Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 75

Θέμα: Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή

  1. #31
    Πεταξτε στον καδο οτι διαφημιστικα φυλλαδια εχετε, και αν θελετε μια COMPACT μηχανη, τοτε αγοραστε μια εκ των FUJI F20/F30/F31fd/F40

    Φωτογραφικη μηχανη της χρονιας περυσι, με ποιοτητα φωτογραφιας που συγκρινεται με dslr
    Δεν το λεω εγω, αλλα το dpreview

    http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf30/

    Ασχολουμε χρονια με την φωτογραφια, ηθελα μια μικρη για να την εχω παντα μαζι μου, την αγορασα και με αφησε αφωνο

  2. #32
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    η δικια μου παντως ειναι τελεια

    και για να δειτε και μονοι σας παρτε μια φωτο

    (ξεκολα δεν εχω βγαλει ακομη )

    προς το παρον παρτε μια απ το καινουργιο μου μπουφανακι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00032.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	68,4 KB 
ID:	82983

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    αφού χρησιμοποιεί τους φακούς της pentax θα βγάζει ίδιας ποιότητας φώτο...
    Αυτο δεν ειναι απαραιτητα αληθεια. Τα οπτικα παιζουν μεγαλο ρολο αλλα αλλο τοσο μεγαλο ρολο παιζει ο αισθητηρας.

    Επειδη ασχολουμαι χρονια με την φωτογραφια (το αλλο παθος περα απο τις μηχανες) μπορω να πω οτι εχω καποια σχετικη γνωση γυρω απο το αντικειμενο.

    Το προβλημα με τις μικρες φωτογραφικες μηχανες (και εννοω ΟΛΕΣ περα απο τις DSLR) ειναι οτι χρησιμοποιουν πολυ μικρους αισθητηρες. Αυτο απο μονο του ειναι κακο, αλλα οταν σκεφτειτε οτι στο βωμο του μαρκετινγκ οι ΗΔΗ μικροι αισθητηρες αποκτουν ολο και περισσοτερα megapixels τα πραγματα γινονται τραγικα.

    Φανταστειτε οτι σε μια DSLR των 3,500+ ευρω με Full Frame αισθητηρα -και κορυφαια ποιοτητα εικονας απο πλευρας θορυβου- ο αισθητηρας εχει μεγεθος οσο ενα καρε των 35mm του φιλμ.
    Φανταστειτε μια τετοια επιφανεια κομμενη σε 10 εκατ κομματακια (10 megapixels), ποσο μικρο θα ειναι το καθε κομματι.

    Σκεφτειτε τωρα οτι ενας αισθητηρας μιας compact μηχανης ειναι το 1/8 ενος τετοιου αισθητηρα full frame.
    Και ΟΜΩΣ το ηλιθιο marketing αντι να προωθησει την ποιοτητα εικονας (οσο γινεται με τετοιους μικρους αισθητηρες) με ΛΙΓΟΤΕΡΑ megapixels -οποτε και μεγαλυτερα "κομματακια", παει και στριμωχνει 8, 9, 10 MP!
    Το αποτελεσμα; Τραγικα επιπεδα θορυβου, διαθλαση φωτος κλπ.

    Ο χρωματικος θορυβος σε μια ψηφιακη μηχανη προκαλειται οταν ενας αισθητηρας αυξανει την ευαισθησια του για να παρει περισσοτερο φως. Αυτο σε αισθητηρες με υπερβολικα πολλα megapixels εχει ως αποτελεσμα να δημιουργειται ηλεκτρικος "θορυβος" (αντιστοιχο με τα παρασιτα στο ραδιοφωνο) που εμφανιζεται ως χρωματικες κιληδες στην εικονα μας.

    Οι κατασκευαστες ψηφιακων, για να συμμαζεψουν τα ασυμαζευτα περιοριζουν τον θορυβο του αισθητηρα με το να αφαιρουν με μαθηματικους αλγοριθμους τις κιληδες χρωματος απο την εικονα. Μαζι ομως με τις κιληδες απο ενα σημειο και περα αφαιρειται ΚΑΙ η ιδια η λεπτομερεια της εικονας, και ετσι ολο το μπαχαλο γινεται ΑΚΟΜΑ χειροτερο.

    ΟΜΩΣ, στις ψηφιακες μηχανες συνεβει μια ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ -που ομως περασει στα ψηλα.

    Μια ψηφιακη με εναν επαναστατικα σχεδιασμενο αισθητηρα ο οποιος εκ ΦΥΣΕΩΣ εχει τρομερα χαμηλα επιπεδα θορυβου, σε σημειο να κοντραρει στα ισια τις DSLR μηχανες! Κατι ΑΝΗΚΟΥΣΤΟ μεχρι και σημερα για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλη μηχανη!

    Αυτες οι μηχανες -οπως με προλαβε ο φιλος After- ειναι η σειρα F της Fujifilm.

    Γιατι ομως περασε στα ψηλα τετοια επανασταση; Γιατι δεν παιρνουν ΟΛΟΙ αυτες τις μηχανες, αφου εχουν ΤΗΝ ποιοτητα εικονας;

    Γιατι πολυ απλα το μαρκετινγκ εδω ΔΕΝ ακουμπησε...
    Δεν εχει βλεπετε πολλα megapixels... Μονο 6.1
    Δεν εχει σεξυ design -ενα μεταλικο κουτακι ειναι με κουμπια
    Δεν ειναι η πιο μικρη σε μεγεθος (αυτο ομως εγινε για να εχει γαιδουρι μπαταρια που σου επιτρεπει να βγαλεις μεχρι και 580 φωτογραφιες!!!)

    Παιδια, δειτε την απο περιεργεια και μονο στο link που εβαλε ο After....

    Εγω εχω παρει την F31fd και αν δειτε φωτογραφιες σε ISO .....1600 (!) θα παθετε εγκεφαλικο!
    Νίκος
    Open Horizons

  4. #34
    Δειτε τα παρακατω παραδειγματα απο φωτογραφιες που εβγαλα προσφατα στη Σουηδια.

    Σε νυχτερινες ληψεις χρησιμοποιουσα κατα κορον το ISO 800 (ανηκουστο με οποιαδηποτε αλλη μηχανη ειχα), ενω πολλες φορες πηγαινα στο ISO 1600 αφοβα με τον θορυβο να ειναι εμφανης πλεον αλλα παρα πολυ καλα κοντρολαρισμενος.

    Δειτε τις φωτο αυτες και καντε συγκριση με τα ISO 800 κλπ των δικων σας μηχανων (η ακομα και με το ISO 400). Θα δειτε οτι σε πολλες μηχανες ακομα και το ISO 400 ειναι κατωτερο απο το 1600 της Fujifilm.



    .
    .
    .
    .
    .
    ISO 800....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0195.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	82990
    Νίκος
    Open Horizons

  5. #35
    ISO 1600!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0600.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	62,1 KB 
ID:	82991
    Νίκος
    Open Horizons

  6. #36
    ISO 3200!!!!!!!!

    Νομιζω οτι τα σχολια ειναι περιττα....
    ΜΑΚΡΑΝ οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0190.jpg 
Προβολές:	99 
Μέγεθος:	96,6 KB 
ID:	82992
    Νίκος
    Open Horizons

  7. #37
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    ISO 1600!
    οντως τελικα μαμαει το ISO 1600!!!

    πιασε μου 5-6 ISO!!!



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  8. #38
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Απ'αυτές τις ISO 1600 έχεις κι άλλες..;Με ενδιαφέρει η μηχανή..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  9. #39
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Απ'αυτές τις ISO 1600 έχεις κι άλλες..;Με ενδιαφέρει η μηχανή..

    πιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιισω λεχριιιιιιιιιιιιιιιιιιτη!!! (clopyrighted by dolman!)
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  10. #40
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Πεταξτε στον καδο οτι διαφημιστικα φυλλαδια εχετε, και αν θελετε μια COMPACT μηχανη, τοτε αγοραστε μια εκ των FUJI F20/F30/F31fd/F40
    Φωτογραφικη μηχανη της χρονιας περυσι, με ποιοτητα φωτογραφιας που συγκρινεται με dslr
    Δεν το λεω εγω, αλλα το dpreview
    http://www.dpreview.com/reviews/fujifilmf30/
    Λεω να παρω την F20. 150 απο skroutz.gr, οι υπολοιπες ειναι αρκετα ακριβες για τη χρηση που κανω..
    Αν συγκρινω τις F20 - F30 η μονη διαφορα ειναι το Iso 80 που ΔΕΝ εχει η F20, και που ουτως η αλλως δεν ξερω τι ειναι.. :rotflmao:
    Καλα καλα, ξερω, αλλα δε νομιζω οτι με ενδιαφερει να το'χει..
    Kαι η 20 ειναι και πιο ελαφρια!
    Τι λεει ο αρχηγος μας;;
    Η χρηση:
    -Point 'n shoot χωρις πολλα παρε δωσε ρυθμισε.
    -Κανα βιντεακι να τραβαει
    -Καθημερινη χρηση
    -Κλαμπιακες ληψεις (εχω κατι φωτο απο τη προηγουμενη που το φλας χτυπαγε στα σωματιδια/σκονη του αερα και ηταν σα να ειμασταν σε αμμοθυελλα!!! )

    Ρε σεις!!
    Τοση ωρα εγραφα και σεις ποσταρατε iso 1600;;;
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
    Αυτο δεν ειναι απαραιτητα αληθεια. Τα οπτικα παιζουν μεγαλο ρολο αλλα αλλο τοσο μεγαλο ρολο παιζει ο αισθητηρας.

    Επειδη ασχολουμαι χρονια με την φωτογραφια (το αλλο παθος περα απο τις μηχανες) μπορω να πω οτι εχω καποια σχετικη γνωση γυρω απο το αντικειμενο.

    Το προβλημα με τις μικρες φωτογραφικες μηχανες (και εννοω ΟΛΕΣ περα απο τις DSLR) ειναι οτι χρησιμοποιουν πολυ μικρους αισθητηρες. Αυτο απο μονο του ειναι κακο, αλλα οταν σκεφτειτε οτι στο βωμο του μαρκετινγκ οι ΗΔΗ μικροι αισθητηρες αποκτουν ολο και περισσοτερα megapixels τα πραγματα γινονται τραγικα.

    Φανταστειτε οτι σε μια DSLR των 3,500+ ευρω με Full Frame αισθητηρα -και κορυφαια ποιοτητα εικονας απο πλευρας θορυβου- ο αισθητηρας εχει μεγεθος οσο ενα καρε των 35mm του φιλμ.
    Φανταστειτε μια τετοια επιφανεια κομμενη σε 10 εκατ κομματακια (10 megapixels), ποσο μικρο θα ειναι το καθε κομματι.

    Σκεφτειτε τωρα οτι ενας αισθητηρας μιας compact μηχανης ειναι το 1/8 ενος τετοιου αισθητηρα full frame.
    Και ΟΜΩΣ το ηλιθιο marketing αντι να προωθησει την ποιοτητα εικονας (οσο γινεται με τετοιους μικρους αισθητηρες) με ΛΙΓΟΤΕΡΑ megapixels -οποτε και μεγαλυτερα "κομματακια", παει και στριμωχνει 8, 9, 10 MP!
    Το αποτελεσμα; Τραγικα επιπεδα θορυβου, διαθλαση φωτος κλπ.

    Ο χρωματικος θορυβος σε μια ψηφιακη μηχανη προκαλειται οταν ενας αισθητηρας αυξανει την ευαισθησια του για να παρει περισσοτερο φως. Αυτο σε αισθητηρες με υπερβολικα πολλα megapixels εχει ως αποτελεσμα να δημιουργειται ηλεκτρικος "θορυβος" (αντιστοιχο με τα παρασιτα στο ραδιοφωνο) που εμφανιζεται ως χρωματικες κιληδες στην εικονα μας.

    Οι κατασκευαστες ψηφιακων, για να συμμαζεψουν τα ασυμαζευτα περιοριζουν τον θορυβο του αισθητηρα με το να αφαιρουν με μαθηματικους αλγοριθμους τις κιληδες χρωματος απο την εικονα. Μαζι ομως με τις κιληδες απο ενα σημειο και περα αφαιρειται ΚΑΙ η ιδια η λεπτομερεια της εικονας, και ετσι ολο το μπαχαλο γινεται ΑΚΟΜΑ χειροτερο.

    ΟΜΩΣ, στις ψηφιακες μηχανες συνεβει μια ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ -που ομως περασει στα ψηλα.

    Μια ψηφιακη με εναν επαναστατικα σχεδιασμενο αισθητηρα ο οποιος εκ ΦΥΣΕΩΣ εχει τρομερα χαμηλα επιπεδα θορυβου, σε σημειο να κοντραρει στα ισια τις DSLR μηχανες! Κατι ΑΝΗΚΟΥΣΤΟ μεχρι και σημερα για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αλλη μηχανη!

    Αυτες οι μηχανες -οπως με προλαβε ο φιλος After- ειναι η σειρα F της Fujifilm.

    Γιατι ομως περασε στα ψηλα τετοια επανασταση; Γιατι δεν παιρνουν ΟΛΟΙ αυτες τις μηχανες, αφου εχουν ΤΗΝ ποιοτητα εικονας;

    Γιατι πολυ απλα το μαρκετινγκ εδω ΔΕΝ ακουμπησε...
    Δεν εχει βλεπετε πολλα megapixels... Μονο 6.1
    Δεν εχει σεξυ design -ενα μεταλικο κουτακι ειναι με κουμπια
    Δεν ειναι η πιο μικρη σε μεγεθος (αυτο ομως εγινε για να εχει γαιδουρι μπαταρια που σου επιτρεπει να βγαλεις μεχρι και 580 φωτογραφιες!!!)

    Παιδια, δειτε την απο περιεργεια και μονο στο link που εβαλε ο After....

    Εγω εχω παρει την F31fd και αν δειτε φωτογραφιες σε ISO .....1600 (!) θα παθετε εγκεφαλικο!
    πολύ σωστός...

    αλλά φαντάζομαι ότι και η PENTAX που ειναι το ίδιο μέγεθος πολύ πιθανόν να χρησιμοποιεί τον ίδιο αισθητήρα σε σχέση με τη no name που πουλάει το lidl....... θέλω να πω ότι εκτός απο τους φακούς πολύ πιθανόν να έχει και τον ίδιο αισθητήτρα ...έτσι δεν είναι???
    και απλά το μικρότερο κόστος να οφείλεται στο γεγονός οτι η εν λόγω no name εταιρία δεν εχει επενδύσει τίποτα σε έρευνα (καθώς τα πέρνει έτοιμα) ή σε διαφήμιση....

    ερώτηση??
    το τι αισθητήρα έχει πανω μια φωτ/κή μηχανή πως μπορούμε να το δουμε εμείς σαν καταναλωτές....???
    που το αναγράφει στα τεχνικά χαρακτηριστικά???
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  12. #42
    Ρε χαμενε Μπαρτ, πως το ηξερα οτι θα σχολιασεις;;;!;! :P :P

    Φιλε ZZR, ΙΣΩΣ αυτο που λες να ισχυει για την μηχανη του Lidl... Απο την αλλη κοιταξε να δεις εγω πως το βλεπω.

    Η καλυτερη (και προκαλω οποιονδηποτε να μου αποδειξει το αντιθετο) φωτογραφικη του ΚΟΣΜΟΥ -πλην DSLR- κοστιζει 300 ευρω (Fujifilm F31fd).

    Η φωτογραφικη στην οποια αναφερεσαι απο το Lidl κανει ποσο; 100-150 ευρω; Αξιζει να κανεις οικονομια σε 150 ευρω, ΑΛΛΑ την κρισιμη στιγμη που θες να αποθανατισεις μια πολυτιμη στιγμη σου η μηχανη να σε προδωσει;

    Ξερεις τι ειναι να εχεις μια σκοτεινη/νυχτερινη σκηνη απο αυτες που ΠΡΕΠΕΙ να αποθανατισεις, και η μηχανη σου να μην νεταρει, να βγαζει θολα η ακομα και ΑΝ βγαλει να ειναι μια αχρηστη εικονα γεματη θορυβο;

    Για εμενα λοιπον, οι 3-4 στιγμες που θα προκυψουν και θα μου ειναι πολυτιμες για να τις αποθανατισω αξιζουν ΠΟΛΥ παραπανω απο τα 150 ευρω διαφορας της μιας μηχανης απο την αλλη.

    Με αλλα λογια εγω ΑΠΑΙΤΩ την αριστη ποιοτητα εικονας και να μπορω να δουλεψω ακομα και "στα δυσκολα"...
    Οταν θα εχω γυρισει απο τις διακοπες με 100 φωτο και ΟΛΕΣ αριστες, ενω ο αλλος με ΧΨ φωτογραφικη θα γυρισει με 60 καλες και τις υπολοιπες "κριμα-ρε-γμτ" τοτε η F θα εχει βγαλει κ με το παραπανω τα λεφτα της...

    ΥΓ. Ο αισθητηρας της Fujifilm ειναι αποκλειστικοτητα και δεν τον εχει και ουτε προκειται να τον φτασει ΚΑΜΙΑ αλλη μηχανη αλλης εταιριας...
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #43
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    εμενα τελικα ειναι καλη η δεν ειναι




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00009.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	82999

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
    εμενα τελικα ειναι καλη η δεν ειναι
    με resized <100k τι περιμένεις

  15. #45
    Εχοντας την εικονα αυτη σε 100% zoom κοψε ενα κομματι (crop) 700 pixels και βαλτην να δουμε καλυτερα. Επισης καλο θα ηταν να δοκιμασεις να βγαλεις φωτο με το μεγαλυτερο δυνατο ISO της μηχανης σου για να μπορουμε να κανουμε συγκριτικα!
    Νίκος
    Open Horizons

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2008, 13:50
  2. Ψηφιακη φωτογραφικη
    από motomamounas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 12:43
  3. Ψηφιακη Φωτογραφικη Kodac
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 09:38
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2004, 21:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF