Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Άρση παρακράτησης κυριότητας

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2006
    Μηνύματα
    131

    Άρση παρακράτησης κυριότητας

    Ξέρει κάποιος πόσο χρόνο κάνει να αρθεί η παρακράτηση κυριότητας;Ο αδερφός μου ξεχρέωσε τη μηχανή του και θέλει να κάνει άρση παρακράτησης.Πόσο καιρό θα μείνει χωρίς άδεια και πώς θα κυκλοφορεί;Παίρνει τίποτε προσωρινό;

  2. #2
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    παιρνει την υπευθυνη δήλωση απο το μαγαζί που αγόρασε την μοτοσικλέτα και πάει σε ενα ΚΕΠ. Του δίνουν μια φωτοτυπία για να κυκλοφορεί προσωρινά και σε καμμια βδομάδα σου τηλεφωνουν να παραλάβεις την καινουρια αδεια.

  3. #3
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Κάνουν παρακράτηση κυριότητας σε μηχανές? 3 μηχανές εχω αγοράσει και σε καμμία δεν έχουν κάνει παρακράτηση κυριότητας. Βέβαια και τις 3 τις πήρα μέσω Eurobank οπότε δεν ξέρω σε άλλες τράπεζες τι παιζει.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  4. #4
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Τράπεζες δεν πρέπει να κάνουν παρακράτηση κυριότητας, μια και αυτό που σου δίνουν είναι στην ουσία καναλωτικό δάνειο: Δεν έχει δηλαδή καμία σχέση με την αγορά της συγκεκριμένης μηχανής. Αν δεις να χαρτιά που υπέγραψες, θα δεις ότι πουθενά δεν αναφέρεται η μοτοσυκλέτα (πράγμα πολύ λογικό).

    Παρακράτηση κυριότητας πρέπει να γίνεται αν αγοράσεις μηχανή με γραμμάτια ή κάτι τέτοιο.

    Βέβαια σίγουρος δεν είμαι, οπότε αν κάποιος ξέρει περισσότερα, ας διορθώσει.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2006
    Μηνύματα
    131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Τράπεζες δεν πρέπει να κάνουν παρακράτηση κυριότητας, μια και αυτό που σου δίνουν είναι στην ουσία καναλωτικό δάνειο: Δεν έχει δηλαδή καμία σχέση με την αγορά της συγκεκριμένης μηχανής. Αν δεις να χαρτιά που υπέγραψες, θα δεις ότι πουθενά δεν αναφέρεται η μοτοσυκλέτα (πράγμα πολύ λογικό).

    Παρακράτηση κυριότητας πρέπει να γίνεται αν αγοράσεις μηχανή με γραμμάτια ή κάτι τέτοιο.

    Βέβαια σίγουρος δεν είμαι, οπότε αν κάποιος ξέρει περισσότερα, ας διορθώσει.
    Αν απευθυνθείς στην τράπεζα για καταναλωτικό δάνειο φυσικά και δε σου κάνουν παρακράτηση.Αλλά όταν "εμπλακείς" σε μια διαδικασία μέσω καταστήματος που συνεργάζεται με κάποιο πιστωτικό ίδρυμα,τότε γίνεται παρακράτηση.

  6. #6
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Παρακράτηση άδειας είχα σε μηχανή για την οποία είχα βάλει γραμμάτια στο μαγαζί που την πήρα.
    Αφού την ξεχρέωσα μου έδωσε το μαγαζί μια δήλωση την οποία πήγα στο υπουργείο συγκηνωνιών (εκεί που βγάζουν τις άδειες) και μου χτυπήσαν πάνω στην άδεια μια σφραγίδα που έλεγε "άρση παρακράτησης". Την ίδια μέρα δηλαδή και δίχως να μείνω καθόλου δίχως άδεια.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  7. #7
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    και στη δική μου έκανε μια εργάσιμη! την έδωσα στο μαγαζί που πήρα τη μοτοσυκλέτα κ την επόμενη το απόγευμα πήγα και την πήρα!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  8. #8
    Bladerunner Το avatar του/της siraxanz
    Εγγραφή
    17/07/2003
    Μηνύματα
    420
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
    και στη δική μου έκανε μια εργάσιμη! την έδωσα στο μαγαζί που πήρα τη μοτοσυκλέτα κ την επόμενη το απόγευμα πήγα και την πήρα!
    Έτσι-έτσι
    Αμέσως γίνεται εάν πας στο υπουργείο.
    ταξίδι νάναι και με καλή παρέα...ζητώ πολλά? :-)

  9. #9
    και γω σε μια προηγουμενη μηχανη που ειχα και ειχε παρακρατηση, αλλαξα την αδεια στη διευθυνση συγκινωνιων μεσα σε 2 μερες ( παιζει ρολο ποση δουλεια εχει πεσει κιωλας ), αλλα δινουν προσωρινη αδεια οποτε δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα. Θελει μονο την αδεια της μηχανης, τη βεβαιωση οτι εχεις ξεχρεωσει τη μηαχνη και την ταυτοτητα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2007
    Μηνύματα
    4
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΑΝΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ Η ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΑΣ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΖΗΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ ΚΛΟΠΗΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΑΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ. Η ΑΡΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ.
    E.M.C.

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταφορά παρακράτησης κυριότητας
    από emix24 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2012, 10:23
  2. Άρση παρακράτησης
    από noevle στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2012, 19:51
  3. Γνωμοδότηση Εισαγγελέα ΑΠ - Άρση απορρήτου επικοινωνιών
    από georgio στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2009, 11:17
  4. περι παρακρατησης κυριοτητας
    από SAM46 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 10:54
  5. Άρση μονιμότητας και εθελούσια.....
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2005, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF