Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Pirelli Diablo ή Michelin Pilot Active ή Μetzeller ? ? ?

  1. #1

    Pirelli Diablo ή Michelin Pilot Active ή Μetzeller ? ? ?

    Συνάδελφοι cb400άδες αναβάτες Θέλω να κάνω ένα γκάλοπ εδω μέσα το οποίο θα είναι προς όφελος μου και όχι μόνο δικό μου. Θέλω όσο πιο πολλές συμμετοχές-γνώμες γίνεται.

    Για μαλακή γόμα ελαστικού για χρήση μες στην πόλη τι θα διαλέγατε Pirelli Diablo, Michelin pilot active ή Μετζελερ ?

    Α! και άλλη μία ερώτηση πειράζει πολύ αν θα εχω μπροστά 17/70/110 και πίσω 17/60/150 ? Δηλαδή να έχω διαφορετικό προφίλ το μπροστά με το πίσω? καθε γνώμη δεκτή.
    Δεν Θα Πεθάνουμε Ποτέ Κουφάλα Νεκροθάφτη

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221
    Χαιρετώ φίλε H0NDAKIA... Αν και φοράω άλλη μάρκα ελαστικών θα ψήφιζα τα Michelin pilot αν και είναι αρκετά ακριβούτσικα...

    Τώρα όσο για την αναλογία του μπρός πίσω που αναφέρεις στις διαστάσεις που λες είναι και η σωστή. Όταν στο CBSF φοράμε 60/150αρι το εμπρός σαφώς και θα είναι 70/110.

    Υ.Γ Ίσως άσχετο, εγώ φοράω 17/60/160 πίσω και με την πρώτη ευκαιρία το εμπρός που τώρα είναι 17/70/110 θα γίνει 17/60/120.
    Panatha

  3. #3
    Τελικά φόρεσα τα Pirelli Diablo me 260 eyra, και φυσικά εριξα το προφίλ σε 60 Α! και μεγάλωσα λίγο το πέλμα του μπροστά Δηλαδή το fouraki μου τώρα φοράει πίσω 17/60/150 μπροστά 17/60/120

    Αψογα τα λαστιχάκια.
    Δεν Θα Πεθάνουμε Ποτέ Κουφάλα Νεκροθάφτη

  4. #4
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Τα δύο τελευταία σετ που έχω βάλει είναι Diablo, και τα βρίσκω αισθητά χειρότερα (σκληρότερα) από τα Dragon τα οποία έβαζα πριν (και καταργήθηκαν δυστυχώς). Michelin δεν έχω βάλει ποτέ, και πάνε χρόνια από τότε που είχα Metzeler Z-κατι και Battlax BT92 και δε θυμάμαι πόσο πιο σκληρά ήταν. Σίγουρα πάντως το ίδιο (ή πιο σκληρά) από τα Diablo.

    Πάντως, πραγματικά απορώ που μιλάτε για 120 μπροστά και 160 πίσω. Είστε σίγουροι ότι μπορεί να οδηγηθεί αξιοπρεπώς το μηχανάκι με τέτοιες διαστάσεις;;!
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  5. #5
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

    Πάντως, πραγματικά απορώ που μιλάτε για 120 μπροστά και 160 πίσω. Είστε σίγουροι ότι μπορεί να οδηγηθεί αξιοπρεπώς το μηχανάκι με τέτοιες διαστάσεις;;!
    Κοίτα τώρα να δεις κάτι περίεργο. Το καινούργιο το cb400, βγαίνει με 120/60 μπροστά και 160/60 πίσω...

    Βέβαια δεν ξέρω αν έχει και φαρδύτερες ζάντες. Μιας και στο δικό μου...(το οποίο είναι ίδιο με το δικό σου...) το 150αρι φαίνεται να έρχεται οριακά για το πλάτος της ζάντας.
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  6. #6
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Πραγματικά ενδιαφέρον. Και μάλιστα πρόσφατα είχα μια κουβέντα με έναν λαστιχά ο οποίος με παροτρύνει να επιστρέψω στο μαμίσιο 140 πίσω για να γίνει ακόμα πιο ισορροπημένο!

    Τι να πω, ακόμα κι αν οι ζάντες είναι το ίδιο φαρδιές, δεν ξέρω τι να σκεφτω. Το πρώτο που μου έρχεται είναι ότι πρόκειται για μαρκετινίστικη κίνηση. Σάμπως με τα αυτοκίνητα το ίδιο δε συμβαίνει; Πριν 10-15 χρόνια τα 75-80 άλογα πήγαιναν με 13άρες ζάντες (αντε 14 για τις πολύ S εκδόσεις) και 165άρια λάστιχα. Τωρα, στα ίδια σχεδόν άλογα και βάρος, έχουν πάει στις 15άρες και 16αρες με τερατώδη ~195... που παλιότερα μόνο σε κάτι ζώα (βλ. Integrale, RX7 και καλές εποχές) τις βλέπαμε. Εγώ πάντως στο CB μου δε θα τολμούσα να βάλω 160 πίσω. Τώρα αν μαζί με 120 μπροστά, το σύνολο 120-160 λειτουργεί καλά (ως προς το πλάγιασμα), δεν είναι κάτι παράλογο, κι ας έχουμε τόσο αργή γεωμετρία. Όμως η αύξηση στην κατανάλωση είναι δεδομένη, όπως επίσης και η αλλαγή συμπεριφοράς του πίσω φρένου (που ουσιαστικά αχρηστεύεται στην ελληνική άσφαλτο --το έχω δοκιμάσει).
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  7. #7
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Πάντως είδα λάιβ cb400 με 160άρι και το λάστιχο ήταν σαν λουκουμάς...Δεν ξέρω από οδηγικής πλευράς πως ήταν (ειδικά με το 110 μπροστά :wacko: )

    Πιστεύω ότι το 140 είναι υπεραρκετό για τη δύναμη του μοτέρ και κατάλληλο για την γεωμετρία της μηχανής
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  8. #8
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Και για να μην ξεχνιόμαστε: Pirelli Dragon 110-150 και CB400 του `92

  9. #9
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Και για να μην ξεχνιόμαστε: Pirelli Dragon 110-150 και CB400 του `92
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221
    Πάντως περί 160αρι πίσω ελαστικό στο CBSF που εγώ έβαλα είμαι πολύ ευχαριστημένος...

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=50747

    Βέβαια περί ορέξεως σπανάκι...
    Panatha

  11. #11
    Παιδιά τι να σας πω εγω πάντως το βλέπω τελείως διαφορετικό το μηχανακι.
    Πρώτα είχα bridestone baltrax και αργούσαν πολύ να ζεσταθούν.

    Ασε που με το μεγαλύτερο πέλμα μπροστά 120 νιώθω ότι στις στροφές μπαίνω καλύτερα λόγω της μεγαλύτερης επιφάνειας.

    Οσο αφορά τη γεωμετρία : αρκετοί λαστιχάδες θέλαν να με πείσουνε να βάλω μπροστά 70αρι προφίλ και πίσω 60αρι, αλλά εγώ διαφωνούσα μαζί τους γιατί η μηχανή θα ταν λίγο "σούζα" κοινώς θα χαλούσε η γωνία καστερ συνεπώς πρόβλημα στις στροφές.
    Δεν Θα Πεθάνουμε Ποτέ Κουφάλα Νεκροθάφτη

  12. #12
    την τελευταία φορά που άλλαξα ο λαστιχάς με πίεσε να ΜΗ βάλω μεγαλύτερο λάστιχο

    μου είπε πως πολλοί που το κάνουν του έρχονται μετά μετανιωμένοι, κι ας το παίρνει η ζάντα, θεωρητικά

    και μιλώ για 150, όχι για 160

    μου πρότεινε και τελικα έβαλα το pirelli sportdaemon και είμαι ευχαριστημένος, με 200Ε κομπλέ

Παρόμοια θέματα

  1. Michelin Pilot Sporty VS Pirelly MT 75
    από nickmonte στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2007, 15:46
  2. pirelli diablo Vs brigeston bt012 Vs michelin
    από GTZ750 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2006, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF