Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 71 από 71

Θέμα: ΕΛ Βενιζελος Τελωνειο...ενα ταξιδι για σιδεροκωλους

  1. #61
    τερμα οι μ@λ@κιες.. Απο τοτε και μετα μονο με EMS (απο Ασια) και USPS (Αμερικη) και τελος οι δασμοι και οι παπαριες..

    Αληθεια αυτο τωρα πως το ξεθαψες ενα χρονο μετα??

  2. #62
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    κάποιος μου σφύριξε το λινκ! :a13:
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #63
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Κρούκη μην στενοχωριέσαι φίλε μου..

    μπορείς να πάρεις μερίδιο απο τα κέρδη αναδημοσίευσης του κειμένου, μιας και αν μη τι άλλο είναι οτι καλύτερο έχω διαβάσει εδώ και αρκετό καιρό.

    Απίστευτο γέλιο λέμε. Η περιγραφή σε βάζει στην θέση που ήσουν και το πως το αντιμετώπιζες και πραγματικά σε κάνει να συμπάσχεις...

    Χαρά στο κουράγιο σου πάντως.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #64
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2006
    Μηνύματα
    4
    Αφού κατάφερα να σταματήσω να γελάω απο την ιστορία του ταλαιπωρου......(κρούκη!)ένα έχω σα σας πω.......ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ!!!!μου θέλετε φεντεξ και swisport!!!!θα σας πώ κάποια πραγματάκια για να μην μου ταλαιπωρηθείτε ξανα.....ρωτήστε και κανέναν του επαγγέλματος.....

    Πέρα απο την πλάκα επειδή δουλεύω στο cargo και εγώ, ομολογώ οτι η γραφειοκρατεία την οποια χρειάστηκε να κάνετε είναι πλέον υποχρεωτική για όλα τα cargo που έρχοναται απο χώρες εκτός ΕΕ.γενικά πάντως η διαδικασία έχει ώς εξής:
    1.παραλαβή φορτωτικών εγγράφων(διατακτικές-φορτωτικές) απο το κτίριο στο οποιο έχει παραδοθεί το εμπόρευμα(στην oa πληρώνετε μόνο στο τέλος της διαδικασίας)
    2.συνήθως ζητάν οι εκτελωνιστες αντίγραφο της διατακτικής έτσι ώστε να μπορούν να δώσουν στην αποθήκη και να βρεθεί το εμπόρευμα αλλιως τα μάτια σας 104 να μην χαθούν τα χαρτια σας(όπως κάποιοι έπαθαν....)
    3.τελωνείο και συμπλήρωση των χαρτιών διασάφησης οχι απαραίτητα απο εκτελωνιστή ή τελωνειακο!(σε αυτο το σημείο θα τονίσω οτι στο cargo της oa ζητείται απο τον πελάτη να σφραγιστεί απο την αποθήκη το έντυπο της διασάφησης προκειμένου να πιστοποιηθεί η αποβίβαση του εμπορύματος-δεν γνωρίζω αν ισχυέι για αλλα cargo)
    4.πληρωμή του ποσου που προκύπτει απο τους δασμούς στο τελωνείο-και μόνο-(δεν γνωστοποιει το τελωνείο τον καταλόγο των δασμών του για ευνόητους λόγους και δυστυχώς δεν μπορώ να σας αναφέρω κλιμάκα με ποσα,παντως οι χρεωσεις διαφέρουν αναλογα με το ειδος και τον χαρακτηρισμό του εμπορευματος-τα προσωπικα αντικειμενα δεν υποκεινται σε τελωνιακους δασμους)
    5.επιστροφή στο ταμείο του cargo για πληρωμή και παραλαβή εμπορευματος.


    ευχαριστώ και περαστικά σας! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zudap50


    ευχαριστώ και περαστικά σας! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Παρακαλουμε, ουτε τα μισα δεν καταλαβαμε.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #66
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2006
    Μηνύματα
    4
    εσυ ιδίως ρώτα τον Τροπέα για περαιτέρω επεξηγήσεις.........

  7. #67
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    εγω το εστειλα πισω παντως γιατι νταβατζιδες εκτος απο το κρατος δεν γουσταρω.
    και η dhl ανεβασε την τιμη στα 33 ευρω για τα χαρτια. και 104 για να κανει η ιδια τον εκτελωνισμο
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Ομοίως οταν μου ειπαν το νταβατζιλικι που θελουν απο την DHL τους ειπα να το βαλουν στον πατο τους αλλιως να το γυρισουν πισω.

    Μιλησα με τον πωλητη, του πληρωσα τα εξοδα αποστολης και μου επεστρεψε την αξια του προιοντος αφου δεν ειχε αλλο τροπο αποστολης...


    Λιγο καιρο μετα προσεθεσε στην λιστα των χωρων που δεν αποστελλει προιοντα την Ελλαδα (εχει σχεση με ενα αλλο τοπικ που καποιος αναρωτιόταν γιατι εχει στην λιστα των χωρων που δεν αποστελλουν την Ζανζιβάρη μαζι με την Ελλαδα ΕΔΩ )

  9. #69
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
    Ομοίως οταν μου ειπαν το νταβατζιλικι που θελουν απο την DHL τους ειπα να το βαλουν στον πατο τους αλλιως να το γυρισουν πισω.

    Μιλησα με τον πωλητη, του πληρωσα τα εξοδα αποστολης και μου επεστρεψε την αξια του προιοντος αφου δεν ειχε αλλο τροπο αποστολης...


    Λιγο καιρο μετα προσεθεσε στην λιστα των χωρων που δεν αποστελλει προιοντα την Ελλαδα (εχει σχεση με ενα αλλο τοπικ που καποιος αναρωτιόταν γιατι εχει στην λιστα των χωρων που δεν αποστελλουν την Ζανζιβάρη μαζι με την Ελλαδα ΕΔΩ )
    εγω θα κανω και μια προσπαθεια να το παρω με ems και ας πληρωσω μονο την φορολογια.

    σ'αυτη τη χωρα εχουμε γεμισει νταβατζιδες τελικα.

    ευτυχως ο πωλητης ηταν συνεργασιμος και ο καημενος το ειχε στειλει απο μονος του εχpress χωρις παραπανω χρεωση για να το εχω τα χριστουγεννα. μολις του ειπα ποσο μου ζητησαν καταλαβε και σε τι μπουρδελο ζουμε
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  10. #70
    Φίλε Κρούκη.
    Δε με ξέρεις δε σε ξέρω, αλλά νασαι καλά ρε παληκάρι.
    Πέθανα στο γέλιο λέμε.
    Αν κατάλαβα είσαι φίλος του παλαβιάρη του Ορίζοντα, ούτε αυτον γνωρίζω αλλά είναι η συμπάθειά μου, κρίμα που δε γράφει τελευταία.
    κερνάω μερικές ψηφιάκές μπυρες
    Μακάρι κάποτε να γίνουν πραγματικές

  11. #71
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913




    Ευτυχώς που το είδα, γιατί είμαι έτοιμος να παραγγείλω μια βάση φωτογραφικής για τη μοτό ενός φίλου από Αμέρικα.....



    Κρούκη.....
    "Qu ils mangent de la brioche"

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:06
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2004, 11:20
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2004, 17:35
  4. Ένα ποίημα για χάρη της
    από Julius στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 17:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF