Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 77

Θέμα: ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Ένα μεγάλο ποσοστό στην Ελλάδα, είναι ενταγμένο σε κάποιο από τα δύο μεγάλα κόμματα και με παρωπίδες πιστεύει ότι λέει ο αρχηγός (όταν αναφέρεται ο "αρχηγός" του είτε με το όνομά του, είτε με την ιδιότητά του, π.χ. "ο πρόεδρος", το μάτι γυαλίζει, επιδιώκει να είναι όρθιος και η φωνή του μοιάζει με του Νταλάρα σε ισπανική μπαλλάντα). Σ' αυτό το ποσοστό εντάσσονται συνήθως αυτοί που έχουν εξυπηρετηθεί με παράνομο τρόπο, από πολιτικούς του κόμματος στο οποίο ανήκουν, έχουν παρακάμψει νόμους, κανόνες, προτεραιότητες, σειρές.. Και το χειρότερο είναι πως πραγματικά πιστεύουν ότι είναι αδικημένοι, ότι είναι πιο σωστοί και ηθικοί από άλλους που έχουν κάνει χειρότερα!
    Ένα πάλι μεγάλο ποσοστό, (αλλά μικρότερο από το προηγούμενο), ναι μεν βλέπει και καταλαβαίνει τα γνωστά (που λένε όλοι και αμπελοφιλοσοφούν ατέλειωτες ώρες για το ότι κι οι δυο είναι το ίδιο κ.λπ. κ.λπ. κ.λζζζζζζζζζζζζζζζζ :o <-- να τι μου προσέφεραν τα κόμιξ που γκρίνιαζε η μάνα μου! Μπορώ να εκφραστώ καλύτερα σε πολιτικές συζητήσεις! Κι αυτό ήταν μόνο ένα μικρό παράδειγμα. Αν ανάψουν τα αίματα θα χρησιμοποιήσω ολόκληρο τον γλωσσικό πλούτο που αποκόμισα "ζβιιιινν, γκαμπαντάγκ, ζντουπ" κ.ά.), αλλά πάλι ψηφίζουν ένα από τα δυο κόμματα γιατί (Σ' αυτήν την κατηγορία ανήκω κι εγώ και δίνω σ' αυτούς το περισσότερο δίκιο!), πιστεύουν ότι (μια που είστε λίγο πολύ όλοι της γενιάς που μεγάλωσε με χάρυ κλυν και αναφέρθηκε και προηγουμένως) το κόμμα στο οποίο ρίχνουν την ψήφο τους, θα κάνει το μικρότερο κακό!
    Την τρίτη κατηγορία, που προφανώς είναι η μικρότερη, την απαρτίζουν αυτοί που πιστεύουν πως θα γίνει ένα μαγικό και οι δυο παραπάνω κατηγορίες θα συνετιστούν, πως έχουν τόση πειθώ που θα καταφέρουν με τον προφορικό λόγο σε μια τηλεοπτική συζήτηση, με το γραπτό λόγο σε ένα μοτοσυκλετιστικό forum, ή με το ξύλο σε πορείες, σπάζοντας ότι βρίσκεται μπροστά τους, να κάνουν όλους τους υπόλοιπους να ξυπνήσουν επιτέλους και να δουν πόσο "άδικο" έχουν που δεν ψηφίζουν αυτό που υποστηρίζουν οι ίδιοι (και που φυσικά δεν έχουμε κανένα λόγο να πιστέψουμε πως κι αυτοί δεν είναι τα ίδια κουμάσια). Αυτή είναι η κατάσταση τη σήμερον στην Ελλάδα.
    Με το υπάρχον πολιτικό σύστημα δε μπορεί να είναι διαφορετική! Είναι δημοκρατία το πολίτευμά μας; Φυσικά και όχι. Τα κόμματα το εξασφαλίζουν αυτό! Όταν το κόμμα αποφασίζει ποιους από τους υποψηφίους θα εντάξει υπό την προστασία του, στην ουσία επιλέγει το ίδιο (λίγα άτομα που λαμβάνουν τις αποφάσεις δηλαδή), ποιος θα είναι ο εκπρόσωπος των ψηφοφόρων μιας περιοχής στη βουλή. Αν ένας υποψήφιος κατεβεί ανεξάρτητος, πάαααρα πολύ σπάνια θα εκλεγεί! Κι αυτό, είτε επειδή θα είναι πάαααρα πολύ πλούσιος, ώστε να μπορέσει να προβάλλει τον εαυτό του (πράγμα σπάνιο για μη ενταγμένο σε κάποιο κόμμα), είτε επειδή το κόμμα στο οποίο ανήκει, επέλεξε κάποιον άλλο, ενώ ο ίδιος είχε ήδη μια ιστορία (γεμάτη ρουσφέτια, διευκολύνσεις κάθε είδους κ.λπ. κ.λπ. με αποτέλεσμα να έχει ένα μεγάλο κοπάδι πιστών ψηφοφόρων! Αν διαλύονταν με κάποιο τρόπο τα κόμματα, αν, αν, αν (Σκέψου κι εσύ ένα "αν"! Θα σ' αρέσει!)..
    Τέλος πιστεύει κανένας πως δεν είναι φακελωμένος; Υπάρχουν δεκάδες τρόποι για να μας φακελώσουν! Καραείμαστε και όποιος πιστεύει πως κρύβοντας το ονοματεπώνυμό του εδώ μέσα, μπορεί να κοιμάται ήσυχος, πως μπορεί να λέει τη γνώμη του ελέυθερα, κοιμάται ύπνο βαθύ! Για να μη μιλήσω για κινητά και άλλες χιλιάδες υποθέσεις που κάνουμε καθημερινά όλοι (για τις οποίες υπάρχουν ενδείξεις αλλά καμμιά απόδειξη) θα σας πω ότι π.χ. πριν τις εκλογές του 2004 με πήραν από τη νεολαία ενός κόμματος και με διάφορες ερωτήσεις προσπαθούσαν να με ψυχολογήσουν και να ενημερώσουν ανάλογα το φάκελό μου. Κλείνοντάς τους το τηλέφωνο αγανακτισμένος, είμαι σίγουρος για το τι γράφτηκε (μην περιμένετε φυσικά να σας πω ποιο κόμμα ήταν, γιατί ορισμένοι εδώ μέσα ψοφάνε να μάθουν. Δεν έχει περάσει πολύς καιρός που επέμενε κάποιος σαν το μουλάρι, πως για να πω το αγαπημένο μου χρώμα, θα έπρεπε να πω πρώτα τι ψήφισα στις προηγούμενες εκλογές. Αλλιώς, λέει, να σκάσω και να το βουλώσω)!

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Ένα μεγάλο ποσοστό στην Ελλάδα, είναι ενταγμένο σε κάποιο από τα δύο μεγάλα κόμματα και με παρωπίδες πιστεύει ότι λέει ο αρχηγός (όταν αναφέρεται ο "αρχηγός" του είτε με το όνομά του, είτε με την ιδιότητά του, π.χ. "ο πρόεδρος", το μάτι γυαλίζει, επιδιώκει να είναι όρθιος και η φωνή του μοιάζει με του Νταλάρα σε ισπανική μπαλλάντα). Σ' αυτό το ποσοστό εντάσσονται συνήθως αυτοί που έχουν εξυπηρετηθεί με παράνομο τρόπο, από πολιτικούς του κόμματος στο οποίο ανήκουν, έχουν παρακάμψει νόμους, κανόνες, προτεραιότητες, σειρές.. Και το χειρότερο είναι πως πραγματικά πιστεύουν ότι είναι αδικημένοι, ότι είναι πιο σωστοί και ηθικοί από άλλους που έχουν κάνει χειρότερα!
    Ένα πάλι μεγάλο ποσοστό, (αλλά μικρότερο από το προηγούμενο), ναι μεν βλέπει και καταλαβαίνει τα γνωστά (που λένε όλοι και αμπελοφιλοσοφούν ατέλειωτες ώρες για το ότι κι οι δυο είναι το ίδιο κ.λπ. κ.λπ. κ.λζζζζζζζζζζζζζζζζ :o <-- να τι μου προσέφεραν τα κόμιξ που γκρίνιαζε η μάνα μου! Μπορώ να εκφραστώ καλύτερα σε πολιτικές συζητήσεις! Κι αυτό ήταν μόνο ένα μικρό παράδειγμα. Αν ανάψουν τα αίματα θα χρησιμοποιήσω ολόκληρο τον γλωσσικό πλούτο που αποκόμισα "ζβιιιινν, γκαμπαντάγκ, ζντουπ" κ.ά.), αλλά πάλι ψηφίζουν ένα από τα δυο κόμματα γιατί (Σ' αυτήν την κατηγορία ανήκω κι εγώ και δίνω σ' αυτούς το περισσότερο δίκιο!), πιστεύουν ότι (μια που είστε λίγο πολύ όλοι της γενιάς που μεγάλωσε με χάρυ κλυν και αναφέρθηκε και προηγουμένως) το κόμμα στο οποίο ρίχνουν την ψήφο τους, θα κάνει το μικρότερο κακό!
    Την τρίτη κατηγορία, που προφανώς είναι η μικρότερη, την απαρτίζουν αυτοί που πιστεύουν πως θα γίνει ένα μαγικό και οι δυο παραπάνω κατηγορίες θα συνετιστούν, πως έχουν τόση πειθώ που θα καταφέρουν με τον προφορικό λόγο σε μια τηλεοπτική συζήτηση, με το γραπτό λόγο σε ένα μοτοσυκλετιστικό forum, ή με το ξύλο σε πορείες, σπάζοντας ότι βρίσκεται μπροστά τους, να κάνουν όλους τους υπόλοιπους να ξυπνήσουν επιτέλους και να δουν πόσο "άδικο" έχουν που δεν ψηφίζουν αυτό που υποστηρίζουν οι ίδιοι (και που φυσικά δεν έχουμε κανένα λόγο να πιστέψουμε πως κι αυτοί δεν είναι τα ίδια κουμάσια). Αυτή είναι η κατάσταση τη σήμερον στην Ελλάδα.
    Με το υπάρχον πολιτικό σύστημα δε μπορεί να είναι διαφορετική! Είναι δημοκρατία το πολίτευμά μας; Φυσικά και όχι. Τα κόμματα το εξασφαλίζουν αυτό! Όταν το κόμμα αποφασίζει ποιους από τους υποψηφίους θα εντάξει υπό την προστασία του, στην ουσία επιλέγει το ίδιο (λίγα άτομα που λαμβάνουν τις αποφάσεις δηλαδή), ποιος θα είναι ο εκπρόσωπος των ψηφοφόρων μιας περιοχής στη βουλή. Αν ένας υποψήφιος κατεβεί ανεξάρτητος, πάαααρα πολύ σπάνια θα εκλεγεί! Κι αυτό, είτε επειδή θα είναι πάαααρα πολύ πλούσιος, ώστε να μπορέσει να προβάλλει τον εαυτό του (πράγμα σπάνιο για μη ενταγμένο σε κάποιο κόμμα), είτε επειδή το κόμμα στο οποίο ανήκει, επέλεξε κάποιον άλλο, ενώ ο ίδιος είχε ήδη μια ιστορία (γεμάτη ρουσφέτια, διευκολύνσεις κάθε είδους κ.λπ. κ.λπ. με αποτέλεσμα να έχει ένα μεγάλο κοπάδι πιστών ψηφοφόρων! Αν διαλύονταν με κάποιο τρόπο τα κόμματα, αν, αν, αν (Σκέψου κι εσύ ένα "αν"! Θα σ' αρέσει!)..
    Τέλος πιστεύει κανένας πως δεν είναι φακελωμένος; Υπάρχουν δεκάδες τρόποι για να μας φακελώσουν! Καραείμαστε και όποιος πιστεύει πως κρύβοντας το ονοματεπώνυμό του εδώ μέσα, μπορεί να κοιμάται ήσυχος, πως μπορεί να λέει τη γνώμη του ελέυθερα, κοιμάται ύπνο βαθύ! Για να μη μιλήσω για κινητά και άλλες χιλιάδες υποθέσεις που κάνουμε καθημερινά όλοι (για τις οποίες υπάρχουν ενδείξεις αλλά καμμιά απόδειξη) θα σας πω ότι π.χ. πριν τις εκλογές του 2004 με πήραν από τη νεολαία ενός κόμματος και με διάφορες ερωτήσεις προσπαθούσαν να με ψυχολογήσουν και να ενημερώσουν ανάλογα το φάκελό μου. Κλείνοντάς τους το τηλέφωνο αγανακτισμένος, είμαι σίγουρος για το τι γράφτηκε (μην περιμένετε φυσικά να σας πω ποιο κόμμα ήταν, γιατί ορισμένοι εδώ μέσα ψοφάνε να μάθουν. Δεν έχει περάσει πολύς καιρός που επέμενε κάποιος σαν το μουλάρι, πως για να πω το αγαπημένο μου χρώμα, θα έπρεπε να πω πρώτα τι ψήφισα στις προηγούμενες εκλογές. Αλλιώς, λέει, να σκάσω και να το βουλώσω)!

    ΨΙΤ.............ΜΑΓΚΑ.....


    Δέν μάς τά λές καλά......
    Κατ'άρχήν ψάχτο καί θά δείς ότι ύπάρχουν καί άλλες κατηγορίες έκτός άπό τίς 3 πού άνέφερες..
    Πιό πολύ σάν άπολογητικό ύπόμνημα μού φάνηκαν αύτά πού έγραψες.........
    Τό γιατί καί τό διότι είσαι καί σύ μέσα σέ αύτό τό 85% τών ................,τών έν πάσει περιπτώσει ύγειώς κατά τήν άποψη σας σκεπτόμενων.....

    Όταν θά άντιληφθείς ότι μπορείς νά κυβερνιέσαι..........
    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΗΔΑΝΕ..........
    έδώ είμαστε νά βρούμε τρόπους.......

    Όταν θά καταλάβεις ότι πρέπει κάποιος όταν άσκεί έξουσία νά έλέγχεται καί όχι νά έχει
    τό άπόλυτο,151 στή βουλή........
    τότε πάλι έδώ είμαι νά τό συζητήσω.........

    Σέ κάνανε νά νιώθεις άνασφάλεια ότι ,άν δέν τούς ....ΤΡΩΣ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΟΥΣ....
    θά διαλύσει αύτός ό τόπος...???????

    Θά σέ ένοχλούσε νά έχει 6-7 κόμματα στή βουλή καί ό μικρός νά έλέγχει τό μεγάλο
    γιά όλες αύτές τίς ρεμούλες πού μέ τόσο έλαφρυά καρδιά παραβλέπεις άκολουθώντας τό
    ΜΗ ΧΕΙΡΟΝ ΒΕΛΤΙΣΤΟΝ....???????????

    Γιά όλα αύτά πού καταπίνεις έχοντας γίνει ένας άδρανής συμμέτοχος έπειδή βόλεψε κάποιος τό παιδί σου βάζοντας το νά παίρνει μέ ύποαπασχόληση 400-500 εύρώ καί περιμένοντας
    Ο ΘΕΟΣ.......τίς έπόμενες έκλογές νά σού ξαναανανεώσει.......ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ.......???????????

    ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ............λοιπόν φιλαράκο..........

    Άλλά γιά νάσαι έκεί πρέπει
    πρώτα νά μήν κοροιδεύεις τόν έαυτό σου.........
    δεύτερον νά έχεις κουλτούρα καί παιδεία άντίστοιχη.........
    καί τρίτον καί σπουδαιότερον......
    ΝΑΣΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ.........ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ..........
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.......!!!!!!!!!!!

    Καί μιά καί όπως είπες ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΑΚΕΛΛΩΜΕΝΟΙ......
    μή φοβάσαι.........
    ΓΡΑΨΕ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ............
    έτσι κι άλλιώς στούς δυνατούς άνήκεις........ΕΚΤΟΣ ΑΝ........

    θέλεις νά τόχεις δίπορτο............
    ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΠΛΕ...............μέ τούς μπλέ...!!!!!!
    ΚΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ.......μέ τούς πράσινους......!!!!!!!!!!!

    Ξέρεις πόσοι τέτοιοι κυκλοφορούν....?????????????


    :wave2

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΨΙΤ.............ΜΑΓΚΑ.....


    Δέν μάς τά λές καλά......
    ................................................
    Ξέρεις πόσοι τέτοιοι κυκλοφορούν....?????????????


    :wave2
    Ψιτ! Μάγκα.... Δε διάβασα καν το γράμμα σου.. Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται και καταλαβαίνεις πάρα πολύ καλά για ποιο λόγο το λέω και μην το παίζεις εξωγήινος. Αν δε βαριέμαι και έχω χρόνο μπορεί να το διαβάσω. Προληπτικά μόνο σου λέω πως είσαι πολύ ρομαντικός (για να μην πω κανένα πιο προσβλητικό επίθετο που θα αντικατοπτρίζει 100% εσένα και τους ομοιδεάτες σου) αν πιστεύεις πως με ότι κι αν γράψεις, όσα αυτοκίνητα κι αν σπάσεις, ακόμα και να αυτοπυρποληθείς στο σύνταγμα, θα καταφέρεις να πείσεις (κι αυτό το γράφω όπως το θες εσύ.."Επιβάλλεις" είναι η σωστή λέξη!) έναν, να ψηφίσει αυτό που θες εσύ!

    Προς όλους τους υπόλοιπους: Να ένα εξαιρετικό παράδειγμα της τρίτης κατηγορίας.

  4. #49
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    ΨΙΤ.............ΜΑΓΚΑ.....


    Δέν μάς τά λές καλά......
    Κατ'άρχήν ψάχτο καί θά δείς ότι ύπάρχουν καί άλλες κατηγορίες έκτός άπό τίς 3 πού άνέφερες..
    Πιό πολύ σάν άπολογητικό ύπόμνημα μού φάνηκαν αύτά πού έγραψες.........
    Τό γιατί καί τό διότι είσαι καί σύ μέσα σέ αύτό τό 85% τών ................,τών έν πάσει περιπτώσει ύγειώς κατά τήν άποψη σας σκεπτόμενων.....

    Όταν θά άντιληφθείς ότι μπορείς νά κυβερνιέσαι..........
    ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΕ ΠΗΔΑΝΕ..........
    έδώ είμαστε νά βρούμε τρόπους.......

    Όταν θά καταλάβεις ότι πρέπει κάποιος όταν άσκεί έξουσία νά έλέγχεται καί όχι νά έχει
    τό άπόλυτο,151 στή βουλή........
    τότε πάλι έδώ είμαι νά τό συζητήσω.........

    Σέ κάνανε νά νιώθεις άνασφάλεια ότι ,άν δέν τούς ....ΤΡΩΣ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΟΥΣ....
    θά διαλύσει αύτός ό τόπος...???????

    Θά σέ ένοχλούσε νά έχει 6-7 κόμματα στή βουλή καί ό μικρός νά έλέγχει τό μεγάλο
    γιά όλες αύτές τίς ρεμούλες πού μέ τόσο έλαφρυά καρδιά παραβλέπεις άκολουθώντας τό
    ΜΗ ΧΕΙΡΟΝ ΒΕΛΤΙΣΤΟΝ....???????????

    Γιά όλα αύτά πού καταπίνεις έχοντας γίνει ένας άδρανής συμμέτοχος έπειδή βόλεψε κάποιος τό παιδί σου βάζοντας το νά παίρνει μέ ύποαπασχόληση 400-500 εύρώ καί περιμένοντας
    Ο ΘΕΟΣ.......τίς έπόμενες έκλογές νά σού ξαναανανεώσει.......ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ.......???????????

    ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ............λοιπόν φιλαράκο..........

    Άλλά γιά νάσαι έκεί πρέπει
    πρώτα νά μήν κοροιδεύεις τόν έαυτό σου.........
    δεύτερον νά έχεις κουλτούρα καί παιδεία άντίστοιχη.........
    καί τρίτον καί σπουδαιότερον......
    ΝΑΣΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ.........ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ..........
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.......!!!!!!!!!!!

    Καί μιά καί όπως είπες ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΑΚΕΛΛΩΜΕΝΟΙ......
    μή φοβάσαι.........
    ΓΡΑΨΕ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ............
    έτσι κι άλλιώς στούς δυνατούς άνήκεις........ΕΚΤΟΣ ΑΝ........

    θέλεις νά τόχεις δίπορτο............
    ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΠΛΕ...............μέ τούς μπλέ...!!!!!!
    ΚΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ.......μέ τούς πράσινους......!!!!!!!!!!!

    Ξέρεις πόσοι τέτοιοι κυκλοφορούν....?????????????


    :wave2
    Το διάβασα και απαντώ (θα έχει πολλή πλάκα! Ήδη έχει, αλλά λέμε...)!
    Πουθενά δεν είπα πως εμείς είμαστε οι υγειώς σκεπτόμενοι, ενώ εσύ και το κομμουνολόι σου, είστε οι άσχετοι. Ο καθένας σκέφτεται υποκειμενικά! Πάρ' το χαμπάρι! Και να το πω αυτό, απλώς είναι η δική μου υποκειμενική άποψη. Δε σημαίνει τίποτα! Καθένας έχει τη γνώμη του και την κωλοτρυπίδα του. Απλώς οι γνώμες ορισμένων είναι για να τις βάλουν.. το πιασες το υποννοούμενο, έτσι; (Ή απλώς δίνουν την εντύπωση πως βγήκαν από 'κει)

    Στη δεύτερη παράγραφο, όταν αντιληφθώ που κολάει αυτή η μπούρδα (όταν δηλαδή εξηγήσεις τι εννοείς), θα χαρώ να το συζητήσουμε. Ορισμένες γυναίκες ξέρεις τι λένε; Αν δε μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσέ το! Αφού αισθάνεσαι λοιπόν ότι σε πηδάνε, μπες στο club τους!

    Τρίτη παράγραφος: Μπούρδες μπούρδες μπούρδες!!!! Τι λέω εγώ; Λέω ότι το πολιτικό σύστημα είναι σωστό ή το αμφισβητώ; Προς το παρόν αμφισβητώ και το IQ σου! Διάβασε τι λέω καλά και μετά πες μου!

    Ποιος μίλησε για αυτοδυναμία;;;; Τι αυτοδυναμία μου τσαμπουνάς;;; Μιλάω εγώ για αυτοδυναμία ρε παιδιά;;; Βγείτε ένας να το εκτυπώσει και να του το τρίψει στη μάπα!

    Το μη χείρον βέλτιστον.. Ακριβώς αυτό! παρακάτω..

    Κανένας δε βόλεψε κανέναν από την οικογένειά μου. Ηλίθιες υποθέσεις προκειμένου να πείσεις! Κόψ' τις μαλακίες! Έλεος! Το κατακρίνω περισσότερο από σένα. Ίσα ίσα που σε κόβω να βάζεις βύσμα για ψύλλου πήδημα και να βγαίνεις εδώ να μας το παίξεις επαναστάτης και αμφισβητίας! <--ε; Σου αρέσει η μαλακισμένη η πρακτική σου; Να κάνεις υποθέσεις και να της φορτώνεις στους άλλους σαν δεδομένες;

    Για το τέλος, μου επιφύλασσες μια έκπληξη! Άλλη μια οκά μπούρδες! Δίνεις 5-6 συμβουλές (εκτύπωσέ τες κι αυτές μαζί στο άλλο χαρτί κι αφού το τρίψεις καλά στη μούρη, τσαλάκωσέ το και φά'το) και για το δίπορτο, τι να σου πω ρε δάγκα.. Αν αυτό είναι που κατάλαβες, χρειάζεσαι βοήθεια.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Το διάβασα και απαντώ (θα έχει πολλή πλάκα! Ήδη έχει, αλλά λέμε...)!
    Πουθενά δεν είπα πως εμείς είμαστε οι υγειώς σκεπτόμενοι, ενώ εσύ και το κομμουνολόι σου, είστε οι άσχετοι. Ο καθένας σκέφτεται υποκειμενικά! Πάρ' το χαμπάρι! Και να το πω αυτό, απλώς είναι η δική μου υποκειμενική άποψη. Δε σημαίνει τίποτα! Καθένας έχει τη γνώμη του και την κωλοτρυπίδα του. Απλώς οι γνώμες ορισμένων είναι για να τις βάλουν.. το πιασες το υποννοούμενο, έτσι; (Ή απλώς δίνουν την εντύπωση πως βγήκαν από 'κει)

    Στη δεύτερη παράγραφο, όταν αντιληφθώ που κολάει αυτή η μπούρδα (όταν δηλαδή εξηγήσεις τι εννοείς), θα χαρώ να το συζητήσουμε. Ορισμένες γυναίκες ξέρεις τι λένε; Αν δε μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσέ το! Αφού αισθάνεσαι λοιπόν ότι σε πηδάνε, μπες στο club τους!

    Τρίτη παράγραφος: Μπούρδες μπούρδες μπούρδες!!!! Τι λέω εγώ; Λέω ότι το πολιτικό σύστημα είναι σωστό ή το αμφισβητώ; Προς το παρόν αμφισβητώ και το IQ σου! Διάβασε τι λέω καλά και μετά πες μου!

    Ποιος μίλησε για αυτοδυναμία;;;; Τι αυτοδυναμία μου τσαμπουνάς;;; Μιλάω εγώ για αυτοδυναμία ρε παιδιά;;; Βγείτε ένας να το εκτυπώσει και να του το τρίψει στη μάπα!

    Το μη χείρον βέλτιστον.. Ακριβώς αυτό! παρακάτω..

    Κανένας δε βόλεψε κανέναν από την οικογένειά μου. Ηλίθιες υποθέσεις προκειμένου να πείσεις! Κόψ' τις μαλακίες! Έλεος! Το κατακρίνω περισσότερο από σένα. Ίσα ίσα που σε κόβω να βάζεις βύσμα για ψύλλου πήδημα και να βγαίνεις εδώ να μας το παίξεις επαναστάτης και αμφισβητίας! <--ε; Σου αρέσει η μαλακισμένη η πρακτική σου; Να κάνεις υποθέσεις και να της φορτώνεις στους άλλους σαν δεδομένες;

    Για το τέλος, μου επιφύλασσες μια έκπληξη! Άλλη μια οκά μπούρδες! Δίνεις 5-6 συμβουλές (εκτύπωσέ τες κι αυτές μαζί στο άλλο χαρτί κι αφού το τρίψεις καλά στη μούρη, τσαλάκωσέ το και φά'το) και για το δίπορτο, τι να σου πω ρε δάγκα.. Αν αυτό είναι που κατάλαβες, χρειάζεσαι βοήθεια.


    Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΣΑΙ..............


    Στόν καθένα πού έχει διαφορετική άποψη .......ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΣ........

    Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ..........

    Άπέναντι σέ πολλούς χρήστες έδώ μέσα,

    ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΟ ΨΙΛΟ................καί νά ΜΗ... σού άπευθύνουν
    ξανά τό λόγο.............

    ΟΙ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΒΡΕΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ...........

    ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΤΟ FORUM.........


    Δέ μού άφήνουν περιθώρια παρά τήν καλή διάθεση πού έδειξα καί σέ προσωπική
    έπικοινωνία μαζί σου.........

    Θά πώ κάτι βαρύ......
    Μόνο ένας άνθρωπος μέ άπειρα κόμπλεξ, ίδίως στην έμφάνιση του ή άν έχουν σχέση μέ
    τήν άρτιμέλεια του άντιδρά κατ'αύτόν τόν τρόπο......
    άπέναντι σέ ένα όλόκληρο forum.....

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟΚΟΜΜΟΥΝΙ........
    ΔΕ ΣΠΑΩ ΑΜΑΞΙΑ..........
    ΔΕ ΒΑΖΩ ΦΩΤΙΕΣ.........
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΓΚΑΣ........
    Ούτε όμως στό 85% πού άνήκεις έσύ είμαι....
    Ένας άπλός άνθρωπος μέ .......ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ ΕΙΜΑΙ..........
    Καί όταν ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ νομίζω ότι κάποιος μέ έκφράζει τόν ψηφίζω γιά νά μέ έκπροσωπήσει.......

    Όταν λοιπόν έχεις πολιτική άποψη,καί τήν καταθέτεις, πρέπει καί νά δηλώνεις μέ ποιόν είσαι,άλλιώς...


    ΕΙΣΑΙ...................ΑΔΕΡΦΑΡΑ............. [SIZE=4]



    Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ............
    ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ..................




    Οί φίλοι μας στό FORUM..............

    AΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟΣ.............ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΧΑΝΕΙ.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!





  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/04/2006
    Μηνύματα
    364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    ΕΣΥ ΣΤΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕΣ...........


    Άλλά δέν πειράζει,συχωρεμένος............



  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
    Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΣΑΙ..............


    Στόν καθένα πού έχει διαφορετική άποψη .......ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΣ........

    Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ..........

    Άπέναντι σέ πολλούς χρήστες έδώ μέσα,

    ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΟ ΨΙΛΟ................καί νά ΜΗ... σού άπευθύνουν
    ξανά τό λόγο.............

    ΟΙ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΒΡΕΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ...........

    ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΤΟ FORUM.........


    Δέ μού άφήνουν περιθώρια παρά τήν καλή διάθεση πού έδειξα καί σέ προσωπική
    έπικοινωνία μαζί σου.........

    Θά πώ κάτι βαρύ......
    Μόνο ένας άνθρωπος μέ άπειρα κόμπλεξ, ίδίως στην έμφάνιση του ή άν έχουν σχέση μέ
    τήν άρτιμέλεια του άντιδρά κατ'αύτόν τόν τρόπο......
    άπέναντι σέ ένα όλόκληρο forum.....

    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟΚΟΜΜΟΥΝΙ........
    ΔΕ ΣΠΑΩ ΑΜΑΞΙΑ..........
    ΔΕ ΒΑΖΩ ΦΩΤΙΕΣ.........
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΓΚΑΣ........
    Ούτε όμως στό 85% πού άνήκεις έσύ είμαι....
    Ένας άπλός άνθρωπος μέ .......ΑΡΙΣΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ ΕΙΜΑΙ..........
    Καί όταν ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΟΤΑΝ νομίζω ότι κάποιος μέ έκφράζει τόν ψηφίζω γιά νά μέ έκπροσωπήσει.......

    Όταν λοιπόν έχεις πολιτική άποψη,καί τήν καταθέτεις, πρέπει καί νά δηλώνεις μέ ποιόν είσαι,άλλιώς...


    ΕΙΣΑΙ...................ΑΔΕΡΦΑΡΑ............. [SIZE=4]



    Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ............
    ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ..................




    Οί φίλοι μας στό FORUM..............

    AΣ ΚΡΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟΣ.............ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΧΑΝΕΙ.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!




    Το υβρεολόγιο; Μμμ μάλιστα.. Όποιος δε σου μιλάει με το γάντι, σε βρίζει;
    Όλα όσα λες ελήφθησαν υπόψιν! Είμαι σίγουρος πως οι φίλοι σου στο forum θα σε ανακυρήξουν νικητή, μετά από όλα τα ουσιώδη που λες για το θέμα που μιλάμε. Ειδικά το τελευταίο επιχείρημα, πως να το καταρρίψω; Αυτό που λες πως αφού εγώ είμαι παλιοαδερφάρα, ενώ εσύ είσαι αρτιμελής, άντρακλας και ομορφότερος, έχεις δίκιο!!! Άρα νίκησες!!! Είσαι ο ομορφότερος, ο δυνατότερος και ο νικητής! <--τώρα μιλάω σωστά ε; Να 'σαι καλά, που μου θύμισες τους καυγάδες που είχα στη δευτέρα δημοτικού!

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αυτά που λέω εγώ τα αιτιολογώ όλα! Με το δικό μου προσωπικό και υποκειμενικό τρόπο. Χαρακτηρίζω μπούρδες τις μπούρδες που λες!
    Δε στρέφομαι πουθενά εναντίον σου! Δε λέω πουθενά πως "εσύ; Εσύ είσαι ένας μπουρδολόγος, ένας απατεώνας, ένας τιποτένιος υπάνθρωπος. Άρα εσύ έχεις άδικο αφού είσαι όλα αυτά, ενώ εγώ που είμαι ο hulk, έχω δίκιο!" <---Πρόσεξε! Δε θέλω να σου τα ζωγραφίσω πάλι, ούτε να τα επαναλάβω! Είμαστε (υποθέτω για τη δική σου πλευρά, γιατί έχω πάρα πολλές αμφιβολίες) ενήλικες! Αυτά όλα ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ!!!!!!!!! Αυτό που λέω, είναι πως μ' αυτόν τον τρόπο υποστηρίζεις ΕΣΥ τη γνώμη σου! Ε, αυτό δε σε τιμά καθόλου! <--αυτό είναι το πρώτο πράγμα που λέω εναντίον του ατόμου σου!
    Να το δούμε λίγο πιο αναλυτικά αυτό (πως υποστηρίζεις την άποψή σου):
    Επικαλείσαι διενέξεις που είχα στο παρελθόν και τις παρουσίαζεις αυθαίρετα, σχεδόν σα να έκανε κόμμα (προφανώς επειδή στρέφομαι κατά του πολιτικού συστήματος που ευνοεί την ύπαρξή τους), ολόκληρο το forum εναντίον μου! Δεν αιτιολογείς τίποτα, πουθενά! Όλα όσα γράφεις στρέφονται κατά του ατόμου μου και όχι κατά αυτών που λέω! Το τελικό σου συμπέρασμα, επειδή δε σου μιλάω με το γάντι, είναι πως είμαι αδερφάρα! Ας το δούμε λίγο αυτό. Τη σεξουαλική μου προτίμηση δεν την έδειξα ποτέ, ούτε έκρινα σκόπιμο να την κοινοποιήσω σε οποιονδήποτε, όπως και τον πολιτικό μου προσανατολισμό. Ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποιείς, λόγω της ιδιορρυθμίας του, έχει αποκτήσει και άλλες υποτιμητικές έννοιες (π.χ. ο ψεύτης, ο συκοφάντης, ο υπόγεια κινούμενος κ.λπ.).
    Mε βάση λοιπόν την παραπάνω πρακτική σου (που σου ανέλυσα σημείο προς σημείο), σε ρωτάω να μου απαντήσεις αντικειμενικά (αμφιβάλλω για τη δυνατότητά σου να κάνεις κάτι τέτοιο, αλλά το γεγονός πως δε θα το κάνεις, απλώς θα επιβεβαιώσει τους ισχυρισμούς μου). Ποιος από μας τους δύο, είναι η "αδερφάρα";

    Respect; Τόλμησες να χαμογελάσεις; Του την είχες στημένη του φουκαρά! Με την πρώτη μαλακία που είπε, ΤΟΛΜΗΣΕΣ να χαμογελάσεις!! Τυχερός είσαι που σε συγχωρεί! Αλλά τι να σου λέω τώρα εγώ ο φασίστας..

  10. #55
    εγω ενα εχω να πω ξεφυγατε απο το θεμα και το πηγατε προσωπικα και κατι αλλο

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
    εγω ενα εχω να πω ξεφυγατε απο το θεμα και το πηγατε προσωπικα και κατι αλλο


    +1 ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΤΕ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΟΙ 2!!!!

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen


    Respect; Τόλμησες να χαμογελάσεις; Του την είχες στημένη του φουκαρά! Με την πρώτη μαλακία που είπε, ΤΟΛΜΗΣΕΣ να χαμογελάσεις!! Τυχερός είσαι που σε συγχωρεί! Αλλά τι να σου λέω τώρα εγώ ο φασίστας..
    Οι αναμνήσεις... :o

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&pagenumber=4
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  13. #58
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Λεβέντες μη μαλώνετε. Αν θέλετε ας μοιραστώ κι εγώ τις απόψεις μου.

    Είμαι ένας ταπεινός άνθρωπος που σέβομαι κι ασπάζομαι τον κουμουνισμό, όμως τα σημερινά κόμματα της αριστεράς πιστεύω πως δυσκολεύονται να εκφράσουν τα προβλήματα της κοινωνίας. Άλλωστε ο σεβασμός στον αριστερό χώρο είναι κάτι παραπάνω από δεδομένος μια και όλοι μας απολαμβάνουμε άδειες, επιδώματα, 8 ωρο, συνθήκες εργασίας, ασφάλεια - έστω και υποτυπώδη κατά την εργασία κλπ, ασφαλιστικό σύστημα, έστω και με ότι κουσούρια κλπ.

    Αν δεν υπήρχε ο κουμουνισμός τότε θα μας έτρωγε ακόμα το μαύρο φίδι των λεφτάδων, των αυτοκρατόρων κλπ κλπ. Όποιος αμφισβητεί αυτά θεωρώ πως τουλάχιστον πνευματικά είναι υπολειπόμενος.

    Ως αναφορά όμως τη σημερινή αριστερά πιστεύω πως δεν είναι ευέλικτη, δε θέλει να σπάσει πραγματικά τις ρίζες και κοιτάζει απλά τα κεκτημένα της, με μαθουσάλες εκφραστές που μοιάζουν σα να ξέμειναν από την ιουρασική περίοδο.

    Γι αυτό και ο κουμουνισμός είναι κοινωνικό σύστημα και όχι πολιτική παράταξη - κόμμα. Είναι κάτι το ιδεατό, το απόλυτα δίκαιο που δεν μπορεί όμως να εφαρμοσθεί επειδή η ανθρώπινη φύση το απαγορεύει (λαγνειά κλπ αμαρτήματα).

    Μετά από πολύ σκέψη όμως κατέληξα πως όταν η Δημοκρατία με καλεί να ψηφίσω θα πρέπει να το κάνω. Όμως με έξυπνο τρόπο. Δεν λέω φυσικά πως ο δικός μου είναι ο σωστός, εσείς θα το αξιολογήσετε αυτό με τα δικά σας κριτήρια.

    Θεωρώ λοιπόν πως εκτός από την ψήφο του στυλ "πάω για να βγάλω το κόμμα μου" υπάρχει και η ρυθμιστική ψήφος. Για παράδειγμα ας αφήσουμε τα 2 τέρατα να κυβερνούν αλλά με μια αριστερά, που στο σύνολό της θα είναι στη βουλή. Ας έχουν αυτοί ένα 70 % και το υπόλοιπο 30 % να είναι αριστεροί, να αισθάνονται την ανάσα του αντίπαλου δέους. Βλέπετε πως η ισσοροπία τρόμου τελικά φέρνει αποτέλεσμα.

    Φυσικά αν η αριστερά ήταν στα πρόθυρα να κυβερνήσει τότε θα το σκεφτόμουν αν θα της έδινα ισχύ με την μικρή μου ψύφο. Και αυτό γιατί φανταστείτε πως ακόμα στην ΕΣΣΔ, με τους πατέρες του Κουμουνισμού, απέτυχαν γιατί είπαμε πως είναι ενάντια στην ανθρώπινη φύση τελικά.

    Όμως με μια δυνατή αριστερά μέσα στη βουλή και στους δρόμους, να πετάει και καμια πέτρα σε όλα τα αντιλαϊκά μέτρα που γίνονται σήμερα, σίγουρα η κοινωνίας μας θα ήταν διαφορετική.

    Πιστεύεται πως κάπου κάνω λάθος ? Θα ήθελα την άποψή σας ...
    I had a dream ...

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
    Λεβέντες μη μαλώνετε. Αν θέλετε ας μοιραστώ κι εγώ τις απόψεις μου.

    Είμαι ένας ταπεινός άνθρωπος που σέβομαι κι ασπάζομαι τον κουμουνισμό, όμως τα σημερινά κόμματα της αριστεράς πιστεύω πως δυσκολεύονται να εκφράσουν τα προβλήματα της κοινωνίας. Άλλωστε ο σεβασμός στον αριστερό χώρο είναι κάτι παραπάνω από δεδομένος μια και όλοι μας απολαμβάνουμε άδειες, επιδώματα, 8 ωρο, συνθήκες εργασίας, ασφάλεια - έστω και υποτυπώδη κατά την εργασία κλπ, ασφαλιστικό σύστημα, έστω και με ότι κουσούρια κλπ.

    Αν δεν υπήρχε ο κουμουνισμός τότε θα μας έτρωγε ακόμα το μαύρο φίδι των λεφτάδων, των αυτοκρατόρων κλπ κλπ. Όποιος αμφισβητεί αυτά θεωρώ πως τουλάχιστον πνευματικά είναι υπολειπόμενος.

    Ως αναφορά όμως τη σημερινή αριστερά πιστεύω πως δεν είναι ευέλικτη, δε θέλει να σπάσει πραγματικά τις ρίζες και κοιτάζει απλά τα κεκτημένα της, με μαθουσάλες εκφραστές που μοιάζουν σα να ξέμειναν από την ιουρασική περίοδο.

    Γι αυτό και ο κουμουνισμός είναι κοινωνικό σύστημα και όχι πολιτική παράταξη - κόμμα. Είναι κάτι το ιδεατό, το απόλυτα δίκαιο που δεν μπορεί όμως να εφαρμοσθεί επειδή η ανθρώπινη φύση το απαγορεύει (λαγνειά κλπ αμαρτήματα).

    Μετά από πολύ σκέψη όμως κατέληξα πως όταν η Δημοκρατία με καλεί να ψηφίσω θα πρέπει να το κάνω. Όμως με έξυπνο τρόπο. Δεν λέω φυσικά πως ο δικός μου είναι ο σωστός, εσείς θα το αξιολογήσετε αυτό με τα δικά σας κριτήρια.

    Θεωρώ λοιπόν πως εκτός από την ψήφο του στυλ "πάω για να βγάλω το κόμμα μου" υπάρχει και η ρυθμιστική ψήφος. Για παράδειγμα ας αφήσουμε τα 2 τέρατα να κυβερνούν αλλά με μια αριστερά, που στο σύνολό της θα είναι στη βουλή. Ας έχουν αυτοί ένα 70 % και το υπόλοιπο 30 % να είναι αριστεροί, να αισθάνονται την ανάσα του αντίπαλου δέους. Βλέπετε πως η ισσοροπία τρόμου τελικά φέρνει αποτέλεσμα.

    Φυσικά αν η αριστερά ήταν στα πρόθυρα να κυβερνήσει τότε θα το σκεφτόμουν αν θα της έδινα ισχύ με την μικρή μου ψύφο. Και αυτό γιατί φανταστείτε πως ακόμα στην ΕΣΣΔ, με τους πατέρες του Κουμουνισμού, απέτυχαν γιατί είπαμε πως είναι ενάντια στην ανθρώπινη φύση τελικά.

    Όμως με μια δυνατή αριστερά μέσα στη βουλή και στους δρόμους, να πετάει και καμια πέτρα σε όλα τα αντιλαϊκά μέτρα που γίνονται σήμερα, σίγουρα η κοινωνίας μας θα ήταν διαφορετική.

    Πιστεύεται πως κάπου κάνω λάθος ? Θα ήθελα την άποψή σας ...
    +1000 πολυ σωστο σε βρισκω αμα δεν ευπηρχαν και αυτα τα κομματα θα ειμασταν στα σκατα.
    παλι καλα που υπαρχουν και γινετε καμια απεργια και παλευουμε για τα δικαιωματα μας.αμα δεν ηταν κωλημενοι με τα παλια και πεταγανε λιγο τις παρωπιδες τους και ηταν πιο πολυ με το λαο θα υπηρχε αριστερο κομμα στην κυβερνηση δεν συμφωνεις?

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
    Λεβέντες μη μαλώνετε. Αν θέλετε ας μοιραστώ κι εγώ τις απόψεις μου.

    Είμαι ένας ταπεινός άνθρωπος που σέβομαι κι ασπάζομαι τον κουμουνισμό, όμως τα σημερινά κόμματα της αριστεράς πιστεύω πως δυσκολεύονται να εκφράσουν τα προβλήματα της κοινωνίας. Άλλωστε ο σεβασμός στον αριστερό χώρο είναι κάτι παραπάνω από δεδομένος μια και όλοι μας απολαμβάνουμε άδειες, επιδώματα, 8 ωρο, συνθήκες εργασίας, ασφάλεια - έστω και υποτυπώδη κατά την εργασία κλπ, ασφαλιστικό σύστημα, έστω και με ότι κουσούρια κλπ.

    Αν δεν υπήρχε ο κουμουνισμός τότε θα μας έτρωγε ακόμα το μαύρο φίδι των λεφτάδων, των αυτοκρατόρων κλπ κλπ. Όποιος αμφισβητεί αυτά θεωρώ πως τουλάχιστον πνευματικά είναι υπολειπόμενος.

    Ως αναφορά όμως τη σημερινή αριστερά πιστεύω πως δεν είναι ευέλικτη, δε θέλει να σπάσει πραγματικά τις ρίζες και κοιτάζει απλά τα κεκτημένα της, με μαθουσάλες εκφραστές που μοιάζουν σα να ξέμειναν από την ιουρασική περίοδο.

    Γι αυτό και ο κουμουνισμός είναι κοινωνικό σύστημα και όχι πολιτική παράταξη - κόμμα. Είναι κάτι το ιδεατό, το απόλυτα δίκαιο που δεν μπορεί όμως να εφαρμοσθεί επειδή η ανθρώπινη φύση το απαγορεύει (λαγνειά κλπ αμαρτήματα).

    Μετά από πολύ σκέψη όμως κατέληξα πως όταν η Δημοκρατία με καλεί να ψηφίσω θα πρέπει να το κάνω. Όμως με έξυπνο τρόπο. Δεν λέω φυσικά πως ο δικός μου είναι ο σωστός, εσείς θα το αξιολογήσετε αυτό με τα δικά σας κριτήρια.

    Θεωρώ λοιπόν πως εκτός από την ψήφο του στυλ "πάω για να βγάλω το κόμμα μου" υπάρχει και η ρυθμιστική ψήφος. Για παράδειγμα ας αφήσουμε τα 2 τέρατα να κυβερνούν αλλά με μια αριστερά, που στο σύνολό της θα είναι στη βουλή. Ας έχουν αυτοί ένα 70 % και το υπόλοιπο 30 % να είναι αριστεροί, να αισθάνονται την ανάσα του αντίπαλου δέους. Βλέπετε πως η ισσοροπία τρόμου τελικά φέρνει αποτέλεσμα.

    Φυσικά αν η αριστερά ήταν στα πρόθυρα να κυβερνήσει τότε θα το σκεφτόμουν αν θα της έδινα ισχύ με την μικρή μου ψύφο. Και αυτό γιατί φανταστείτε πως ακόμα στην ΕΣΣΔ, με τους πατέρες του Κουμουνισμού, απέτυχαν γιατί είπαμε πως είναι ενάντια στην ανθρώπινη φύση τελικά.

    Όμως με μια δυνατή αριστερά μέσα στη βουλή και στους δρόμους, να πετάει και καμια πέτρα σε όλα τα αντιλαϊκά μέτρα που γίνονται σήμερα, σίγουρα η κοινωνίας μας θα ήταν διαφορετική.

    Πιστεύεται πως κάπου κάνω λάθος ? Θα ήθελα την άποψή σας ...
    ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ Η ΟΧΙ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΟΠΩΣ: (ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΚΟΥΡΕΥΟΝΤΑΙ Η ΕΓΩ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ ΤΑΔΕ ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΟΥΝ Η ΩΧ ΜΩΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ΤΩΡΑ ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΚΤΛ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ 1000 ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΗΖΩ) ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ, ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ!!!! ΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! ΜΕ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΝ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΝΤΟΥΣΤΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΓΑΝ ΝΟΜΟΥΣ ΟΠΩΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Η ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ! (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΠΟΙΟΥ Η ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΔΕΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ) , ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΣΕΒΟΜΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΙΧΗΡΗΜΑΤΑ!!!!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τα ρεμάλια οι ΕΛΛΗΝΕΣ!
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2014, 10:30
  2. ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ
    από BLACKGAS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2010, 22:56
  3. Τα L2 ειναι ακομα εδω... ακομα και εαν τα θηρια...
    από Runner Ducati στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 08:43
  4. Για Ελατε Ολοι Οι Αμαρτωλοι
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 18:32
  5. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 10:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF