Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Τελικά ποιός είναι ο πραγματικά σωστός έλεγχος του επιπέδου του λαδιού?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135

    Exclamation Τελικά ποιός είναι ο πραγματικά σωστός έλεγχος του επιπέδου του λαδιού?

    Μετά απο συζητήσεις με πολλούς κατόχους vstrom καθώς και με 2 συνεργεία,εχω μπερδευτει και θέλω τα φώτα σας!

    Ποιος είναι τελικά ο "πραγμτικά" σωστός έλεγχος του επιπέδου του λαδιού στον κινητήρα?

    1)Βαζουμε μπρος - περιμένουμε να ανέβει η θερμοκρασία στα νορμαλ επίπεδα λειτουργίας - σβηνουμε και περιμένουμε 3(ή 5 λεπτα?) λεπτα να κατέβει το λάδι - κρατάμε την μηχανή σε όρθια σταση και βλεπουμε στο τζαμάκι να είναι μεταξύ full και low.???

    2)Με κρύο κινητήρα και χωρίς να βάλουμε μπρός κρατάμε την μηχανή σε όρθια στάση και βλέπουμε στο τζαμάκι να είναι μεταξύ full και low?

    3)Η μέτρηση είναι τελείως λανθασμένη οταν γινεται ενώ η μοτο ειναι στιο κεντρικό σταντ?

    Τέλος αν υπάρχει λιγο λάδι παραπάνω στον κινητήρα,υπάρχει κινδυνος σημαντικής βλάβης ή θα το κάψει μέχρι να έρθει στα σωστά επίπεδα?

    Θα παρακαλέσω πολύ μάγκες να απαντήσετε οσοι ξέρετε καλά το θέμα μόνο για να μην μπερδευτώ ακόμη περισσότερο!

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

  2. #2
    Ότι λέει το μανιουαλ της μοτό σου.

    Αυτό που είναι καθοριστικό, είναι ο τύπος του κάρτερ, υγρό ή ξηρό...

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Παίδες όπως προείπα απαντείστε μόνο όσοι πραγματικα γνωρίζετε για να μην μπερδευτώ κι άλλο!

    Ευχαριστώ!

  4. #4
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από snatch
    Παίδες όπως προείπα απαντείστε μόνο όσοι πραγματικα γνωρίζετε για να μην μπερδευτώ κι άλλο!

    Ευχαριστώ!
    σωπα ρε φιλε..τι μας λες,,δηλαδη εαν δεν ξερουμε να μην σου πουμε την γνωμη μας να ουμεεεεεεε?????
    :rotflmao: :rotflmao:
    γεια σου βασιλη!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
    σωπα ρε φιλε..τι μας λες,,δηλαδη εαν δεν ξερουμε να μην σου πουμε την γνωμη μας να ουμεεεεεεε?????
    :rotflmao: :rotflmao:
    γεια σου βασιλη!!
    Ρε φίλε ξέρεις τι 'εχω ακούσει απο δίαφορους ανα καιρούς!
    Το θέμα είναι οτι εγώ το τσεκάρω όπως λέει το manual και είναι ακριβώς στο full
    Χτές το πρωι όμως που το τσέκαρα και η μηχανή ήταν παγωμένη,το λάδι καλυπτε όλο το τζαμάκι πάνω απο το full και ΄χω αγχωθεί λιγο ρε Ηλία!

    Μπορείς να με βοηθήσεις καθόλου αδερφε?
    Και οποιοσδήποτε άλλος ξέρει!

  6. #6
    Όπως προείπε και ο dirtbird...
    Οτι λέει το μανιουαλ, διότι για κάθε μηχανη ο κατασκευαστής το υπολογίζει διαφορετικά.
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
    Όπως προείπε και ο dirtbird...
    Οτι λέει το μανιουαλ, διότι για κάθε μηχανη ο κατασκευαστής το υπολογίζει διαφορετικά.
    Μόνο όποιος ξέρει, είπαμε φιλαράκι ...!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Μόνο όποιος ξέρει, είπαμε φιλαράκι ...!!
    Esi kala tha kaneis na etoimazesai na pareis papaki gia ta -vathia- geramata...

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Esi kala tha kaneis na etoimazesai na pareis papaki gia ta -vathia- geramata...
    DEN nomizo oti hreiazetai na me stenahoreis (stin ilikia pou vriskomai...)

    Y.G.
    To teleftaio 501 ('03) eipameeeeee..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από snatch
    Ρε φίλε ξέρεις τι 'εχω ακούσει απο δίαφορους ανα καιρούς!
    Το θέμα είναι οτι εγώ το τσεκάρω όπως λέει το manual και είναι ακριβώς στο full
    Χτές το πρωι όμως που το τσέκαρα και η μηχανή ήταν παγωμένη,το λάδι καλυπτε όλο το τζαμάκι πάνω απο το full και ΄χω αγχωθεί λιγο ρε Ηλία!

    Μπορείς να με βοηθήσεις καθόλου αδερφε?
    Και οποιοσδήποτε άλλος ξέρει!

    βασιλη οτι ακριβως λεει το manual!!!

  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    επειδή είχα SUZUKI, έβλεπα το ίδιο ακριβώς πράγμα... εν τέλει διάβασα το manual και έλεγε πως το αφήνεις και δουλεύει.... φτάνει σε θερμοκρασία λειτουργίας και μετά απο 5 λεπτά τσεκάρεις.

    Ο λόγος είναι οτι πρέπει να φτάσει το λάδι σε σωστή θερμοκρασία λειτουργίας/ροής αλλά και να έχει "κατέβει" ταυτόχρονα απο το μοτέρ μέσα στο κάρτερ. Το μετράς με σχεδόν όρθια την μηχανή και σε 0 κλίση.

    Τάδε έφη το δικό μου manual...

    Σε κάθε περίπτωση όπως είπαν ΟΛΑ τα παιδιά.... εγχειρίδιο χρήσης λέει τα πάντα.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Ok!
    Τότε είμαι εντάξει!

    Και έτσι για να ξέρω,γνωρίζει κάποιος αν προκαλείται βλάβη αν υπάρχει λίγο παπαπάνω λαδι απο το full στον κινητήρα?
    Μιλάμε για μικρή ποσότητα.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από snatch
    Ok!
    Τότε είμαι εντάξει!

    Και έτσι για να ξέρω,γνωρίζει κάποιος αν προκαλείται βλάβη αν υπάρχει λίγο παπαπάνω λαδι απο το full στον κινητήρα?
    Μιλάμε για μικρή ποσότητα.

    δε παθαινει τπτ ασε που τσιμπανε και λιγο οποτε μην ανυσηχεις

  14. #14
    φιλαρακι το σωστο ειναι να τσεκαρεις τα λαδια σου οταν η μηχανη ειναι κρυα και εχουν κατσει τα λαδια!

    αν βαλεις μπροστα και ζεσταθει η μηχανη θα δεις ότι τα λάδια θα φαίνονται αρκετά ψηλά!

    κοίταζε την μηχανη σου το πρωι πριν την βαλεις μπροστα και θα δεις την πραγματικη σταθμη λαδιου.


    Όσο για το αν ειναι πάνω απο το full, δεν πρεπει να ειναι πανω απο αυτη την ενδειξη!

    αν ειναι τοτε εχεις θεμα!δεν μιλαμε για λιγα χιλιοστα αλλα ας πουμε να εχεις καλυψει ολο το τζαμακι τοτε πρεπει να αφαιρεσεις λαδι για να ερθει στο σωστο υψος!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2007
    Μηνύματα
    135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    φιλαρακι το σωστο ειναι να τσεκαρεις τα λαδια σου οταν η μηχανη ειναι κρυα και εχουν κατσει τα λαδια!

    αν βαλεις μπροστα και ζεσταθει η μηχανη θα δεις ότι τα λάδια θα φαίνονται αρκετά ψηλά!

    κοίταζε την μηχανη σου το πρωι πριν την βαλεις μπροστα και θα δεις την πραγματικη σταθμη λαδιου.


    Όσο για το αν ειναι πάνω απο το full, δεν πρεπει να ειναι πανω απο αυτη την ενδειξη!

    αν ειναι τοτε εχεις θεμα!δεν μιλαμε για λιγα χιλιοστα αλλα ας πουμε να εχεις καλυψει ολο το τζαμακι τοτε πρεπει να αφαιρεσεις λαδι για να ερθει στο σωστο υψος!
    Φιλε το manual λέει αυτό ακριβώς:

    1)Βαζουμε μπρος - περιμένουμε να ανέβει η θερμοκρασία στα νορμαλ επίπεδα λειτουργίας - σβηνουμε και περιμένουμε 3 λεπτα να κατέβει το λάδι - κρατάμε την μηχανή σε όρθια σταση και βλεπουμε στο τζαμάκι να είναι μεταξύ full και low.

    Δεν λέει να είναι κρύος ο κινητήρας!
    Όταν ο κινητήρας δουλέυει δεν βλέπεις καθόλου λάδι γιατι φυσικά έχει φύγει απο το κάρτερ!
    Σβήνεις και περιμένεις 3 λεπτά!Μετα κοιτάς!

    Τέσπα!
    Ειναι που δεν θα μπερδευόμουνα παλι!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ποιος ειναι ο ορισμός του Μ@Λ@Κ@ ????
    από div400 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2007, 12:44
  2. Ποιος είναι ο ορισμός του βαριέμαι;
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 20:31
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2005, 20:21
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 13:34
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 14:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF