Σελίδα 68 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 1858636465666768697071727378118 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.006 έως 1.020 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1006
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Nαι αλλα να εχεις στο νου σου οτι η βαλβολινη μαζι με την μπιχλα του δρομου τεινει να προσομοιαζει σε σμυριδαλοιφη αν δεν την καθαριζεις καλα και συχνα την αλυσιδα. Ενω το σπρεϋ στεγνωνει εξωτερικα και δεν μαζευει τοση τσεπρα απο τον δρομο.
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #1007
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    δεν ισχυει, στη βαλβολινη δεν κολλαει τιποτα, δοκιμασμενο στην πραξη

  3. #1008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δεν ισχυει, στη βαλβολινη δεν κολλαει τιποτα, δοκιμασμενο στην πραξη
    +1
    Χρησιμοποιώ και γω βαλβολίνη και πραγματικά η αλυσίδα είναι πιο καθαρή από ποτέ.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #1009
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Fair enough αφου το τσεκαρετε και οι δυο. Παλια εβαζα, χρονια πλεον μονο σπρεϋ κυριως γιατι δεν εχω πλεον το λαδικο και γιατι τα εκανε ολα ταναπου.
    Στα σημεια ομως που μαζευεται λαδι στη μοτο γιατι συνηθως γινεται παχια λασπη απο χωμα και σκονη;; Ειδικα στα σημεια κοντα στους τροχους και την αλυσιδα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #1010
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Στα σπρέι κολλάει πιο εύκολα η σκόνη γιατί είναι πιο κολλητικά ώστε να μην φεύγουν.

    Φυσικά υπάρχουν αντίστοιχα μη κολλητικά σπρέι που φεύγουν το ίδιο εύκολα με την βαλβολίνη μόνο που είναι πιο λεπτά.

    Επειδή δεν μπορώ να το περιγράψω σωστά τα σημεία που λιπαίνουμε είναι αυτά.. (πρώτη φωτό)

    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2770811

    Εκεί που το σχεδιάγραμμα δείχνει ότι πέφτουν οι εξωτερικές σταγόνες είναι τα ορινγκ. Εκεί θεωρούμε ότι δεν μπορεί να περάσει το λιπαντικό ώστε να καταλήξει στο πίρο αλλά μια μικρή ποσότητα ίσως μπει. Το υπόλοιπο θα μείνει επάνω στα ορινγκ.
    Εκεί που δείχνει τις εσωτερικές σταγόνες είναι εύκολο για ένα λιπαντικό να εισχωρήσει.

    Όχι όμως η βαλβολίνη. Τουλάχιστον όχι μέχρι να ζεσταθεί.

    Επίσης ακριβώς επειδή δεν είναι κολλητική δεν μένει ούτε επάνω στα ορινγκ και πρέπει να ρίχνει κάποιος κάθε τρεις και λίγο.

    Καθαρή λοιπόν μπορεί να είναι, λαδωμένη είναι? Έχει πάει η βαλβολίνη εκεί που πρέπει?
    Sent from me using a computer.

  6. #1011
    Έχω hayabusa k8, αγορασμένο καινούργιο.Η μαμά αλυσίδα(RK) αλλάχτηκε στις 30000χλμ περίπου.
    Η επόμενη ήταν DID ZVM-X 530 χρυσή,η οποία μετά από 10000 χλμ είχε χάσει 4 x- ring.Στις15000 χλμ έλειπαν καμία 10 x-ring και ή αλυσίδα έκανε πολύ θόρυβο οπότε και πετάχτηκε.
    Όλα αυτά με λίπανση ανά 500 χλμ.(σπρέι castrol)Η επόμενη αλυσίδα ήταν RK 530 μαύρη,με την οποία έχω κάνει 12000 χλμ και δεν την έχω τεντώσει ούτε μία φορά και όλα τα x-ring στη θέση.
    Θέλω να πω πως όσο και αν φαίνεται απίστευτο στις did αλυσίδες κόβονται τα x-ring και προσωπικά εγώ δεν πρόκειται να ξαναβάλω did.

  7. #1012
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Η αληθεια ειναι οτι ακουω ολο και περισσοτερη γκρινια για τις Did η ειναι η ιδεα μου?

  8. #1013
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Και που βρίσκουμε RK ή Tsubaki? Υπάρχει αντιπρόσωπος?
    Μόνο τις AFAM ξέρω ότι φέρνει ο Τασούλης

  9. #1014
    tsubaki είχα πάρει πέρυσι από brake shop στην καλλιρόης

  10. #1015
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Η αληθεια ειναι οτι ακουω ολο και περισσοτερη γκρινια για τις Did η ειναι η ιδεα μου?
    Εμενα,αντιθετα...
    Προσωπικα,μονο καλα λογια εχω να πω για τις did...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  11. #1016
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Εμενα,αντιθετα...
    Προσωπικα,μονο καλα λογια εχω να πω για τις did...
    Εγω ειμαι πλεον μοιρασμενος.

  12. #1017
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Έγραψες ότι ρίχνεις βαλβολίνη. Ενώ πολλοί ισχυρίζονται ότι κάνει άριστη δουλειά εγώ δεν το πιστεύω χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει. Ο λόγος είναι απλός, η βλαβολίνη είναι αρκετά χοντρή ώστε να περάσει μέσα και μένει, λαδώνει μόνο την επιφάνεια. Επίσης φεύγει στην πρώτη βόλτα.
    Αντίθετα το σπρέι αλυσίδας είναι πολύ λεπτό για να πηγαίνει πιο μέσα και μετά γίνεται σαν κόλλα και παραμένει εκεί. Όταν η αλυσίδα ζεσταίνεται δεν την κάνει για την ζάντα αλλά δουλεύει.
    Σπρευ VS Λαδάκι.
    ασχολήθηκα με το θέμα προ ετών με το ΧΤΧ που είχα τότε. Ξεκίνησα με σπρέυ, το δημοφιλές τότε ήταν ένα της castrol αν θυμάμαι καλά,chain wax, λευκό και κολλώδες. Οσο ήταν κρύα η αλυσίδα ήταν σχεδόν σαν στεγνό το άτιμο. Μετά απο βόλτα όμως γινόταν σα γράσσο, ωραίο. Το θέμα μου ήταν ότι , επειδή καθάριζα την αλυσίδα με κηροζίνη (δοκίμασα το παραφινέλαιο αλλά δε μ άρεσε) το ρημαδοσπρέυ δεν έφευγε με τίποτα! Ήθελε πολύ επιμονή και μούλιασμα για να σπάσει και να καθαρίσει. Το οποίο σημαίνει ότι μένει επάνω επαρκώς και παρέχει τις λιπαντικές του ιδιότητες για πολλά πολλά χλμ μέχρι να χρειαστεί ξανά πέρασμα. Βέβαια ουδέν καλό αμιγές κακού,ίσως σε κάποια άλλη χώρα με καλύτερες - καθαρότερες περιβαλλοντικές συνθήκες να ήταν ιδανικό. Πιστέυω ότι θα κρατούσε καλά ακόμη και στη βροχή,αν και δεν το δοκίμασα. Στην ελλάδα όμως όπου η σκόνη και η βρωμιά είναι πανταχού παρούσα το σπρέυ αποτελούσε μια πρώτης τάξεως παγίδα. Με καθαρή αλυσίδα - φρεσκοψεκασμένη όλα ήταν ιδανικά. Όσο κυκλοφορούσες και μάζευε σκόνη και βρωμιά γινότανε ένα χάλι. Να ψεκάσεις απο πάνω δεν είναι σωστό γιατί παγιδεύεις όλη την βρωμιά. Οπότε έπρεπε να ξαναφάω τα νιάτα μου με το πινέλο και την κηροζίνη. Κι όσο πιο πολύ βρώμα είχε τόσο πιο δύσκολα έβγαινε.

    Οπότε στράφηκα στη λύση του λιπαντικού. Και μάλιστα επειδή είχα ένα αρχαίο 4λιτρο 10-40 χρησιμοποίησα αυτό. Μπόλικο μπόλικο.Το είχα σε ένα βαζάκι με πινελάκι και σχεδόν μετά απο κάθε βόλτα έκανα τον bob ross. Αποτελέσματα θετικά και αρνητικά. Στα θετικά η αλυσίδα δεν χρειάζεται σχεδόν ποτέ καθάρισμα. Η σκόνη και η βρώμα που κολλάνε στο λάδι απλά παρασύρονται με την κεντρόφυγο απο την κίνηση και φεύγουν. Που πάνε? Μα φυσικά πάνω στην ζάντα, στο chain guard, στην πινακίδα, στο φλασάκι και μια φορά στο μπουφάν ένος φίλου που ήταν δικάβαλο(μιλάμε του έφτασε στο σβέρκο στο γιακά). Επίσης μαζεύονται στο μπροστινό γρανάζι και απο κει σουρώνουν πάνω στην εξάτμιση. Πλέον φρεσκολαδωμένος και σταματημένος σε φανάρι αναδίδω καπνούς καμμένου λαδιού απο τον κινητήρα, επιβεβαιώνοντας στους αδαείς τον urban legend που θέλει τα ΚΤΜ να σκορπάνε απο μόνα τους (το trollαρισμα βέβαια έρχεται στο πράσινο)

    Στα αρνητικά θα προσθέσω και τα τακτικότερα διαστήματα λίπασης που χρειάζεται η αλυσίδα, μιας και στεγνώνει εύκολα. Στα 200χλμ θέλει περασματάκι. Αλλά χωρίς καθαρίσματα κλπ, πινέλο, βούτα και άπλωμα. Κατά προτίμηση ζεστή. Ούτε στίγματα σκουριάς, ούτε κατά διάνοια κολλημένοι κρίκοι, τα o-ring άπαντα στη θέση τους, γρανάζια πεντακάθαρα μπρος πίσω. 20.000χλμ δεν έχει χρειαστεί ρύθμιση τέντωμα. Βέβαια η ιστορία προϋποθέτει να διαθέτεις σταθερό χώρο παρκαρίσματος, όπου θα έχεις τα σχετικά σύνεργα(βαζάκι-πινέλο) και μερικά πανιά απλωμένα κάτω να μην τα κάνουμε όλα πτν. Επίσης χρειάζεται και κεντικό σταντ, με πλαϊνό δεν γίνεται αυτή η δουλειά, σπάει νεύρα.

    Όπως καταλαβαίνετε η λίπανση με βαλβολίνες και λοιπά έλαια δεν συστήνεται σε ιδιοκτήτες υποχόνδριους με την καθαριότητα ή τίποτα κουστουμάτους. Πάντως σε μεγάλα ταξίδια, χρησιμοποιώ σπρέυ, ένεκα της ευκολίας. Απλά δεν παίρνω τα τύπου wax , λευκά αλλά τα απλά.

  13. #1018
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    επιβεβαιωνω τα θετικα της βαλβολινης ..........
    10W40 δεν ειναι καταλληλο λογω μικρου ιξωδους με 90αρα ομως τα παντα ειναι καθαρα και καλολαδωμενα
    επισης κατι που με εξεπληξε θετικα με τη βαλβολινη ειναι οτι στη ζαντα πεταει μονο στην πρωτη βολτα και αν τη σκουπισεις μενει καθαρη ενω η αλυσιδα παραμενει λαδωμενη
    το μονο μειον η συγκεντρωση μουργας στο μπροστινο γραναζι το οποιο ομως καθαριζεται ευκολα τοπικα με μωρομαντηλο
    πρωτο τεντωμα αλυσιδας στα 10000χλμ απο την τοποθετηση

  14. #1019
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Αυτά που είναι κολλώδεις μαζεύουν βρώμα αλλά έχουν ιδιαίτερη αντοχή. Για ασφάλτινα ταξίδια με μεγάλες μηχανές είναι ιδανικά! Όποιος δεν θέλει κολλώδες να πάρει ένα χωρίς τεφλον και όποιος θέλει να είναι πολύ λεπτό για να πηγαίνει και χώμα και άσφαλτο να πάρει ένα που είναι για χρήση σε χώμα και να το ανανεώνει νωρίτερα. Λύσεις υπάρχουν πολλές και το λάδι κινητήρα ειναι τελευταία και η χειροτερη.
    Το λάδι κινητήρα κάνει πιο πολύ για καθαριστικό παρά για λιπαντικό. Περιέχει πετρέλαιο (όπως και το παραφινέλαιο) που αποδεδειγμένα δεν κάνει καλό στα ορινγκ και αφού χρησιμοποιηθεί για καθάρισμα (ναι το λάδι κινητήρα) πρέπει να σκουπίζεται με στεγνό πανί μέχρι να φύγει εντελώς από την αλυσίδα (το παραφινέλαιο καθαρίζει ευκολότερα και καθαρίζεται ευκολότερα). Πως να μην έιναι καθαρή η αλυσίδας σου ρε συ typhoon αφού την είχες με το καθαριστικό επάνω?

    Όσες φορές έχω βάλει σπρέι με τεφλόν δεν ζορίστηκα και ιδιαίτερα να το καθαρίσω. Βγαίνει πιο δύσκολα απ' τα υπόλοιπα αλλά σιγά τη διαφορά. Σε κάθε περίπτωση καθαρισμός και λίπανση δε μου παίρνει πάνω από 5 λεπτά (και παρόλα αυτά δεν το κάνω γιατί βαριέμαι ).
    Sent from me using a computer.

  15. #1020
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    επιβεβαιωνω τα θετικα της βαλβολινης ..........
    Λοιπόν μετά από, δε θυμάμαι πόσο, αποφάσισα να ασχοληθώ με την αλυσίδα μου. Σας είχα πει ότι θα χρησιμοποιώ αυτό που δε σας αρέσει γιατί σας χάλαγε τις αλυσίδες. Εκείνο το λευκό, στεγνό της belray που είναι σα να έχεις ρίξει ταλκ επάνω στην αλυσίδα και δεν μαζεύει βρωμιά με τίποτα.

    Κατ' αρχήν να επιβεβαιώσω το γεγονός ότι είναι ότι πιο καθαρό υπάρχει απ' αυτά που μένουν επάνω και δε καταλήγουν στη ζάντα.
    Την αλυσίδα δεν την άλλαξα πρόσφατα και δεν έχει κάνει λίγα χλμ. Η χρήση είναι καθημερινή χειμώνα καλοκαίρι, με βροχή ή όχι και κάθε μέρα περνάει από χωματόδρομο.
    Δεν καθαρίζω καθόλου συχνά και ασχολούμαι κυρίως όταν είναι να κάνω πολλά χλμ μαζεμένα.

    Η αλυσίδα μου είναι did xring.

    Λοιπόν τα λαστιχάκια είναι όλα επάνω (εντάξει δεν έκατσα να τα τσεκάρω ένα ένα) και κολλημένους κρίκους δεν έχει. (περίεργο μου φάνηκε με την συντήρηση που της κάνω).

    Γαντάκι για να μη βρωμίσουν τα νυχάκια και παπάριασμα σε ένα παλιόπανο με παραφινέλαιο. Χούφτωμα την αλυσίδα με το πανί ενώ το άλλο γυρίζει την ρόδα. (χρόνος 1 λεπτό)
    Επανάληψη του παραπάνω με στεγνό πανί για να φύγει το παραφινέλαιο. (χρόνος <1 λεπτό).
    Λίπανση με το ίδιο σπρέυ (χρόνος 20 δευτερόλεπτα).

    Πολύ μου πήρε!

    Αν η αλυσίδα είναι ζεστή (το κάνουμε μετά από βόλτα) ακόμα και τα καθαριστικά με το τεφλόν φεύγουν εύκολα μέσα σε ένα λεπτό αρκεί να μην ασχολούμαστε με οδοντόβουρτσες, πινέλα και μπατονένες.

    Την αλυσίδα τη βλέπω να βγάζει όσα μου έβγαλε και η προηγούμενη πριν γεμίσει κόμπους. (37000 η προηγούμενη).
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF