Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Το πάθημα που έγινε μάθημα(Κινέζικα μηχανάκια)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2005
    Μηνύματα
    2

    Το πάθημα που έγινε μάθημα(Κινέζικα μηχανάκια)

    Χαιρετώ όλο το Φόρουμ.Θα μπώ κατευθείαν στο Θέμα.Είμαι λοιπόν φοιτητής στις Σέρρες και αποφάσισα για την εύκολη και γρήγορη μετακίνηση μου να αγοράσω ένα scooter ΒΑΟΤΙΑΝ(αλλιώς CHEETAH) απο γνωστό πολυκατάστημα.Πήρα το 125 για να μπορώ και με συνεπιβάτη να πηγαίνω χωρίς προβλήματα στη δουλειά μου.Η ταμπέλα που έγραφε τα χαρακτηριστικά έλεγε 12ΗΡ και 2.5Κg ροπή.Έτσι αποφάσισα να το πάρω...
    Μετά την αγορά μου ζητήθηκε να περιμένω στο κατάστημα ώστε να παραλάβω το όχημα.Μέτα από λίγη ώρα μου είπε ο υπάλληλος πως δεν μπορεί να το βάλει μπροστά.Του ζήτησα να παραμείνω όσο χρειαστεί μα μετά από μισή ώρα επανήλθε και μου είπε πως δε γίνεται τίποτα και να ξαναεπιστρέψω στο κατάστημα την Δευτέρα.
    Την Δευτέρα όταν το παρέλαβα διαπίστωσα πως όλες οι ενδείξεις πλην του ταχυμέτρου ήταν “νεκρές”.Επέστρεψα στο κατάστημα και μετά από παρότρυνσή τους το πήγα κατευθείαν στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο τους.Στη διαδρομή ένιωθα πολλές δονήσεις στο τιμόνι και διαπίστωσα και πρόβλημα στο μπροστινό τροχό.Από το συνεργείο έγινε η παραγγελία του αντίστοιχου ανταλλακτικού(μόνο για τον τροχό αφού δεν γνωρίζουμε αν θα χρειαστεί κάτι και για το κοντέρ).Καθοριστικό για την αγορά του αντίστοιχου οχήματος ήταν τα χαρακτηριστικά που έδινε το κατάστημα σε μία ταμπέλα.Έδινε ισχύ 12Ηp και ροπή 2.5kg όπως ξαναείπα.Τα επίσημα χαρτιά έλεγαν 4.7Κw/7000rpm .Μετά από δική μου έρευνα στο διαδίκτυο είδα ότι κάθε Κw ισοδυναμεί με 1.34Ηp,δηλαδή περίπου 6.4Hp.Την Τετάρτη 16/07/2006 επέστρεψα στο κατάστημα ζητώντας εξηγήσεις και ο υπεύθυνος μου ζήτησε να περιμένω και θα με ειδοποιήσει μέσα σε διάστημα δύο ημερών.Έως σήμερα δεν έχω κανένα νεότερο.
    Πέρα από όλα αυτά ρε παιδιά τα μέχρι τώρα στοιχεία υποδηλώνουν πως το προϊόν είναι από ελαττωματικό έως και επικίνδυνο.
    Τελικά έκανα καταγγελία στην Ένωση προστασίας καταναλωτών.Κατ'αρχήν το να παραπλανούν το καταναλωτή με ψεύτικα χαρακτηριστικά είναι παράνομο.Όσοι ξέρετε απο μηχανές βοηθήστε με.4.7Κw δεν είναι περιπου 6.5 άλογα?
    Αποφάσισα μόλις τελειώσει αυτή η ιστορία να πάω να αγοράσω μια καλή μηχανή.
    Μετά απο όλα αυτά σας παροτρύνω όλους...μηχανάκια επώνυμα και μόνο!!Βέβαια υπάρχουν και κινέζικα που είναι χρόνια στην Ελληνική αγορά και έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους.Δε μιλάω γι'αυτα.Σε βάθος χρόνου τα 600-1000 ευρώ που κερδίζουμε θα τα έχουμε επιστρέψει απο τις επισκέψεις μας στα συνεργεία.Μη ξεχνάμε οτι στα επώνυμα μοντέλα πολλές φορές κάνουν και δωράκια(πινακίδες,μπαγκαζιέρες,συναγερμούς κλπ)..

  2. #2
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131

    Re: Το πάθημα που έγινε μάθημα(Κινέζικα μηχανάκια)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από geo706
    Βέβαια υπάρχουν και κινέζικα που είναι χρόνια στην Ελληνική αγορά και έχουν αποδείξει την αξιοπιστία τους...
    Σε παρακαλω να μου πεις ΕΝΑ , μονο ΕΝΑ.

    Τα κινεζικα ειναι "κινεζικα" απο καρφιτσα μεχρι πλοια. Το προβλημα ειναι οτι εγιναν κινεζοι και οι εμποροι απ'οτι βλεπω.
    Σχετικα με την καταγγελια πολυ καλα εκανες.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  3. #3

    Re: Το πάθημα που έγινε μάθημα(Κινέζικα μηχανάκια)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από geo706
    Τελικά έκανα καταγγελία στην Ένωση προστασίας καταναλωτών.Κατ'αρχήν το να παραπλανούν το καταναλωτή με ψεύτικα χαρακτηριστικά είναι παράνομο.



    Για να βλέπουμε όλοι πως πρέπει να αντιδρούμε σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Κράτα μας ενήμερους για την πορεία της καταγγελίας σου.

    Καλά ξεμπερδέματα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #4
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026
    αχ!!! εδω στο καταστημα του {edited by sniper - MHN TA ΛΕΜΕ ΠΑΛΙ} στην πατρα αν πας να παρεις μηχανακι (κινεζικο παντα) σου δινουν τα χαρτια στο χερι χωρις να εχουν κανει το παραμικρο αυτοι περι μηχανολογικου...και χωρις βενζινη!!!!!


    τι να πω καλη συνεχεια να εχεις!!!


    βεβαια φταινε αυτοι που τους αφηνουν και πουλανε ετσι!!!!!
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  5. #5
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    4,7kW είναι 6,39 μετρικοί ίπποι ή 6,30HP ή 6,39PS.
    Να ρωτήσεις να σου πουν τεκμηριωμένα (χαχα) από που προκύπτουν οι 12HP.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2005
    Μηνύματα
    2
    Χε χε!Ευχαριστώ.Δε θα τους αφήσω έτσι!!Ο δικηγόρος μου είχε πει οτι σε 2 μέρες θα ξέρω.Το απόγευμα η αύριο το πρωι λογικά θα σας πω νεότερα.:smilea:
    Αν δε γίνει τίποτα το επόμενο βήμα είναι η όσο γίνεται δημοσιοποίηση του θέματος και μετά δικαστικά.Ουφ!Μακάρι να μην είχα πάει ποτέ απο εκεί!!Παιδιά την πρώτη πλάκα την έπαθα όταν ανέβηκα πάνω στο μηχανάκι..Είχα συνιθίσει μηχανές και scooter άλλων εταιριών και μου φαινόνταν η θέση οδήγησης πολύ περίεργη κάτι σα ποδήλατο(χαμήλα το τιμόνι κλπ)...οδηγούσα τα 10 χιλιόμετρα για να μπώ στην πόλη και ένιωθα πολύ εκτεθειμένος στα στοιχεία της φύσης
    τέλος πάντων περιμένουμε τώρα!!:

  7. #7
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Αφού έχεις βάλει δικηγόρο και έχεις και όλα τα στοιχεία συγκεντρωμένα το πιθανότερο είναι να αποζημιωθείς στο 100% εφόσον το μηχανάκι είναι καινούριο (εντός εγγύησης) και να μην ξεχάσεις να ζητήσεις αποζημίωση για χαμένα κέρδη που έτρεχες σε συνεργεία , συν όσα πρέπει να σου δώσουν απο αυτά που έδωσες για να το φτιάξεις.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  8. #8
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Καλως ηρθες geo706.

    Δεν μπορουσες να ρωτησεις τουλαχιστον 1 ατομο πριν.Το λαστιχα μου ρωτησα και με κοιταξε μ'ενα βλεμα που καταλαβα αμεσως.

    Δικιο εχεις αλλα για τα λεφτα που δινεις τι περιμενεις.

    Απ το γνωστο καταστημα (που ολοι το ξερουμε αλλα δεν τ'αναφερουμε γιατι εχει:a015: ),ειχα παρει 10 καρεκλες και οι 9 σπασανε σε 1 μηνα ,αφου εποικηνωνησα μαζι τους και με γραψανε στους Ο____ς των,μπηκα στο site τους εγραψα ολα τα στοιχεια μου τους εκραξα.Μετα τους εγραψα οτι με οποιο τροπο μπορω θα δυσφιμησω το μαγαζι τους και τελος.
    Ουτε ενα τηλ. δεν πηραν.

    Καλα ξεμπερδεματα.

    Παιδες αν δεν ειναι το πολυκαταστημα που νομιζω οτι νομιζετε και εσεις οτι ειναι, ...τοτε ακυρο.

  9. #9
    θελω να ζησω τη ζωη...
    θελω να γνωρισω ανθρωπους...
    θελω... μεγαλυτερο μονιτορ!

    four wheels move the body,two wheels move the soul
    KEEP COOL...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lyk0s
    Εγγραφή
    23/06/2006
    Μηνύματα
    116
    Cheetah(παπακι 110 ομως) ειχε παρει ενα φιλαρακι μου περσι απο πολυκαταστημα που το ειχε προσφορα εκεινη την ημερα στα 550 ευρω.Ειχε καποια προβληματακια και σε αυτον:δεν καθοταν σωστα ο καθρεφτης,δεν αναβε το ενα φλας η μια σκαλα απο τα φωτα δεν θυμαμαι,ειχε προβλημα ο πλαγιοστατης-αυτα νομιζω ηταν...
    Για φτιαξιμο αυτων που πηγε στην αντιπροσωπεια δεν εβγαλε και μεγαλη ακρη παντως.Τελος παντων επειδη το στουκαρε σε ενα τοιχο λιγο μετα δεν μπορει να ξερει αν θα του εβγαζε προβληματα αφου αυτα μπορει να ειναι απο την στουκα.
    Πηρε πριν κανα διμηνο και το 50 το scooter ξανα απο το ιδιο καταστημα χωρις ομως να ειχε καποιο προβλημα ουτε στην αρχη αλλα ουτε και ως τωρα και απο οτι μου λεει ειναι σχετικα καλο.
    Παντως και εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικος με τετοια μηχανακια και θα το σκεφτομουνα παρα πολυ πριν παρω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    4,7kW είναι 6,39 μετρικοί ίπποι ή 6,30HP ή 6,39PS.
    Να ρωτήσεις να σου πουν τεκμηριωμένα (χαχα) από που προκύπτουν οι 12HP.
    Ίσως εννοούσαν 12 μουλάρια αντί για άλογα. Ή γαϊδούρια. :rotflmao:

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2005
    Μηνύματα
    2
    Το μοντέλο είναι το BT 125Τ-2 Όχι Τ-12.παιδιά ακούστε κάτι..Και έγω έμαθα οτι τα 125cc έχουν βγει σχετικά καλά αλλα δε γίνεται να πουλάς ημιτελή μηχανάκια...Τα μέχρι τώρα δεδομένα που μου έδωσε το μηχανάκι είναι οτι δεν είναι απο το εργοστάσιο σωστά ελεγμένο.Πρέπει να προσέξει λίγο και η Ευρωπαΐκή ένωση και το εργοστάσιο γιατί μια φορα θα τύχει(ελπίζω ποτέ),και θα έχει κάποιο ελάττωμα που μπορεί να στοιχίσει και τη ζωή ενός συνανθρώπου μας!!Επίσης έχω ακούσει οτι η ΕΕ επιβάλει 24 μήνες εγγύηση για μοτό.Η εταιρία επιμένει να έχει 12 μήνες..(ώχ!αυτο ξέχασα να το βάλω στη καταγγελία..κατσε να πάρω το δικηγόρο )

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2005
    Μηνύματα
    2
    http://www.asia-motor.com/en/product_detail.asp?sID=149
    αυτό είναι.Ριξτε μια ματιά..απλα εδώ τα έχουν μετονομάσει σε Cheetah

  14. #14
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Αφού είχε τόσα προβλήματα από την παραλαβή του,γιατί το πήρες;
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2005
    Μηνύματα
    2
    Γιατί είχαν γίνει τα χαρτιά και όταν ζήτησα όσο είμουν ακόμα στο κατάστημα αλλαγή δε μου έκαναν.Όσο κάναμε τα χαρτιά το είχαν πάρει μέσα να του συνδέσουν την μπαταρία(έτσι έλεγαν).

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2018, 20:10
  2. Bmw 1200 Lt Το όνειρο που έγινε εφιάλτης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2007, 15:47
  3. Δε μπορώ να το πιστέψω αυτό που έγινε.
    από bonepeeler στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2005, 13:12
  4. Για το 3ήμερο που έρχεται...
    από kapeos στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 06:37
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 19:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF