Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Σοφοί αφρικάνοι δώστε συμβουλή..

  1. #1

    Σοφοί αφρικάνοι δώστε συμβουλή..

    Χαιρετώ την ομήγυρη (δεν ξερω πως γράφεται).
    Θέλω την γνώμη σας και την εμπειρία σας. Έχω ένα αφρικα του 93 (RD07 750), εδω και μερικούς μήνες, το οποίο είναι σε πολύ καλή κατάσταση, πραγματικά λαχείο . Πέραν τουτου όμως του έχω κάνει κανα δυο μικρά ταξιδάκια και όλο μόλις δω χωματόδρομο κάτι με τραβάει μέσα !!! Άλλα εκτός του ότι δεν είμαι ακόμα και ο πιο καλός οδηγός και το νοιώθω λίγο βαρύ, το λυπάμαι κιόλας να το γρατζουνίσω κτλ!! Μου έρχονται τρεις επιλογές στο μυαλό. Το KTM 640 adv, ή το αφρικα το 650. Ή τέλος κρατάω αυτό που έχω και είμαι προσεκτικός κ κάθομαι στα αυγά μου. Βασικά από την αρχή το 650 ήθελα να πάρω αλλά δεν βρήκα κανένα σε αξιόλογη κατάσταση.
    Εάν έχετε οδηγήσει το 650 ή ακόμα καλύτερα έχετε δικό σας ή ακόμα έχετε ακούσει πράγματα από άλλους για αυτό, θα εκτιμούσα να μου λέγατε από την εμπειρία σας. Κάποιος είχε πει εδω μέσα ότι είναι εντελώς άλλη μηχανή και είναι πιο off road oriented. Αν καταλήξω τελικά σε αυτό σκέφτομαι να βγάλω προς πώληση την αφρικα που έχω και να κοιταξω για κάποιο 650 από εξωτερικό.
    Τώρα για το ΚΤΜ...κάθε σχόλιο κ γνώμη για αυτό ευπρόσδεκτα. Μόνο μη με κράξετε πολύ. Ξέρω είναι άλλο μηχανάκι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:a07:

  2. #2

    Re: Σοφοί αφρικάνοι δώστε συμβουλή..

    file ama 8eleis na pas xwma xwma........krata to αφρικα και παρε ενα enduro...αλλιως για απλες βολτες και με δυνατα χερια πας και με το αφρικα.....

    αμα εχεις καφκελο μην το φοβασαι δεν γρατσουνιεται ευκολα!

    τωρα το 650 δεν ξερω αλλα εχω ακουσει οτι εχει διαφορετικη γεωμετρια το μηχανακι.... αξηζει να το παρης και να το κρατησεις μια ζωη ! πολυ θα το ηθελα κ εγω!!!

    τα on off αυτα ειναι για μεγαλα on off ταξηδια με πολλα χλμ και να περνας καποια δυσκολα περάσματα αμα χρειαστει!!!! δεν ειναι για enturada μιας ωρας και χωσίματα!!!!


    παντως καλη επηλογη !!!


    να σου ζήσει!!!!


    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059

  4. #4
    Εσύ άσε τα ποπ κορν και πες καμμια γνώμη.
    Σημείωση προς Λαρισαίο, το θέμα είναι ότι μπορώ να έχω και να συντηρώ μόνο ένα μηχανάκι γι'αυτό και γίνεται όλη η συζήτηση

  5. #5

    Re: Σοφοί αφρικάνοι δώστε συμβουλή..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimitas

    Εάν έχετε οδηγήσει το 650 ή ακόμα καλύτερα έχετε δικό σας ή ακόμα έχετε ακούσει πράγματα από άλλους για αυτό, θα εκτιμούσα να μου λέγατε από την εμπειρία σας. Κάποιος είχε πει εδω μέσα ότι είναι εντελώς άλλη μηχανή και είναι πιο off road oriented. Αν καταλήξω τελικά σε αυτό σκέφτομαι να βγάλω προς πώληση την αφρικα που έχω και να κοιταξω για κάποιο 650 από εξωτερικό.
    Τώρα για το ΚΤΜ...κάθε σχόλιο κ γνώμη για αυτό ευπρόσδεκτα. Μόνο μη με κράξετε πολύ. Ξέρω είναι άλλο μηχανάκι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:a07:
    Το 650 έχει σαφώς περισσότερο χωμάτινο χαρακτήρα. Ο χαρακτήρας αυτός χάθηκε στο 750 προς όφελος της άνεσης. Αν δε, του βάλεις μπρος-πίσω ελατήρια WP δεν παίζεται!

    Πριν το Africa 650 είχα ΚΤΜ. Σε θέματα αναρτήσεων, κρατήματος, φρένων το KTM είναι δεκαετίες μπροστά. Όμως:
    1. Σταμάτησε να πονάει η μέση μου.
    2. Μετά από 95.000 Km ο κινητήρας ακούγεται όπως όταν το πήρα και τα περιφερειακά του είναι σε άριστη κατάσταση παρ΄ όλες τις ταλαιπωρείες. Το ΚΤΜ θα υπήρχε???

    Ποστάρω κι ένα πινακάκι με τις κύριες διαφορές 650-750. Αφορά το 750 RD04 και προέρχεται από το περιοδικό MOTO.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto5.jpg 
Προβολές:	689 
Μέγεθος:	92,1 KB 
ID:	183922

  6. #6
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Φοβάμαι ότι και να βρεις 650 από εξωτερικο δεν βγάζει πλέον πινακίδες. Δεν είμαι σίγουρος και πρέπει να το διασταυρώσεις.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Translatoras
    Φοβάμαι ότι και να βρεις 650 από εξωτερικο δεν βγάζει πλέον πινακίδες. Δεν είμαι σίγουρος και πρέπει να το διασταυρώσεις.

  8. #8
    Δοκίμασε να βάλεις λάστιχα χωμάτινα στο άφρικα... michelin Τ63 η αντίστοιχο...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    κυριακατικη βολτα με τα 650 ? το βλεπετε εφικτο ? να τα γνωρισουν και οι νεοτεροι ....(dimitas εχεις πμ ..)

  10. #10
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690

    Re: Σοφοί αφρικάνοι δώστε συμβουλή..

    Σοφοί αφρικανοί δώστε συμβουλή

    -Εδώ τρελλός ΚαΤεΜάκιας...θα πω και εγώ την μαλακία μου...

    Χαιρετώ την ομήγυρη (δεν ξερω πως γράφεται).

    -Ομοίος και από μένα...(σε όλα....)


    Θέλω την γνώμη σας και την εμπειρία σας.


    -Θα την έχεις...


    Έχω ένα αφρικα του 93 (RD07 750), εδω και μερικούς μήνες, το οποίο είναι σε πολύ καλή κατάσταση, πραγματικά λαχείο .

    -Όλα τα Άφρικα είναι λαχεία για όποιον τα έχει και φυσικά δεν υπάρχει Άφρικα σε κακή κατάσταση...ποτέ δεν υπήρξε και ούτε θα υπάρξει... Ρώτα και τον LARSEO και στείλε και email τη "μαμά" να στο επιβεβαιώσει...

    Πέραν τουτου όμως του έχω κάνει κανα δυο μικρά ταξιδάκια και όλο μόλις δω χωματόδρομο κάτι με τραβάει μέσα !!!

    -Πολυ καλό σε βρίσκω... Καλά τα ταξίδια, καλοί και οι χωματόδρομοι αλλά το νου σου...!!

    Άλλα εκτός του ότι δεν είμαι ακόμα και ο πιο καλός οδηγός και το νοιώθω λίγο βαρύ, το λυπάμαι κιόλας να το γρατζουνίσω κτλ!!

    -Παρόλο που είσαι κουλάδι και χέστης, νοιώθεις καλά...

    Μου έρχονται τρεις επιλογές στο μυαλό.

    -Πρωτάκουστο...Αφρικανός που να σκέφτεται να δώσει το Άφρικα δεν παίζει...Εξομολόγηση, νηστεία και μετάνοια μπας και συγχωρεθείς...Κάνε μια βόλτα και από κανα ψυχολόγο- ψυχίατρο(κάτοχο Αφρικα...) να κοιταχτείς...

    Το KTM 640 adv, ή το αφρικα το 650. Ή τέλος κρατάω αυτό που έχω και είμαι προσεκτικός κ κάθομαι στα αυγά μου. Βασικά από την αρχή το 650 ήθελα να πάρω αλλά δεν βρήκα κανένα σε αξιόλογη κατάσταση.

    -Εδώ τα πράγματα είναι σοβαρότερα από οτι νόμιζα... από τις 3 επιλογές σου οι 2 είναι ...Άφρικα και η τρίτη ΚΤΜ... (τρελένομαι δηλαδή για γεματούλες , αθλητικές σαραντάρες, νοικοκυρές που κάνουν καλό παστίτσιο και καλό "ιεραποστολικό"...αλλά η επόμενη επιλογή μου είναι ένα πιπίνι με μαύρη ζώνη στο καράτε, αναρχοαυτόνομο, που τρελενεται για delivery πίιτσα ... στα 4...(τα εκόλος εννοούμενα παραλείπονται...)


    Εάν έχετε οδηγήσει το 650 ή ακόμα καλύτερα έχετε δικό σας ή ακόμα έχετε ακούσει πράγματα από άλλους για αυτό, θα εκτιμούσα να μου λέγατε από την εμπειρία σας. Κάποιος είχε πει εδω μέσα ότι είναι εντελώς άλλη μηχανή και είναι πιο off road oriented. Αν καταλήξω τελικά σε αυτό σκέφτομαι να βγάλω προς πώληση την αφρικα που έχω και να κοιταξω για κάποιο 650 από εξωτερικό.

    -Το 650 δεν το έχω οδηγήσει...το 750 ναι (Όχι για πολύ...) αλλά τελικά πόσο καλύτερο να είναι? ΠΟΣΟ...???!!!! Είναι λίγο ελαφρύτερο, λίγο ποιο αδύναμο, άντε και λίγο καλύτερα "στημένο"...Σιγά τα οοουυυααα δηλαδή... Και μην ξεχνάς ότι μιλάμε για μοντέλα 20αετίας και βάλε...

    Τώρα για το ΚΤΜ...κάθε σχόλιο κ γνώμη για αυτό ευπρόσδεκτα.

    -Λογικό...αλλιως δεν θα τα ζήταγες..

    Μόνο μη με κράξετε πολύ. Ξέρω είναι άλλο μηχανάκι.


    -Εγώ δεν θα σε κράξω μιας και ήμουν κάτοχος του συγκεκριμένου μόντέλου για πάνω από 6 χρόνια... Είναι όντως άλλο μηχανάκι...(δεν θα επεκταθώ, εκτός και αν θελήσεις λεπτομέριες...)
    Σε σχέση με αυτό που καβαλάς θα σου φανεί σκληρό, ελαφρύ, απότομο, θορυβώδες, καθόλου άνετο, σταθερό όμως στον δρόμο αλλά και θηρίο στο χώμα...με το γκάζι ανοιχτό καταπίνει τα πάντα στον χωματόδρομο και δεν λέει ποτε όχι... ακόμα και φορτωμένο δικάβαλο...
    Αν θες ταξιδάκια και κανα χώμα που και που κράτα το Άφρικα...θα το μάθεις και θα το συνηθίσεις... αν θες κάτι παραπάνω στο χώμα ...ΚΤΜ
    Αν πάλι δεν θες κανένα συμβιβασμό ποτέ και πουθενά... τότε ΚΤΜ 990...


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:a07:
    [/QUOTE]

    Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα...και αν είπαμε και μια κουβέντα παραπάνω...νερό και αλάτι βρε...μέρες που είναι.... ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

    υ.γ. μην ξεχνάς ότι το δύσκολο δεν είναι για τα μηχανάκια να πάνε χώμα... στους αναβάτες συνήθως εντοπίζεται το πρόβλημα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Εγώ θα φάω και δεύτερο ... και θα πιω και μια μπυρίτσα

    :smilea: :smilea:

  12. #12
    Εσύ με τα ποπ κορν μη σε πιάσει καμμιά ευκοίλια....καμμιά τσίρλα.... :a04:
    Πάμε τώρα στον Λούκυ λουκ, μπορώ να πω έχεις έμπνευση, μεγάλος συγγραφέας!! Κ το παράδειγμα καλό με την σαραντάρα κ την πιτσιρίκα, αλλά δεν με βοηθάει, έτσι όπως το θέτεις δεν με αφήνεις επιλογή κ εδώ είπαμε να κάνουμε μια επιλογή με επιχειρήματα κ βαθιά σκέψη... Έτσι όπως το θέτεις το πράγμα..... θα πάω να πάρω το ΚΤΜ κ θα πάω Θεσσαλονίκη-Αθήνα, όχι με παράκαμψη τα Τέμπη, αλλά θα είναι όλο μια παράκαμψη!!!! Λοιπόν για το ΚΤΜ πές μου κι άλλα, πες μου κι άλλα!!Σοβαρά τώρα, χρειάζομαι γνώμες.
    Αλλά που λες για τους αφρικανς, μας κράζεις, αλλά πες μου, παγκοσμίως έχεις βρει άλλους τόσο τρελλαμένους με τη μηχανή τους? Που ακόμα κ με επιστημονικά επιχειρήματα να το αποδείξουν οι επιστήμονες ότι δεν είναι καλή μηχανή, δεν πρόκειται να το δεχτούν!! Τι θα κάνατε χωρίς εμάς, ποιους θα κράζατε? Αυτούς με τα μπεμβε τα gs κτλ? Αυτοί ούτε θα ασχοληθούν να σας απαντήσουν αλλά εμείς έχουμε προσωπικότητα τουλάχιστον, χαρακτήρα!!
    Το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι πολλοί κάτοχοι ΚΤΜ λένε για αυτό το μηχανάκι ότι πρέπει ή να το πάρεις καινούργιο ή να το πάρεις άπο κάποιον πολύ γνωστό σου για να ξέρεις πως το έστρωσε και πως το οδηγούσε αλλιώς είναι επίφοβα τα πράγματα. Και είναι που είναι σχετικά λίγα που πουλιούνται άντε βγάλε άκρη...
    Για τους υπόλοιπους διευκρίνηση σχετικά με το να πάω χώμα με το άφρικα που έχω τώρα, το πρόβλημα δεν είναι ότι φοβάμαι μη πέσω κ χτυπήσω, το πρόβλημα είναι δεν θέλω να χτυπήσω γρατζουνίσω τρυπήσω τη μηχανή. Τη λυπάμαι, είναι πολύ καλή εξωτερικά. Ακόμα κ αυτοκόλλητα δε μου πάει η καρδια να τη βάλω. Αλλά ότι κ αν πάρω από τα άλλα δύο θέλω να το γεμίσω αυτοκόλλητα κ να του πιω το αίμα!!!! :a015:

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
    κυριακατικη βολτα με τα 650 ? το βλεπετε εφικτο ? να τα γνωρισουν και οι νεοτεροι ....(dimitas εχεις πμ ..)
    Και συ έχεις πμ

  14. #14
    Για τον μανουελ, να σαι καλά για τις πληροφορίες, νομίζω εχεις πράγματα να πεις, γιατί είσαι ο μόνος που είχε κ τα δύο μηχανάκια! Ότι άλλο έχεις είναι ευπρόσδεκτο! (Και που θα βρούμε ανταλλακτικά...)
    Αντε περιμένω και τον Aikidimi τώρα τη γνώμη του

  15. #15
    -Πρωτάκουστο...Αφρικανός που να σκέφτεται να δώσει το Άφρικα δεν παίζει...Εξομολόγηση, νηστεία και μετάνοια μπας και συγχωρεθείς...Κάνε μια βόλτα και από κανα ψυχολόγο- ψυχίατρο(κάτοχο Αφρικα...) να κοιταχτείς...

    Α, ρε Λούκυ Λουκ εάν υπήρχε ψυχίατρος που έχει άφρικα δεν θα ήταν ψυχίατρος, θα είχε πάρει τους δρόμους. Και θα ήταν στο φόρουμ όλη μέρα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ουτοπική συμβουλή
    από Θάνος στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:52
  2. Νew Rider ζητα συμβουλη!!!
    από vkop στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 11:19
  3. Συμβουλη Αμμεσα!!!!!!!
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2004, 05:02
  4. Ζητω συμβουλη σχετικα με ατυχημα
    από nomad_soul στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 18:00
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF