Σελίδα 70 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 2060656667686970717273747580120 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.036 έως 1.050 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1036
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    τωρα τι να σου πω; αν παιζει ρολο που κανω περιπου 80 χλμ την μερα;
    Γιάννη παίζει ρόλο και πόσο σε τρώει ο καρπός του δεξιού χεριού... Όσο πιο στρωτά οδηγεί κάποιος τόσο περισσότερο βοηθά την αλυσίδα του να μακροημερεύσει!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Κηροζίνη λέει για καθάρισμα όχι για λίπανση. Και η κηροζίνη και το παραφινέλαιο αν μείνουν επάνω μπορεί να φουσκώσουν και να μαλακώσουν τα oring. Γι αυτό πρέπει καθαρίζονται πριν βάλουμε το λιπαντικό. Και καλό είναι να κάνουμε μια βόλτα ώστε να βγάλει επάνω ότι έχει πάρει μέσα και να ξανακαθαρίζουμε. Επίσης η θερμοκρασία διώχνει την και την υγρασία που έχει η αλυσίδα και δεν την παγιδεύουμε με το λιπαντικό.

    Η suzi λέει heavy engine oil. Δεν ξέρω αν εννοεί βαλβολίνη όπως και η honda.
    Από το service manual του vstrom

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot 2016-08-09 20.29.09.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	45,4 KB 
ID:	363934
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #1037
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    σε συσκευασια αλυσιδας did γραφει λιπανση με λαδι SAE 90
    στο owners manual του honda cbf250 γραφει SAE 80 η SAE 90
    εκει επισης γραφει να μην χρησιμοποιουνται λιπαντικα του εμποριου γιατι μπορει να καταστρεψουν τα τσιμουχακια
    προφανως ειναι βαλβολινες και σιγουρα δεν εχουν τα ιδια προσθετα με τα μηχανολαδα
    δεν μπορω να καταλαβω γιατι αμφισβητουμε τις συστασεις των κατασκευαστων

  3. #1038
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Από το service manual του vstrom
    Αν πουλιούνται commercially as drive chain oil Ο-ring safe?

    Drive chain oil έγραφαν (και γράφουν) όλα όσα ήταν για αλυσίδες χωρίς O-ring.

    Με το heavy-weight engine oil τι λες να εννοεί ρε Αχιλλέα? 20-50 αντί για 10-40? Ότι λέει και η χοντα λέει και η σούζι και είναι γνωστό ότι οι κατασκευαστές προτείνουν κηροζίνη για καθαρισμό και βαλβολίνη για λίπανση!

    Ότι περιέχει καθαριστικό βρωμιάς (όλα τα λάδια κινητήρα έχουν) δεν κάνει να μένουν επάνω στην αλυσίδα και να χρησιμοποιούνται για λίπανση.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/08/2016 στις 21:13.
    Sent from me using a computer.

  4. #1039
    Φώτο από το service manual της Lindner.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160809_212937.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	28,0 KB 
ID:	363937

    O Γερμανός που έχει γράψει αυτό το πόνημα (και έχει μεταφράσει ο Έλλην... ) λέει ότι είναι βαλβολίνη. Επίσης προτείνει αυτό το γράσο που φαίνεται στη φώτο. Το έχει πετύχει κανείς πουθενά;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #1040
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Φώτο από το service manual της Lindner.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160809_212937.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	28,0 KB 
ID:	363937

    O Γερμανός που έχει γράψει αυτό το πόνημα (και έχει μεταφράσει ο Έλλην... ) λέει ότι είναι βαλβολίνη.
    Ρε Αχιλλέα αυτό δε λέω?
    Sent from me using a computer.

  6. #1041
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    σε συσκευασια αλυσιδας did γραφει λιπανση με λαδι SAE 90
    στο owners manual του honda cbf250 γραφει SAE 80 η SAE 90
    εκει επισης γραφει να μην χρησιμοποιουνται λιπαντικα του εμποριου γιατι μπορει να καταστρεψουν τα τσιμουχακια
    προφανως ειναι βαλβολινες και σιγουρα δεν εχουν τα ιδια προσθετα με τα μηχανολαδα
    δεν μπορω να καταλαβω γιατι αμφισβητουμε τις συστασεις των κατασκευαστων
    Για τις βαλβολίνες συζητάμε απ' την αρχή του θρεντ γιατί συνεχίζουμε? Εγώ δεν τις έχω δοκιμάσει και δε διαφωνώ κάπου μαζί σου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν θα πάει εκεί που πρέπει, αν θα μείνει και για πόσο και γιατί να μη βάλω ενδεδειγμένο γράσο για αλυσίδες με ορινγ.

    Η αναφορά των κατασκευαστών για τα λιπαντικά του εμπορίου δεν αφορά αυτά που είναι ενδεδειγμένα για αλυσίδες με ορινγ. (βλέπε παραπάνω) Ακόμα υπάρχουν στην αγορά τέτοια προιόντα γι' αυτό όσα είναι για αλυσίδες με ο-ρινγκ το γράφουν.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/08/2016 στις 21:44.
    Sent from me using a computer.

  7. #1042
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    η λιπανση που ζηταει ο κασκευαστης ειναι εξωτερικη στα σημεια επαφης με το γραναζι οπου η βαλβολινη φτανει μια χαρα και καθεται κιολας
    πιστευω πως τα ειδικα σπρευ κακο δεν κανουν αλλα ο κυριος λογος υπαρξης τους ειναι το κερδος καθως το κοστος τους ειναι δεκαδες φορες μεγαλυτερο της βαλβολινης χωρις τα αποτελεσματα να ειναι καλυτερα
    απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο
    προσωπικα απο τη στιγμη που εφαρμοζω πιστα τις οδηγιες του κατασκευαστη ειμαι ησυχος και ενας λογος παραπανω οτι δεν μου κοστιζει και τιποτα

  8. #1043
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η λιπανση που ζηταει ο κασκευαστης ειναι εξωτερικη στα σημεια επαφης με το γραναζι οπου η βαλβολινη φτανει μια χαρα και καθεται κιολας
    πιστευω πως τα ειδικα σπρευ κακο δεν κανουν αλλα ο κυριος λογος υπαρξης τους ειναι το κερδος καθως το κοστος τους ειναι δεκαδες φορες μεγαλυτερο της βαλβολινης χωρις τα αποτελεσματα να ειναι καλυτερα
    απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο
    προσωπικα απο τη στιγμη που εφαρμοζω πιστα τις οδηγιες του κατασκευαστη ειμαι ησυχος και ενας λογος παραπανω οτι δεν μου κοστιζει και τιποτα
    Το αυτο.
    Οτι νομιζει ο καθενας κανει. Εγω μετα απο πολλα χρονια με διαφορα σπρει δεν αλλαζω την βαλβολινη με τιποτα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  9. #1044
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η λιπανση που ζηταει ο κασκευαστης ειναι εξωτερικη στα σημεια επαφης με το γραναζι οπου η βαλβολινη φτανει μια χαρα και καθεται κιολας
    πιστευω πως τα ειδικα σπρευ κακο δεν κανουν αλλα ο κυριος λογος υπαρξης τους ειναι το κερδος καθως το κοστος τους ειναι δεκαδες φορες μεγαλυτερο της βαλβολινης χωρις τα αποτελεσματα να ειναι καλυτερα
    απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο
    προσωπικα απο τη στιγμη που εφαρμοζω πιστα τις οδηγιες του κατασκευαστη ειμαι ησυχος και ενας λογος παραπανω οτι δεν μου κοστιζει και τιποτα
    Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω για το κόστος είναι λίγο αμφισβητίσιμο.
    1 λίτρο βαλβολίνη έχει περίπου 5 €
    1 μπουκάλι 400ml από σπρέι παίζει στα 11€
    Εάν (σύμφωνα με αυτά που έχετε πει εδώ) λιπαίνεται με βαλβολίνη κάθε 200Km και με σπρέι κάθε 500Km (σύμφωνα με το owners manual)
    τότε μας βάσει όγκου ποιό πολύ κοστίζει η βαλβολίνη (κάνοντας την παραδοχή ότι ρίχνεις την ίδια ποσότητα στην καδένα)

  10. #1045
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Γιάννη παίζει ρόλο και πόσο σε τρώει ο καρπός του δεξιού χεριού... Όσο πιο στρωτά οδηγεί κάποιος τόσο περισσότερο βοηθά την αλυσίδα του να μακροημερεύσει!

    σαυτο δεν εχεις κι αδικο. και οι αλυσιδες που εχω αλαξει ειναι σε μηχανακια με 60 hp ΚΑΙ κατω.
    Γιαννης

  11. #1046
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω για το κόστος είναι λίγο αμφισβητίσιμο.
    1 λίτρο βαλβολίνη έχει περίπου 5 €
    1 μπουκάλι 400ml από σπρέι παίζει στα 11€
    Εάν (σύμφωνα με αυτά που έχετε πει εδώ) λιπαίνεται με βαλβολίνη κάθε 200Km και με σπρέι κάθε 500Km (σύμφωνα με το owners manual)
    τότε μας βάσει όγκου ποιό πολύ κοστίζει η βαλβολίνη (κάνοντας την παραδοχή ότι ρίχνεις την ίδια ποσότητα στην καδένα)
    Καλά όχι ότι έχει σημασία, απλά για τα μαθηματικά έχουμε (με την απλή μέθοδο των τριών)
    1lit βαλβολίνη 5€
    1lit σπρευ 27,5€ (τα 400ml κοστίζουν 11€, τα 1000ml πόσο? Το χ ισούται με τον υπεράνω επι το κλάσμα αντεστραμμένο ή όποια άλλη παραλλαγή της μεθόδου των τριών ξέρει ο καθένας)

    Έστω ότι χρησιμοποιούμε την ίδια ποσότητα κάθε φορά ανεξαρτήτως προϊόντος και με την παραδοχή ότι τις βαλβολίνες τις χρησιμοποιούμε κάθε 200χλμ, ενώ το σπρέυ κάθε 500χλμ. Στον 1 ψεκασμό με σπρέυ(500χλμ) θα πρέπει να λαδώσουμε 2,5φορές με βαλβολίνη(200+200+100=500χλμ).Οπερ μεθερμηνευόμενων εστί όταν ξοδέψουμε το 1lit σπρέυ κόστους 27,5€ θα πρέπει κατ αντιστοιχία να ξοδέψουμε 2,5lit βαλβολίνη κόστους 12,5€(5€x2,5φορες παραπάνω)

    Έτσι για την καυλάντα, για να πιάσεις το κόστος χρήσης της βαλβολίνης δες που φτάνεις.
    Διπλασιάζω τα χλμ του σπρευ(1000χλμ) και αφήνω τα ίδια της βαλβολίνης(200χλμ). Στον 1 ψεκασμό(1000χλμ) θα πρέπει να λαδώσουμε 5 φορές (200+200+200+200+200=1000χλμ).Οπότε το κόστος διαμορφώνεται στα 27,5€ για το σπρεύ και 5€ το λίτρο x 5φορές παραπάνω=25€ για την βαλβολίνη
    Τελευταία τροποποίηση από typhoon; 10/08/2016 στις 13:15.

  12. #1047
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Καλά όχι ότι έχει σημασία, απλά για τα μαθηματικά έχουμε (με την απλή μέθοδο των τριών)
    1lit βαλβολίνη 5€
    1lit σπρευ 27,5€ (τα 400ml κοστίζουν 11€, τα 1000ml πόσο? Το χ ισούται με τον υπεράνω επι το κλάσμα αντεστραμμένο ή όποια άλλη παραλλαγή της μεθόδου των τριών ξέρει ο καθένας)

    Έστω ότι χρησιμοποιούμε την ίδια ποσότητα κάθε φορά ανεξαρτήτως προϊόντος και με την παραδοχή ότι τις βαλβολίνες τις χρησιμοποιούμε κάθε 200χλμ, ενώ το σπρέυ κάθε 500χλμ. Στον 1 ψεκασμό με σπρέυ(500χλμ) θα πρέπει να λαδώσουμε 2,5φορές με βαλβολίνη(200+200+100=500χλμ).Οπερ μεθερμηνευόμενων εστί όταν ξοδέψουμε το 1lit σπρέυ κόστους 27,5€ θα πρέπει κατ αντιστοιχία να ξοδέψουμε 2,5lit βαλβολίνη κόστους 12,5€(5€x2,5φορες παραπάνω)
    Έχεις δίκιο. Απλά βιάστηκα.

  13. #1048
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Στα 3 χρονια (περιπου 60.000) που χρησιμοποιω βαλβολινη ζητημα να εχω καταναλωσει μισο λιτρο.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  14. #1049
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    μια φορα πριν 4-χρονια ζητησα απο ενα φιλο σε συνεργειο και μου εφερε βαλβολινη που εβγαλε απο σασμαν......τζαμπα
    μου εφερε 1 λιτρο......... βαζω συστηματικα εδω και 12000χλμ σε ενα μηχανακι, μερικες φορες σε δευτερο και εχω βαλει και σε δυο ποδηλατα
    μια φορα μου πεσε το μπουκαλι και χυθηκε και λιγο κατω
    εχω ακομα πανω απο μισο λιτρο
    συμφερει λετε ή να παω να δωσω 11 ευρω για ενα σπρευ που θα κρατησει το πολυ ενα χρονο;

  15. #1050
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ...
    συμφερει λετε ή να παω να δωσω 11 ευρω για ενα σπρευ που θα κρατησει το πολυ ενα χρονο;
    Οταν μου λες, ομως, να δινω 6-7 € το μηνα για την ασφαλεια ακινιτοποιημενου οχηματος, δεν τσιγκουνευεσαι...!!!!

    MADE IN JAPAN 日本製

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF