Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Τα 2 γαμα-τα Αθηναικη οδηγηση και οι σκοτούρες

  1. #1
    Τα πάντα ρει Το avatar του/της Sotirios
    Εγγραφή
    26/02/2007
    Μηνύματα
    668

    Τα 2 γαμα-τα Αθηναικη οδηγηση και οι σκοτούρες

    Εχθές γύριζα από την δουλειά στο σπίτι πήγαινα κεντροαριστερά στο δρόμο μου (το ξέρω το σωστό είναι κεντροδεξιά) έχοντας αφήσει 10 μέτρα απόσταση ασφαλείας από τον μπροστά περιμένοντας να καθαρίσει το αντίθετο ρεύμα για να τον προσπεράσω...... χωρίς να το πάρω χαμπάρι με περνάει από κολλητά δεξια αυτοκίνητο και κολλάει μπροστά μου. Μεχρι να συνειδητοποιήσω τι έγινε με πέρασε ένας κρύος ιδρώτας και μετά αρχίζω τα φάσκελα.
    Κοιτάζω πινακίδες ...... Αθήνα...(επειδή μου έχει ξανασυμβεί με το αυτοκίνητο ενημερώνω οτι προσπεράσεις μόνο από αριστερά σε δρόμους χωρίς νησίδα και ένα ρεύμα κυκλοφορίας και όχι όπου σας παίρνει να χώνεστε. Στην επαρχία δεν είναι τόσο ζούγκλα τα πράγματα να οδηγάτε κανονικά κ.ο.κ.)
    ...... πάω να προσπεράσω.... οδηγός 2 γαμα-τα (γυναίκες - γέροι) γυναίκα δηλαδή....... καλά λέω


    Το βράδυ σούρουπο πήγαινα Σπάρτη και βλέπω στο αντίθετο ρεύμα μια μηχανή με κάτι να εξέχει κάτω δεξιά..... μέχρι να καταλάβω οτι ήταν το σταντ ανοικτό με είχε περάσει ...... περιμένω να ακούσω αν έπεσε κανένας εχθές...... μικρή πόλη όλα μαθαίνονται. Προσοχή όπως έχετε πει πολλές φορές όταν οδηγάμε καθαρό κεφάλι για να θυμόμαστε να σηκώνουμε το σταντ....και όχι όταν καβαλάμε να θυμόμαστε οτι χρωστάμε στην εφορία οτι έχουμε λογαριασμούς απλήρωτους οτι είμαστε απλήρωτοι κλπ κλπ




    Όσον αφορά τους Αθηναίους οδηγούς επειδή το ξέρω οτι θα παρεξηγηθώ... σας ενημερώνω οτι έχω επίγνωση του τι κουλάδια είμαστε και εμείς οι επαρχιώτες οδηγοί όταν μπαίνουμε στη Ζούγκλα σας την Αθήνα... όπως εσείς στα δικά μας μέρη....
    Ταξίδια με φωτογραφικές μηχανές ή με δίκυκλες μηχανές, όπως και να έχει
    μας χαλαρώνουν και μας χαρίζουν ξεχωριστές στιγμές http://www.lightrap.net

  2. #2
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824

    Re: Τα 2 γαμα-τα Αθηναικη οδηγηση και οι σκοτούρες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios



    Όσον αφορά τους Αθηναίους οδηγούς επειδή το ξέρω οτι θα παρεξηγηθώ... σας ενημερώνω οτι έχω επίγνωση του τι κουλάδια είμαστε και εμείς οι επαρχιώτες οδηγοί όταν μπαίνουμε στη Ζούγκλα σας την Αθήνα... όπως εσείς στα δικά μας μέρη....

    Άντε ρε κουλάδια... Που θα μας πείτε για την τέλεια οδήγησή μας
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  3. #3
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Sotirios...

    Δεν έχεις καθόλου άδικο φίλε μου.. Περισσότερες φορές έχω πάρει παραχώρηση προτεραιότητας σε πόλεις της περιφέρειας , παρά μέσα στην Αθήνα που όλοι πάνε σαν τους παλαβούς μπας και γλυτώσουν 5 - 10 λεπτά. Δεν μπορούν να το κατανοήσουν αυτό και πάνε σαν να μην πω τι.

    Είναι μέσα στο πλαίσιο αυτού που λέμε....."ποιότητα ζωής".

    Άλλο να πάς με το αυτοκίνητο-μηχανή στην δουλειά σου χαλαρά και να παρκάρεις απο κάτω οτι ώρα και να είναι. Να πας για ψώνια ή οτι άλλο και να μην έχεις πρόβλημα...

    Και άλλο να κάνεις 1 ώρα και 15 λεπτά για 18 χλμ!!!! μέσα στο Ι.Χ. και άλλα 20 λεπτα για παρκάρισμα σε αμφίβολο σημείο (γωνία-πεζοδρόμιο κτλ.).... Για μηχανή το μόνο που σε νοιάζει είναι να μην σε ρίξει κανένας απο αυτούς, καθώς ευτυχώς είσαι πιο χαλαρός σε αυτό το θέμα του χρόνου.

    Για την δε , οδηγική παιδεία... άστο ... απο όπου και να το πιάσεις.. πάλι το ίδιο μπουρδέλο είμαστε.



    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #4
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Εγω παλι οταν ακουω για οδηγικη παιδεια δεν κανω συγκρισεις
    με βαση τον τοπο αλλα με βαση την παιδεια,που παντου δυστυχως ειναι ιδια...


    Στα κατα τ' αλλα πανεμορφα Γιαννενα νομιζεις οτι οι οδηγοι εχουνε βγει απο το Τοκyο drift.
    Εχετε δει μποτιλιαρισμα μεσα σε 3 κεντρικους δρομους?Ειδα και επαθα!


    Επισης το μποτιλιαρισμα δεν ειναι εδω και χρονια φαινομενο μεγαλουπολεων.
    Ακομα και σε πολεις με 50.000 κατοικους μετρας υπερβολικο αριθμο αυτοκινητων!!!

    Τα περι Αθηνας τα χουμε ξαναπει!!!

    (ο νοων νοειτω...)
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  5. #5
    Θα μου επιτρέψετε την άποψη ότι οι επαρχιακοί δρόμοι (όσο άδειοι και αν είναι) είναι πιο επικίνδυνοι για τους μηχανάκηδες ακόμα και όταν είμεθα απόλυτα νόμιμοι -λόγω του συχνότερου φαινομένου του καραγκιόζη (ή ορθότερα χατζατζάρη) κουτάκια που καβαλάει αέρα διαχωριστικές ερχόμενος από την άλλη -μην αρχίσω με τα υπόλοιπα και μας πάρει η νύχτα.

    Στην Αθήνα παρά το πήξιμο, δεν μπαίνει κανείς σε στροφές με τα ίδια χιλιόμετρα.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Θα μου επιτρέψετε την άποψη ότι οι επαρχιακοί δρόμοι (όσο άδειοι και αν είναι) είναι πιο επικίνδυνοι για τους μηχανάκηδες ακόμα και όταν είμεθα απόλυτα νόμιμοι -λόγω του συχνότερου φαινομένου του καραγκιόζη (ή ορθότερα χατζατζάρη) κουτάκια που καβαλάει αέρα διαχωριστικές ερχόμενος από την άλλη -μην αρχίσω με τα υπόλοιπα και μας πάρει η νύχτα.

    Στην Αθήνα παρά το πήξιμο, δεν μπαίνει κανείς σε στροφές με τα ίδια χιλιόμετρα.

    Εγώ που ζω όλη μου την ζωή στην επαρχία φοβάμαι πιο πολύ τα ζώα που μπορεί να πεταχτούν από κάποιο οικόπεδο ή χωράφι ή από οπουδήποτε παρά τους ανθρώπους.Δεν λέω ότι οι οδηγοί της επαρχίας είναι οδηγάρες,απλά σε σχέση με τους οδηγούς της Αθήνας βιάζονται λιγότερο...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  7. #7
    ODIGAW 7 XRONIA STIN ATHINA KAI LOGO DOULEIAS KATHE MERA PERNAW APO TO KENTRO. PISTEVW OTI OPIOS KSEREI NA ODIGA MESA STIN KINISI TOUS XAOUS OPOUDIPOTE ALLOU KAI NA PAEI NA ODIGISEI EINAI XALARA V-ROSI.
    moonchild

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
    Εγώ που ζω όλη μου την ζωή στην επαρχία φοβάμαι πιο πολύ τα ζώα που μπορεί να πεταχτούν από κάποιο οικόπεδο ή χωράφι ή από οπουδήποτε παρά τους ανθρώπους.Δεν λέω ότι οι οδηγοί της επαρχίας είναι οδηγάρες,απλά σε σχέση με τους οδηγούς της Αθήνας βιάζονται λιγότερο...

    Εγώ κατά καιρούς έχω καταγράψει όλα τα κοπάδια και τα σημεία που ο εγκληματίας (βοσκός) τα αμολάει. (σοβαρά μιλάω)


    Μου έχει τύχει και το ηρωικό μαύρο κατσίκι νύχτα μες τη μέση της λωρίδας μου να κοιτάει από την άλλη (που σημαίνει ούτε τη γυαλάδα των ματιών του δεν είδα), αλλά δεν έτρεχα οπότε ντάξ -έχω πατήσει και γάτα όμως που μου βγήκε από το πουθενά ακριβώς στη ρόδα πέρυσι (καί αυτές συνήθως τις περιμένω και ξέρω τα σημεία τους).

    Γενικά, για να το ανοίξω με μηχανή είναι ολόκληρη διαδικασία, που στη χειρότερη σημαίνει έλεγχος πρώτα άμα είναι εντάξει ο δρόμος, η μηχανή, και εγώ, και μετά βουρ.



    fou-zou-ar, άμα οδηγάς μόνο στην Αθήνα, είναι αρκετά πράγματα που είναι επικίνδυνα στην επαρχία και ειδικά εκτός ΕΟ -φορτηγά, κουτιά, ακόμα και μηχανές μές τη μέση του δρόμου σε τυφλές στροφές, οδηγοί που είναι λιώμα, ζώα, χώμα που πέφτει από φορτηγά σε στροφές -φαντάσου να μπαίνεις σε στροφή που μπήκες μισή ώρα πριν πλαγιασμένος και να βλέπεις μια φτυαριά γαρμπίλι ακριβώς στη πορεία της ρόδας σου, χλίδα-, νερά και λάδια, άσε που τα φλας στην επαρχία μόνο εγώ και άλλοι 3 τα βγάζουμε.

    Και πού' σαι;

    Σάββατο βράδυ και βγαίνω σε λίγο για βόλτα... Και στην Αθήνα και στην επαρχία, θα βγούν κάμποσοι περίεργοι, που ούτε να οδηγάνε ξέρουνε, καί έχουνε κατεβάσει κάμποσο αλκοόλ ώστε να νομίζουνε ότι ξέρουνε και ίσως σήμερα να δοκιμάσουν να πάνε και γρηγορότερα...

Παρόμοια θέματα

  1. Τα Βιβλία και Οι Πτυχιακές Εργασίες του Moto.gr
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2010, 09:06
  2. .....ΤΑ ΡΩΣΙΔΑΚΙΑ ...ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ....
    από nktR στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 09:04
  3. ΤΕΛΟΣ τα τριξίματα και οι θόρυβοι!....
    από Da.Vintage στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 11:24
  4. tireballs - τέρμα τα mousse και οι hd σαμπρέλες?
    από dirtbird στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2007, 15:58
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 23:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF