Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Αλυσίδα - Γρανάζια

  1. #1
    ΤρελαΜέλος Το avatar του/της ThanosMr
    Εγγραφή
    11/08/2010
    Μηνύματα
    56

    Αλυσίδα - Γρανάζια

    Καλημέρα σε όλους τους φίλους συναφρικανούς και μη,

    Έφτασε η ώρα αλλαγής της αλυσίδας και των γραναζιών της Αφρικάνας μου (mont. 98, RD07Α) και θα ήθελα μια γνώμη- βοήθεια σχετικά με την αγορά τους.
    Γνωρίζω για το θέμα του μπροστινού γραναζιού και το πόσο απαραίτητη είναι η γνησιότητά του(μάρκα?).

    Η οποιαδήποτε απάντηση θα θεωρηθεί πολύτιμη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    ΟΣΟ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΠΕΤΑΣ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    130
    Για το μπροστά δυστυχώς είναι μονόδρομος το γνήσιο
    Γρανάζι πίσω και αλυσίδα προσωπικά εμπιστεύομαι DID X-ring
    Δοκίμασα και στο παρελθόν να βάλω μια από Taiwan αλλά το μετάνιωσα και την αντικατέστησα σχεδόν αμέσως

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Γιατί για το μπροστινό, το γνήσιο είναι μονόδρομος?
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    130
    Σε αρκετά africa τρώγεται ο άξονας του μπροστινού γραναζιού.Έχει επικρατήσει η άποψη στην διαφορά των μετάλλων των γραναζιών ανα εταιρεία με αυτό του άξονα.Άλλωστε η διαφορά αγοράς του γνήσιου δεν είναι μεγάλη ενώ το κόστος της ζημιάς είναι τεράστιο.Η ζημιά δεν εμφανίζεται άμεσα αλλά με το πέρασμα των χρόνων και επειδή δεν έχω σκοπό να το πουλήσω άμεσα προσωπικά δεν μπαίνω ούτε συστήνω πειραματισμούς σε αυτό το κομμάτι αναλωσίμων της μοτοσυκλέτας

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jokey66 Προβολή μηνύματος
    Σε αρκετά africa τρώγεται ο άξονας του μπροστινού γραναζιού.Έχει επικρατήσει η άποψη στην διαφορά των μετάλλων των γραναζιών ανα εταιρεία με αυτό του άξονα.Άλλωστε η διαφορά αγοράς του γνήσιου δεν είναι μεγάλη ενώ το κόστος της ζημιάς είναι τεράστιο.Η ζημιά δεν εμφανίζεται άμεσα αλλά με το πέρασμα των χρόνων και επειδή δεν έχω σκοπό να το πουλήσω άμεσα προσωπικά δεν μπαίνω ούτε συστήνω πειραματισμούς σε αυτό το κομμάτι αναλωσίμων της μοτοσυκλέτας
    Σοβαρά τώρα, σας φταίνε τα γρανάζια?

    Υπάρχει κάτι που να μη χαλάει επάνω σε αυτό το μηχανάκι?
    Sent from me using a computer.

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Προσοχή στο πόσο σφίγγετε την αλυσίδα σας δε θα έχετε κανένα πρόβλημα.

    Επίσης όταν κολλάει κάποιος πίρος στην αλυσίδα αυτή αλλού είναι τεντωμένη και αλλού χαλαρή. Κατά την κίνηση η αλυσίδα παίζει πάνω κάτω και δεν κυλάει ομαλά επάνω στο γρανάζι. Είναι σαν να οδηγείτε συνέχεια κλείνοντας και ανοίγοντας το γκάζι 3 φορές πιο γρήγορα απ' ότι μπορείτε να το κάνετε στην πραγματικότητα και ο ρυθμός αυτός αυξάνεται όσο πιο γρήγορα πάτε.

    Επίσης ο τρόπος έδρασης του γραναζιού επάνω στο καρέ δεν αφήνει περιθώρια για τέτοιες καταστάσεις.

    Τα παλιότερα αφρικα είχαν πολύ πιο χοντρό spline (πως λέγεται μωρέ τούτο στα Ελλήνικος? Δόντια να το πω να συνεννοηθούμε?) στον άξονα που δεν είναι ότι καλύτερο για τις δυνάμεις που ασκούνται εκεί. Όσο πιο λεπτά και πολλά τα δόντια τόσο μεγαλύτερη επιφάνεια γραναζιού έρχεται σε επαφή με τον άξονα. Στους άξονες κίνησης στα αμάξια έχουν υιοθετήσει πολύ πιο λεπτά δόντια εδώ και μια 20ετία.

    Η honda δεν φτιάχνει γρανάζια, ούτε κάνει καμιά ειδική παραγγελία για το αφρικα. Όλα τα ανταλλακτικά που δεν κατασκευάζει είναι ενός οποιουδήποτε κατασκευαστή με τον οποίο έχει σύμβαση, χωρίς αλλαγές στην κατεργασία, σκληρότητα κτλ.

    Πρόσφατα βρήκα γρανάζια για το δικό μου που έχουν μέχρι και αυτά τα ελαστικά δαχτυλίδια που είχαν τα πρώτης τοποθέτησης ώστε να μην κάνει φασαρία κατά την κύλιση (λες και το ακούω).

    Σε πολλά απ' αυτά τα ανταλλακτικά ο κατασκευαστής αναφέρεται στο σερβις μανουαλ.

    Διαφορετικής ποιότητας γρανάζια υπάρχουν.
    Γρανάζια καλής ποιότητας, αναγνωρισμένου κατασκευαστή παίζει να είναι καλύτερα και από τα γρανάζια "honda".
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    130
    Πολύ σωστά όταν σφίγγεις την αλυσίδα θα σε προλάβει το ρουλεμάν πριν προλάβει να χαλάσει ο άξονας.
    Δεν αντιλέγει κανείς οτι υπάρχουν διαφορετικής ποιότητας γρανάζια
    ούτε είπα οτι το γρανάζι το φτιάχνει η ίδια η Honda
    ούτε οτι είναι μαγική συνταγή από την χαμένη φυλή του όρους Κιλιμάντζαρο από πέτρωμα που προείλθε από τον πλανήτη Κρύπτον
    Αλλά επειδή προσωπικά δεν βασίζομαι στο "παίζει" να είναι καλύτερα, προτείνω σαν μονόδρομο το μπροστά γνήσιο
    Αν χαλάνε τα africa?..... φυσικά και χαλάνε
    Απλά τις περισσότερες φορές και να είναι χαλασμένα θα σε γυρίσουν πίσω.
    Μην το αγοράσεις θα απογοητευτείς.Αν το έχεις πούλα το να σωθείς.
    Οπότε προτείνεις και εσύ γρανάζια αναγνωρισμένου κατασκευαστή που παίζει να είναι καλύτερα από τα γρανάζια honda ,στον φίλο και τον αφήνεις να επιλέξει

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Όσο το ψάχνω τόσο βρίσκω μηχανές, "τέρατα αξιοπιστίας" με τους κινητήρες σε κούτα να περιμένουν να μαζέψει ο χρήστης το παραδάκι.

    Αλλά ξέχασα, τα honda σε γυρνάνε πάντα σπίτι!

    Και αυτό το να μη φταίει ποτέ το honda μηχανάκι μας αλλά το γρανάζι που δεν ήταν oem, o χρήστης που είναι σιδεροφάγος, η γκόμενα που δεν μας έκατσε, δεν είναι καθόλου καινούριο!

    Και αναρωτιόμουν ο δύστυχης ποιο είναι το "θέμα του μπροστινού γραναζιού" που διάβασα στο αρχικό ποστ.

    Νόμιζα ότι το ξέρω αυτό το μηχανάκι και ξέρω τι σκατά μπορεί να βγάλει αλλά όλο καινούρια πράγματα μαθαίνω. Κοινό μυστικό το έχετε? Α ξέχασα δεν φταίει το μηχανάκι αλλά το γρανάζι που ήταν jt Ιταλικό! Για δες ρε συ κάτι πράγματα αυτοί οι Ιταλοί να μη μπορούν να φτιάξουν ούτε ενα γρανάζι στις προδιαγραφές της honda, που να μη χαλάει το spline μας.

    Καλά αυτό το ότι μόνο το africa χαλάει με γρανάζι άλλης μάρκας (και πιθανότατα όσα honda φόρεσαν τον ίδιο άξονα) οφείλεται και πάλι στο γρανάζι, δεν έχω καμία αμφιβολία σε αυτό!

    Έριξα ένα γρήγορο search να δω τι παίζει με το "africa twin frond sprocket" και "africa spline axle" κτλ και και κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα με σένα. Αυτά τα άφρικα θα σε γυρίζουν πάντα σπίτι αρκεί, φεύγοντας να μη ξέχασες να βάλεις τον ανορθωτή στην κωλότσεπη και να τους ριχνεις και καμιά πονταρισιά που και που.

    Ο δε κινητήρας δεν παθαίνει τίποτα. Είναι bulletproof που λένε και στο χωριό μου!
    Ε βέβαια τι να πάθει αφού κάθε 100Κ χλμ τον ανοίγουνε μέχρι να μην υπάρχει άλλη βίδα να ξεβιδώσουν?

    Αυτού του τύπου δεν του είπε κανένας να βάλει oem γρανάζι για να μην έχει πρόβλημα και φαντάζομαι ούτε ο ιδιος το έψαξε μετά τις δυο πρώτες φορές που έκανε τον κινητήρα του κομμάτια ώστε να αποφύγει την τρίτη.

    "The front sprocket.
    It wears the spline on the counter shaft & starts to "wobble along the shaft."

    A surprise; but it should not be.
    This is the 3rd time round @ 320,000 kms.
    The first two times 100,000 kms apart & # 3 is 92,000 kms.
    Eventually you need to replace the counter shaft & that is the very last piece to come out of the motor when you strip it down = ouch!
    And "laugh" the gasket kit costs more than the shaft"

    Κατά τα άλλα αυτό το το αφρικα έχει 320.000 χλμ και α. Είναι σαν καινούριο. β. Ο κινητήρας δεν έβγαλε τίποτα. γ. Έχει γυρίσει τον κόσμο δ. κτλ κτλ.

    Το site φαίνεται στην φωτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_2125.jpg 
Προβολές:	202 
Μέγεθος:	57,7 KB 
ID:	335584

    Και να φανταστείς σας ζήλευα που αλλάζατε μπροστινό γρανάζι με ένα 10αρκι καρυδάκι ενώ εμείς χρειαζόμαστε 32αρι με μανέλα ίσα με το μπόι μας! Δεν ήξερα ο άμοιρος ότι κουβαλάτε και ηλεκτροκόλληση!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Welded sprocket.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	335583

    Φίλε μου αυτό που προτείνω εγώ είναι να βάλει ότι γρανάζι γουστάρει. Αν είναι να του χαλάσει θα του χαλάσει.
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    μιας και ειδα οτι δεν αναφερθηκε μεχρι στιγμης, ενα καλο παχυ γρασακι στο καρε που και που δεν εβλαψε κανενα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    ΤρελαΜέλος Το avatar του/της ThanosMr
    Εγγραφή
    11/08/2010
    Μηνύματα
    56
    Έχω δει και κυκλοφορούν jt γρανάζια με αλυσίδα did σε καταστήματα με γνήσια ανταλλακτικά Honda.
    To γνήσιο γρανάζι είναι jt ή κάποια άλλη μαρκα?
    ΟΣΟ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΠΕΤΑΣ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΝ.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Τα παλιά χρόνια η honda έβαζε did.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ThanosMr Προβολή μηνύματος
    Έχω δει και κυκλοφορούν jt γρανάζια με αλυσίδα did σε καταστήματα με γνήσια ανταλλακτικά Honda.
    To γνήσιο γρανάζι είναι jt ή κάποια άλλη μαρκα?
    sunstar

  13. #13
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.346
    Daz μήπως να πας τίποτα διακοπές να χαλαρώσεις λίγο?

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    sunstar
    Σε δύο ΤΑ πού πέρασαν από τα χέρια μου, τα ΟΕΜ γρανάζια ήταν sunstar

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΥΣΙΔΑ-ΓΡΑΝΑΖΙΑ ΓΙΑ Varadero
    από alex-varadero στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2015, 07:53
  2. σε αλυσίδα γρανάζια για zzr400?
    από zzr2005 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2010, 10:34
  3. Αλυσίδα - γρανάζια
    από pissaman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2007, 17:28
  4. Αλυσιδα - γραναζια..
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 10:56
  5. Αλυσίδα - γρανάζια CBR 600 (?)
    από monstermind στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2004, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF