Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: scooter 50cc

  1. #1

    scooter 50cc

    exw ena scooter 50 cc jialing. to kerdisa se laxeio. gnwrizei kaneis kati autin tin marka?. einai kinaziko. thathela na to antallaksw me kati pio kalo. pou na travaei. ola ta 50cc einai etsi? i mono to diko mou?

  2. #2
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    εντάξει συγνώμη..αν είναι τετράχρονο και 50cc είναι λογικό να είναι ψόφιο..βγάζει λογικά περί τους 3,5 ίππους. ένα δίχρονο πενηντάρι μπορεί να φτάσει και τους 8,5 (εργοστασιακά πάντα μιλάμε) οπότε εκεί θα βλεπες διαφορά. βέβαια τα 8,5 αφορούν μηχανή 50 cc και όχι σκουτεράκι ή παπί..δυστυχώς δεν νομίζω να βρεις κάποιον να το ανταλλάξεις οπότε σκότωσε το όσο όσο και συμπλήρωσε εσύ για να πάρεις κάτι ανθρωπινό..

  3. #3
    δηλαδή τι θα με συμβούλευες? αν είσαι γνώστης βέβαια.
    όλα τα σκουτεράκια είναι έτσι λοιπόν, αν κατάλαβα καλά.

  4. #4
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Κοίταξε δεν είμαι η δομή αλλά τουλάχιστον από μοντέλα που κυκλοφορούν ξέρω γιατί τα έχω κοιτάξει για αγορά στο παρελθόν και γιατί έχω δίχρονο enduro 50άρι.. Για το πόσο μπορείς να δώσεις το scooterάκι σου δεν ξέρω..καλό είναι να ρίξεις μια ματιά σε καμιά εφημερίδα να δεις τι τιμές παίζουν και να κάνεις την προσευχή σου να βρεις κάποιον που δεν έχει πρόβλημα με τους κινέζους.. Κινητήρες γενικότερα υπάρχουν δίχρονοι και τετράχρονοι. Κάθε τύπος έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Ο δίχρονος κινητήρας σε αυτά τα κυβικά είναι μονόδρομος καθώς είναι πολύ πιο δυνατός, με μία αναλογία 3 / 5 αντίστοιχα..δλδ περίπου 3 άλογα τετράχρονου ισοδυναμούν συνήθως με 5 άλογα δίχρονου στα ιδια cc. Οπότε εκεί που οι πιο δυνατοί τετράχρονοι στα 50 κυβικά δίνουν 4 άντε 4,5 ένας δίχρονος στα 50 cc δίνει εώς 8,5 και συνήθως τα δίχρονα σκουτεράκια φοράνε κινητήρες με μία ονομαστική ισχύ γύρω στους 6 ίππους. Φυσικά το δίχρονο έχει και μειονεκτήματα, το πρώτο είναι ότι μυρίζεις σαν τιγανόλαδο και το δεύτερο είναι καίει βενζίνη με λάδι σε μία αναλογία περίπου 98 - 2 % και δεν είναι τόσο οικονομικό όσο ένα τετράχρονο μοτέρ αν και σε αυτά τα κυβικά είναι αστείο να μιλάμε για κατανάλωση. Ανάλογα με τα χρήματα που έχεις σκοπό να διαθέσεις μπορώ να σου προτείνω διάφορες λύσεις, αρκεί να μου πεις πόσα λεφτά πρόκειται να διαθέσεις, και αν θες υποχρεωτικά να παραμείνεις στα 50 cc.. Σε γενικές γραμμές πάντως δεν μου αρέσουν τα σκούτερ και τα θεωρώ μη ασφαλή οχήματα κυρίως λόγω της διαμέτρου του τροχού. Αν μπορείς να διαθέσεις 2.000 ευρώ για καινούριο θα σου πρότεινα να αγοράσεις μηχανή 50cc, όπως αυτήν εδώ

    http://www.rieju-club.com/pictures/m...spikex_pre.jpg

    που είναι ότι πιο δυνατό μπορείς να βρεις στα 50 cc, με δύναμη πολύ κοντά σε ένα τετράχρονο 125 και είναι μηχανή σε όλα της με μόνη διαφορά την μικρή χωρητικότητα του μοτέρ. Θα σου δώσει μία άλφα εμπειρία για να προχωρήσεις σε κάτι μεγαλύτερο αργότερα. Κάτι τέτοιο έχω και εγώ αλλά αρκετά παλιότερο.

    Τώρα αν επιμένεις σε σκούτερ επειδή δεν ξέρω πάρα πολλά για συγκεκριμένα μοντέλα, γενικά να κοιτάξεις κάτι με μεγάλους τροχούς όπως ας πούμε το piaggio liberty.

  5. #5
    πολύ ωραία η μηχανή της φωτογραφίας, απίστευτο νάναι 50cc μόνο,φαίνεται μεγαλύτερη αλλά επιμένω σε σκουτεράκι 50άρι γιατί δεν θέλω να εμπλακώ σε μαθήματα κ εξετάσεις αφενός κ αφετέρου για γυναίκες είναι πιο εύκολα τα σκουτεράκια λόγω << ποδιάς>>.

  6. #6
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    50cc είναι.. δεν χρειάζεσαι μαθήματα, ισχύει ότι ισχύει για οποιοδήποτε μοτοποδήλατο. η απόφαση είναι δική σου αλλά επειδή γνωρίζω οφείλω να επιμείνω γιατί σε ασφάλεια είναι α σ ύ γ κ ρ ι τ α. μην σε ανησυχεί το μέγεθος, λόγω της όρθιας στάσης που φέρνει σε ποδήλατο είναι παιχνιδάκι..δεν είχα κάτσει ούτε συνοδηγός και πήγα το δικό μου από το λιμάνι που το παρέλαβα στο σπίτι μου 10 χλμ πιο πέρα.. αυτά..

  7. #7
    ευχαριστώ, θα το σκεφτώ. καλές γιορτές.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.086
    Αρχικά δημιουργήθηκε από papaki 2007
    πολύ ωραία η μηχανή της φωτογραφίας, απίστευτο νάναι 50cc μόνο,φαίνεται μεγαλύτερη αλλά επιμένω σε σκουτεράκι 50άρι γιατί δεν θέλω να εμπλακώ σε μαθήματα κ εξετάσεις αφενός κ αφετέρου για γυναίκες είναι πιο εύκολα τα σκουτεράκια λόγω << ποδιάς>>.
    Παρε αυτο.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BEST IN TOWN,BEST OF ALL

    YAMAHA WHY 50CC




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2007_yh50_photo_07_prv_tcm28-140959.jpg 
Προβολές:	449 
Μέγεθος:	35,7 KB 
ID:	115030
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.086
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
    Παρε αυτο.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!BEST IN TOWN,BEST OF ALL

    YAMAHA WHY 50CC

    Kαι αλλη μια φωτο σαν mbk flipper (mbk η θυγατρικη της yamaha στην Γαλλια)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	main_mbk%20flipper%2050.jpg 
Προβολές:	443 
Μέγεθος:	3,8 KB 
ID:	115031
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
    Kαι αλλη μια φωτο σαν mbk flipper (mbk η θυγατρικη της yamaha στην Γαλλια)
    Μα γιατί μου φαίνεται ότι την έχουμε ξανακάνει αυτήν την συζήτηση panavour? Το θυμάσαι? εσύ έλεγες του μικρού για το why, εγώ του έλεγα για μηχανή, μετά το γυρίσαμε σε πάπια και μετά δεν μάθαμε ποτέ τι πήρε..

  11. #11
    πολύ ωραίο πράγματι αυτό το yamaha. ευχαριστώ. πώς μαθαίνω τιμές όμως?

  12. #12
    πώς μπορώ να βρώ την αντιπροσωπεία των jialing στη Θεσ/κη? τι πρόβλημα κι αυτόhttp://www.moto.gr/forums/newreply.p...hreadid=50833#
    http://www.moto.gr/forums/newreply.p...hreadid=50833#

  13. #13
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από papaki 2007
    πολύ ωραίο πράγματι αυτό το yamaha. ευχαριστώ. πώς μαθαίνω τιμές όμως?
    Παπάκι γύρω στα 1700 βγαίνει το scootεράκι αυτό. Δεν είναι κακό, αν πας σε σκούτερ τότε πάρε αυτό που έχει και μεγάλους τροχούς και είναι και ιάπωνας.. αλλά για 300 ευρώ να μην πάρεις μηχανή..

  14. #14
    δν είναι τα 300 που με φρενάρουν, τα σκουτεράκια είναι πιο γυναικεία νομίζω κ μου ταιριάζουν πιο καλά. μήπως παρ'ελπίδα ξέρεις κ τους εισαγωγείς των jialing? Η κ κανείς άλλος αν μπορεί να με βοηθήσει σ'αυτό. Ενδιαφέρομαι για Θεσ/κη.

  15. #15
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Μη κολλάς σε τέτοια..και προς θεού μην σ ακούσουν οι αμαζόνες του φόρουμ.. τι να σου πω..αυτά τα κινέζικα, πότε τα εισάγει ένας πότε τα εισάγει ένας άλλος..δεν θα βγάλεις εύκολα άκρη.. λυπάμαι, μένω Κρήτη ( ) και δεν ξέρω για πάνω..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Agora scooter 50cc
    από tehpldn στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2008, 03:58
  2. Scooter 50cc
    από GiKiZaS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2006, 17:26
  3. scooter 50cc ???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 21:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF