Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Πρόβλημα με μπαταρία

  1. #16
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Ρε παιδία

    μήπως μπερδεύτηκα αλλά ο ανορθωτής μετατρέπει την εναλλασσόμενη τάση ρεύμα που παράγεται στα πηνία κάτω στο βολάν σε συνεχές και ο σταθεροποιητής αφήνει να περάσει από μέσα του όλο το συνεχές ρεύμα αλλά στην έξοδό του έχουν την ποθητή τάση των σχεδόν 12 η και λίγο παραπάνω 13.5 ..14 βολτ
    Αν δεν απατώμαι και τα δύο βρίσκονται μαζι με μία μεγάλη ψύκτρα από πάνω δεν ξέρω για την συγκεκριμένη μηχανή πως είναι...

    Αν χαλάσει ο σταθεροποιητής που είναι στην ουσία ένα διόδιο στις περισσότερες σχετικά παλιές μηχανές απλά η τάση ανεβαίνει πάνω από τα 14 βόλτ αν χαλάσει ο ανορθωτής περνά εναλλασσόμενο ρεύμα στην μπαταρία και εκεί είναι που βράζει και φτύνει τα υγρά....
    Τώρα δεν ξέρω αλλά ελπίζω να βοήθησα λίγο και να μην σας μπερδεύω..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  2. #17

    ..

    xoris na eimai texnikos alla apo empeiria sinexon allagon tou en logo @#%@#%@ pou legetai anorthotis:


    ο ανορθωτής μετατρέπει την εναλλασσόμενη τάση ρεύμα που παράγεται στα πηνία κάτω στο βολάν σε συνεχές= sosto

    και ο σταθεροποιητής αφήνει να περάσει από μέσα του όλο το συνεχές ρεύμα αλλά στην έξοδό του έχουν την ποθητή τάση των σχεδόν 12 η και λίγο παραπάνω 13.5 ..14 βολτ=sosto en meri. an evgaze 12V den tha fortize tin mpataria, giauto vgazei metaksi 13.5-14.5 to para poly.

    Αν δεν απατώμαι και τα δύο βρίσκονται μαζι με μία μεγάλη ψύκτρα από πάνω δεν ξέρω για την συγκεκριμένη μηχανή πως είναι...= stis africa pou forane ton idio me XX (carb) einai i psiktra apo tin mia meria kai apo tin alli olo to kikloma pou les. mono pou oi poniroi giaponezoi to kikloma to exoun kripsei mesa se ena iliko san kaoutsouk kai o monos tropos na deis i na epemveis sto kikloma einai na lioseis auti tin ousia xoris na liosei i plaketa. Uparxei ena ugro pou kanei auti ti douleia alla den ksero pos to lene kai pou to vriskeis.

    Αν χαλάσει ο σταθεροποιητής που είναι στην ουσία ένα διόδιο στις περισσότερες σχετικά παλιές μηχανές απλά η τάση ανεβαίνει πάνω από τα 14 βόλτ αν χαλάσει ο ανορθωτής περνά εναλλασσόμενο ρεύμα στην μπαταρία και εκεί είναι που βράζει και φτύνει τα υγρά....= an xalasei o anorthotis:

    1)i vgazei ligoteri tasi fortisis ara to reuma feugei apo tin mpataria sta fota flash klp kai meneis,
    2) vgazei megaliteri tasi fortisis kai sou magireuei tin mpataria. Ena proto simptoma se auti tin periptosi einai na kaei i lampa tou provolea i ton porias. tin allazeis kai ksanakaigetai mexri na sou kopsei na metriseis tin tasi tou anorthoti.
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  3. #18
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328

    Re: ..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
    xoris na eimai texnikos alla apo empeiria sinexon allagon tou en logo @#%@#%@ pou legetai anorthotis:


    ο ανορθωτής μετατρέπει την εναλλασσόμενη τάση ρεύμα που παράγεται στα πηνία κάτω στο βολάν σε συνεχές= sosto

    και ο σταθεροποιητής αφήνει να περάσει από μέσα του όλο το συνεχές ρεύμα αλλά στην έξοδό του έχουν την ποθητή τάση των σχεδόν 12 η και λίγο παραπάνω 13.5 ..14 βολτ=sosto en meri. an evgaze 12V den tha fortize tin mpataria, giauto vgazei metaksi 13.5-14.5 to para poly.

    Αν δεν απατώμαι και τα δύο βρίσκονται μαζι με μία μεγάλη ψύκτρα από πάνω δεν ξέρω για την συγκεκριμένη μηχανή πως είναι...= stis africa pou forane ton idio me XX (carb) einai i psiktra apo tin mia meria kai apo tin alli olo to kikloma pou les. mono pou oi poniroi giaponezoi to kikloma to exoun kripsei mesa se ena iliko san kaoutsouk kai o monos tropos na deis i na epemveis sto kikloma einai na lioseis auti tin ousia xoris na liosei i plaketa. Uparxei ena ugro pou kanei auti ti douleia alla den ksero pos to lene kai pou to vriskeis.

    Αν χαλάσει ο σταθεροποιητής που είναι στην ουσία ένα διόδιο στις περισσότερες σχετικά παλιές μηχανές απλά η τάση ανεβαίνει πάνω από τα 14 βόλτ αν χαλάσει ο ανορθωτής περνά εναλλασσόμενο ρεύμα στην μπαταρία και εκεί είναι που βράζει και φτύνει τα υγρά....= an xalasei o anorthotis:

    1)i vgazei ligoteri tasi fortisis ara to reuma feugei apo tin mpataria sta fota flash klp kai meneis,
    2) vgazei megaliteri tasi fortisis kai sou magireuei tin mpataria. Ena proto simptoma se auti tin periptosi einai na kaei i lampa tou provolea i ton porias. tin allazeis kai ksanakaigetai mexri na sou kopsei na metriseis tin tasi tou anorthoti.

    Κάτσε ρε ceber αλλά σε χάνω λιγάκι..

    Επιβεβαίωσε μου αν το σκέφτομαι σωστά…:
    το πρώτο που μου λές συμβαίνει όταν έχει γίνει κάποια διακοπή στο κύκλωμα φόρτισης ή τελικά δεν φτάνει η απαιτούμενη τάση να ξαναφέρνει την μπαταρία στο κανονικό επίπεδο στα 12 βολτ, απλά δεν φορτίζεται η μπαταρία και τελικά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα φτάνουμε στην ευχάριστη κατάσταση της γυμναστικής βλέπε σπρώξιμο…

    Το δεύτερο όμως που το έχω βρει μπροστά μου να μην ανορθώνει δηλ και να καίει λάμπες θυμάμαι έναν ηλεκτρολόγο που είχα γνωρίσει κάπου στο τέρμα Πατήσια, δεν μιλάω για τον Τοξότη, και εκεί που έκαιγε τις λάμπες μου πέρασε ένα καλώδιο γείωσης επιπρόσθετα στην μπαταρία….
    παράλληλα δηλ με την γείωση της μπαταρίας πέρασε άλλο ένα καλώδιο. Τώρα προφανώς έτσι δημιούργησε καλύτερη γείωση στο ηλεκτρολογικό κύκλωμα της μηχανής αλλά είχε αποτέλεσμα και σταμάτησαν να καίγονται λάμπες…για να είμαι ειλικρινής δεν πολυκατάλαβα τι έκανε αλλά είχε αποτέλεσμα…

    By the way μήπως ξέρει κανείς τι έγινε ο Τοξότης?
    και η ζωή συνεχίζεται...

  4. #19

    Re: Re: ..

    Des auto pou ta leei sinoptika.

    http://www.sxelectronics.gr/sx3g.htm
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  5. #20
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    thanks mannn

    και η ζωή συνεχίζεται...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ
    από koskarav στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2011, 21:39
  2. Προβλημα Με Μπαταρια...
    από kalant στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2008, 18:00
  3. Πρόβλημα με μπαταρία
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 15:56
  4. Πρόβλημα με μπαταρία...
    από kufojohn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2007, 16:46
  5. Πρόβλημα με μπαταρία
    από gdevelek στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF