Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 88

Θέμα: ΧΤ 600 E, πρόβλημα στη μίζα

  1. #1

    ΧΤ 600 E, πρόβλημα στη μίζα

    Έχω ένα XT 600 E του 2002 και σήμερα το πρωί που πήγα να το βάλω μπροστά κόλλησε η μίζα και γυρνούσε συνεχώς.
    Το τρελλό της υπόθεσης είναι πως συνέχισε να γυρίζει ακόμη κι όταν έκλεισα τον κεντρικό διακόπτη από το κλειδί. Αναγκάστηκα να ξεκουμπώσω το πλα'ι'νό καπάκι και να βγάλω τον έναν πόλο της μπαταρίας η οποία είχε σχεδόν ψοφήσει.
    Βέβαια εδώ και αρκετό καιρο είχα παρατηρήσει πως κάποιες φορές έκανε επαφή το μπουτόν της μίζας και κάποιες άλλες όχι.
    Αύριο θα κοιτάξω : μπουτόν, ρελλέ, κεντρικό διακόπτη και για το τέλος θα αφήσω τη μίζα.
    Μήπως κάποιος συμφορουμίτης έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο με το ΧΤ του έτσι ώστε να με βοηθήσει να βρω τι φταίει?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/10/2007
    Μηνύματα
    253
    κατα πρωτα ελενξε τον διακοτη της μηχανης φιλε μου

  3. #3
    Το κακό Νο1 είναι πως δεν έχω ηλεκτρικό διάγραμμα για να δω τι παίζει με θέμα ρελέ που υποθετικά πρέπει να υπάρχει ανάμεσα στο μπουτόν της μίζας στο τιμόνι και στη μίζα.
    Κάτι μου λέει πως αυτό είναι βραχυκυκλωμένο.
    Το κακό Νο2 είναι πως πρέπει να βγάλω τους λαιμούς της εξάτμισης για να μπορέσω να δουλέψω άνετα στη δεξιά μεριά.
    Με μία πρώτη ματιά πάντως το καλώδιο του + , μια και το σώμα είναι η γείωση, πριν τη μίζα φεύγει από ένα μαύρο κουτάκι που νομίζω πως είναι το ρελέ.
    Όλα αυτά βέβαια είναι σκόρπιες σκέψεις και υποθέσεις μέχρι να γίνει η αυτοψία.


    Διακόπτης παίζει πολύ και αυτός σαν σενάριο και πολύ περισσότερο γιατι με δυσκόλευε στο γύρισμα, σε ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

  4. #4
    notako έχω ξανακούσει για κολλημένο ρελέ μίζας σε 600.
    Θα ψάξω μήπως έχω πουθενά το διάγραμμα της καλωδίωσης και αν το βρώ θα σου το στείλω.
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  5. #5
    Για ρίξε μια ματιά εδώ
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
    Για ρίξε μια ματιά εδώ

    Φιλαράκι trigger, με κάλυψες 100% και σε ευχαριστώ πολύ.
    Κάτι με έτρωγε για το ρελέ από την αρχή πάντως .

  7. #7
    Και εμένα κάτι με έτρωγε οτι το έχω ξαναδεί το "έργο"! Πάντως για 36 ευρώ που είπε ο φίλος δεν εξίζει να παιδευτείς πήγαινε να το αλλάξεις.
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  8. #8
    Ξέχασες κάτι.....


    36 ευρά το 2004


    Σοβαρά τώρα, εννοείται πως πάω για άλλο.
    Thanks trigger

  9. #9
    Σωστά Yamaha είναι αυτή κάπως πρέπει να ζήσει!
    Δεν πιστεύω πάντως να ξεπεράσει το πενηντάρικο, όταν το αλλάξεις ενημέρωσε.
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  10. #10
    Ενημέρωση για τα πάντα, φυσικά και πρέπει να ζήσει η YAMAHA.
    Πάντως είναι η φθηνότερη στα ανταλλακτικά κατά τη γνώμη μου σε σχέση με HONDA.
    Ένα NS 125 που είχα, μεταξύ άλλων ( MONTESA COTA , BETA κλπ) με είχε ξεβρακώσει για κάποια πλαστικά ο Σαρακάκης αν και όποτε τα είχε.
    Πριν από κανα τρίμηνο που είχε σκάσει η τσιμούχα του μπροστινού στο ΧΤ , το έλυσα μόνος μου και όταν χρειάστηκα δυο καινούργιες από YAMAHA , o Δρούλιας από Ελευσίνα, μου τις έφερε σε τρεις (ναι 3 ) ώρες με κόστος 13 ευρώ έκαστη.
    Σόρυ για την διαφήμιση αλλά τα καλά πρέπει να τα λέμε.

  11. #11
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391

    Re: ΧΤ 600 E, πρόβλημα στη μίζα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Έχω ένα XT 600 E του 2002 και σήμερα το πρωί που πήγα να το βάλω μπροστά κόλλησε η μίζα και γυρνούσε συνεχώς.
    ....
    Μήπως κάποιος συμφορουμίτης έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο με το ΧΤ του έτσι ώστε να με βοηθήσει να βρω τι φταίει?
    ...
    Καθε μερα για μερικα χρονια..
    Ρελε μιζας ειναι, δες εκει που το πας μπας και μπορει να σου κανει πατεντα να σου βαλει το ρελε (στρογγυλο) απο παλιο ΧΤ. Απο τι λενε δεν χαλαει τοσο ευκολα οπως τα καινουργια (τετραγωνα)

    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  12. #12
    το ρελε της μιζας κολλαει στα τελευταια μοντελα αλλα μπαινει και το παλιο οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω το οποιο θα χαλασει σε 50χρονια
    υπαρχει περιπτωση να ξεκολλησει μονο του αλλα μπορει να κολλησει παλι την ωρα που εισαι σε πορεια και να γυριζει η μιζα μεχρι που θα τελειωσει η μπαταρια...δηλαδη θα μεινεις στο δρομο

    αν δεν εχεις κανει τιποτα και θελεις πληροφοριες τοποθετησης πες μου

    κωδικος παλαιοτερου μοντελου 4KD81940-00 τιμη με φπα 37,63 ?
    κωδικος δικου σου μοντελου 4JG81940-12 τιμη με φπα 44,52 ?


  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από babis italo
    το ρελε της μιζας κολλαει στα τελευταια μοντελα αλλα μπαινει και το παλιο οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω το οποιο θα χαλασει σε 50χρονια
    υπαρχει περιπτωση να ξεκολλησει μονο του αλλα μπορει να κολλησει παλι την ωρα που εισαι σε πορεια και να γυριζει η μιζα μεχρι που θα τελειωσει η μπαταρια...δηλαδη θα μεινεις στο δρομο

    αν δεν εχεις κανει τιποτα και θελεις πληροφοριες τοποθετησης πες μου

    κωδικος παλαιοτερου μοντελου 4KD81940-00 τιμη με φπα 37,63 ?
    κωδικος δικου σου μοντελου 4JG81940-12 τιμη με φπα 44,52 ?

    Σε ευχαριστώ κατ'αρχάς για την απάντηση.Δεν έχω κάνει τπτ μέχρι στιγμής γιατί βάζοντας επάνω τη μπαταρία που φόρτισα δουλεύει μια χαρά ο πονηρούλης ο ρελές.
    Το επόμενο στάδιο ξέρω πως είναι το κόλλημα σε πορεία όπως ανέφερες.
    Για πληροφορίες θα σε ενημερώσω αν χρειαστεί.
    thanks.

  14. #14
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από babis italo
    το ρελε της μιζας κολλαει στα τελευταια μοντελα αλλα μπαινει και το παλιο οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω το οποιο θα χαλασει σε 50χρονια
    υπαρχει περιπτωση να ξεκολλησει μονο του αλλα μπορει να κολλησει παλι την ωρα που εισαι σε πορεια και να γυριζει η μιζα μεχρι που θα τελειωσει η μπαταρια...δηλαδη θα μεινεις στο δρομο

    αν δεν εχεις κανει τιποτα και θελεις πληροφοριες τοποθετησης πες μου

    κωδικος παλαιοτερου μοντελου 4KD81940-00 τιμη με φπα 37,63 ?
    κωδικος δικου σου μοντελου 4JG81940-12 τιμη με φπα 44,52 ?

    Εσυ να υποθεσω οτι δουλευεις σε καποιο Yamaha?
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  15. #15
    οχι απλα ειμαι πολυ YAMAHAkias και πιο πoλυ XTakias

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πως μπορω να φορτισω την μιζα σε χτ 600 ?
    από psychomarvin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2009, 10:04
  2. ΧΤ 600 2003 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΑΔΙΟΥ
    από HULKFURY στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2008, 22:42
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΜΙΖΑ
    από vstrommm στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2006, 22:54
  4. ΧΤ - προβλημα με μιζα
    από Finrod στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2006, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF