Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Vstrom μεταχειρισμένο-Τελικά μήπως έχει αρχίσει και πέφτει

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    4

    Vstrom μεταχειρισμένο-Τελικά μήπως έχει αρχίσει και ’’πέφτει’&#821

    Αγαπητοί,
    τον τελευταίο 1,5 χρόνο είμαι κ’ εγώ ένας απο τους πολλούς ικανοποιημένους κατόχους ενός Vstrom 650. Αγόρασα την μηχανή καινούργια αντιπροσωπείας (είναι ακόμη στην εγγύηση) και τοποθέτησα κάποια extras με σκοπό πρωτίστως να αρέσει σε μένα αλλά έχοντας και στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι το συγκεκριμένο μοντέλο επειδή ακριβώς σαν μηχανή είναι πολύ καλή και πολύ εμπορική θα πουλιόταν πιο εύκολα συγκριτικά με κάτι άλλο.
    Τους τελευταίους 2 μήνες και λόγω κάποιας έκτακτης ανάγκης που εμφανίστηκε αποφάσισα να την δώσω και ανακάλυψα τα εξής:
    1. Η μηχανή, παρότι θεωρείται best seller και μοντέλο που συνεχίζει να πουλάει πολύ, έχει απαξιωθεί αρκετά στην αγορά, καθότι σαν μεταχειρισμένη (με 9.000 Km και σε πραγματικά άριστη κατάσταση) βλέπω ότι το πολύ να πιάσει το 70% της αρχικής της τιμής. Πριν σχολιάσετε σε αυτο, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ειδήμων της αγοράς, αλλά από τα λίγα που ξέρω, όταν υπάρχει μεγάλη ζήτηση οι τιμές παραμένουν σε σχετικά καλά επίπεδα. Συν τις άλλοις, δεν πρέπει να ξεχνάμε και την ποιότητα της μηχανής...αποτέλει ένα απο τα καλύτερα μοντέλα της αγοράς μακράν.
    2.Μιλώντας με κάποιους εμπόρους αλλά και αλλους οδηγούς, μου είπαν για τα παραεισαγωγής το πόσο έχουν ρίξει τις τιμές, αλλά και τους κινδύνους που διατρέχει ο ιδιοκτήτης με τα συγκεκριμένα. Δεν θέλω να θεωρώ οτι αυτο αποτέλει κριτήριο για κάποιους που μπαίνουν στην διαδικασία να κάνουν τέτοια αγορά και να αναλάβουν τέτοιο ρίσκο.Αυτό όμως χρησιμοποιείται απο κάποιούς ως κριτήριο όταν κοιτάνε να αγοράσουν μεταχειρισμένο το συγκεκριμένο μοντέλο.

    Και καταλήγω θέτοντας το εξής ερώτημα:
    Σίγουρα η συγκεκριμένη αγορά είναι συμφέρουσα οικονομικά? Και δεν σχολιάζω τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της, ούτε το πόσο αγάπη μπορεί να έχει κάποιος για τις μηχανές. Σίγουρα ολοι μας εδώ έχουμε μια κλίση προς το αθλημα και μας αρέσει πάρα πολύ αυτο που καβαλάμε κάθε μέρα.
    Θα σημειώσω πάλι ότι η μηχανή μου, μου αρέσει πάρα πολύ αλλιώς δεν θα την αγόραζα και δεν θα ξόδευα συνολικά γύρω στις €9.000 γι’ αυτήν. Το γεγονός που έτυχε όμως, με αναγκάζει να την δώσω και βλέπω ότι θα δυσκολευτώ αρκετά.
    Επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον πιστεύει ότι ενδιαφέρεται ή ξέρει κάποιον ενδιαφέρόμενο να επικοινωνήσει μαζί μου.

  2. #2
    Εκεί έχω καταλείψει και εγώ κοιτά λοιπόν μήπως πουλήσεις τα extra χωριστά εάν κερδίσεις περισσότερα χρίσματα έτσι
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

    http://www.nea-peramos.gr/

  3. #3
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Φυσιολογικό το βρίσκω μετά από 1,5 χρόνο να έχεις χάσει το 30% της αξίας της μηχανής. Εδώ το 20% το χάνεις με την αγορά της. Την επόμενη ημέρα να θες να την πουλήσεις παραπάνω από 85% κι αυτό από ιδιώτη δεν το παίρνεις. Και πάλι καλά να λες διότι αλλα μοντέλα χάνουν και παραπάνω.

    Βεβαια εαν έχεις κουράγιο και χρόνο για να την πουλήσεις σε ιδιώτη θα πάρεις περισσότερα χρήματα από αυτά που σου δίνουν τα μαγαζιά. Και να ξέρεις ότι ΟΠΟΙΟ μοντέλο και να πας σε μαγαζί, η πρώτη κουβέντα του μαγαζάτορα είναι "ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ" για να σου ρίξει την τιμή. Μην μασάς, αλλα από την άλλη εαν καίγεσαι για χρήματα εδώ και τώρα δεν έχεις και επιλογές.

    Καλή τύχη.

    Υ.Γ. Τα extra της μηχανής ή τα πουλάς χώρια και παίρνεις πίσω το 50% της τιμής τους ή αλλιώς αν τα αφήσεις επάνω δεν ανεβάζουν την τιμή της μηχανής αλλα απλά την κάνουν να πουληθεί ευκολότερα.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    [
    Υ.Γ. Τα extra της μηχανής ή τα πουλάς χώρια και παίρνεις πίσω το 50% της τιμής τους ή αλλιώς αν τα αφήσεις επάνω δεν ανεβάζουν την τιμή της μηχανής αλλα απλά την κάνουν να πουληθεί ευκολότερα. [/B]

    +1000

    Βασικός κανόνας όταν πουλάς μια μηχανή, γι'αυτό και πολλοί τα δίνουν ξεχωριστά με το παραπάνω βέβαια τρέξιμο και complexity που δημιουργεί αυτό....
    Όσον αφορά τα παραεισαγωγής αυτό ισχύει για όλες τις μοτοσυκλέτες, άλλα είναι και εντελώς άλλο θέμα και εσένα δεν πρέπει να σε επηρεάζει. Εσύ αγόρασες αντιπροσωπείας μηχανή με τόσα ευρά και με αυτήν την βάση θα υπολογίσεις και την μεταπωλητική αξία...Πάντως και εμένα το 70% λογικό μου ακούγεται (άντε με τα ζόρια να πετύχεις 75%)...

    Στο αυτοκίνητο μου εμένα μου χτυπούσε όταν ήταν κρύο ο κινητήρας (μάλλον κοκοράκια, βαλβίδες, δέν ξέρω) και χωρίς δεύτερη κουβέντα μου αλλάξαν ολόκληρη κυλινδροκεφαλή στην αντιπροσωπεία (κομπλέ αξίας πάνω απο 1500€, χωρίς τα εργατικά)...


  5. #5

    Re: Vstrom μεταχειρισμένο-Τελικά μήπως έχει αρχίσει και ’’πέφτει’&

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bill78
    όταν υπάρχει μεγάλη ζήτηση οι τιμές παραμένουν σε σχετικά καλά επίπεδα. Συν τις άλλοις,
    υπάρχει μεγάλη ζήτηση αλλά σκέψου οτι πουλάει το μοντέλο σαν τρελό άρα υπάρχει και πολλή προσφορά στα μεταχειρισμένα...

    Άρα οι τιμές παίρνουν τον κατήφορο

    70% της αρχικής καλά ειναι
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6

    Re: Re: Vstrom μεταχειρισμένο-Τελικά μήπως έχει αρχίσει και ’’πέφτει&#821

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    υπάρχει μεγάλη ζήτηση αλλά σκέψου οτι πουλάει το μοντέλο σαν τρελό άρα υπάρχει και πολλή προσφορά στα μεταχειρισμένα...

    Άρα οι τιμές παίρνουν τον κατήφορο

    70% της αρχικής καλά ειναι

    Ποιο 70%??? εδω εινα φιλαρακι ψανχνει εδω και ενα μηνα να βρει μια μαυρη v-strom 650 με abs του 06 και μετα και κατω απο 6,500 δεν υπαρχει! ουτε σε μαντρα ουτε σε ιδωτη... και να σκεφτεις οτι καινουρια Ελληνικης αντιπρωσοπιας χωρις τα extra την δινουν περιπου 7,300 ευρω

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    4
    Δυστυχώς το δικό μου είναι 04/06, ένα μήνα πρίν βγεί το μοντέλο με ABS. Πάντως αν ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου. Οι τιμές που αναφέρεις είναι αρκετα υψηλές σε σχέση με αυτά που ζητάω εγώ.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bill78
    Δυστυχώς το δικό μου είναι 04/06, ένα μήνα πρίν βγεί το μοντέλο με ABS. Πάντως αν ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου. Οι τιμές που αναφέρεις είναι αρκετα υψηλές σε σχέση με αυτά που ζητάω εγώ.
    Βάλε κι εσύ μια αγγελία εδω αδερφέ
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    4
    Θα το κάνω αύριο. Πάντως σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    4

    Αγγελία

    dl 650 μαύρο Ματ, με πρώτη άδεια τον 04/2006, εντός εγγύησης για ακόμη 6 μήνες, έχoντας κάνει συνολικά 8.500 Κm.
    Ο εξοπλισμός της μηχανής περιλαμβάνει: Καγκελα Givi μπρος-πισω( μαζι υπάρχουν και της Suzuki), Βαλίτσα Givi 46lt., χούφτες, ζελατίνα φιμε(υπάρχει επίσης και η χαμηλή της SUZUKI), συναγερμος, bugster και ποδιά.

    Η μηχανή βρίσκεται Αθήνα-Ν.Σμύρνη και φυλάσσεται σε γκαράζ

    Τιμή:€6.000

    Δυστυχώς όμως επειδή δεν μπορώ να επισυνάψω εικόνα(λόγω μεγέθους) έχω βάλει το παρακάτω:
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων untitled.bmp‎  

  11. #11
    Bill, άνοιξε ξεχωριστό θρεντ στην κατηγορία "Αγγελίες Μοτοσυκλεττών"

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Τα extra της μηχανής ή τα πουλάς χώρια και παίρνεις πίσω το 50% της τιμής τους ή αλλιώς αν τα αφήσεις επάνω δεν ανεβάζουν την τιμή της μηχανής αλλα απλά την κάνουν να πουληθεί ευκολότερα.

    Παίζει ρόλο για τι και πόσα extra μιλάμε.

    Εγώ έχω πάνω συναγερμό αμφίδρομης επικοινωνίας, βάση για τριβάλιτσο, μεγάλη ζελατίνα, bagster δερμα, ποδιά (και δεν βάζω μέσα τα μανίσια προστατευτικά κάγκελα κ τη βαλίτσα Givi που τα έχουν όλες).

    Αν νομίζει κανείς ότι θα πουλήσω τη μηχανή μου στα ίδια λεφτά με κάποια που δεν έχει τίποτε πανω είναι γελασμένος.

    Βέβαια παίζει ρόλο κ πόσο απεγνωσμένος είσαι να την πουλήσεις...

    Αν είναι να την δώσω στα ίδια λεφτά καλύτερα να τα βγάλω κ να τα δώσω δώρα στα φιλαράκια μου....
    Μου τρακάρανε το Z και με αναγκάσανε να αγοράσω V-Strom

  13. #13
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
    Παίζει ρόλο για τι και πόσα extra μιλάμε.
    Εγώ έχω πάνω συναγερμό αμφίδρομης επικοινωνίας, βάση για τριβάλιτσο, μεγάλη ζελατίνα, bagster δερμα, ποδιά (και δεν βάζω μέσα τα μανίσια προστατευτικά κάγκελα κ τη βαλίτσα Givi που τα έχουν όλες).

    Αν νομίζει κανείς ότι θα πουλήσω τη μηχανή μου στα ίδια λεφτά με κάποια που δεν έχει τίποτε πανω είναι γελασμένος.
    Ε, οκ, δεν εχει και τιποτε Super πάνω. Φυσιολογικά για On-Off πράγματα. Τους μαντράδες δεν τους ενδιαφέρει τίποτε απο τα παραπάνω. Ακόμη και εξάτμηση να είχες θα σου έλεγαν οτι το προτιμούν με την μαμά. Τους ιδιώτες τους ενδιαφέρει πόσα χρήματα έχουν στην τσέπη μετρητά (που συνήθως είναι λίγα).


    Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros

    Βέβαια παίζει ρόλο κ πόσο απεγνωσμένος είσαι να την πουλήσεις...

    Αυτό πάντα ισχύει


    Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros

    Αν είναι να την δώσω στα ίδια λεφτά καλύτερα να τα βγάλω κ να τα δώσω δώρα στα φιλαράκια μου....
    Είναι μια καλή επιλογή με το μειονέκτημα οτι θα πρέπει να περιμένεις ακόμη περισσότερο καιρό για να την πουλήσεις και η τιμή της θα συνεχίσει να κατεβαίνει


    Έχω δώσει ήδη 2 μηχανές και ξέρω από πρώτο χέρι τι γίνεται. Το Tuono δεν το μετάνιωσα και τόσο που το έδωσα φθηνα βέβαια γιατί τουλάχιστον το χάρηκε πολύ αυτός που το πήρε και δεν το βούτηξε μαντράς.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Ε, οκ, δεν εχει και τιποτε Super πάνω. Φυσιολογικά για On-Off πράγματα. Τους μαντράδες δεν τους ενδιαφέρει τίποτε απο τα παραπάνω. Ακόμη και εξάτμηση να είχες θα σου έλεγαν οτι το προτιμούν με την μαμά. Τους ιδιώτες τους ενδιαφέρει πόσα χρήματα έχουν στην τσέπη μετρητά (που συνήθως είναι λίγα).
    Οκ, σίγουρα δεν είναι κ τπτ super αλλά στοιχίζουν ?600+ για να τα βάλεις. Εγώ όσους ξέρω κ τις περισσότερες vstrom που βλέπω δεν έχουν τπτ extra πάνω.

    Και εντάξει μπορεί να μην ζητήσω 600 αλλά 200-300 σίγουρα...κ όποιος θέλει αλλιώς να πάει να πάρει μια γυμνή...εγώ ξέρω ότι η μηχανή που δίνω είναι σε άριστη κατάσταση επομένως ο υποψήφιος αγοραστής θα χάσει κ όχι εγώ...

    Βέβαια επειδή τη μηχανή την έχω σχεδών 1.5 χρόνο δεν έχω σκοπό να την πουλήσω πριν συμπληρώσω 4 χρόνια οπότε έχω καιρό...

    Κ εγώ έχω δώσει μηχανή σε ιδιώτη σε καλή τιμή κ για μένα κ γι'αυτόν (μία Transalp). Το σημαντικό είναι να διατηρείς τη μηχανή σε άριστη κατάσταση όλα τα άλλα είναι περιττά...
    Μου τρακάρανε το Z και με αναγκάσανε να αγοράσω V-Strom

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά τα κράνη ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ??? και αν ναι ποια?
    από Tropeas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 08:58
  2. Τελικά μήπως γινόμαστε λίγο κάφροι;
    από pksv στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 21:13
  3. Ερώτηση για τελικά - Akrapovic ή Yoshimura? Και ποια σειρά?
    από stako στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 23:29
  4. Μήπως έχει πάρει το μάτι σας
    από stefanos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 15:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF