Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: ΒΕΝΖΙΝΕΣ ??? Ψηφοφορία

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    ΒΕΝΖΙΝΕΣ ??? Ψηφοφορία

    Ένα περίεργο πράγμα συμβαίνει το τελευταίο διάστημα.

    Ενώ οι τιμές των καυσίμων έχουν πάρει διεθνώς την ανηφόρα, ενώ όλα τα media σκούζουν όλη την ημέρα για τις τιμές των καυσίμων, και ενώ όλοι μας σε συζητήσεις ενδιαφερόμαστε για την κατανάλωση της μοτοσικλέτας μας (αλλά και του αυτοκινήτου μας), η καινούργια μόδα των βενζινών υψηλών οκτανίων δείχνει να κατακτά έδαφος παρά το αυξημένο κατά 12-25 % κόστος σε σχέση με την απλή αμόλυβδη βενζίνη.

    Το περίεργο είναι ότι η χρήση της super-unleaded είναι καθαρά θέμα δικής μας επιλογής μιας και υποχρεωτικά πλέον όλοι οι κινητήρες είναι συμβατοί με την απλή αμόλυβδη βενζίνη.

    Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι πρωτοπόροι σε αυτό είναι οι μοτοσικλετιστές, μιας και το ποσοστό αυτών που χρησιμοποιούν super-unleaded είναι πολύ μεγαλύτερο απ' ότι αυτό των οδηγών αυτοκινήτων. Μάλιστα σε κατ' ιδίαν συζητήσεις, πολλοί μοτοσικλετιστές που δεν διανοούνται να γεμίσουν με τίποτα άλλο το ρεζερβουάρ της μηχανής τους παρά με την πιο "εξελιγμένη" βενζίνη, δεν δείχνουν την ίδια σπουδή όταν πρόκειται για το αυτοκίνητό τους - εκεί αρκούνται στην απλή αμόλυβδη.
    Το θέμα έχει αρκετά κοινά σημεία με την συμπεριφορά μας στην αγορά "ειδικών" πανάκριβων μοτοσικλετιστικών λαδιών όπως αναφέρθηκε σε άλλο πόστ.
    Οπότε αξίζει να κάνουμε μια ψηφοφορία με θέμα:

    Εσείς τι βενζίνη βάζετε και γιατί ?

    Και για να ξεκινήσω πρώτος. Εγώ δοκίμασα 2-3 σούπερ αμόλυβδες στο FZ6 αλλά και στο προηγούμενο fzs600 χωρίς να μπορώ να πώ με βεβαιότητα ότι είδα κάποια διαφορά. Εδικά στο Fz6 μάλλον λόγω του ψεκασμού, δεν υπήρχε ούτε υποψία διαφοράς. Μάλιστα με την BP100 είχα επιπλέον και το πρόβλημα της έντονης μυρωδιάς στο φανάρι λόγω αναθυμιάσεων…Οπότε χρησιμοποιώ απλή-αμόλυβδη βενζίνη. Το ίδιο και στο αυτοκίνητό μου.
    Το περίεργο είναι ότι στο παπί μου (SOKUNDO 110) η διαφορά μεταξύ της super-unleaded με την απλή αμόλυβδη είναι τεράστια και φανερή αμέσως. Στο παπί η χρήση της σούπερ αμόλυβδης βελτιώνει κατά πολύ (τηρουμένων των αναλογιών εεε - παπί είναι) την λειτουργία και τις επιδόσεις του. Οπότε απλή αμόλυβδη στο FZ6 και στο αυτοκίνητο και σούπερ-αμόλυβδη στο παπί…

    Για να δώ και τις δικές σας γνώμες …

  2. #2
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Είναι γεγονός πως όλοι οι σημερινοί κινητήρες των μοτοσυκλετών δουλεύουν με 95αρα βενζίνη.....

    Ο ψεκασμός που διαχειρίζεται το καύσιμο μίγμα με μεγαλύτερη ακρίβεια μπορεί άνετα να δουλέψει με τέτοιας ποιότητας βενζίνη....

    Από την άλλη η συμπίεση των κινητήρων στις μοτοσυκλέτες είναι αρκετά υψηλότερη σε σχέση με αυτή των αυτοκινήτων ώστε να δικαιολογεί την χρήση βενζίνης με περισσότερα οκτάνια..... γιατί αν τα οκτάνια κατέβουν κάτω από τα 95 έχουμε το ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα της εμφάνισης προαναφλέξεων που είναι πολύ καταστρεπτικές για τα μοτέρ.....

    Στο δια ταύτα τώρα, στο 400άρι που είχα έβλεπα σημαντικές διαφορές από βενζίνη σε βενζίνη..... Απλή αμόλυβδη απαγορευόταν δια ροπάλου να βάλω.... η σούπερ κάτι έκανε.... οι δε σούπερ αμόλυβδες ήταν όλα τα λεφτά....

    Στο 900 μπορώ να βάζω 95άρα αλλά θα το κάνω μόνο σε έκτακτη περίπτωση....

    Ψηφίζω BP Ultimate δαγκωτό....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  3. #3
    Και τα μυαλα στα κάγκελα Το avatar του/της Dirty_Gas
    Εγγραφή
    18/06/2004
    Μηνύματα
    60
    Δεν ξέρω αν είναι απλά ιδέα μου ή και αν είναι και σωστό αυτό που λέω αλλά με την ΒΡ 100 παρατηρώ λιγότερους κραδασμούς στο Ζ από τις μεσαίες και πάνω. Δε ξέρω. Παίζει και η ποιότητα από βενζινάδικο σε βενζινάδικο. Πρέπει να τους έχουμε και αυτούς σαν τη ΔΕΛΤΑ της γειτονιάς. Το σίγουρο είναι ότι πολλοί δεν δίνουμε την ανάλογη προσοχή που χρειάζεται...

  4. #4
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Είχα διαβάσει ένα τεράστιο άρθρο για τις βενζίνες που κατέληγε στο έξης αυτονόητο συμπέρασμα: Αν ο κινητήρας σου έχει σχεδιαστεί/ρυθμιστεί να δουλεύει με 95 οκτάνια τότε... δουλεύει καλύτερα με βενζίνη 95 οκτανίων. Αν πάλι είναι σχεδιασμένος να δουλεύει με 100 τότε βαλε 100. Οι περισσότεροι κινητήρες θέλουν 95 οκτάνια σύμφωνα με τον κατασκευαστή (αλλιώς το αναφέρουν ρητά στο manual)
    Εγώ πάντως βάζω απλή αμόλυβδη στη μονάκριβη και πολυαγαπημένη μου και δουλεύει μια χαρά.

  5. #5
    θα συμφωνησω με τον idi.κι εμενα 95 αρα προτεινει.....και τους ακουω ......γιατι ειναι και πιο φτηνη


    ασχετο αλλα η bp ultimate εχει πολυ χαρακτηριστικη μυρωδια οταν καιγεται ειδικα στις μηχανες.................γαμω μυριζει...................
    αλλα η καλυτερη μυρωδια βγαινει απο διχρονο με 95αρα και λαδι ipone με μυρωδια φραουλα.ενος παιδιου στο βουνο(μπηκε στρατο τωρα)του λεγαμε να γυρναει μονος του οταν μπαινει για να τον μυριζουμε............χικλ
    κχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!

  6. #6
    2 strokes for ever!!! Το avatar του/της rd350lc
    Εγγραφή
    07/12/2003
    Μηνύματα
    49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spazz
    θα συμφωνησω με τον idi.κι εμενα 95 αρα προτεινει.....και τους ακουω ......γιατι ειναι και πιο φτηνη


    ασχετο αλλα η bp ultimate εχει πολυ χαρακτηριστικη μυρωδια οταν καιγεται ειδικα στις μηχανες.................γαμω μυριζει...................
    αλλα η καλυτερη μυρωδια βγαινει απο διχρονο με 95αρα και λαδι ipone με μυρωδια φραουλα.ενος παιδιου στο βουνο(μπηκε στρατο τωρα)του λεγαμε να γυρναει μονος του οταν μπαινει για να τον μυριζουμε............χικλ
    diafono rhta! h kalyterh mhrodia se dixrono einai super (an thn breis th palia) kai shell advance!!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Απλή αμόλυβδη λέει το βιβλίο, απλή αμόλυβδη βάζω κι εγώ. Ο Yamahaς μου είπε να βάζω σούπερ ενώ δοκίμασα και την super αμόλυβδη για ένα φεγγάρι... Συμπέρασμα; καμία διαφορά που να την καταλάβω, οπότε με σιγουριά πλέον βάζω ό,τι λέει το βιβλίο.

    Αν ποτέ μπορούσα να πω ότι βγάζω όλα τα άλογα της μηχανής μου στο δρόμο, πράγμα μάλλον χλωμό, ίσως να έψαχνα και το κάτι παραπάνω... και πάλι όμως δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε αυτό να μου το δώσει η βενζίνη.
    Θάνος..

  8. #8
    Και τα μυαλα στα κάγκελα Το avatar του/της Dirty_Gas
    Εγγραφή
    18/06/2004
    Μηνύματα
    60
    Δε νομίζω ότι κάποιος κατασκευαστής θα υποχρέωνε κάποιον να χρησιμοποιεί μόνο την super βενζίνη. Φτιάχνουν τα μοτέρ με βάση την απλή ίσως λόγω κόστους. Γιατί όμως φτιάχνουν οι πετρελαικές την super; Γιατί ρίχνουν τόσα λεφτά στην εξέλιξη, παραγωγή, και διαφήμιση; Είναι ανεξάρτητοι ή μήπως συνεργάζονται με όλους αυτούς τους ςκατασκευαστές; Δε μπορεί... Κάποια διαφορά θα υπάρχει... Ίσως να είναι αμελητέα όμως και να δείχνει μόνο με μετρήσεις. Και μη κοιτάτε μόνο τις επιδόσεις. Παίζει και η ζωή του κινητήρα. Έτσι λένε στη διαφήμιση τουλάχιστον. Εγώ βάζω 3-1 απλή-super. Θα δείξει όταν κάνω μεγάλο service...


    AYTA...

  9. #9
    Ένα μοτερ με ψεκασμο, μετρά διαφορετικές παραμέτρους. Σχέση συμπίεσης, ποσότητα αέρα, σχεση αερα βενζίνης. και κανει την καύση που εχει προγραμματιστεί να κάνει.
    Και 115 οκτάνια να του βάλεις η καύση θα είναι Η ΒΈΛΤΙΣΤΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ.
    Η διαφορά υπάρχει στα καρμπιρατέρ. Και οσο πιο λιγος (περίπου λειτουργία για αξιοπιστία) ο κινητήρας τοσο πιο μεγάλη η διαφορά.

  10. #10
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Μια ειναι η βενζινη V-Power Racing.

    Το λεει και η τιμη της 1,10e

    Πολυ καθαρο καυσιμο, αλλα οπως εχουμε ξαναγραψει σε post απο 13:1 συμπιεση και πανω μοτερ την καιει σωστα με την καταληλη προπορια στο αβανς.

    Το 0-300 εκανε αφιερωμα και σε CBR 900 το κερδος με τις racing βενζινες ειναι μονο 1 ιππος δηλαδη τιποτα , σε μικροτερα μοτερ ειναι 0.5 και λιγοτερο.

    Και αφου ρυθμισεις την μηχανη σε δυναμομετρο , σωστα τοτε μπορει να παρεις κατι παραπανω , αλλιος την απλη 95.



  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2003
    Μηνύματα
    8
    Το 0-300 εκανε αφιερωμα και σε CBR 900 το κερδος με τις racing βενζινες ειναι μονο 1 ιππος δηλαδη τιποτα , σε μικροτερα μοτερ ειναι 0.5 και λιγοτερο.
    Παίζει και η ποιότητα από βενζινάδικο σε βενζινάδικο

    Επειδή στην Ελλάδα ζούμε κι όχι στην Ευρώπη, το σημαντικότερο πράγμα είναι το βενζινάδικο.

    Για 'μένα είναι πιο οφέλιμο να ξοδέυεις κάθε τόσο λίγα λεφτά για εκείνα τα ειδικά πρόσθετα που καθαρίζουν το σύστημα τροφοδοσίας και γενικά τον κινητήρα παρά για ακριβότερη βενζίνη την οποία το πρατήριο έχει νοθεύσει με μεθάνιο/βουτάνιο/ναφθαλίνη/νερό/βρώμικο νερό/νερό αποχέτευσης κλπ

  12. #12
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Motoris μου φαινεται εισαι ασχετος με τις βενζινες.

  13. #13
    Κουφάλογες Γριές!!!! Το avatar του/της kapeos
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    260

    Εγω ...

    ... πιστέυω ότι κάποιοι από εμάς που βάζουμε αμόλυβδη super και έχουμε κάποια πολύ "μικρή" διαφορά, είναι και θέμα "ανθυποβολής"

    - Βάλε super να δεις διαφορά
    - Βάλε για να δεις μετά τα 2-3 γεμίσματα
    -κλπ

    Εγω στο africa '98 βάζω απλή και όλα καλά.
    www.exormisi.gr η πύλη στα ελληνικά αξιοθέατα...

  14. #14
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    οταν ειχα το 640sm εβαζα την v-power racing και νομιζω οτι ειχε καποια διαφορα ψηλα.τωρα με το multi στην αρχη εβαζα την racing και μετα την αλλαξα με την v-power την απλη και δεν ειδα καμια διαφορα ουτε ψηλα ουτε πουθενα...... οποτε συνεχιζω να βαζω v-power απλη !!! παντωσ σε ενα παλαιοτερο ποστ εδω καποιοι υποστηριζαν οτι η ποιοτητα τησ βενζινησ δεν πρεπει να μασ προβληματιζει τοσο στο θεμα επιδοσεων αλλα στη λειτουργεια του μοτερ..............θυμαμε καλα η κανω λαθοσ
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  15. #15
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Η Αφρικα μου ειναι του '95. Βαζω κι εγω Super (οχι αμολυβδη) κι εχω την υγεια μου!
    Πριν κανα χρονο που δοκιμασα την V-Power Racing ειδα διαφορα ...
    Πολλα σκασιματα και ραγδαια μειωση της τσεπης!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψηφοφορία
    από afrotwin στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2005, 03:02
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2004, 08:02
  3. Cnn Ψηφοφορια Για Euro 2004
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2004, 14:52
  4. Νεα Ψηφοφορια Για Ολυμπιακουσ
    από SpyrosTDM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 01:14
  5. CNN ψηφοφορία
    από Capo_Di_Capi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 12:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF