Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Ασφαλιστικη καλυψη

  1. #1
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317

    Ασφαλιστικη καλυψη

    Σε μερικες ημερες ληγει η ασφαλεια που εχω....
    Οποτε και η ασφαλιστικη μου φροντισε να μου στειλει την ταχυπληρωμη για να την ανανεωσω.

    Ομως τα ασφαλιστρα της ανανεωσης μου φανηκαν υψηλα...
    Συγκεκριμενα εχω ενα v-strom 650 ενος ετους.
    Τη συγκεκριμενη ασφαλεια την εχω εδω και 8 χρονια, μιας και τη μεταφερω απο παλαιοτερα μηχανακια που ειχα, χωρις ποτε να μου χρειαστει (φτου φτου, μακρια απο μας)

    Δεν ξερω βρε παιδια αλλα ?194 ετησια ασφαλεια, με το μικροτερο bonus malus, μου φαινονται πολλα
    Βεβαια η ασφαλιστικη ειναι μια απο τις μεγαλυτερες και γνωστοτερες στην Ελληνικη αγορα (διαφημιση δεν κανω), αλλα και παλι πολλα μου φαινονται...

    Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εσας τους συμφορουμιτες ειναι ποσο δινετε για ασφαλιστικη καλυψη?
    Φυσικα για να υπαρχει μετρο συγκρισης καλο θα ηταν να λετε και ποσα κυβικα ειναι η καλη σας, την παλαιοτητα της και τι καλυπτει η ασφαλεια σας.
    wasting space via Architecture

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  3. #3
    Ιταλία V-strom 650 βασική ασφάλεια + κλοπή 970 με ΒΜ 6 (αν θυμάμαι καλά)

    ξέρω ότι δεν σε βοηθάει αλλά ξέρω ότι θα γλυκαθείς γιατί Ελλάδα δίνεις ΜΟΝΟ 200 ....(φυσικά θα παίζουν και φθηνότερες απλά να έχουμε να λέμε)

  4. #4
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Για την προηγούμενη χρονιά (που λήγει) πόσο πλήρωσες..;
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
    Ιταλία V-strom 650 βασική ασφάλεια + κλοπή 970 με ΒΜ 6 (αν θυμάμαι καλά)

    ξέρω ότι δεν σε βοηθάει αλλά ξέρω ότι θα γλυκαθείς γιατί Ελλάδα δίνεις ΜΟΝΟ 200 ....(φυσικά θα παίζουν και φθηνότερες απλά να έχουμε να λέμε)
    με κλοπή αλλάζει πολύ και η ελληνική τιμή

  6. #6
    240 σχεδον....600 1 ετους......κλοπη,φωτια,οδικη,τρομοκρατικες κτλ κτλ

  7. #7
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
    Για την προηγούμενη χρονιά (που λήγει) πόσο πλήρωσες..;
    Δε θυμαμαι γιατι μετεφερα την παλια μου , απο ενα σκουτερ που ειχα, και απλα πληρωσα μια διαφορα της ταξης των ?75
    wasting space via Architecture

  8. #8
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
    www.sinco.gr

    www.asfalistra.gr
    Εντελως πληροφοριακα η προσφορα που πηρα απο το www.sinco.gr, για τη βασικη ασφαλιση ηταν στα ?161,19...
    Ουτε λιγο, ουτε πολυ ?33 λιγοτερα απο αυτα που ζηταει η ασφαλιστικη μου, με τις ιδιες καλυψεις...
    wasting space via Architecture

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
    Εντελως πληροφοριακα η προσφορα που πηρα απο το www.sinco.gr, για τη βασικη ασφαλιση ηταν στα ?161,19...
    Ουτε λιγο, ουτε πολυ ?33 λιγοτερα απο αυτα που ζηταει η ασφαλιστικη μου, με τις ιδιες καλυψεις...
    επειδή και εγώ sinco έχω , έχε υπόψιν σου ότι η οδική βοήθεια που προσφέρεται στο βασικό πακέτο ειναι μια χαρά και όποτε τη χρειάστηκα ήταν ευγενικοί κ εξυπηρετικοί....

    ευτυχώς δεν εχω εμπλακεί ακόμα σε ατύχημα για να διαπιστώσω κατά πόσο ειναι το ίδιο καλή σε περίπτωση ασφαλιστικής καλυψης...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  10. #10
    Καλά είσαι μην την αλλάζεις. Τόσα πρέπει να είναι τα ετήσια ασφάλιστρα σε μια σοβαρή εταιρεία. Τόσα πληρώνω κι εγώ. Κι εμένα μεγάλη είναι.........η ασφαλιστική......
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  11. #11
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
    Εντελως πληροφοριακα η προσφορα που πηρα απο το www.sinco.gr, για τη βασικη ασφαλιση ηταν στα ?161,19...
    Ουτε λιγο, ουτε πολυ ?33 λιγοτερα απο αυτα που ζηταει η ασφαλιστικη μου, με τις ιδιες καλυψεις...
    Υπάρχει όμως μία σημαντική λεπτομέρεια.
    Η sinco δεν συμμετέχει (99% τσέκαρέ το) στο σύστημα του φιλικού διακανονισμού.
    Οπότε, σε περίπτωση ατυχήματος (μακρία από εμάς) θα πρέπει να τρέχεις να πληρώνεσαι απο την άλλη ασφαλιστική.
    Μπορεί να μην φαίνεται σημαντικό τώρα, όταν όμως χρειαστεί είναι. Πίστεψέ με ..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Υπάρχει όμως μία σημαντική λεπτομέρεια.
    Η sinco δεν συμμετέχει (99% τσέκαρέ το) στο σύστημα του φιλικού διακανονισμού.
    Οπότε, σε περίπτωση ατυχήματος (μακρία από εμάς) θα πρέπει να τρέχεις να πληρώνεσαι απο την άλλη ασφαλιστική.
    Μπορεί να μην φαίνεται σημαντικό τώρα, όταν όμως χρειαστεί είναι. Πίστεψέ με ..
    πάντως στο συμβόλαιο γράφει ότι εφόσον δεν φταις στο ατύχημα, μπορείς να πας το όχημά σου στο συνεργείο που συνεργάζεται (dimcar νομίζω) η εταιρία και να το αφήσεις να στο φτιάξουν χωρίς λεφτά....φαναρτζίδικο, βαφείο κτλ......δεν χρειάζεται δηλαδή να περιμένεις να εκταμιευθούν οι αποζημιώσει κτλ...αναλαμβάνει το κόστος η ασφαλιστική μεσω της καθετοποιημένης εξυπηρέτησης καθώς συνεργάζεται με συνεργεία....
    τώρα βέβαια για μηχανές δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία αυτο ......μιας και οι δουλειές που απαιτούνται σε μια μηχανή ειναι τελειώς διαφορετικές απο ενα αυτοκίνητο....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  13. #13
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    πάντως στο συμβόλαιο γράφει ότι εφόσον δεν φταις στο ατύχημα, μπορείς να πας το όχημά σου στο συνεργείο που συνεργάζεται (dimcar νομίζω) η εταιρία και να το αφήσεις να στο φτιάξουν χωρίς λεφτά....φαναρτζίδικο, βαφείο κτλ....(
    Αυτό δεν το ήξερα.

    Ωστόσο, εγώ προσωπικά, σε περίπτωση που υπαίτιος για το ατύχημα είναι ο άλλος, δεν τα βρούμε μεταξύ μας και πληρώσει η ασφαλιστική του, προτιμώ να πάω στο επίσημο - εξουσιοδοτημένο συνεργείο της αντιπροσωπείας και να έχω (επίσημη) εγγύηση για την εργασία και τα ανταλλακτικά.
    Γιατί να πάω σε ένα συνεργείο που -εν τέλει- δεν το γνωρίζω ;;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Αυτό δεν το ήξερα.

    Ωστόσο, εγώ προσωπικά, σε περίπτωση που υπαίτιος για το ατύχημα είναι ο άλλος, δεν τα βρούμε μεταξύ μας και πληρώσει η ασφαλιστική του, προτιμώ να πάω στο επίσημο - εξουσιοδοτημένο συνεργείο της αντιπροσωπείας και να έχω (επίσημη) εγγύηση για την εργασία και τα ανταλλακτικά.
    Γιατί να πάω σε ένα συνεργείο που -εν τέλει- δεν το γνωρίζω ;;
    γιατί μπορεί να χρειάζεσαι το αυτοκίνητο και η ασφαλιστική του άλλου να μην έχει φιλικό διακανομισμό και να καθυστερεί την εκταμίευση των χρημάτων....οπότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πληρώσεις δικά σου λεφτά κ να περιμένεις...
    ενώ αν το πας σε αυτούς δεν θα χρειαστεί να καταβάλεις δικά σου χρήματα και οι εργασίες έχουν εγγύηση....
    αλλά επαναλαμβάνω για τις μηχανές δεν ξέρω τι ισχύει....δεν ξέρω αν εκτελουν εργασίες βαψίματος κτλ κ σε μοτοσυκλέτες
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ....

    ΕΠΕΙΔΗ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΏΣΩ ΤΟ ΣΥΜΒΌΛΑΙΟ ΈΦΑΓΑ ΚΡΥΑΔΑ....
    Η SINCO δεν συνεργάζεται πλέον με την γνωστή LOYDS στο Λονδίνο αλλά με την EOS (ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΩ).....
    ασφάλιστρα χρόνου για μένα αυξήθηκαν απο 150 σε 161 αλλά δεν προσφέρουν πια οδική βοήθεια παρά μονο σε περίπτωση ατυχήματος....

    αν θες οδική βοήθεια για περίπτωση βλάβης ειναι +50 ευρώ....
    οπότε με βλέπω να οδεύω και εγώ για άλλη ασφαλιστική....

    ξέρετε παιδιά ασφαλιστικές που να έχουν και οδική βοήθεια σε προσιτές τιμές???
    εκτός της INTERAMERICAN που ειναι πανάκριβη....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2013, 07:12
  2. Ασφαλιστικη και η καλυψη της
    από andreasf2 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2011, 22:55
  3. Καλυψη ζημιων απο ασφαλιστικη
    από katsavidi2005 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2009, 14:44
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 20:48
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2005, 18:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF