Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Για αγορά μεταχειρισμένης 125-250cc

  1. #1

    Question Για αγορά μεταχειρισμένης 125-250cc

    Καταρχάς καλησπέρα.
    Θέλω να κάνω κι εγώ τα πρώτα μου βήματα στο χώρο των μηχανών(έχω ένα 50αρι Honda παπι) και, προφανώς, έχω ψιλομπερδευτεί σχετικά με το τί να αγοράσω.

    Ο σκοπός που θέλω τη μηχανή είναι για να μετακινούμαι μέσα στην Αθήνα και να μπορώ να πηγαίνω τις βόλτες μου δικάβαλο μέχρι τη Μάκρη(ίσως και Μέγαρα, ίσως χρειαστεί να πηγαίνω αρκετά συχνά εκεί από το Σεπτέμβρη λόγω σχολής). Τα μέρη τα αναφέρω για να έχετε μια ιδέα των αποστάσεων... Μιλάω δηλαδή για μετακίνηση Αθήνα-Πειραιά κυρίως, με δυνατότητες για εκδρομούλες στην Αττική κατά δεύτερον και ίσως ξεπετάγματα έξω από το νομό κάποιες φορές αν με παίρνει.

    Ψάχνω για μηχανή μεταχειρισμένη, καθώς δεν μπορώ να διαθέσω πολλά.
    Έχω "καταλήξει" σε κάποια μοντέλα.

    1) Αν μιλήσουμε για scooter/παπί που δεν το βλέπω είναι η αλήθεια, ή το Honda Innova 125 ή το Gillera Runner 125 (γύρω στα 1000 ευρώ).

    2) Για on-off, που με ενδιαφέρει κυρίως και μου αρέσει, έχω σταμπάρει το Yamaha XT125 πιο πολύ(R ή X? δεν καταλαβαίνω την πρακτική διαφορά), το Honda CBR 125 και το Honda XR125. Είμαι διατεθειμένος να δώσω μέχρι 2000 ευρώ...

    3) Αν μιλήσουμε για παραπάνω κυβικά (μέχρι 250) έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Honda AX-1 και καλά λόγια για το Yamaha Serow, τα οποία τα έχω βρει σε αρκετά καλές τιμές μεταχειρισμένα, αν και είναι αρκετά παλιά.

    Χρειάζομαι τη γνώμη σας καθώς είμαι άσχετος με το θέμα, όσον αφορά τα παραπάνω μοντέλα ή άλλα που προτείνετε για αυτό το σκοπό... Συγγνώμη αν κούρασα, αλλά ψάχνω να μάθω και με καίει!

  2. #2
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά από αυτά που γράφεις έχω να πω τα εξης

    Honda AX-1 και Yamaha Serow είναι υπερβολικά παλιά πλέον και δύσκολα θα βρεις κάποιο που να μην ζητήσει επισκευή.

    Yamaha XT125 πιο πολύ
    αν σου αρεσει το χώμα και θες ποτε να κανεις καμια εξερευνηση παίρνεις αυτό με τις χωμάτινες ζάντες

    το Honda CBR 125 είναι πολύ μικρό σε διαστάσεις και δε θα σε βολέψει


    Εγώ θα έλεγα βρες ένα cbf250 και κάνε ένα test ride, πιστεύω είναι ιδανικό για τη δουλειά που το θες
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #3
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    ΚΑΛΟς ορισες και θα σου πω 2-3 πραγματακια που μου ηρθαν στο μυαλο αμεσως

    πρωτον για σκουτερ που λες κοιτα και το sh 150 (νομιζω βγαινει και σε 200 τωρα) που ειναι δοκιμασμενο στα πολλα χιλιομετρα ανετο και με καλη μεταπωληση

    δευτερον το ax 1 & serrow ειναι πολυ παλια και τα βρισκεις πολυ φτηνα αλλα δε ξερω σε ποια κατασταση βρισκοντε (τα πιο πολλα που εχω δει εγω ειναι σαπια αλλα δεν σε παιρνω στο λαιμο μου γιατι δε τα εχω ψαξει ) αλλο ενα καλο ειναι να δεις τα DR ths suzuki που ειναι σκυλια και τα βρισκεις και στην ιδια τιμη


    επισεις στα λεφτα σου να υπολογιζεις και καλο κρανος + μπουφαν + γαντια + μποτες/μποτακια


    να σαι παντα καλα

    και καλη αγορα

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  4. #4
    Kavalaris Το avatar του/της Akefalos
    Εγγραφή
    19/04/2005
    Μηνύματα
    162
    To cbr125 για μέσα στην πόλη είναι ότι πρεπει,αλλά για πιο έξω άστο καλύτερα.Το ΧΤ125 θα σε βολέψει καλύτερα παντού και λόγω ύψους(πάει παντού) και λόγω τιμονιού(στρίβει εύκολα ανάμεσα στα αυτοκίνητα).

    Ωστόσο και τα δυο και γενικά όλα τα 125 δεν είναι για ταξίδια έξω απο την Αθήνα.Δεν έχουν γκάζι και σε κουνάει υπερβολικά ο αέρας.

    Αν θες και εκδρομούλες εκτός Αθηνών καλύτερα κοίτα κανένα μεταχειρισμένο cbf250 αν και λίγο δύσκολο νομίζω να βρείς στα 2000 ευρώ.
    And as he flies --- tears in his eyes ---
    his wind-whipped words echo the final take
    and he hits the trunk road doing around 120
    with no room left to brake.

  5. #5
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!

    Για 125αρι λέτε για XT... εκεί κατευθύνομαι και εγώ. Καμμιά γνωμη για τα XR?

    Από αυτά που λέτε, τα AX-1 και Serow τα βάζω στην άκρη, άλλωστε δεν έχω και τις γνώσεις να ελέγξω την κατάσταση της μηχανής και δε θέλω να φάω καμμιά ήττα(πόσο μάλλον στο δρόμο).

    Από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, το CBF250, αν και πολύ ενδιαφέρον, είναι αρκετά ακριβό για την τσέπη μου.
    Αντιθέτως, τα DR που προτείνει η EVI είναι αρκετά φθηνά σε σχέση και με τα χρόνια τους...
    Μέχρι πόσα χρόνια πίσω προτείνετε να ψάχνω(βρήκα ένα του '95 πχ)? Θέλω να κρατήσει καλά για 3-4 χρόνια...

    Παρεπιμπτόντως, 20 χρονών είμαι...

  6. #6
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    20 χρονών? Ξεκίνα με 250 φίλε, ένα DR είναι ό,τι πρέπει αφού δε μπορείς cbf. Μη σου πω και καλύτερα είναι να πορωθείς με το χώμα και θα μάθεις πιο εύκολα και περισσότερα.

    Και το XR εννοείται είναι καλό, δεν ξέρω περισσότερα, μάλλον ομως θα το βρεις φτηνότερο από το XT.

    Τέλος, υπάρχουν και λίγα κομμάτια KLE 250 που επίσης είναι καλά για ξεκίνημα, αλλά δεν ξέρω αν βγάζουν προβλήματα λόγω παλαιότητας. Και είναι και λίγο υπερτιμημένα σε τιμή.

    Α, υπάρχουν και XR250 μεταχειρες
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    χαιρετω.ειμαι ιδια ηλικια με σενα κ εχω το cbrακι.με ενα ατομο ειναι μια χαρα μεχρι τα 100(με 2 ατομα συχενομαι να το οδηγω ειναι θεοαργο).απο εκει και πανω μεχρι τα 130 που υποτυθεται οτι μπορει να δειξει ειναι απελπισια.επισης για να κινηθεις σβελτα θελει να εισαι συνεχεια με πολλες στροφες και αν το θες για βολτα και εξυπηρετηση σε δουλειες και οχι για να ξεχαρμανοιαζεις θα ειναι κουραστικο.οποτε καλυτερα ενα 250(τουλαχιστον) γιατι σκεψου οτι το cbr ειναι το πιο δυνατο 4χρονο εκτος απο varadero που ομως ειναι πολυ βαρυτερο αντε και κανα scooter που δεν τα συμπαθω. αυτα.

  8. #8
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    γεια σου φιλε μου



    θα σου ελεγα να κοιταξεις για κανα xr250 με κλειστα ματια


    επεισης δες και το cbf 250 . θα δωσεις κατι παραπανω αλλα αξιζει


    μην παρεις 125 μονο φιλε μου. θα το βαρεθεις σε λιγο καιρο και θα θες αλλο



    για τη δουλεια που λες οτι το θελεις πιστευω πως το πιο καταλληλο για σενα ειναι το cbf το 250



  9. #9
    Ωχ τι μου κάνετε!
    Το CBF φαίνεται πολύ καλό, αλλά δεν μπορώ δυστυχώς να δώσω τα λεφτά που απαιτούνται, οπότε, με αφορμή και άλλες συζητήσεις που έχω κάνει, κρατάω το XT125 στα 125cc και στα 250cc κάποιο DR ή κάποιο XR...
    Από τις κουβέντες σας μάλλον ένα 250άρι θα με καλύψει, το 125αρι φαίνεται λίγο... όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, υπήρξαν ιδιαίτερα βοηθητικές!
    Bentouza εννοείται πως το θέλω για να κάνω βόλτα και να ξεχαρμανοιάζω! Τη μηχανή τη θέλω για να με εξυπηρετήσει αλλά κυρίως επειδή γουστάρω!

  10. #10
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    να φανταστω διχρονο απορριπτεται κατ ευθειαν ε?
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  11. #11

  12. #12
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Τσίμπα ένα RS 250..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    To Hyosung to Gtr (125/250),το σκέφτηκες?

  14. #14
    να φανταστω διχρονο απορριπτεται κατ ευθειαν ε?
    Μάλλον, αν και είναι πολύ πιο δυνατά από τετράχρονα, έχουν και υψηλό κόστος συντήρησης έτσι δεν είναι? Μυρίζουν κιόλας...

    Οι δύο τελευταίοι με μπερδέψατε! Έχετε κάποια προσωπική εμπειρία πάνω σε αυτές τις μηχανές ή κάποια εντύπωση? Ακριβώς επειδή δεν ξέρω έχω προσανατολιστεί στις "κλασσικές" εταιρίες (Yamaha, Honda etc) και δεν ξέρω κατά πόσο η Hyosung πχ βγάζει αξιοπιστες μηχανες για δεύτερο χέρι...?

  15. #15
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Τα δίχρονα ειναι σχεδόν διπλάσια άλογα στα ίδια κυβικά, για να μπορείς να συγκρίνεις με έναν απλό κανόνα. (Αν και με κάποια πρόσφατα 250 4τ δεν ισχύει, αλλά χοντρικά το δεχόμαστε).

    ΔΕΝ έχουν υψηλό κόστος συντήρησης, αλλά μεγαλύτερη συχνότητα συντήρησης. Το κόστος είναι πολύ μικρότερο. Μόνο τις βαλβίδες να βγάλεις (γιατί δεν εχουν) αμέσως μειώνεται πολύ το κόστος.

    Ναι, μυρίζουν αυτό είναι αλήθεια, και ειδικά αν έχεις συνεπιβάτη, θα υποφέρει, ρούχα και μαλλιά βρωμάνε.

    Το RS είναι κοτυφαία μηχανή πίστας, πρότυπο συμπεριφοράς, και σχολείο για υψηλή οδήγηση. Δεν είναι για να πηγαίνεις στη δουλειά σου όμως, όπως δεν είναι και ένα AX-1 για πίστα.

    Τώρα για το Hyosung to Gtr 250 προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ και αν υπήρχε όταν έπαιρνα το πρώτο μου μηχανάκι, ασφαλώς θα το προτιμούσα. Είναι θέμα εμπιστοσύνης, εγώ εμπιστεύομαι τους κορεάτες όπως και στα hyndai -μάλλον λάθος το έγραψα-.

    Το Hyosung to Gtr 250 έχει ανάποδο πιρούνι, μοτέρ από Σουζούκι V-2, 170 τελική, κλιπ-ονς (δηλαδή τιμόνι σαν των supersport, χωρίς μπάρα) και ίδια λεφτά με τα απλά commuters cbf, ybr 250.

    Αν το βρεις μεταχείρα λογικά θα είναι πολύ τσάμπα, αλλά δε νομίζω να το πετύχεις. Εξάλλου αν πας για κορεάτικο, καλύτερα να είναι τελευταίας χρονιάς γιατί συνέχεια βελτιώνονται.

    Κοίτα και το ybr250 γιατί νομίζω είναι ψεκαστό, αλλά μεταχείρα δε θα βρεις μάλλον.

    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2016, 13:02
  2. Προτασεις για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2009, 13:53
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 12:57
  4. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  5. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF