Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Καλιτεχνικό Πατινάζ

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2007
    Μηνύματα
    187

    Καλιτεχνικό Πατινάζ

    Τρίτη (εχθές) μεσημέρι, γυρνάω σπίτι... Έχει βρέξει και γι' αυτό είμαι αρκετά μαζεμένος και προσεκτικός... Περνάω μπροστά απο την Αμερικάνικη πρεσβεία και στο επόμενο φανάρι πατάω μία από τις πολλές άσπρες γραμμές της διάβασης (με σταθερό γκάζι και ταχύτητα γύρω στα 50 χ.α.ω.)... Και αρχίζουν οι χοροί!
    Το πίσω μέρος του R1 απέκτησε δική του βούληση και έκανε δυο- τρείς (μεγάλες) βόλτες δεξιά αριστερά. Ευτυχώς το μπροστά έμεινε ανεπηρέαστο και τελικά έμεινα όρθιος!

    Το ενδιαφέρον αυτό φαινόμενο συμβαίνει, απ΄ότι μου έχουν πει, διότι όταν βάφουν διαβάσεις και διαγραμμήσεις στους δρόμους, στο μείγμα υπάρχει και ένα υαλόδες υλικό για να γυαλίζουν το βράδυ με τα φώτα...

    Αυτό που με τρόμαξε πιο πολύ, αργότερα που το σκεφτόμουνα, ήταν το τι θα είχε γίνει αν είχα άλλη μηχανή δίπλα μου...

    Προφανώς οι δρόμοι δεν είναι σχεδιασμένοι για μηχανές και εμείς οι κανίβαλοι τολμάμε να οδηγούμε σε αυτούς!

    Βέβαια υπάρχουν και δρόμοι (που έχουν να τους στρώσουν από όταν ήμουν στο δημοτικό), οι οποίοι δεν χρειάζονται διαβάσεις και διαγραμμήσεις για να λειτουργούν σαν παγοδρόμια!

    Υπάρχει και θετική άποψη, όταν όμως ξέρεις την κατασταση του δρόμου από πρίν. Μπορείς να "παίζεις" με το πίσω μέρος της μηχανής χωρίς να καταπονείς ιδιαίτερα τα λάστιχά σου.
    Όταν όμως δεν το περιμένεις και απλά σου΄ρχεται... δεν είναι και πολύ διασκεδαστικό...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Ευτυχώς δεν έπεσες!

    Το γυαλί αυξάνει την πρόσφυση αλλά η λαδομπογιά την καταστρέφει!

    Κορυφαία στιγμή να βλέπεις τον μπροστινό σου να κάνει ακροβατικά και να απορείς που την βρίσκει την όρεξη μεσημεριάτικα, μέχρι να φτάσεις και εσύ στο ίδιο σημείο και να αρχίσεις τα ίδια.

  3. #3
    κ εγω νομιζα οτι θα μπαινα να διαβασω
    οτι σου πηραν τον κηπο του σπιτιου για να φτιαξουν πιστα.................
    θελω moter 250 για xt του 82

    κ manual για rf 400
    με 1η αδεια το 97


  4. #4
    Καλημέρα σε όλους,

    Αυτό που περιγράφεις φίλε μου μου συνέβη και μένα χθες (17/12) ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΠΡΕΣΒΕΙΑ με το hornet μου.
    Πραγματικά προς στιγμήν, είχα αρχίσει να πιστεύω ότι πέφτω. το περίεργο είναι ότι πήγαινα και σιγά αλλά και με σταθερό γκάζι. Το πρόβλημα δεν είνα ότι χάνει την πρόσφυσή του ο πίσω τροχός, γιατί τότε όντως μπορεί και να είχε πλάκα.

    Το πρόβλημα είναι ότι (εγώ τουλάχιστον) αισθάνθηκα πλήρη μετατόπιση μπρος και πίσω ελαστικού). Και για να μη λέμε λαλακίες, αν το οδόστρωμα ήταν έτσι για μερικά μέτρα ακόμα, τότε θα έπεφτα σίγουρα.

    Μήπως κάτι πρέπει να κάνουμε ρε σεις? Δε λέω να φτιάξουμε όλους τους ελληνικούς δρόμους. Αλλά το υλικό για τις διαβάσεις πρέπει να είναι έτσι?

    ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΜΕ???

  5. #5
    να προσεχετε εκεί εξω απ' την Αμ. Πρεσβεία και γενικώς στις διαγραμμίσεις της Βασ. Σοφίας
















    κυκλοφορούν και κατι μυστήριοι τύποι με tiger
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    [B]να προσεχετε εκεί εξω απ' την Αμ. Πρεσβεία και γενικώς στις διαγραμμίσεις της Βασ. Σοφίας

    :wave2



    Εντάξει δε λέω. Πρέπει να προσέχουμε. Αλλά να προσέχουμε επειδή το κράτος "μας στήνει" παγίδες?

    Όχι δεν είμαι από τους τύπους που όλη την ώρα κλαίγονται.

    Αλλά στη Γερμανία που έζησα για λίγο καιρό πριν 6 χρόνια, το υλικό που βάφαν τους δρόμους ήταν εξαιρετικά ΑΝΤΙ-ολισθητικό.

    ΝΑ μαζευτούμε άμα έιναι μια Κυριακή και να την περάσουμε όλη τη Βασ. Σοφίας ένα χεράκι....

    Χωρίς πλάκα τώρα. Δεν μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε κάπως?

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
    κ εγω νομιζα οτι θα μπαινα να διαβασω
    οτι σου πηραν τον κηπο του σπιτιου για να φτιαξουν πιστα.................
    βγες απο το σωμα της μαρας!
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  8. #8
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bartenderas
    ....

    Χωρίς πλάκα τώρα. Δεν μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε κάπως?

    Φυσικά..... αλλά αν δεν καταφέρεις να σε ακούσουν, διαμαρτυρήσου εντονότερα!

    Welcome to Greekistan
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #9
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αφου δε φαγατε και κανα προστιμο 700 € απο Ζητα για επικυνδινη οδηγηση μη μιλατε καθολου.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Αφου δε φαγατε και κανα προστιμο 700 € απο Ζητα για επικυνδινη οδηγηση μη μιλατε καθολου.
    +10000000

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Αφου δε φαγατε και κανα προστιμο 700 € απο Ζητα για επικυνδινη οδηγηση μη μιλατε καθολου.

    Κατάλαβα....

    Είναι αυτό που λέμε " Έλα μωρέ τώρα...που να διαμαρτυρόμαστε....."



  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bartenderas
    Κατάλαβα....

    Είναι αυτό που λέμε " Έλα μωρέ τώρα...που να διαμαρτυρόμαστε....."



    Δυστυχως πρεπει να ευχομαστε να μη μας τυχουν τετοια και αναλογα περιστατικα γιατι μετα σιγα μη νγαλουμε ακρη..
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Αφου δε φαγατε και κανα προστιμο 700 € απο Ζητα για επικυνδινη οδηγηση μη μιλατε καθολου.
    +250
    δυστυχως...


    και σκεψου σε ολο αυτο το σκηνικο που περιγραφεις να εχεις δωσει μια ελαφρια κλιση στην μηχανη σου...

    εχετε γεια βρυσουλες...λογκοι...βουνα....ραχουλες!!!

    ακομα και σε στεγνο οδοστρωμα οι διαγραμμισεις γλιστρανε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Η απαντηση για το βαψιμο των διαγραμμισεων δοθηκε πιο πανω!!!! Ακριβως επειδη δεν βαζουν το "γυαλακι" (οπως οι ιδιοι το ονομαζουν), γιαυτο και γλυστραει!!!! Ειναι βαμενες με απλη μπογια!!!!! Γι'αυτο και δεν ανακλαται το φως πανω τους οπως προβλεπεται, ωστε να ειναι ορατες απο μεγαλη αποσταση την νυχτα και κυριως στις εθνικες οδους!!!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF