυ συχνα ,ωστε να μην προλαβει καν να λερωθει σε μεγαλο βαθμο η αλυσιδα .

    To ipone θελει προσοχη στην αγορα ,γιατι κυκλοφορει ακριβως ιδιο μπουκαλι offroad .
    Παντως ειναι ενα προοιον που ΔΕΝ προκειται να αλλαξω μετα απο τοσα που χρησιμοποιησα κατα καιρους .
    Το τελευταιο bellray το χαρισα γεματο
    Εγώ είμαι της κηροζίνης, σε πανάκι και σκούπισμα της αλυσίδας για νορμάλ καταστάσεις.

    Όμως για τις περιπτώσεις που χρειάζεται βαθύς καθαρισμός με προβλημάτισε το βιντεάκι του Fortnine όπου σε περίπτωση "λουσίματος" η κηροζίνη εισχωρεί ανάμεσα στα λαστιχάκια σε χρόνο μηδεν.

    Προφανώς τα τεστ αυτά δεν ανταποκρίνονται 100% στην πραγματικότητα και ο παππούς μου έβγαζε 200 χιλιάδες χιλιόμετρα με κηροζίνη κτλ, αλλά από τότε χρησιμοποιώ και το αντίστοιχο καθαριστικό Ipone, πχ μετά το αναγκαστικό εντούρο στην τελευταία εξόρμηση στον Μπάρο, μόνο στην περίπτωση που το απλό σκούπισμα δεν αρκεί, με εξαιρετικό και γρήγορο αποτέλεσμα.

    Από εκεί και πέρα το BelRay Bluetac εξακολουθεί να είναι το πιο αποτελεσματικό λιπαντικό για εμένα, όταν εφαρμόζεται σωστά, αλλά το πρόβλημα με τον τραγικό ψεκασμό το κάνει πρακτικά άχρηστο.

    Αν έβγαινε στο ίδιο μπουκάλι με το Ipone θα έπαιρνα ολόκληρη κούτα

  2. #1757
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μετά το καθάρισμα με παραφινελαιο δεν πρέπει να στεγνώσει η αλυσίδα πριν απλωθεί το λιπαντικό?
    Εδώ λένε όχι μόνο να στεγνώσει, αλλά πριν στεγνώσει να καθαριστεί πρώτα το παραφινέλαιο για να μη χαλάσουν τα o-rings. Δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά:
    1) Καθάρισμα με παραφινέλαιο.
    2) Καθάρισμα του παραφινέλαιου (με σαπουνόνερο; )
    3) Ξέπλυμα του σαπουνιού με νερό.
    4) Στέγνωμα.
    5) Λίπανση με ό,τι λιπαντικό αρέσει στον καθένανε.
    6) Αναμονή 30'-60' να εξατμιστούν οι πτητικοί διαλύτες.


    Επειδή το έχω κάνει κάμποσες φορές στην αλυσίδα του ποδηλάτου, που δεν έχει o-rings οπότε καθάριζα με πετρέλαιο, θεωρώ ότι θέλει υπομονή μοναχού Θιβέτ για να κάνεις όλη τη διαδικασία σωστά και να την επαναλαμβάνεις τακτικά. Η πράξη λέει ότι στον μέσο άνθρωπο που έχει και μία δουλειά, καθώς και άλλα πράγματα να κάνει στη ζωή του, χρειάζεται πιο εύκολη και γρήγορη διαδικασία, για να θεωρηθεί ρεαλιστική. Διαφορετικά θα καταλήξει να κάνει εκπτώσεις είτε στην ποιότητα της εργασίας, είτε στη συχνότητα. Εκτός αν είναι συνταξιούχος ή ενθουσιώδης χομπίστας, οπότε θα αφαιρεί την αλυσίδα, θα τη βουτάει στο αντίστοιχο λεκανάκι με το εκάστοτε υγρό καθαρισμού και θα ανεβάζει φωτογραφίες στο Instagram με το πόσο καθαρή είναι η αλυσίδα του.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/01/2024 στις 20:00.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #1758
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Εγώ συνταξιούχος είμαι αλλά σκλάβος του υπηρέτη μου δεν γίνομαι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #1759
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλά αυτή η διαδικασία δεν χρειάζεται κάθε φορά,μια στο τόσο κάθε Χ χιλιάδες χλμ θα έλεγα είναι οκ εκτός και αν πατάς χώμα, βροχές,λάσπες.
    Με ένα σταντ κεντρικό ή πίσω τροχού είναι μισή ώρα δουλειά ειλικρινά.
    Το θέμα με το παραφινέλαιο είναι πως χρειάζεται πλύσιμο αφού αν μείνει στην αλυσίδα -άποψη μου- θα διαλύσει το σπρέι που ψεκάζουμε όπου έρθουν σε επαφή.
    Από τότε που δουλεύω ρευστό και όχι αυτά που κολλάνε δεν χρειάστηκε να την ξαναπλένω.
    Δεν κατακρίνω τις απόψεις σας περί χρόνου και σκλαβιάς σε καμία περίπτωση αλλά για κάποιους είναι ποιοτικός χρόνος
    η περιποίηση του οχήματος
    δηλαδή με καλτσα στο χέρι και Glanol δεν την...βρίσκετε ;;;;
    when life gets complicated... i ride.

  5. #1760
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Κι εμένα μου αρέσει να περιποιούμαι τα οχήματά μου, αλλά δίνω προτεραιότητα σε άλλα πράγματα που μου αρέσουν, αντί να προσπαθώ να κάνω τέλεια δουλειά για την αλυσίδα. Άλλωστε μετά από 100 χιλιόμετρα θα έχει φθάσει σε επίπεδο μέτριας καθαριότητας. Θεωρώ πιο σημαντικό να κάνω συχνότερα μία γρήγορη διαδικασία, παρά σπανιότερα το ιδανικό καθάρισμα.

    Κάνοντας τη διαδικασία σε μισή ώρα που ανέφερες, δεν προλαβαίνει να εξατμιστεί το νερό που χρησιμοποίησες για το ξέπλυμα, οπότε το παγιδεύεις εσωτερικά του λιπαντικού.

    Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι με λιπαντικό χαμηλού ιξώδους οι ακαθαρσίες εκτινάσσονται φυγοκεντρικά και το καθάρισμα δεν χρειάζεται να γίνεται συχνά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #1761
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Κάνω μια βόλτα 2 χλμ πάνε έλα και νομίζω το πετάει το νερό Γιώργο.
    Μερικές φορές αν δεν βαριέμαι πολύ πηγαίνω σε ένα πλυντήριο οχημάτων εδώ δίπλα, με κέρματα και την φυσάω με αέρα.
    Αν είχα ένα κομπρεσεράκι αέρα δεν θα πήγαινα καν βόλτα.Χειρότερο θεωρώ το καθαριστικό που μένει -σπρει/παραφινέλαιο ,σιγά να μην φεύγει μόνο με πανί.
    Καλά βίτσια είναι αυτά, ξαναλέω σιγά μην κάθομαι κάθε 300-400χλμ να την πλένω. Συνήθως με τις αλλαγές λαδιού .
    when life gets complicated... i ride.

  7. #1762
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Εδώ λένε όχι μόνο να στεγνώσει, αλλά πριν στεγνώσει να καθαριστεί πρώτα το παραφινέλαιο για να μη χαλάσουν τα o-rings. Δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά:
    1) Καθάρισμα με παραφινέλαιο.
    2) Καθάρισμα του παραφινέλαιου (με σαπουνόνερο; )
    3) Ξέπλυμα του σαπουνιού με νερό.
    4) Στέγνωμα.
    5) Λίπανση με ό,τι λιπαντικό αρέσει στον καθένανε.
    6) Αναμονή 30'-60' να εξατμιστούν οι πτητικοί διαλύτες.


    Επειδή το έχω κάνει κάμποσες φορές στην αλυσίδα του ποδηλάτου, που δεν έχει o-rings οπότε καθάριζα με πετρέλαιο, θεωρώ ότι θέλει υπομονή μοναχού Θιβέτ για να κάνεις όλη τη διαδικασία σωστά και να την επαναλαμβάνεις τακτικά. Η πράξη λέει ότι στον μέσο άνθρωπο που έχει και μία δουλειά, καθώς και άλλα πράγματα να κάνει στη ζωή του, χρειάζεται πιο εύκολη και γρήγορη διαδικασία, για να θεωρηθεί ρεαλιστική. Διαφορετικά θα καταλήξει να κάνει εκπτώσεις είτε στην ποιότητα της εργασίας, είτε στη συχνότητα. Εκτός αν είναι συνταξιούχος ή ενθουσιώδης χομπίστας, οπότε θα αφαιρεί την αλυσίδα, θα τη βουτάει στο αντίστοιχο λεκανάκι με το εκάστοτε υγρό καθαρισμού και θα ανεβάζει φωτογραφίες στο Instagram με το πόσο καθαρή είναι η αλυσίδα του.
    Επειδή λοιπόν το παραφινελαιο μάλλον επηρεάζει τα orings μήπως είναι καλύτερα βιομηχανικό οινόπνευμα ή ακόμα και μπλε φωτιστικό οινόπνευμα το οποίο δεν επηρεάζει τα orings και στεγνώνει και πολύ πιο γρήγορα?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #1763
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #1764
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Το wd40 γιατί δεν κάνει για καθάρισμα;
    Μήπως παραείμαστε ευαίσθητοι με τα ορινγκς και τα λαστιχακια;

    Στο ποδήλατο πάντως τα καλύτερα (και με διαφορά!) αποτελέσματα τα είχα με το wd40. Ξέρω καμία σχέση οι αλυσιδες ποδηλάτου και μηχανής, κρίνω μόνο από το αποτέλεσμα, όπου ενώ με τα λιπαντικά αλυσίδας είχα μόνιμα λάσπη και βρωμιά, με το wd40 όχι μόνο καθάριζε αλλά παρέμενε και πεντακάθαρη και λαδωμένη ενώ τη λάδωνα πολύ αραια (συνήθως μια φορά στη αρχή της σαιζόν). Λύθηκε μάλιστα και πρόβλημα κόμπων γιατί σε συγκεκριμένο γρανάζι πηδούσε δόντια και γλυτωσα την αντικατάσταση. Έκανα και χωματόδρομο για ένα διάστημα, ο σκελετός είχε σκόνη η αλυσίδα όχι.

    Τι κακό μπορεί να κάνει (ΑΝ κάνει) η χρήση wd40, έστω για καθάρισμα;
    Θα είχε νόημα να καθαριστεί με wd40 και στη συνέχεια να λιπανθεί με κανονικο λάδι;

  10. #1765
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Η αλυσίδα ποδηλάτου δεν έχει o-rings, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολύ πιο σκληρά καθαριστικά για να πετύχεις γρήγορο και καλό καθάρισμα. Τα καλύτερα αποτελέσματα είχα με χρήση πετρελαίου για καθαρισμό, αλλά ήταν χρονοβόρα η διαδικασία και μετά από κάποιον καιρό τη σταμάτησα και άρχισα να χρησιμοποιώ μόνο σαπούνι. Αποτέλεσμα 80% του επιπέδου του πετρελαίου, αλλά πολύ πιο γρήγορη διαδικασία, οπότε την κάνω πιο συχνά.

    Η αλυσίδα του ποδηλάτου θέλει συχνότερο καθάρισμα και επαναλίπανση, ειδικά αν πηγαίνει σε χώμα, επειδή οι γωνιακές ταχύτητες κατά την περιστροφή της στα γρανάζια δεν επιτρέπουν τον φυγοκεντρικό αυτοκαθαρισμό της. Η σκόνη και το χώμα παραμένουν πάνω της. Γι' αυτό άλλωστε στο εμπόριο κυκλοφορούν άλλα λιπαντικά για τον χειμώνα (ανθεκτικότητα στην υγρασία) κι άλλα για το καλοκαίρι (μικρότερη προσρόφηση σκόνης). Επιπλέον στον ποδηλάτη είναι αισθητή η διαφορά μίας καλά λιπασμένης αλυσίδας με κατάλληλο λιπαντικό χαμηλού ιξώδους, σε σχέση με μία δύσκαμπτη βρώμικη.

    Το WD40 είναι καλό καθαριστικό για αλυσίδες ποδηλάτου, ενώ ελαχιστοποιεί την τριβή σε διάφορα κινούμενα μέρη, ακόμα και ρουλεμάν. Το κακό είναι ότι διαλύει τα άλλα λιπαντικά και είναι πτητικό, οπότε σε μερικές μέρες καταλήγεις με κινούμενα μέρη χωρίς λίπανση. Είναι καλό για να ξεσκεβρώσει κάτι, αλλά κατόπιν χρειάζεται λιπαντικό μικρής πτητικότητας για μεσοπρόθεσμη ή μακροπρόθεσμη λίπανση.

    Αν θέλουμε να διατηρήσουμε την αλυσίδα της μοτοσυκλέτας μας για πολλά χιλιόμετρα και χρόνια, το βασικό σημείο που μας ενδιαφέρει είναι η συντήρηση των o-rings. Διότι αυτά κρατούν στη θέση του το εσωτερικό εργοστασιακό λιπαντικό και μειώνουν τη φθορά των πίρων. Μπορούμε βέβαια και να είμαστε πιο χαλαροί, αντί να σκάμε για την τέλεια συντήρηση της αλυσίδας, απλά θα αλλάξουμε πιο σύντομα αλυσίδα. Όπως είπε ο toyar, δεν είναι και κανένα τετράστιο κόστος τα αλυσιδογράναζα, οπότε είναι εύκολο να χαθεί η ισορροπία της συντήρησης και τελικά να έχεις χάσει περισσότερο χρόνο και χρήμα για τη συντήρηση της αλυσίδας, αντί να την αλλάζεις πιο συχνά (με προσοχή βέβαια να την έχεις σε ασφαλή κατάσταση).

    Αν δει το νήμα ο Taz που είναι μηχανικός με πεδίο εφαρμογής τη βιομηχανία πετρελαιοειδών, θα μας τα πει πολύ καλύτερα. Στη βόλτα που είχαμε κάνει πέρσι στην παραλία Βαρνάβα είχαμε επιστρέψει όλοι σοφότεροι, μετά τη διάλεξη που μας έκανε.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/01/2024 στις 21:36.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #1766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μετά το καθάρισμα με παραφινελαιο δεν πρέπει να στεγνώσει η αλυσίδα πριν απλωθεί το λιπαντικό?
    Ναι ... η λιπανση γινεται την αλλη μερα και αν δεν το χρειαζομαι , μπορει και την παράλλη.
    ...Και γω ειμαι της αποψης πιο συχνα και μπαμ μπαμ μια στα γρηγορα ,παρα μια στο τοσο με υπερπροσπαθεια .
    ..ετσι ειναι παντα καθαρη σαν τα ταξι που τα καθαριζουν πριν λερωθουν και ετσι ειναι παντα καθαρα .

  12. #1767
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    To ipone θελει προσοχη στην αγορα ,γιατι κυκλοφορει ακριβως ιδιο μπουκαλι offroad .
    Εδώ να πω πως όποιο off road λιπαντικό αλυσίδας έχω δοκιμάσει είναι πιο λεπτόρρευστο και καθόλου κολλώδες. Εμένα μου κάνει και δείχνει να λιπαίνει καλά, αλλά δεν κρατάει.. το ίδιο θα έλεγα με τη βαλβολίνη ή το μηχανόλαδο.. δηλαδή δεν συμφέρει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Το τελευταιο bellray το χαρισα γεματο
    Το ίδιο με βλέπω να κάνω κι εγώ με ένα γενικής χρήσης/ ον-οφφ/ ταπάνταόλα μπλε μπουκάλι που πήρα αλλά δεν κάνει για τη χρήση μου. Το καλό είναι πως με μηχανόλαδο και πανάκι έφυγε όλη η «άσπρη κόλλα» (που μόνο άσπρη δεν ήταν πια).

  13. #1768
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Ασχολειστε παρα πολυ χωρις ιδιαιτερο λογο θα ελεγα!
    Ειναι απλα τα πραγματα...
    Ενα σπρει καθαριστικου αλυσιδας και ενα σπρει λιπαντικου...!

    Ανα 500 λιπανση και ανα 1000 λιπανση και καθαρισμα
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  14. #1769
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    και τι να κάνουμε ρε μάστορα Κυριακή βράδυ ,χειμώνα; Να πάμε να δούμε Κλοκλώνη ;
    Ασφαλές θέμα η αλυσίδα για να πούμε ότι έχουμε ξαναπεί
    when life gets complicated... i ride.

  15. #1770
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    οποιος θέλει να μάθει τα ΠΑΝΤΑ για την αλυσίδα ...
    ας διαβάσει αυτο...https://www.zougla.gr/automoto/moto/...ei-na-ginetai/

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF