Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 51

Θέμα: neo melos neos anabaths help me

  1. #16
    κανενα άλλο 600αρι πιο ελαφρί δεν σε ενδιαφέρει;
    Πχ ΥZF-R6 η καμια GSX-R 600 (Πολύ καλό) η καμια NINJA ZX-6R?
    Τα CBR ειναι πολύ βαρια σε σχεσει με ολα τα αλλα 600αρια...

    Παρτο κι αστους όλους να λένε δε μπορεις και ειναι δυσκολα... Ξερω άτομο που ξεκίνησε απο 50 και μετα πηγε αμέσως στα 1000! (ειναι θέμα νοοτροπίας πχ: ο GhostDog δήλωσε ότι θα σκοτωνόταν και αυτό σημαίνει ότι το παλικάρι έχει αυτοεκτίμηση[βασικό πράγμα] και ξέρει που δεν τον παίρνει και που όχι)

    Καθε αρχή και δύσκολη ετσι κι αλλιως...
    Να δώσεις λεφτά για 250αρι μετα για 400αρι και μετα για 600αρι;
    Να πανε χαμένα όλα! Φυσικά να ξέρεις ότι το κενό εμπειρίας θα υπάρχει και είναι μεγάλο οπότε θα πρέπει να το καλύψεις...
    Γιαυτό παρε το 600αρι ΒΡΕΣ οποσδήποτε καποιον να σου πει ΠΟΛΛΑ πραγματα, οχι μονο τα βασικα, ΠΑΡΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ να νιωθεις πιο ανετα κι ολα καλα και προσεχτικά στην αρχή...


    Βαλε και μανηταρια τωρα που ειναι αρχή σε περιπτωση πτωσης σε χαμηλη ταχύτητα να προστατεψεις λιγο το fairing και μηχανικα μερη

    Πιστεύω ότι όταν τα μεγάλα κυβικά τα πλησιάσει κάποιος άπειρος του δείχνουν αμέσως πως θέλουν σεβασμό και συνήθως τον έχουν...
    Επίσης το να θέλει ένας άνθρωπος να κάνει κάτι (όπως εδώ το παιδί θέλει να παει στα μεγάλα αμέσως) και να του λες είναι λάθος δεν τον προστατεύεις και δεν τον βοηθάς...
    Άμα κάποιος πιστεύει ότι κάνει λάθος κίνηση ο Xrysippos(ή όποιο άλλο παλιάρι στη θέση του) ας του το πει άλλα ας του πει και κάτι για να προστατευτεί αφού ειναι σίγουρο ότι όσες φορές και να του πεις ότι κάνει λάθος αυτός θα κάνει το δικό του.

    Πόσοι από σας σας λέγανε οι γονείς σας "Μη σε δω σε μηχανη θα πεθάνεις με αργό και εποδυνο θάνατο!" και πηγατε και πηρατε;
    Ποιος σας βοήθησε περισσότερο; Ο Γονέας ή εκείνος που σας είπε "Μη παρεις μηχανη, αλλά άμα παρεις φόρα κρανος;"


    ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΜΕΓΑΛΕ
    AΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΕ CBR XX
    OMG!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    919
    Σωστόοοοος!



    Αρχικά δημιουργήθηκε από Polifer

    Άμα κάποιος πιστεύει ότι κάνει λάθος κίνηση ο Xrysippos(ή όποιο άλλο παλιάρι στη θέση του) ας του το πει άλλα ας του πει και κάτι για να προστατευτεί αφού ειναι σίγουρο ότι όσες φορές και να του πεις ότι κάνει λάθος αυτός θα κάνει το δικό του.

    Πόσοι από σας σας λέγανε οι γονείς σας "Μη σε δω σε μηχανη θα πεθάνεις με αργό και εποδυνο θάνατο!" και πηγατε και πηρατε;
    Ποιος σας βοήθησε περισσότερο; Ο Γονέας ή εκείνος που σας είπε "Μη παρεις μηχανη, αλλά άμα παρεις φόρα κρανος;"

    [/B]
    Δεν βλέπω τίποτα το αυστηρό στα παραπάνω ποστ.

  3. #18
    eyxaristw poly gia ths mexri twra apanthshs sas kai gia to kalws orisma sas. 8a h8ela na pros8esw sta parapanw oti eixa dei kai to kawasaki z-750 alla me problhmatise h 8esh odhghshs toy. sto cbr exw anebei se ek8esh kai moy fanhke arketa ikanopoihtikh.
    gia ayto poy 8elw th mhxanh einai gia proswpikh xrhsh kai mono , oute thn idia moy th kopela de 8a 8ela na anebazw.
    de me endiaferei na kinoyme grhgora sth polh alla ayto poy foraw (opws me ena royxo akribo h oxi to pairneis giati pisteyeis oti soy paei) th mhxanh dhladh na moy dinei aksiopistia kai kapoia taxythta sthn e8nikh. h off -road de moy polyaresoyn , moy aresei na eimai xamhla sto dromo, alliws 8a epairna tzip.
    kati allo poy 8a 8ela na rwthsw mia tetoia mhxanh opws h cbr 600f endikneitai gia taksidia? kai malista gia ena syxno mou taksidi me to train intercity peiraias salonica?
    a new member

  4. #19
    Χμμμ... Αν αγαπάς την κοπέλα σου, λογικό να μη θές να τη βάλεις επάνω! Εγώ έχω βάλει δύο φορές δεύτερο άτομο και δεν αισθάνθηκα καθόλου άνετα, η ιδέα ότι έχω δεύτερη ζωή στα χέρια μου με ενοχλεί ιδιαίτερα.

    Σχετικά με ταχύτητα στην εθνική, με πόσο θες να πηγαίνεις; Μια 400άρα τετρακύλινδρη χτυπάει 190 αν είναι σωστά συντηρημένη και φυσικά άνετα κρατάει τα 160 για όσο θέλεις. Η CBR ξεπερνά τα 250 σε τελική. Έχεις ανάγκη τέτοιες ταχύτητες, δεδομένου μάλιστα ότι μόλις τώρα ξεκινάς;

    Για ταξίδια η θέση οδήγησης της CBR είναι λίγο κουραστική. Για τέτοια χρήση ενδείκνυνται οι touring μηχανές (transalp, TDM, v-strom, tigre κλπ.) που έχουν όρθια στάση οδήγησης και δεν ταλαιπωρούν τη μέση. Επίσης οι μηχανές αυτές παίρνουν άνετα και μία και τρείς μπαγκαζιέρες, ενώ η CBR παίρνει μόνο μία και μάλιστα θυσιάζοντας τη σπορ εμφάνισή της. Ακόμη οι μηχανές αυτές ανταποκρίνονται καλύτερα σε σαμαράκια και λακούβες που βρίσκει κανείς διαρκώς σε εθνικούς δρόμους.

    Τέλος πάντων, νομίζω ότι έχεις καταλάβει πώς σκέφτομαι...

  5. #20
    ireneepi
    Ολα ειναι θεμα παιδειας και ελεγχου του εαυτου σου λεμε.....!


    Εγω για παραδειγμα εμαθα να οδηγω με ΖΧ-9R...μετα ειχα ενα διαστημα ενα "δανεικο" CBR600FS και που και που οδηγαγα ενα CBR400RR . Παπακι ομολογω οτι δεν ξερω πως οδηγιεται...

    Και τελικα δεν ειπα το πιο αστειο,το μηχανακι με το οποιο ειχα πεσει ητανε το 400αρι ,αλλα επειδη με στουκαρανε σε ενα φαναρι,τεσπα...!

    Αρα τα παντα ειναι θεμα παιδειας και αυτογνωσιας των δυναμεων σου...!

  6. #21
    Καλώς όρισες !
    Σίγουρα είναι ρίσκο να ανέβεις τόσο απότομα την κλίμακα αλλά το αν μπορείς να τα καταφέρεις το ξέρεις μόνο εσύ. Θα πρέπει να φερθείς με σεβασμό στο μηχανάκι και να μην βιαστείς να το «στύψεις». Η ηλικία και η εμπειρία δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο. Εγώ ανέβηκα από το ΧΤ 250 στο GSX 750 που είχε +60 άλογα. Και ήμουν μόλις 19.
    Δεν έπαθα τίποτα αλλά ποτέ δεν προσπάθησα να οδηγήσω στα όρια. Ο ρυθμός μου και η εμπειρία ανέβαιναν σταδιακά από μόνα τους.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
    Σίγουρα είναι ρίσκο να ανέβεις τόσο απότομα την κλίμακα αλλά το αν μπορείς να τα καταφέρεις το ξέρεις μόνο εσύ. Θα πρέπει να φερθείς με σεβασμό στο μηχανάκι και να μην βιαστείς να το «στύψεις». Η ηλικία και η εμπειρία δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο.
    Αυτό είναι το πιο παλιό θέμα συζήτησης εδώ και πάντα τα ίδια ακούγονται. Αυτό όμως που λέει και ο zouR1 είναι νομίζω το πιο σωστό!

    Όλα τα άλλα λέγονται από ανθρώπους που κρίνουν από τον εαυτό τους.

    Και κάτι ακόμα που ειπώθηκε και επίσης έχει συζητηθεί πολλές φορές είναι η θέση οδήγησης.

    Η όρθια θέση οδήγησης ΔΕΝ είναι η πιο άνετη. Αντιθέτως επιβαρύνει πολύ τη μέση. Ειδικά το TDM δεν έχει καθόλου άνετη θέση οδήγησης ειδικά για ταξίδια και το λέω από προσωπική πείρα.
    Θάνος..

  8. #23
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
    Αυτό είναι το πιο παλιό θέμα συζήτησης εδώ και πάντα τα ίδια ακούγονται. Αυτό όμως που λέει και ο zouR1 είναι νομίζω το πιο σωστό!

    Όλα τα άλλα λέγονται από ανθρώπους που κρίνουν από τον εαυτό τους.

    Και κάτι ακόμα που ειπώθηκε και επίσης έχει συζητηθεί πολλές φορές είναι η θέση οδήγησης.

    Η όρθια θέση οδήγησης ΔΕΝ είναι η πιο άνετη. Αντιθέτως επιβαρύνει πολύ τη μέση. Ειδικά το TDM δεν έχει καθόλου άνετη θέση οδήγησης ειδικά για ταξίδια και το λέω από προσωπική πείρα.
    Να προσθέσω …

    Άντε να προσπεράσεις φορτηγό σε Εθνική με ψηλοτήμονο μηχανάκι
    Έχεις να φας πλευρικό χαστούκι άλλο πράγμα…
    και η ζωή συνεχίζεται...

  9. #24
    Αν η όρθια θέση οδήγησης δεν είναι ξεκούραστη τότε δεν σφάλλω μόνο εγώ αλλά και ΟΛΕΣ - ΜΑ ΟΛΕΣ - οι βιομηχανίες μοτοσυκλέτας που φτιάχνουν τις touring μηχανές τους με θέση οδήγησης από σχεδόν ως τελείως όρθια θέση (και σίγουρα πολύ πιο όρθια από supersport).

    Και βέβαια αν υπάρχει μια κατηγορία μηχανών που προορίζεται για μεγάλης διαρκείας διαδρομές (όπου η άνεση της θέσης οδήγησης είναι απαραίτητη) αυτή είναι η κατηγορία touring.

    Ακόμη και η sport touring κατηγορία έχει σαφώς πιο όρθια θέση, πράγμα που δείχνει ότι όταν οι μεγάλοι σχεδιαστές των κορυφαίων εταιριών αποφασίζουν να σχεδιάσουν μηχανή για ταξίδια, πάντα "ανεβάζουν" το τιμόνι.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Αν η όρθια θέση οδήγησης δεν είναι ξεκούραστη τότε δεν σφάλλω μόνο εγώ αλλά και ΟΛΕΣ - ΜΑ ΟΛΕΣ - οι βιομηχανίες μοτοσυκλέτας που φτιάχνουν τις touring μηχανές τους με θέση οδήγησης από σχεδόν ως τελείως όρθια θέση (και σίγουρα πολύ πιο όρθια από supersport).

    Και βέβαια αν υπάρχει μια κατηγορία μηχανών που προορίζεται για μεγάλης διαρκείας διαδρομές (όπου η άνεση της θέσης οδήγησης είναι απαραίτητη) αυτή είναι η κατηγορία touring.

    Ακόμη και η sport touring κατηγορία έχει σαφώς πιο όρθια θέση, πράγμα που δείχνει ότι όταν οι μεγάλοι σχεδιαστές των κορυφαίων εταιριών αποφασίζουν να σχεδιάσουν μηχανή για ταξίδια, πάντα "ανεβάζουν" το τιμόνι.
    Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις. Οι εταιρείες καλά τα ξέρουν. Καταρχίν οι μηχανές που ανέφερες στο προηγούμενο σου ποστ δεν είναι ούτε sport-touring όύτε touring, αλλά on-off (transalp, tdm, tiger...).

    Ενδεικτικά θα σου αναφέρω μερικές sport-touring μηχανές όπως:

    BMW K 1200 RS & K1200 GT
    CBR XX Blackbird
    VFR 800
    KAWASAKI ZX12R & ZZR1200
    HAYABUSA

    όπου όλες έχουν σκυφτή θέση οδήγησης. Μόνο η BMW 1150 RT έχει όρθια θέση οδήγησης και η YAMAHA FJR 1300 που είναι ελαφρώς σκυφτή. Ωστόσο οι μηχανές αυτές ίσως έχουν άλλους τρόπους να καλύπτουν το πρόβλημα της όρθιας θέσης στη μέση, όπως πολύ άνετη σέλα, πολύ καλή κάλυψη από τον αέρα, ίσως και πολύ μαλακές αναρτήσεις...

    Όπως όμως και αν το δεις, είναι προφανές ότι η όρθια θέση επιβαρύνει τη μέση γιατί όλες οι ανωμαλίες του οδοστρώματος μεταφέρονται εγκάρσια στη μέση.

    Για σκέψου το ξανά. Αυτά είναι παλιά θέματα...
    Θάνος..

  11. #26
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    αντε παλι τα ιδια... οπως τα λεει ο Τhanos_ ειναι

    ρε παιδια ποσες φορες θα το πουμε οτι τα on-off ΔΕΝ ειναι turing

    ειναι ΟΝ (road) και OFF (road)

    και στο κατω κατω πως κρινετε ποιο ειναι πιο ανετο σε ταξειδι αν δεν εχετε δοκιμασει? δοκιμαστε ταξειδι με steet (ΟΧΙ SS STREET!!!)
    και μετα πειτε ποιο κανει καλυτερο ταξειδι...

    η κλασικη on-off μανια του Ελληνα....


  12. #27
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395

    Re: ΕΓΩ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
    ΛΟΙΠΟΝ, ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!ΑΠΟ ΚΑΖΕ-R 115cc ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΡΣΥ ΠΗΡΑ ΤΟ Ζ-750 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ!!ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΠΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.ΣΚΕΨΟΥ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΩΤΑ ΜΕ ΜΙΑ 40ΑΡΑ,ΑΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ!!!!!ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!!!



    οχι ρε δεν θα σου κανω τη χαρη.......
    δεν θα το σχολιασω.........
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  13. #28
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395

    Re: ΕΓΩ



    Φίλε αν το μηχανάκι το πάρεις για την Αθήνα έχει καλός…. Απλα θα θέλει προσοχή.

    Αν όμως μπλέξεις με παρέες και αρχίσουν οι βόλτες θα δες πως μερικές φορές είναι μικρό, πως του λείπουν άλογα, αλλά πολύ περισσότερες φορές θα είναι κάτι παραπάνω από αυτό που θέλεις και τότε δεν θα υπάρχει σύνεση γιατί θα λείπει η εμπειρία θα είναι πολλές οι φορές που η δύναμη του θα σε τρομάξει, τώρα ίσως να μην με καταλάβεις αλλά κάποια στιγμή θα τα δεις μπροστά σου.

    Καλό θα ήταν για αρχή ένα cb400sf αν θέλεις να έχεις μια χαλαρή αλλά καλή πορεία.
    Αν θέλεις απλά ένα καλό μηχανάκι το cbr είναι πολύ καλό αλλά τότε ίσως σου κάνει και κάποιο on-off που είναι και ποιο εύχρηστο.

    Όπως και να έχει, να είναι καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο.
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  14. #29
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Re: ΕΓΩ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    δεν θα σου κάνω τη χάρη ρε....
    δεν θα σχολιάσω.............
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    δεν θα σου κάνω τη χάρη ρε....
    δεν θα σχολιάσω.............

    Το καταλαβαμε !!!

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  15. #30
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395

    Re: Re: Re: ΕΓΩ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Το καταλαβαμε !!!

    :rotflmao:
    ουτε εσενα θα κανω τη χαρη.....

    δεν ξερω αν φταιει που είναι πρωι ή είναι απο το κρύο.
    το μπάλωσα όμως.

    καλημέρα.
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hi all! Neo melos :)
    από cocos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2005, 08:40
  2. Neo melos kai egw ..
    από johnpagr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 00:25
  3. neo melos
    από katsai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 19:40
  4. neo melos!
    από geozibra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2005, 04:54
  5. neo melos
    από geozibra στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2005, 11:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF