Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ταξίδι στο μαγευτικό W.eC.enn

  1. #1
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846

    Ταξίδι στο μαγευτικό W.eC.enn

    Έχοντας αποφασίσει να δώσω τη μάχη της πληροφόρησης με πραγματικά γεγονότα (γι’ αυτό και ποτέ δεν θα μπορούσα να γίνω δημοσιογράφος), σας στέλνω ένα χρήσιμο (κατά τη γνώμη μου βέβαια) οδοιπορικό για ανθρώπους με τραυματισμένo κάτω άκρo. Σκέφτηκα να το βάλω στα ταξιδιωτικά στην αρχή αλλά μετά είπα να το βάλω στις γενικές (προφανώς για να μην αποκτήσω επιπλέον τραύματα από αγανακτισμένους (δικαίως) administrators).

    Τίτλος· Ταξίδι στο μαγευτικό WeCenn (τροπική περιοχή στις Περιστεριώτικες άλπεις)
    -Όχημα· Ένα πεντάτροχο όχημα θερμιδοκίνητο (καίει τις δικές μου θερμίδες) με κίνηση και στους πέντε τροχούς (με τις απαραίτητες μετατροπές που θα δούμε παρακάτω). Πρέπει απαραιτήτως να έχει ρυθμιζόμενα καθίσματα, βάσεις αγκώνων, καθώς και βάσεις για βαλίτσα (κατά προτίμηση αλουμινένιες). Διάδοροι άσχετοι την ονομάζουν καράκλα γραφείου. Αλλά τη τι θέλω την καρέκλα που τσουλάει στο γραφείο μου λέτε; Ε;
    -Θα χρειαστείτε· Αναγνώσιμο υλικό, τρόφιμα για 45 λεπτά, νερό, χαρτί υγείας (και όχι φυστίκια αιγίνης), wettex ή ειδικό απορροφητικό υλικό για το μέτωπο για να κρατάει τα λιγδιασμένα (σιγά μη λούτεσαι κιόλας κουτσάλογο) μαλλιά ή τον ιδρώτα σας. Επίσης τηλέφωνο (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ), fullface κράνος, προστασία σε αγκώνες, γάντια καλοκαιρινά, αδιάβροχα, ένα κατσαβίδι σταυρό και ένα ίσιο. Τέλος ειδική κάλτσα με ελαστικά σημεία στο πέλμα.

    ΥΓ1. Προσπαθήστε να πάρετε τα απολύτως απαραίτητα. Laptop, dvd και τέτοιες μαλακίες επιμηκήνουν επικίνδυνα το χρόνο παραμονής στην περιοχή και μετά θα μας κλέγεσται για αιμοροείδες!
    Αν έχεται πρόβλημα και στα δυο σας πόδια κάντε τη πάπια (και ζητήστε μια από τη νοσοκόμα με το κωδικό όνομα Βαγγέλης).

    Το ταξίδι πρέπει να ξεκινήσει λίγο πριν φτάσετε στα όρια των αντοχών σας. Μην φύγετε ούτε πριν ούτε μετά. Αν αργήσετε μην ξεκινήσετε καν. Πάρτε μόνο το χαρτί υγείας και ότι έγινε έγινε. Αν πάτε νωρίς, μπορεί μετά από λίγο να σας έρθει τίποτε άλλο και να χρειαστεί να ξαναπάτε άμεσα. Το παν στα ταξίδια είναι το σωστό timing. ΠΙΕΙΤΕ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝ¨ΗΣΕΤΕ. Γιατί αν πιείτε στο γυρισμό θα ξαναπάτε σύντομα.
    Προσαρμόστε ένα ξύλο βιβλιοθήκης μήκους αντιστοίχου με την απόσταση από την μέση σας μέχρι τη φτέρνα σας. Βάλτε τη μια άκρη του εκεί που ξέρετε. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Το εκεί που ξέρετε (γιατί νομίζετε οτί τα ξέρετε όλα) είναι η βάση της πλάτης του οχήματος. Προσέξτε το άλλο εκεί που ξέρετε (το τμήμα του που αντιστοιχεί στο τραυματισμένο μέλος σας) να ακουμπά πάνω στο ξύλο και όχι στην άκρη του γιατί άμα σας πάρει ο κατήφωρος από τη μια μεριά τη γαμήσατε. Ακουμπήστε τη φτέρνα στο άλλο άκρο και αφού σταθεροποιηθείτε είμαστε έτοιμοι. Πρέπει βέβαια να έχετε φουλάρει τις βαλίτσες με τα απαραίτητα και να φοράτε τον εξοπλισμό σας!!!

    Με το «καλό» σας πόδι (όχι απαραίτητα με αυτό που ζωγραφίζετε, αυτά μόνο στις ταινίες γίνονται) πατήστε κάτω και δώστε το ρυθμό. Χρησιμοποιήστε τα χέρια για να στρίψετε και μη βγάζετε αγκώνες ή γέρνεται το σώμα στις στροφές γιατί μετά θα κατουράτε σε σωληνάκι αλλαγής υγρών φρένων κάτι το οποίο χρειάζεται εξαιρετικό σημάδι ή άψογη σφουγγαρίστρα.
    Μετά τα πρώτα ταξίδια θα ανακαλύψετε ότι πάτε πιο γρήγορα με την όπισθεν. Μην το κάνετε από την πρώτη φορά. Ο πόνος θα είναι μικρός μπροστά στην ξεφτίλα να ‘στε ξάπλα με μια ταβλα στον πάτο σας και τις πατούσες να κοιτάνε την πανσέληνο.
    Ενημερώστε τους οικείους σας ότι ξεκινάτε (για να πάρουν το 166 αν δεν ματάρθετε)
    Μην βιάζεστε όταν πλησιάζετε τον προορισμό σας γιατί μπορεί όλα να αποδειχτούν μάταια.
    Φορέστε τα αδιάβροχα γιατί το νερό από τον νιπτήρα δεν μεταφέρεται με τις χούφτες χωρίς (πολλές) απώλειες.
    Αν νοιώσετε κούραση αράχτε. Κάντε ένα τσιγάρο τσιμπήστε κάτι.
    Μην κάνετε το ταξίδι χωρίς λόγο. Πάντα και παντού υπάρχει ένας λόγος γι’ αυτό κάποιοι λένε πως παντού υπάρχει ένας μύθος· Γιατί αυτή η μπύρα είναι κάτουρο.
    Σκουπίστε το πουλάκι σας (ότι μπορείτε και βλέπεται με τέτοια κοιλιά βέβαια) πριν σηκωθείτε. Μετά είναι αργά. Αν νιώθετε ανασφάλειες βάλτε ένα προφυλακτικό. Καλύτερα μαλάκας παρά κατουρημένος.
    Απολαύστε την επιστροφή. Δοκιμάστε νέες τεχνικές αλλά πάντα τοίχο-τοίχο.

    Ελπίζω να μετέφερα επαρκώς τη μαγεία του ταξιδιού.

    ΥΓ2. Σκουπίστε τα δάκρυά σας πριν το ταξίδι της επιστροφής. Οι άντρες που κλαίνε είναι ανεκτίμητης αξίας όταν μπορούν να το εκμεταλλευτούν. Εμείς τώρα με το ενα πόδι στον τάφ(ρ)ο δεν μπορούμε να υποσχεθούμε ατέλειωτες νύχτες και γι’ αυτό δεν δίνουμε ψεύτικες υποσχέσεις...
    Άντε με τις υγείες μας.
    Χαιρετίσματα σε όλους και όλες σας από το κρεββάτι του πόνου.
    (Κάποια σημεία του ταξιδιωτικού αναφέρονται μόνο σε αγοράκια για ευνόητους λόγους. Άλλο η σεξουαλικότητα άλλο το κατούρημα.)
    Δεχόμαστε ερωτήσεις παρατηρήσεις κλπ που κάνουν τη ζωή μας πιο όμορφη...
    ΥΓ3. Αμα περιμένετε φωτογραφίες να μου πάρετε μια φωτογραφική της προκοπής. Θα ξαναπάω σύντομα...

    Thou-Vou ou(s)t

  2. #2
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    αλλος νοστρας μας βρηκε!
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    "...Δεν έκανα ταξίδια μακρινά
    τα χρόνια μου είχαν ρίζες ήταν δέντρα
    που τα 'ντυσε με φύλλα η καρδιά
    και τ' άφησε ν' ανθίζουν μες την πέτρα

    Δεν έκανα ταξίδια μακρινά
    οι άνθρωποι που αγάπησα ήταν δάση
    οι φίλοι μου φεγγάρια ήταν νησιά
    που δίψασε η καρδιά μου να τα ψάξει

    Το πιο μακρύ ταξίδι μου εσύ
    η νύχτα εσύ το όνειρο της μέρας
    μικρή πατρίδα σώμα μου κι αρχή
    η γη μου εσύ ανάσα μου κι αέρας

    Δεν έκανα ταξίδια μακρινά
    ταξίδεψε η καρδιά κι αυτό μου φτάνει
    σε όνειρα σ' αισθήματα υγρά
    το μυστικό τον κόσμο ν' ανασάνει

    Το πιο μακρύ ταξίδι μου εσύ
    η νύχτα εσύ το όνειρο της μέρας
    μικρή πατρίδα σώμα μου κι αρχή
    η γη μου εσύ ανάσα μου κι αέρας..."






    Το παραπάνω άσμα αφιερώνεται στους απανταχού ταξιδευτές των W.eC.enn



    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ, ΒΓΑΛΕ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΣΟΥ ΕΑΥΤΟ ΛΕΜΕ!!!!!!!!



  5. #5
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431

    Re: Ταξίδι στο μαγευτικό W.eC.enn

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou

    Αν έχεται πρόβλημα και στα δυο σας πόδια κάντε τη πάπια (και ζητήστε μια από τη νοσοκόμα με το κωδικό όνομα Βαγγέλης).
    Σουτ βρε.... θα μάς ακούσουνε.

    Κατά τ' άλλα...άψογος ο Θου-Βου!
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  6. #6
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Ώπα, έγινε παρεξήγησης. Εμεις η μόνη πάπια που χρησιμοποιούμαι είναι honda. Για τη Βαγγέλης δεν γνωρίζουμε τίποτα άλλο πέρα από την ύπαρξή της...
    Πάπια πάπια τον καημό μουουουου
    τοοοον μετράωωω και πονωωωωωωωω!!!!!!!!

  7. #7
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Ταξίδι στο μαγευτικό W.eC.enn

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
    ....

    Αγαπητε εν Moto αδελφε...


    Αν και (δυστυχως) εχω κανει αυτο το ταξιδι και μαλιστα πλειστάκις, μπορω να πω οτι μετεφερες καταπληκτικα την ολη αγωνια του ταξιδιου!


    Πραγματικα μεσα απο ενα τετοιο ταξιδι μπορει καποιος να ανακαλυψει αγνωστες (ου μην και βρωμικες) γωνιές του σπιτιου, που στην καθημερινη του ζωη τις προσπερναγε με την ιλλιγγιωδη ταχυτητα του 1,1 m/sec (οπερ έστι μεθερμηνευομενον με 4 χλμ/ωρα)...


    Οφειλω να ομολογησω οτι το ταξιδιωτικο σου μου ξυπνησε πολλες (πλην δυσαρεστες) αναμνησεις...


    Τελος, μιας και βλεπω οτι εισαι ταξιδευτης, θα μου επιτρεψεις μια συμβουλη φανταζομαι... :smilea:


    Δοκιμασε καποια στιγμη να κανεις την ιδια διαδρομη ΟΧΙ με οχημα, αλλα πεζοπορωντας, μιας και μονο μ' αυτον τον τροπο γνωριζει καποιος καλα και αγαπαει εναν τοπο (δεν εξεταζουμε εδω αν αυτο ειναι το ζητουμενο)! :hypnotize



    Ποτε (ξανα) τετοια!




























    Ειμαι ΚΑΙ εγω καμενος ή ετσι μΕ φαινεται?

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #8
    Να 'σαι καλά ρε Thou-Vou,μας ταξίδεψες νοερά...:rotflmao:
    Fortis Fortuna Adiuvat

  9. #9
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Κουτσοί στραβοί καμμένοι στον άγιο μοτοελεήμονα. Πάντως φίλε crs-k ποτέ δεν υποτίμησα αυτή τη διαδρομή. Την έχω κάνει στο παρελθόν και με άλλους τρόπους όπως κουτσό (καθώς δεν είχα όχημα), μαλιοκούβαρα, με gps κλπ, κλπ... Και κατέληξα ότι είναι μια από τις αγαπημένες μου!
    Παραφράζοντας λοιπόν το γνωστό ρητό, οφείλο να ομολογήσω ότι
    ΣΑΝ ΤΟ WeCenn ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!

  10. #10
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    καλά μη βαράτε... ΟΦΕΙΛΩ

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    τι ειν τουτος ρε.....!!!!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    βασιλη εχει πονεσει η μεση μου απο τα----->

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    Μέλος με μέλι Το avatar του/της marulis
    Εγγραφή
    09/06/2007
    Μηνύματα
    539
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
    Φίλε thou-vou θα κρατήσω τα λόγια σου σαν φυλακτό.
    Από τα πλέων χρήσιμα θρεντ .
    Ένας ταξιδιωτικός οδηγός , που εύχομαι να μην αναγκαστεί κανένας να τον ακολουθήσει





    Που θα πάει , θα ξανά περπατήσω
    θελω να ΦΥΓΩ!!!!!!!!!!!
    ...........Πέταξες ψηλά , κι΄ας λεν σε ρηξαν, Γιάννη δε σε χωράει όλη η γηηηη .............
    Η μυρωδιά του εμετού από το χαλί φεύγει με γάλα η να το τρίψω με πράσινο σαπούνι;
    πω-πω μια κανονια!!!!

  13. #13
    Baσίλη εκπληκτική εμπειρία


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wc.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	65,2 KB 
ID:	107557

  14. #14
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bartlal
    αλλος νοστρας μας βρηκε!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    :a19: :a19: :a19:
    :a5: :a5: :a5:


    Ρε συ Βασιλη.....απλα μου ειρθε η εικονα αυτου που περιεγραψες και ...λυθηκα στα γελια!!!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    πολλες φορες,το εχουμε κανει το ταξιδι & ας ελπισουμε να μην το ξανακανουμε υπο αυτες τισ συνθηκες!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ
    από V-PLAYER στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2006, 02:24
  2. Ταξιδι στο Ισραηλ.
    από stamktm στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2006, 22:40
  3. Ταξίδι στο Εξωτερικό - Πινακίδα
    από Pavlos01 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 10:26
  4. Φτηνό Ταξίδι στο Βερολίνο
    από byron στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2005, 11:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF