Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 136

Θέμα: C.s.s 6-7 Oκτώβρη Σέρρες

  1. #76
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Να σε ρωτησω κατι μιας και δεν εχω κανει ακομα το CSS;
    Το Ηοοκ Τurn αλλιως το ειχα ακουσει,αλλα εσυ τωρα μου λες οτι ειναι μια τεχνικη που γινεται μεσα στην στροφη ωστε να προλαβουμε να σηκωσουμε εστω και την υστατη στιγμη την μοτοσυκλετα;
    Δηλαδη αν βλεπουμε οτι παμε καρφι για lowside και παμε να βγαλουμε εκεινη την στιγμη βεβιασμενα το σωμα μπας και κερδισουμε λιγες μοιρες,δεν θα αποσταθεροποιησουμε την μοτο ετσι και αλλιως;
    Εκτος αν κατι δεν καταλαβα καλα σχετικα με το που και πως βγαζουμε το σωμα σε τετοιες ακραιες καταστασεις..
    το hook γίνεται μέσα στη στροφή και ο σκοπός του είναι να κλείσει η μοτο το τόξο που διαγράφει, εξ' ου και η ονομασία της κίνησης (hook - γάντζος, θυμάσαι το batmobile που πετά ενα γάντζο και πιάνει κάπου και το αμάξι στρίβει? έ, έτσι ενα πράμα )

    Η κίνηση ειναι το χαμήλωμα του κορμού και του κεφαλιού ΜΠΡΟΣΤΑ, οχι απαραίτητα προς το πλάι (γιατί υποτίθεται εισαι ήδη κρεμασμένος στο πλάι) σαν να θες να πας το πηγούνι σου όσο πιο κάτω και μπροστά γίνεται. Φαντάσου στη φωτο του αβαταρ σου, το κεφάλι σου να ειναι πλάι στο δεξί καθρέπτη (της μοτο, οχι όπως κοιτάμε)

  2. #77
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Να σε ρωτησω κατι μιας και δεν εχω κανει ακομα το CSS;
    Το Ηοοκ Τurn αλλιως το ειχα ακουσει,αλλα εσυ τωρα μου λες οτι ειναι μια τεχνικη που γινεται μεσα στην στροφη ωστε να προλαβουμε να σηκωσουμε εστω και την υστατη στιγμη την μοτοσυκλετα;
    Δηλαδη αν βλεπουμε οτι παμε καρφι για lowside και παμε να βγαλουμε εκεινη την στιγμη βεβιασμενα το σωμα μπας και κερδισουμε λιγες μοιρες,δεν θα αποσταθεροποιησουμε την μοτο ετσι και αλλιως;
    Εκτος αν κατι δεν καταλαβα καλα σχετικα με το που και πως βγαζουμε το σωμα σε τετοιες ακραιες καταστασεις..
    Αλλιως λειτουργεί το hook turn.

    Οταν εισαι 'τερμα' κάτω και βλέπεις οτι η γραμμή σου ανοίγει, ειναι ενα εργαλείο για να κλείσεις την γραμμή σου χωρίς να κλείσεις το γκάζι.

    Δεν βγάζεις το σώμα, αλλά φερνεις τον κορμό σου οσο πιο εξω και μπροστά μπορείς. Αν μπορειςι να φτάσεις το κεφάλι σου δίπλα στον μπροστινό τροχο, θα ηταν ιδανικό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


    Η κίνηση ειναι το χαμήλωμα του κορμού και του κεφαλιού ΜΠΡΟΣΤΑ, οχι απαραίτητα προς το πλάι (γιατί υποτίθεται εισαι ήδη κρεμασμένος στο πλάι) σαν να θες να πας το πηγούνι σου όσο πιο κάτω και μπροστά γίνεται.
    Αυτο υποτιθεται οτι εχει γινει κατα την ωρα του γυροσκοπικου.
    Αν λοιπον δουμε οτι δεν εχουμε περιθωρια και το σωμα ειναι σωστα βγαλμενο και ολα, τοτε τι μπορουμε να κανουμε για να αποφυγουμε τετοιες καταστασεις;
    Καλα αστο οταν θα κανω CSS θα τα συζητησουμε τοτε γιατι εχω πολλα κενα τελικα...
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #79
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    road spirit είσαι πολύ γρήγορος
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #80
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Να σε ρωτησω κατι μιας και δεν εχω κανει ακομα το CSS;
    Το Ηοοκ Τurn αλλιως το ειχα ακουσει,αλλα εσυ τωρα μου λες οτι ειναι μια τεχνικη που γινεται μεσα στην στροφη ωστε να προλαβουμε να σηκωσουμε εστω και την υστατη στιγμη την μοτοσυκλετα;
    Δηλαδη αν βλεπουμε οτι παμε καρφι για lowside και παμε να βγαλουμε εκεινη την στιγμη βεβιασμενα το σωμα μπας και κερδισουμε λιγες μοιρες,δεν θα αποσταθεροποιησουμε την μοτο ετσι και αλλιως;
    Εκτος αν κατι δεν καταλαβα καλα σχετικα με το που και πως βγαζουμε το σωμα σε τετοιες ακραιες καταστασεις..
    Το hook turn είναι μια δικλείδα ασφαλείας. Όταν το μηχανάκι έχει πλαγιάσει πολύ και παρόλα αυτά αρχίζει πχ να ανοίγει την τροχιά του, κάνοντας το hook turn μεταφέρουμε περισσότερο βάρος προς το εσωτερικό της στροφής ΧΩΡΙΣ να αυξηθούν οι μοίρες κλίσης της μηχανής. Ο τρόπος είναι να χαμηλώσουμε το σώμα προς τα εμπρός και κάτω, σαν να προσπαθούμε να ακουμπήσουμε το τιμόνι πχ. (ο ΘΧ είπε πως όταν μας ενοχλούν οι καθρέφτες της μοτο, έχει γίνει σωστά το HK)
    Με το Hook turn καταφέρνουμε να κλείσουμε την τροχιά της μοτό, χωρίς να πλαγιάσουμε και άλλο.

    Δεν ταράζει καθόλου την συμπεριφορά της μοτοσυκλεττας.!! Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ, και είναι 1 από τα σωτήρια πράγματα που μαθαίνεις στο CSS και έχουν 100% εφαρμογή στον δρόμο.

    Αν και ο ΘΧ το παρουσίασε ως τελευταία τεχνική για να γλυτώσουμε μια πτώση, μιας και αν το έχεις κάνει απ΄την αρχή δεν έχεις άλλη εναλλακτική αν πάει κάτι στραβά, υπάρχουν πολλοί αναβάτες αγώνων που στρίβουν με αυτόν τον τρόπο με τον Hopkins πρώτο και καλύτερο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #81
    Ρε road spirit & sapila πότε προλάβατε ρε ;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #82
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Ρε road spirit & sapila πότε προλάβατε ρε ;
    Ο road spirit είναι γρήγορος, εσύ είσαι αργός. Ο μόνος normal είαμι εγω...

    Hopkins καλύτερος ίσως, αλλα οχι πρώτος Περαστε απο το παιχνίδι παρακαλω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #83
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Αυτο υποτιθεται οτι εχει γινει κατα την ωρα του γυροσκοπικου.
    ....

    Σαφέστατα όχι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #84
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Το hook turn είναι μια δικλείδα ασφαλείας. Όταν το μηχανάκι έχει πλαγιάσει πολύ και παρόλα αυτά αρχίζει πχ να ανοίγει την τροχιά του, κάνοντας το hook turn μεταφέρουμε περισσότερο βάρος προς το εσωτερικό της στροφής ΧΩΡΙΣ να αυξηθούν οι μοίρες κλίσης της μηχανής. Ο τρόπος είναι να χαμηλώσουμε το σώμα προς τα εμπρός και κάτω, σαν να προσπαθούμε να ακουμπήσουμε το τιμόνι πχ. (ο ΘΧ είπε πως όταν μας ενοχλούν οι καθρέφτες της μοτο, έχει γίνει σωστά το HK)
    Με το Hook turn καταφέρνουμε να κλείσουμε την τροχιά της μοτό, χωρίς να πλαγιάσουμε και άλλο.

    Δεν ταράζει καθόλου την συμπεριφορά της μοτοσυκλεττας.!!
    ακριβώς!! και αυτό γιατί δεν κουνάμε καθόλου το κώλο μας πανω στη μοτο τη στιγμή εκείνη. Θεωρητικά, όταν είμαστε σε μαξ κλίση, το να κουνήσεις το κώλο σου, τη μέση σου, θα διαταράξει την ισοροπία... αλλά gcrook, δεν κάνουμε κάτι τέτοιο.

    Αυτο υποτιθεται οτι εχει γινει κατα την ωρα του γυροσκοπικου.
    ΟΧΙ!
    στη φωτο που ακολουθεί εχω κάνει γυροσκοπικό, εχω τελειώσει με αυτό. Το σώμα μου δεν θα κουνήσει απο τη μέση και κάτω. Το hook όμως μπορεί να γίνει και ειναι τα κοκκινα βελάκια (εντάξει, στο περίπου, δεν ειμαι καλιτεχνης). Απλά φέρνεις το κεφάλι σου μπροστά, και για να γίνει και αυτό κλίνει η γωνία του αγκώνα (χαλαρό το χέρι εντελώς) ώστε ο πηχης του χεριού να θέλει να κοιτάξει κάτω στην άσφαλτο

  10. #85
    ξεχασα τη φωτό :


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7cubed1.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	108438

  11. #86
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Αν λοιπον δουμε οτι δεν εχουμε περιθωρια και το σωμα ειναι σωστα βγαλμενο και ολα, τοτε τι μπορουμε να κανουμε για να αποφυγουμε τετοιες καταστασεις;
    Γιώργο βάζω 2 φωτό απ΄τους εκπαιδευτές. Αυτός με το χρυσαφί στρίβει φυσικά σωστά αλλά χωρίς HT. Πρόσεξε πόσο διαφορετικός είναι ο κορμός κεφάλι κλπ σε σχέση με την 2η φωτό που ο εκπαιδευτής κάνει Hook Turn


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hook 1.jpg 
Προβολές:	483 
Μέγεθος:	60,9 KB 
ID:	108439
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #87
    2 (road άργησα λίγο ως συνήθως, αλλά βάζω και τα δικά μου ποστ για καλύτερη ανάλυση)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hook.jpg 
Προβολές:	478 
Μέγεθος:	58,7 KB 
ID:	108440
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #88
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    road spirit είσαι πολύ γρήγορος
    στα πλήκτρα ε? γιατί το θέμα ειναι να γινω ετσι γΛηγορος και στην πιστα γιατί εκει πάσχουμε!

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της chducos1
    Εγγραφή
    05/11/2006
    Μηνύματα
    195
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Φτού φτου, το πιο όμορφο μηχανάκι εχεις chducos1.

    Με στρογγυλό φανάρι παρακαλω


    Για πες, πως είναι στην πίστα?
    μπραβο ρε sapila αφου κολλησες με το στρογγυλο φαναρι εισαι μερακλης.

    ο παυλος στην πιστα αισθανεται σαν το σπιτι του,αν και το μπροστινο του (ελεω σαμπρελας)ειναι καπως βαρυ σε σχεση με το monsteraki που το εχω οδηγησει και αυτο σε πιστα.
    αι φωτο μου ακομα να ερθουν.


    + σε αυτον που ειπε οτι 2 level συνεχομενα ειναι overdose πληροφοριων.!!!!! θα αργησω να κανω το 3
    V POWER

  15. #90
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
    + σε αυτον που ειπε οτι 2 level συνεχομενα ειναι overdose πληροφοριων.!!!!! θα αργησω να κανω το 3
    Ο sapilas το είχε πει.

    Οι φωτό δεν είναι βέβαια απο μένα. Παρέλαβα σήμερα το CD

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παγκοσμιο Enduro στις Σερρες
    από LuckyStrike στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 17:50
  2. Μερικές φωτό από Σέρρες...
    από SeNNinhA στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2005, 15:42
  3. Σέρρες 28-29 Μαίου
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 08:50
  4. Ανεβαινει κανείς Σερρες 30/5?
    από road spirit στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 11:50
  5. Σέρρες?!??!?!
    από Polifer στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 08:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF