Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 81

Θέμα: Το πρώτο μου μηχανάκι!

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
    Μακάρι να καταλάβαινα τα μισά από αυτά που είπες...
    Τιμή ξέρουμε?
    Συμφωνα με τον νεο τιμοκαταλογο της YAMAHA 1690 EYRO.Ομωςστα μαγαζια κανουν εκπτωση.
    PIAGGIO LIBERTY 50 TEΤΡΑΧΡΟΝΟ 1820 ΕΥΡΩ, 50 ΔΙΧΡΟΝΟ 1580 ΕΥΡΩ.
    YAMAHA 73 KΙΛΑ
    PIAGGIO 97 KIΛΑ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #32
    Ναι αλλά μου έχουν πει ότι το δίχρονο είναι μεγάλη ταλαιπωρία με τα λάδια και όλα αυτά...

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Και επειδη βλεπω οτι εισαι απο κρητη,σεπληροφορω οτι το YAMAHAKI μου το πηρα απο ΚΡΗΤΗ
    απο μια ξαδερφη μου που το ειχε εγκαταλελειμμενο λογω πτωσης για τρια χρονια στο ΡΕΘΥΜΝΟ.Και παρολα αυτα με λιγη φορτιση στην μπαταρια πηρε με την πρωτη εμπρος.Αν ηταν PIAGGIO με τοσα χρονια ακινησια θα ειχε κολλησει το πιστονι και η μπιελλα.
    Στην κρητη δε, που το κυκλοφορουσα το καλοκαιρι πηγαινα ρεθυμνο-χανια καθημερινα κοντραροντας στα ισια το λεωφορειο του ΚΤΕΛ στις κατηφορες και κανοντας ρουφηγμα κολλητα απο πισω στις ανηφορες.Ειχε πολυ γελιο οταν εβλεπες την αντιδραση του οδηγου οταν με εβλεπε να μπαινω στα χανια πρωτος.Συνεχια τερμα γκαζι το κακομοιρο νταλα καλοκαιρι στον καυσωνα και δεν εβγαλε κιχ.YAMAHA βλεπεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #34
    Κάτι ξέχασα να ρωτήσω.

    1) Είναι 50αρι;
    2) Είναι αυτόματο;

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
    Ναι αλλά μου έχουν πει ότι το δίχρονο είναι μεγάλη ταλαιπωρία με τα λάδια και όλα αυτά...
    Eχει αντλια λαδιου.Βαζεις στο ειδικο ντεποζιτο κατω απο την σελλα 1 λιτρο και κανεις 1500 χλμ μεχρι να ξαναγεμισεις.Σιγα την ταλαιπωρια ωρε συντεκνε.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
    Κάτι ξέχασα να ρωτήσω.

    1) Είναι 50αρι;
    2) Είναι αυτόματο;
    Πενηνταρι αυτοματο.Ουτε ταχυτητες να αλλαζεις ουτε τιποτε.Ασε που λογω ποδιας και μπροστινου φτερου δεν κρυωνεις τον χειμωνα και δεν βρεχεσαι καθολου.Αυτο που το πας?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #37
    Πολύ ωραία...
    Τελευταία(μάλλον) ερώτηση, ελπίζω να μη σε κουράζω, απλά είμαι τελείως άσχετος.
    Ποιες είναι οι διαφορές τετράχρονου και δίχρονου?

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
    Πολύ ωραία...
    Τελευταία(μάλλον) ερώτηση, ελπίζω να μη σε κουράζω, απλά είμαι τελείως άσχετος.
    Ποιες είναι οι διαφορές τετράχρονου και δίχρονου?
    O τετραχρονος λειτουργει σε τεσερις χρονους.1)ΕΙΣΑΓΩΓΗ2)ΣΥΜΠΙΕΣΗ3)ΕΚΡΗΞΗ-ΕΚΤΩΝΩΣΗ4)ΕΞΑΓΩΓΗ
    Ο διχρονος σε δυο χρονους 1)ΕΙΣΑΓΩΓΗ2)ΣΥΜΠΙΕΣΗ/ΕΚΡΗΞΗ-ΕΚΤΟΝΩΣΗ/ΕΞΑΓΩΓΗ
    Στον διχρονο ταυτοχρονα με την εκτονωση των καυσαεριων εισερχεται και νεο φρεσκο
    μειγμα προς συμπιεση και αυτη η ταυτοχρονη λειτουργια που οδηγει ενα μερος του φρεσκου μειγματος στην εξοδο χωρις να καει ,ειναι που κανει τον διχρονο κινητηρα λιγοτερο οικονομικο απο τον τετραχρονο.Ομως ο διχρονος ανα μοναδα χρονου παραγει το διπλασιο εργο γι αυτο και ειναι πιο δυνατος απο τον τετραχρονο επι ιδιου κυβισμου παντα.
    Στην πραξη η διαφορα απλα ειναι οτι ο διχρονος καιει μαζι λαδι που χρησιμοποιηται για την λιπανση του γι αυτο και χαρακτηριστικη του μυρωδια,ενω ο τετραχρονος ειναι πιο καθαρος στα καυσαερια του κινητηρας.Για μικρους κινητηρες προτιμητεος ο διχρονος(μεχρι 100 κυβικα)
    ενω για μεγαλυτερους συνισταται ο τετραχρονος σαν πιο οικονομικος και με καθαροτερη λειτουργια.
    Με ενα καλο λαδι καυσης η λειτουργια του διχρονου γινεται ακομη καθαροτερη.
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ και μετα απο 30 χρονια πειρας σε μηχανακια και μοτο,στα 50 κυβικα που θελεις ο διχρονος ειναι μονοδρομος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #39
    Αν κατάλαβα καλά, ο δίχρονος θέλει και λάδι και βενζίνη;

  10. #40
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
    Αν κατάλαβα καλά, ο δίχρονος θέλει και λάδι και βενζίνη;
    σε καθε φουλαρισμα μαζι με τη βενζινη βαζεις και λαδι για να γινει η μιξει, εκτος αν το μηχανακι εχει ξεχωριστει τρομπα λαδιου τοτε βαζεις λαδι σε ενα τεποζιτο ξεχωριστο και σου αναβει λαμπακι οτα;ν παει να αδειασει για να συμπληρωσεις

  11. #41
    Γίνεται να τελειώσει πρώτα η βενζίνη και μετά το λάδι ή το αντίθετο?

  12. #42
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Μικρέ μη σκιάζεσαι όταν λέει ο προλαλήσας καίει και λάδι δεν εννοεί ισόποσα..λογικά, γιατί ακόμα δεν χρειάστηκε να βάλω λαδάκι στην δική μου ενδουροδιχρονίλα το λαδάκι διαρκεί 1500 χλμ περίπου..όταν αρχίσει να τελειώνει ανάβει λαμπάκι, κοιτάς τι λάδι προτείνει ο κατασκευαστής και συμπληρώνεις σε ένα μικρό ντεποζιτάκι που έχει. Απλώς μην του βάζεις φτηνό λάδι που πουλάνε στα βενζινάδικα.. να προτιμήσεις μοτουλ ή καστρόλ.. έριξα μια ματιά στο site για το σκουτεράκι που λέτε και νομίζω ότι στο προτείνω και εγώ λόγω χαμηλού βάρους που θα σου εξασφαλίσει αξιοπρεπείς επιδόσεις για τα κυβικά αυτά. Είναι και ιάπωνας..αυτό τα λέει όλα..εγώ έχω ένα Honda MTX 50 του 88 για να μην χρησιμοποιώ συνέχεια το αμάξι και παρά την ηλικία σκυλί!πάντως ξανασκέψου για μικρή μηχανή..

    δες εδώ

    http://www.gr.gilera.com/_vti_g8_ver...0&vers=VGP-RCR

    θα σου προσφέρει πολλά περισσότερα από ένα scooteraki

    ΥΓ μπράβο μικρέ γιατί είσαι ο πρώτος που δεν αρχίζει με το, τι εξάτμιση, τι φίλτρο και όλα τα σχετικά..εύγε!!

  13. #43
    Re sy pare ena modenas dynamic 125...Ti na to kaneis to 50ari??Dn tha mporeis na pas pouthena makria...Min to poliskeftesai!Kai i astinomia na se stamatisei dn tha sou kanei tipota more,eidika an foras k kranos tote tha se afisoun na figeis...Kata tin gnomi mou dn aksizei na doseis polla lefta gia 50ari.Vevaia tora pou to skeftomai to cbr 125 tha itan kaliteri lisi...
    To vriskeis metaxeirismeno sta 1900 me 2000 euro k einai k Honda ara aksiopisto...


  14. #44
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Για να πηγαίνει στο σχολείο 5 χλμ πιο πέρα θα είναι αρκετό..το δικό μου 50άρι 20 ετίας ενδούρικο βλέπει άνετα 70 και τερματίζει γύρω στα 80, 85. δεν ξέρω εκεί αλλά εδώ η αστυνομία θα του αλλάξει τα φώτα..άστο καλύτερα μην τρέχει το παιδί και δεν φτάνει στο τέλος. Θα κάνει υπομονή δύο χρονάκια, θα το πουλήσει και θα πάρει 125..

  15. #45
    @epp1640: 2300? είναι πολλά δυστυχώς, αλλά σε ευχαριστώ πολύ
    @zuki1000k5: Μόνο μέχρι 50 λέει το δίπλωμα, 50αρι θα πάρω. Θέλω να τα έχω καλά με την αστυνομία...

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το πρώτο μου μηχανάκι.
    από Titak0s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2007, 21:05
  2. Το πρώτο μου κράνος!
    από carjunkie στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2007, 22:28
  3. Το νέο μου μηχανάκι....
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2006, 13:58
  4. και μιας και το πρώτο μου...
    από frapes στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 15:33
  5. Το νέο μου μηχανάκι!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2004, 14:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF