Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Συνθετικά λιπαντικά

  1. #1

    Συνθετικά λιπαντικά

    Διαβάστε ένα αρκετά ενδιαφέρον pdf (αγγλικά) από την εταιρεία που βγάζει τα λιπαντικά που προτείνουν (και όχι μόνο) οι gixxerάδες όξω.

    Είναι μια συγκριτική μελέτη του 2006 πάνω σε διάφορες μάρκες γνωστών λιπαντικών, με εξαιρετικές πληροφορίες που θα έπρεπε να σας ενδιαφέρουν εφόσον το μάνιουαλ της μηχανής σας προτείνει συνθετικά λάδια -τα πάσης φύσεως εξτρά 'βελτιωτικά' είναι απλά οδοντόκρεμες άμα βάζεις λάδια σωστά, και αλλάζεις όταν πρέπει φίλτρα λαδιού.

    http://www.amsoil.com/lit/g2156.pdf




    (Βάζω και δύο pics από τα συγκεντρωτικά για SAE 40 & 50, τιμές δείτε έξω πρώτα.)







    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	amsoil1.jpg 
Προβολές:	869 
Μέγεθος:	66,4 KB 
ID:	90099

  2. #2

  3. #3
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    pic 2
    Πολύ καλό γιατί μαθαίνεις διάφορα για τις λειτουργίες που καλείται να ικανοποιήσει ένα λάδι. Καλό είναι να αναφέρεται ότι η μελέτη έγινε από εργαστήριο με εντολή της AMSOIL και συνεπώς ο καθένας πιστεύει ή όχι ανάλογα με το πόσο δύσπιστος είναι.

    Φαντάζομαι και η επιλογή των αποτελεσμάτων που δείχνουν είναι επίσης προσεκτική.

    Τέλος η AMSOIL προωθεί τα λιπαντικά της παγκοσμίως, με ένα πυραμιδοειδή τρόπο και κατά συνέπεια θα βρείτε στο δίκτυο πάρα πολλούς που πίνουν κρασί στο όνομα της (προς θεού zireus αυτό δεν υπονοεί τίποτα για σένα).

    Φαντάζομαι ότι είναι εξαιρετικά λάδια άλλα να έχει βρει μια μικρή αμερικάνικη εταιρία (που αγοράζει base oil από την mobil) το κόλπο που κανένας κολοσός δεν έχει βρει εμένα μου φαίνεται λίγο ύποπτο.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αντί για τα αποτελέσματα μπαίνει βαθμολογία.

  5. #5
    κάποια πατάτα έχει γίνει , τα Overall Totals , δεν συμφωνούν με την κατάταξη , είναι ανάποδα !!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    κάποια πατάτα έχει γίνει , τα Overall Totals , δεν συμφωνούν με την κατάταξη , είναι ανάποδα !!
    Ετσι πρέπει.

  7. #7
    Οκ θα πάρω το No12 στα 40 SAE, διότι είναι το καλύτερο .

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    Οκ θα πάρω το No12 στα 40 SAE, διότι είναι το καλύτερο .
    Σε αυτό δεν μπορώ να διαφωνήσω

  9. #9
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
    κάποια πατάτα έχει γίνει , τα Overall Totals , δεν συμφωνούν με την κατάταξη , είναι ανάποδα !!
    Δεν αθρίζει πόντους αλλά την σειρά κατάταξης. Όποιο έχει τους λιγότερους πόντους είναι και καλά το καλύτερο.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  10. #10
    Άμα σταματήσετε να σπαμάρετε και διαβάσετε και το pdf τα λέμε.


    Άμα βρείτε και άλλη συγκριτική μελέτη (δημοσιευμένη, και με στοιχεία στη διάθεση όλων, όχι απλά διαφήμιση, όπως πχ κάτι βελτιωτικά του πώλου) που να λέει ότι το λαδάκι που διαλέξατε είναι το καλύτερο, βάλτε τη και πάλι τα ξαναλέμε.



    Μέχρι τότε, τα λόγια σας είναι φτηνά, μπορείτε να αρκεστείτε σε αυτά που ξέρετε, να βάλετε ότι λάδια θέλετε, και όταν κάνας φίλος σας μηχανικός σας προτείνει κάτι με 30 ευρά το λίτρο, να τα βάλετε, καλό θα του κάνετε.



    Στην Ελλάδα τα βρήκα 12 ευρά το λίτρο τα 10w40 της πρώτης στήλης, έξω η χαμηλότερη τιμή χωρίς ταχυδρομικά ήταν 7.5 δολάρια το λίτρο (άν και δεν είναι ακριβώς λίτρο, είναι 946 ml).

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Άμα σταματήσετε να σπαμάρετε και διαβάσετε και το pdf τα λέμε.


    Άμα βρείτε και άλλη συγκριτική μελέτη (δημοσιευμένη, και με στοιχεία στη διάθεση όλων, όχι απλά διαφήμιση, όπως πχ κάτι βελτιωτικά του πώλου) που να λέει ότι το λαδάκι που διαλέξατε είναι το καλύτερο, βάλτε τη και πάλι τα ξαναλέμε.



    Μέχρι τότε, τα λόγια σας είναι φτηνά, μπορείτε να αρκεστείτε σε αυτά που ξέρετε, να βάλετε ότι λάδια θέλετε, και όταν κάνας φίλος σας μηχανικός σας προτείνει κάτι με 30 ευρά το λίτρο, να τα βάλετε, καλό θα του κάνετε.



    Στην Ελλάδα τα βρήκα 12 ευρά το λίτρο τα 10w40 της πρώτης στήλης, έξω η χαμηλότερη τιμή χωρίς ταχυδρομικά ήταν 7.5 δολάρια το λίτρο (άν και δεν είναι ακριβώς λίτρο, είναι 946 ml).

    Πραγματικά νόμιζα οτι κάνεις πλάκα γι αυτό και το χαλαρό των απαντήσεων.
    Σοβαρά τώρα το δίκτυο έχει γεμίσει απο διαφημήσεις της εταιρείας, πράγμα που δεν το βλέπω σοβαρό.
    Μετά δεν έχει πιστοποίηση απο την API σε κανένα προιόν της.
    Αντί αυτού ορίζει μόνη της πιά είναι αυτά τα τεστ που έχουν σημασία τα εκτελεί σε εργαστήρια της επιλογής της και μετά βγαίνει πρώτη.
    Βέβαια δεν εκτελεί όλες τις δοκιμασίες της API, που έχουν περάσει επιτυχώς όλα τα υπόλοιπα λαδάκια που βλέπεις εκεί, αλλά ένα πολύ μικρό κομμάτι τους.
    Αλλά και τα τεστ που έχει το pdf δεν νομίζω οτι παίζουν και καθοριστικό ρόλο στην μακροζωία του κινητήρα, αφορούν περισσότερο τις φυσικές τους ιδιότητες.
    Δεν λέω βέβαια οτι δεν είναι καλά λάδια, αλλά οτι είναι παραπλανητική η διαφήμηση.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Πραγματικά νόμιζα οτι κάνεις πλάκα γι αυτό και το χαλαρό των απαντήσεων.
    Σοβαρά τώρα το δίκτυο έχει γεμίσει απο διαφημήσεις της εταιρείας, πράγμα που δεν το βλέπω σοβαρό.
    Μετά δεν έχει πιστοποίηση απο την API σε κανένα προιόν της.
    Αντί αυτού ορίζει μόνη της πιά είναι αυτά τα τεστ που έχουν σημασία τα εκτελεί σε εργαστήρια της επιλογής της και μετά βγαίνει πρώτη.
    Βέβαια δεν εκτελεί όλες τις δοκιμασίες της API, που έχουν περάσει επιτυχώς όλα τα υπόλοιπα λαδάκια που βλέπεις εκεί, αλλά ένα πολύ μικρό κομμάτι τους.
    Αλλά και τα τεστ που έχει το pdf δεν νομίζω οτι παίζουν και καθοριστικό ρόλο στην μακροζωία του κινητήρα, αφορούν περισσότερο τις φυσικές τους ιδιότητες.
    Δεν λέω βέβαια οτι δεν είναι καλά λάδια, αλλά οτι είναι παραπλανητική η διαφήμηση.

    Μπσιτ, και εγώ άμα θέλω λέω αηδίες, κοίτα παρακάτω, και σκέψου ότι στην Αμερική άμα κάνεις παραπλανητική διαφήμιση σε κλείνουν (ή σε πήζουν στη μήνυση), σε αντίθεση με την Ελλάδα:

    http://www.amsoil.com/StoreFront/mcf.aspx


    Performance specifications include:API SG, SL/CF; JASO MA/MA-2; API GL-1

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Μπσιτ, και εγώ άμα θέλω λέω αηδίες, κοίτα παρακάτω, και σκέψου ότι στην Αμερική άμα κάνεις παραπλανητική διαφήμιση σε κλείνουν (ή σε πήζουν στη μήνυση), σε αντίθεση με την Ελλάδα:

    http://www.amsoil.com/StoreFront/mcf.aspx


    Ολοι μπορούμε να λέμε αηδίες.Και όλοι μπορεί να παραπλανηθούμε.
    Αγενείς δεν είναι ανάγκη να γινόμαστε.
    Νομίζω οτι τα βασικά τα είπαμε στην "λαδολογία", που ο νέοπας (τότε) έκατσε και έγραψε.
    Και σε αυτά τα βασικά νομίζω αναφέρεται η σήμανση της API στην συσκευασία.
    Και ναι μεν το λάδι στο link δεν θα μπορούσε να έχει SG αλλά SL θα μπορούσε να έχει.
    Και δεν έχει.
    Αρα ΔΕΝ εχει έγκριση API ούτε JASO κατ επέκταση που επείσης έχει ειδική σήμανση.
    Το τι σημαίνει performance specification include δεν το γνωρίζω αλλά αφού δεν είναι παραπλανητική διαφήμηση δεν σημαίνει αυτό που νομίζεις.


    http://www.infineum.co.uk/information/tables.html

    Είναι δείγμα δοκιμών κατά API.

    http://www.finalube.com/reference_ma...ifications.htm

    Είναι η σήμανση που πρέπει να έχουν τα προιόντα.

    Οπως προείπα δεν παίρνω θέση για το προιόν αλλά για το σερβίρισμα του.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Ολοι μπορούμε να λέμε αηδίες.Και όλοι μπορεί να παραπλανηθούμε.
    Αγενείς δεν είναι ανάγκη να γινόμαστε.
    Νομίζω οτι τα βασικά τα είπαμε στην "λαδολογία", που ο νέοπας (τότε) έκατσε και έγραψε.
    Και σε αυτά τα βασικά νομίζω αναφέρεται η σήμανση της API στην συσκευασία.
    Και ναι μεν το λάδι στο link δεν θα μπορούσε να έχει SG αλλά SL θα μπορούσε να έχει.
    Και δεν έχει.
    Αρα ΔΕΝ εχει έγκριση API ούτε JASO κατ επέκταση που επείσης έχει ειδική σήμανση.
    Το τι σημαίνει performance specification include δεν το γνωρίζω αλλά αφού δεν είναι παραπλανητική διαφήμηση δεν σημαίνει αυτό που νομίζεις.


    http://www.infineum.co.uk/informatio...ure%202006.pdf

    Είναι δείγμα δοκιμών κατά API.

    http://www.finalube.com/reference_ma...ifications.htm

    Είναι η σήμανση που πρέπει να έχουν τα προιόντα.

    Οπως προείπα δεν παίρνω θέση για το προιόν αλλά για το σερβίρισμα του.

    Παίρνεις θέση για το προϊόν, υποννοείς (χωρίς αποδείξεις) ότι δεν έχει τις εγκρίσεις που λένε στο σάιτ τους για τα συγκεκριμένα λάδια.


    Διάβασε εδώ, και έχε κατά νου ότι όλες οι εταιρείες έχουν κάποια λάδια (συνήθως τα καλύτερά τους) που πληρώνουν για να πάρουν API και JASO, και φτηνότερα που δεν το κάνουν:
    http://www.performancemotoroil.com/A...Licensing.html



    Περιμένω από όσους ασχολούνται (δε βιάζομαι, στα επόμενα 5.000 και κάτι χλμ θα ξαναλλάξω λάδια, και πάλι τα ίδια θα βάλω), να ψάξουν αυτοί για πράγματα σχετικά με τα λάδια που χρησιμοποιούν στις μηχανές τους, και να υποστηρίξουν έστω και άτοπα όπως οι παραπάνω τη γνώμη τους.



    Δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε στις λαδολογίες (πέρα από το χαβαλέ), αλλά ενώ ο καθένας λέει ότι θέλει, εγώ μετά από κάμποσο καιρό θα δω άν οι κάμποσοι που μου πρότειναν τα συγκεκριμένα λάδια είχαν δίκιο ή άδικο.

    Υπομονή, θα βρέξει.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Δεν υπονοοώ τιποτα.
    Το λέω ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
    Δεν έχει.
    Αν είχε θα έπρεπε να ΤΟ ΕΓΡΑΦΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ.

    Επείσης σε πληροφορώ οτι χρησιμοποιείς λάδια τα οποία ΔΕΝ ακολουθούν τις ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ του κατασκευαστή της μοτο σου, με όλες τις συνέπειες για την εγγύηση.

    Οπως έχω πεί και 500 φορές παραπάνω ΔΕΝ παίρνω θέση την ποιότητα του προιόντος, ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
    :rotflmao:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λιπαντικά IGOL France .. Γενική άποψη .
    από kiriakost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2009, 19:52
  2. Όλα τα λιπαντικά στο internet
    από Tigas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2008, 20:16
  3. λιπαντικά... Η Honda Metalaxis Παντρεύτηκε με την AGIP
    από kiriakost στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2007, 01:28
  4. εχει κανεις αποψη για τα λιπαντικα Ipone (s4)
    από jinks στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 17:09
  5. Λιπαντικά
    από skous στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 16:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF