Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Africa H Varadero??????????

  1. #1

    Africa H Varadero??????????

    γεια και χαρά σε όλους!!!!!!!
    Παίδες βοήθεια!!!!!!
    Μετά από πολύ ψάξιμο στα και αναζήτηση εσωτερική και με την παρόρτυνση του άλλου μου μισού αποφασίσαμε να μεταβούμε από το χωρό των street στο χώρο ( και χορό) των on - off (μεταχειρισμένα φυσικά)
    Εδώ λοιπόν χρειάζομε τα φώτα σας
    Το AFRICA εχει 33.000 χλμ και κάτι ψιλά.Μοντελο 2002 μαυρο με χρυσες ρίγες και με τιμή στα 4.800€.Το μονο που θέλει είναι ενα ζευγάρι λάστιχα (φυλασομενο σε γκαράζ).
    Το VARADERO και αυτο μοντέλο 2002 (made in japan και οχι το ισπανικο) με 24.000 χλμ. αλλα θέλει εκτός από λάστιχα ζελατίνα που την έχει κάψει ο ήλιος και με τιμη 6.500€.
    Οσον αφορά την λειτουργία του Αφρικάνου με εχετε καλυψη πληρως απο προηγούμενες απαντησεις του φορουμ.
    Το VARADERO ποσο οφφ είναι ?? πως αντιδρά σε καθημερινη χρήση ??
    Μήπως τα 1000cc είναι πολλά για τήν πόλη??
    Προβληματίζομαι γιατι η οικονομικη διαφορα είναι σχετικα μικρη αναλογικα με τα μοντελα!
    Το μηχανακι θα δουλεύει καθημερινά γυρω στα 45 με 50 χιλιομετρα + ενα σαββατοκύριακο το μήνα 200 +250 χιλιόμετρα πηγαινε έλα και σιγουρα δεν θα αλλαχτεί για τα επόμενα 8 χρονια!!!
    help help help!!!!!!!!!!!!!
    Το ταξιδι ξεκινα οταν βγαίνεις από την πόρτα σου..............

  2. #2
    Αν και βαμένος αφρικανος, προτείνω για την συγκεκριμένη χρήση Varadero...
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  3. #3
    καταρχην ευχαριστω για την αντατπόκριση σας !
    Η άδεια του άφρικάνου γράφει 3/2002
    και ξαναρωτάω γιατι εμπειρεία υπάρχει μονο από μηχανάκη δρόμου!!
    Μηπως το 1000 είναι πολύ????????
    Το ταξιδι ξεκινα οταν βγαίνεις από την πόρτα σου..............

  4. #4
    Multistrada Μέλος Το avatar του/της Stelth
    Εγγραφή
    10/06/2004
    Μηνύματα
    291

    Re: Africa H Varadero??????????

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dragonteo
    Μήπως τα 1000cc είναι πολλά για τήν πόλη??

    Πιστεύω οτι τα 1000cc όντος είναι πολλά για την πόλη + κατανάλωση
    Ducatisti υπάρχουν πολλοί
    Ducatistiani ένας!!

  5. #5
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    ego 8a parakaleso an8ropous pou den exoun gnosi ton dio motosikleton na min simetexoun se teties sizitisis ke 8a zitiso apo ton filo na min lamvani ipopsin tou atoma xoris empiria ke fisika na rotai an ixan pote kapia apo tis dio mixanes protou apantisoun

    giati stoma ke matia exoume oloi ala pote den ine arketa

    efxaristo
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  6. #6
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Africa H Varadero??????????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dragonteo
    γεια και χαρά σε όλους!!!!!!!
    Παίδες βοήθεια!!!!!!
    Μετά από πολύ ψάξιμο στα και αναζήτηση εσωτερική και με την παρόρτυνση του άλλου μου μισού αποφασίσαμε να μεταβούμε από το χωρό των street στο χώρο ( και χορό) των on - off (μεταχειρισμένα φυσικά)
    Εδώ λοιπόν χρειάζομε τα φώτα σας
    Το AFRICA εχει 33.000 χλμ και κάτι ψιλά.Μοντελο 2002 μαυρο με χρυσες ρίγες και με τιμή στα 4.800€.Το μονο που θέλει είναι ενα ζευγάρι λάστιχα (φυλασομενο σε γκαράζ).
    Το VARADERO και αυτο μοντέλο 2002 (made in japan και οχι το ισπανικο) με 24.000 χλμ. αλλα θέλει εκτός από λάστιχα ζελατίνα που την έχει κάψει ο ήλιος και με τιμη 6.500€.
    Οσον αφορά την λειτουργία του Αφρικάνου με εχετε καλυψη πληρως απο προηγούμενες απαντησεις του φορουμ.
    Το VARADERO ποσο οφφ είναι ?? πως αντιδρά σε καθημερινη χρήση ??
    Μήπως τα 1000cc είναι πολλά για τήν πόλη??
    Προβληματίζομαι γιατι η οικονομικη διαφορα είναι σχετικα μικρη αναλογικα με τα μοντελα!
    Το μηχανακι θα δουλεύει καθημερινά γυρω στα 45 με 50 χιλιομετρα + ενα σαββατοκύριακο το μήνα 200 +250 χιλιόμετρα πηγαινε έλα και σιγουρα δεν θα αλλαχτεί για τα επόμενα 8 χρονια!!!
    help help help!!!!!!!!!!!!!
    ego ime xronia africanos ke exo na po ta eksis

    epidi proerxese apo street kalitera na paris to varadero exi megaliteri taksidiotiki ikanotita os pros to 8ema tou ksekourastou ke i katanalosi tou den ine idietera megali mporis na vris akoma ke sto internet reviews gia to varadero ke na ma8is ta panta

    pos ginete afto

    grafis sto google honda varadero reviews ke 8a sou vgali poles anafores apo xristes pou exoun varadero ke pinakes me epidosis ke texnika xaraktiristika opos ke katanalosi


    tora to pos simperiferete ka8e mixani ine 8ema odigou ksero varaderistas pou pigenoun me 1000 anamesa sta aftokinita (sfines) ke kikloforoun ta varadero san xt....

    epidi prokite na fortonis ke tin gineka lipon kalitera gia pio anapaftiki metakinisi na paris varadero

    tora to xoma ksexnato pigeni sto xoma san street
    ke an valis se ena cbr xomatina lastixa pai ke afto sto xoma...


    to africa ine mixani peripetias pai pantou apo asfalto mexri steno laspomeno monopati
    ala ine ftiagmeni me perisotero enduro xaraktiristika opote gia taksidia den ine oti kalitero
    gia na leo ta pragmata me to onoma tous pano apo miamisi ora den antexis pano stin sela tou

    pou ine sela apo xr

    to megalo tou mionektima linete kapos me mia sela after market omos

    meta ine poli psilo den ksero to ipsos sou ala 8eli pano apo 1.80 gia na to odigas me asfalia
    episis pefti stamatimeno poli efkola giati exi psila to kentro varous

    katanalosi exi ntepozito gia 350-370 xiliometra
    eksartate an pigeni terma gkazi diladi 190 konter pou xani 7 xiliometra

    sintirisi to pio simantiko epidi den ine psekasto exi poli ftini
    ke den xriazete kan foul service mporis ke mia sta 25.000 na to kanis
    ana alazis kana filtro aera ke ladia monos sou (xoris ipervoles)

    an se endiaferoun i epidosis omos pare ena spor touring me telikes konta sta 300 na ise ikanopioimenos apolita

    giati ta 220 peripou konterisia i 190 tou africa mpori na min sou ine arketa


    fisika ke to africa ine pio omorfo
    giati to varadero miazi me souper mega scooter ka8os ine olo kalimeno me plastika

    ala an ine na kikloforis ke na poulas mouri kalitera varadero


    se fanari apantisi gkomenas ston odigo apo scooter
    kalo ine ala den ine varadero...:rotflmao: :rotflmao:
    gia to africa

    ine aprovlimatistes mixanes ke i dio me ekseresi enan anor8oti pou kene peripou sta 50.000 xiliometra

    to varadero ine pio vari ke pio anapaftiko gia taksidia ke fisika logo perisoteron kivikon megaliteri teliki ke fisika megalitero kostos sintirisis

    zelatines na sou poume pou na pas na paris poli kaliteres apo tis dikes tou


    africa 2002 den iparxi
    stamatise na paragete to 2000
    ala den exi simasia afto esi kita pote vgike i adia
    giati ke ta arnia pou tros den exoun imerominia sfagis x8esini
    opote to pote parax8ike den mas apasxoli ala pote kikloforise stous dromous ke posa xiliometra exi

    ego pantos pou ime africanos
    gia taksidia 8a eperna spor touring giati ke i 8esi odigisis tou ine safos kaliteri ke pio ksekourasti
    apo oti na ise or8ios ke na tros oli tin piesi stin mesi

    alo 8ema afto as to afisoume

    a
    ke taksidia enoo gia sovara megales apostasis etsi na min pareksigoume

    gia mesa stin elada ke orino strofiliki africa ke pali africa


    apo e8niki a8ina nafplio as poume 8a protimousa varadero
    i to treno na fao ke kamia makaronada ston dromo
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  7. #7
    Σε ευχαριστω για τη διά - γνωση
    Το "μηχανακι" θα λειτουργει καθημερινα 50-600 χλμ πανω κάτω τουλάχιστον για οχτω μήνες το χρόνο (Μαρτης- Οκτωμβρης) χωρίς αυτο να αποτρέπει χειμερινη εξόρμηση.
    Θέμα μούρης δεν τίθεται (λογω ετερου ήμιση και τέκνου)
    Υψος 1,82 έχω και δεν έχω σκοπό την κόντρα από φανάρι σε φανάρι αλλα ένα εργαλείο για καθημερινη μετακίνηση χειμωνα καλοκάιρι δουλειά ή παραλία και αν κατσει σαββατοκύριακο να με βγάζει χωρίς κούραση Ηγουμενίτσα - Λευκάδα ή Πάτρα / Ζαχωροχώρια (όσο χάλια κι αν είναι το οδικό δυκτυο)
    Οσο για τα σέρβις δοξα το θεο τα χεράκια μου πιάνουν, και τακάκια αλλάζω και λάδια και φίλτρα...........κ.λ.π.
    Το ταξιδι ξεκινα οταν βγαίνεις από την πόρτα σου..............

  8. #8
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dragonteo
    Σε ευχαριστω για τη διά - γνωση
    Το "μηχανακι" θα λειτουργει καθημερινα 50-600 χλμ πανω κάτω τουλάχιστον για οχτω μήνες το χρόνο (Μαρτης- Οκτωμβρης) χωρίς αυτο να αποτρέπει χειμερινη εξόρμηση.
    Θέμα μούρης δεν τίθεται (λογω ετερου ήμιση και τέκνου)
    Υψος 1,82 έχω και δεν έχω σκοπό την κόντρα από φανάρι σε φανάρι αλλα ένα εργαλείο για καθημερινη μετακίνηση χειμωνα καλοκάιρι δουλειά ή παραλία και αν κατσει σαββατοκύριακο να με βγάζει χωρίς κούραση Ηγουμενίτσα - Λευκάδα ή Πάτρα / Ζαχωροχώρια (όσο χάλια κι αν είναι το οδικό δυκτυο)
    Οσο για τα σέρβις δοξα το θεο τα χεράκια μου πιάνουν, και τακάκια αλλάζω και λάδια και φίλτρα...........κ.λ.π.
    orea tote min to skeftese varadero 8a xtipisis...
    an epimenis anamesa sta dio etsi?

    stin kinisi 8a ta vris ligo skoura mexri na to sini8isis ke na provlepis sosta tin katef8insis sou ala meta ola ok...
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  9. #9
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Ειχα και τα δυο....Για αρχη θα σου ελεγα να τσεκαρεις αν το Αφρικα ειναι οντως μοντελο 2002 γιατι εκεινη η χρονια δεν υπηρχε σε μαυρο! Κατα δευτερον η τιμη του Βαραντερο ειναι τσιμπημενη, 500 εως 700 ευρο κατω θα ηταν μια καλη τιμη αν ειναι πολυ καλο και καθαρο! Το Αφρικα θα σε κουρασει στα ταξιδια οσο αφορα την ταχυτητα, το καθισμα συνεπηβατη και την προστασια απο αερα...Το βαραντερο ειναι ενα κατα πολυ βελτιωμενο Αφρικα με πολυ περιορισμενη ικανοτητα ομως στην εκτος δρομου οδηγηση. Και τ αδυο ειναι καταπληκτικα μηχανακια αρκει να ξερεις τι παιρνεις!

    Και στην κινηση μολις τα μαθεις περνανε απο παντου και τα δυο!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  10. #10
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Ειχα και τα δυο....Για αρχη θα σου ελεγα να τσεκαρεις αν το Αφρικα ειναι οντως μοντελο 2002 γιατι εκεινη η χρονια δεν υπηρχε σε μαυρο!
    h teleytaia παραγωγη ηταν σε μαυρο (σαν του ταμταμ) και σε κοκκινο (σαν το δικο μου)
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  11. #11
    να πω κι εγώ:

    αφρικα:
    υπέρ: πάει στο χώμα
    φτηνό
    αξιοπιστία
    χαμηλό κόστος συντήρησης - κατανάλωση
    μεγάλη ευελιξία στην πόλη
    το γουσταρουν οι άλλοι

    κατά : μικρή ιπποδύναμη
    κραδασμοί
    κουράζει σε ταξίδι
    καίει σίγουρα τρομπα βενζινης και ανορθωτή (σύνολο 350 ευρώ)
    ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ κακή μεταπώληση


    βαραντέρο:
    υπέρ: ταξίδια
    ιπποδύναμη
    παράγεται - λίγο καλύτερη μεταπώληση

    κατά: δεν πάει στην πόλη
    σχεδόν διπλάσιο κόστος συντήρησης


    Συμπέρασμα: αν έμενες Αθήνα θα σου πρότεινα αφρικα αβλεπί. Τωρα νομίζω πρέπει να πάρεις βαραντέρο...

  12. #12
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkan
    να πω κι εγώ:

    αφρικα:
    υπέρ: πάει στο χώμα
    φτηνό
    αξιοπιστία
    χαμηλό κόστος συντήρησης - κατανάλωση
    μεγάλη ευελιξία στην πόλη
    το γουσταρουν οι άλλοι

    κατά : μικρή ιπποδύναμη
    κραδασμοί
    κουράζει σε ταξίδι
    καίει σίγουρα τρομπα βενζινης και ανορθωτή (σύνολο 350 ευρώ)
    ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ κακή μεταπώληση


    βαραντέρο:
    υπέρ: ταξίδια
    ιπποδύναμη
    παράγεται - λίγο καλύτερη μεταπώληση

    κατά: δεν πάει στην πόλη
    σχεδόν διπλάσιο κόστος συντήρησης


    Συμπέρασμα: αν έμενες Αθήνα θα σου πρότεινα αφρικα αβλεπί. Τωρα νομίζω πρέπει να πάρεις βαραντέρο...

    trompa venzinis xalane ta montela mxri 1998 meta tin alakse

    ala ke pali anor8otis 80 euro ton pira ego
    ke trompa mamisia exi 180 euro

    ama valis aftokinitou opos ego ke na kseniasia mia gia panta
    ti vriskis poli ftinotera isos ke 50 euro

    min ise ipervolikos
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    trompa venzinis xalane ta montela mxri 1998 meta tin alakse

    ala ke pali anor8otis 80 euro ton pira ego
    ke trompa mamisia exi 180 euro

    ama valis aftokinitou opos ego ke na kseniasia mia gia panta
    ti vriskis poli ftinotera isos ke 50 euro

    min ise ipervolikos
    Σορυ δεν το ηξερα, το δικό μου είναι 99 και έκαψε τρομπα περσυ στα 60.000 χλμ.

    Ανορθωτής 80 ε είναι χόντα? εμένα δεν μου τον έκαψε ακόμα αλλα μου φαίνεται φτηνά τα 80. Πάντως νομίζω ότι τον καίει στας πόλεις που ζεσταίνεται κομμάτι παραπάνω.

    Άρα 50 +80 = 130 ε.

    μαστορικά δε θέλει το κοπέλι?? βάστα να βρεί τον εξουσιοδοτημένο στη Κέρκυρα.... Μπορεί από όσα του είπα να πιεί κανένα φραπε με τη γυνάικα του (όχι ούζο μόνο φραπέ)

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της solman
    Εγγραφή
    17/10/2003
    Μηνύματα
    167

    Kalispera

    Gia na migrafo polla kai ego,apla tha symfoniso me ton Afro(Afro eyxaristo pou ta egrapses esy ola sxedon ) To mono pou exo na prostheso einai oti stis off eksormiseis se kalo xomatino dromo tha pas kai me to varadero aneta alla logo varous kai ayto einai geniko,tha se kourasei ligo stis manouvres.
    Pantos vasi tis perigrafeis pou ekanes gia ti xrisi pou ti theleis eisai gia Varadero.
    Gia na katalaveis ego stin Ethniki de thelo na taksideyo pano apo 140-150 ara me to africa eimai kalimenos liges fores exo zilepsei Varadero logo kouraseis alla oxi kai na kovo fleves!!!Ayta omos pou kano me tin Africa se xoma se dasos se mikra xoria me kakous dromous de ta kaneis eykola me varaderi i na to po diaforetika tha se kourasei pio poly!!!
    Prosopika protimo ligo ti kourasi tis ethnikis kai tin apolaysi tis ekdromis se eparxia anti to antitheto!!!


    KAI LOUKOUMAKIA EXOUME KAI XALVADOPITES EXOUME!!!!!

    SYROS!!!!


    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΔΙ Η ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ??
    SOLMAN

  15. #15
    παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες!!!
    Οσο αφορά για τα τεχνικα θέματα (ανορθωτης /ντρομπα βενζινης) φίλος με δυο μηνων CAPONORD εκαψε ανορθωτης και του λεγαν στην αντιπροσωπέια για προβληματικη λειτουργία από την μαμα και μπόυρδες! Αυτα τα "αναλώσιμα" τα έχω λάβει υπόψη μου.
    Με βάση τα λεγόμενα σας μάλλον για βαραντέρο με βλέπω, για να έχει και την άνεση του το αλλο μισο(τουλάχιστον να ΄κάθεται "άνετα")
    Θα το ψάξω λίγο ακόμα μήπως βρω και κανενα άλλο σε καλύτερη τιμή και πάλι θα τα πόυμε!!!!!
    Το ταξιδι ξεκινα οταν βγαίνεις από την πόρτα σου..............

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF