Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Μπράβο τους Ή όχι;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094

    Μπράβο τους Ή όχι;

    Για να ανοίξουμε και καμιά σοβαρή διαμάχη, αν θέλετε βέβαια.
    Σας μεταφέρω ένα ρεπορτάζ από την εφημερίδα "Γνώμη" του Έβρου. Τι λέτε γι αυτό που έγινε;


    Σοβαρότατα επεισόδια ξέσπασαν στο δικαστήριο Ορεστιάδας. Χθες επρόκειτο να πραγματοποιηθεί η δίκη 40χρονου που στις 30 Σεπτεμβρίου του 2006 στο κέντρο του Διδυμοτείχου «εισέβαλε» με το αυτοκίνητο που οδηγούσε σε καφετέρια κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα τον θάνατο ενός νέου ανθρώπου και τον τραυματισμό 16 άλλων που έτυχε να βρίσκονται εκεί.
    Οι συγγενείς του νεκρού και των τραυματιών του τραγικού δυστυχήματος ξέσπασαν όταν αντίκρισαν τον οδηγό χθες το μεσημέρι. Σε δευτερόλεπτα, το δικαστικό μέγαρο Ορεστιάδας μετατράπηκε σε πεδίο μάχης, με τους ελάχιστους αστυνομικούς να καταβάλλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες να προστατεύσουν τον οδηγό και τους εαυτούς τους. Τίποτα δεν μπορούσε να συγκρατήσει τους συγγενείς και τα θύματα της τραγωδίας του Διδυμοτείχου. Η οργή τους, ήταν τέτοια, που δεν μπορούσαν να την πολεμήσουν. Ενώ όλα ήταν ήρεμα από το πρωί, όταν ο κατηγορούμενος μπήκε στην αίθουσα όπου θα εκδικάζονταν η υπόθεση, τα αίματα άναψαν. Γονείς, φίλοι, συγγενείς και τραυματίες αστραπιαία κινήθηκαν εναντίον του. Όλα έγιναν ξαφνικά. Ο 40χρονος δεν μπόρεσε να διαφύγει από τα χέρια των ανθρώπων, που ζητούν δικαίωση και την παραδειγματική τιμωρία του.
    Στην αίθουσα του δικαστηρίου, βρισκόταν πολύ μικρός αριθμός ένστολων αστυνομικών, ενώ υπήρχαν και λίγοι ακόμα αστυνομικοί της ασφάλειας για άλλη υπόθεση, με αποτέλεσμα τα επεισόδια να πάρουν γρήγορα μεγάλες διαστάσεις. Ακόμα όμως και ισχυρή αστυνομική δύναμη να υπήρχε, ίσως να μην μπορούσε να τα αποτρέψει, καθώς η οργή αυτών των ανθρώπων δεν μετριέται.
    Ο οδηγός του αυτοκινήτου, τραυματίστηκε από τα χέρια των ανθρώπων που έχασαν τον δικό τους άνθρωπο. Επί μιάμιση ώρα αν και τραυματισμένος, παρέμενε μέσα στο δικαστήριο, καθώς κάθε απόπειρα φυγάδευσής του, θα ήταν επικίνδυνη. Οι αστυνομικοί, κατέβαλαν μεγάλες προσπάθειες για να ηρεμίσουν τα πνεύματα και να απομακρυνθούν οι συγκεντρωμένοι, κάτι που κατάφεραν τελικά και με την βοήθεια των ψυχραιμότερων μετά από αρκετή ώρα.
    Ο κατηγορούμενος, υπηρετεί ως πολιτικό προσωπικό στο στρατό. Μετά το δυστύχημα, μετατέθηκε στη Θεσσαλονίκη, όπου παραμένει μέχρι και σήμερα. Όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, χθες βρέθηκε για πρώτη φορά στον Έβρο, μετά το περιστατικό. Το ατύχημα είχε συμβεί όταν ο κατηγορούμενος, φέρεται ότι προσπάθησε να προσπεράσει προπορευόμενα αυτοκίνητα που είχαν σταματήσει για να περάσουν πεζοί, από διαβάσεις. Μετά την τραγωδία, μπροστά από την καφετέρια τοποθετήθηκαν σιδερένια κολονάκια για να αποτραπούν ανάλογες εικόνες.
    Τελικά η δίκη ορίστηκε να γίνει στις 10 Οκτωβρίου, όπου και πάλι τα θύματα και οι μάρτυρες του περιστατικού θα βρεθούν απέναντι από τον άνθρωπο που τους άλλαξε τη ζωή.

  2. #2
    Ρε Στέλιο, ειναι τίτλος αυτός που έβαλες;



    Μπράβο τους; Για ποιο πράγμα; Που στη μ@λακία του ενός απάντησαν με βία;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ρε Στέλιο, ειναι τίτλος αυτός που έβαλες;



    Μπράβο τους; Για ποιο πράγμα; Που στη μ@λακία του ενός απάντησαν με βία;

    Μην βιάζεσαι... κάτσε να δεις τις απαντήσεις και μετά το ξανασυζητάμε.

  4. #4
    Ωρες ώρες και το ξύλο χρειάζεται...όχι να τον σκοτώσουν αλλά 2-3 μπουνιές να του τις φορέσουν εδώ τους πήρε το παιδί και πόσοι άλλοι τραυματίστηκαν και πόσο...


    Εγώ αν απο μαλακία μου το είχα κάνει αυτό...θα καθόμουν απο μόνος μου να τις φάω!
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Μην βιάζεσαι... κάτσε να δεις τις απαντήσεις και μετά το ξανασυζητάμε.
    Δεν μας γ@μάς ρε Στέλιο;

    Τι είναι αυτό τωρα; Quiz εξυπνάδας;

    Πες, τι θες να πεις, μπας και βγει (χλωμό βεβαια) καμμιά άκρη.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Δεν μας γ@μάς ρε Στέλιο;

    Τι είναι αυτό τωρα; Quiz εξυπνάδας;

    Πες, τι θες να πεις, μπας και βγει (χλωμό βεβαια) καμμιά άκρη.

    Δεν αντιλαμβάνομαι την αντίδραση σου. έβαλα ένα θρεντάκι στις διαμάχες από ένα γεγονός που διάβασα. Όποιος θέλει ΑΝ θέλει κάποιος να το σχολιάσει και να γίνει μια κουβέντα.
    Το quiz εξυπνάδας πόθεν προκύπτει; Και για ποιο λόγο; Αν δεν θέλει κανείς ε δεν γράφει κανείς. Απλό. Γιατί τέτοια αντίδραση;;;;

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Δεν αντιλαμβάνομαι την αντίδραση σου. έβαλα ένα θρεντάκι στις διαμάχες από ένα γεγονός που διάβασα. Όποιος θέλει ΑΝ θέλει κάποιος να το σχολιάσει και να γίνει μια κουβέντα.
    Το quiz εξυπνάδας πόθεν προκύπτει; Και για ποιο λόγο; Αν δεν θέλει κανείς ε δεν γράφει κανείς. Απλό. Γιατί τέτοια αντίδραση;;;;
    Βάζεις ένα ποστ για δυστήχημα που έγινε στην μεθώριο, χειμώνα, από μόνιμο πολίτη στον στρατό κλπ κλπ


    Ξέρεις πόσες παραμέτρους έχει και πόσες αναλύσεις απί ΠΟΛΛΩΝ θεμάτων μπορούν να γίνουν;

    Δεν σε καταλαβαίνω....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Βάζεις ένα ποστ για δυστήχημα που έγινε στην μεθώριο, χειμώνα, από μόνιμο πολίτη στον στρατό κλπ κλπ


    Ξέρεις πόσες παραμέτρους έχει και πόσες αναλύσεις απί ΠΟΛΛΩΝ θεμάτων μπορούν να γίνουν;

    Δεν σε καταλαβαίνω....

    Ναι όντως δεν καταλαβαίνεις είναι σαφές.
    Το ποστάκι μου δεν είναι για το δυστύχημα που έγινε το χειμώνα γιατί έτσι ΔΕΝ θα είχε λόγο. Με αφορμή το δυστύχημα του οποίου τις συνθήκες δεν ξέρουμε ποστάρω την αντίδραση συγγενών και λοιπών οι οποίοι τον ξυλοφόρτωσαν 'άγρια. ΑΥΤΟ θέλω να σχολιαστεί και να συζητηθεί όχι το δυστύχημα. Η αντίδραση των ανθρώπων κι αν εμείς θεωρούμε ότι καλά έκαναν ή όχι!
    Διότι πολλές φορές εδωμέσα όταν ποστάρουμε για ατυχήματα και άλλα υπάρχουν τέτοιοι σχολιασμοί και γίνονται τέτοιες κουβέντες. Τώρα λοιπόν που υπάρχει απτό γεγονός που κάποιοι αντέδρασαν έτσι ας το σχολιάσουμε.
    Μήπως τώρα καταλαβαίνεις περισσότερο;

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Ναι όντως δεν καταλαβαίνεις είναι σαφές.
    Το ποστάκι μου δεν είναι για το δυστύχημα που έγινε το χειμώνα γιατί έτσι ΔΕΝ θα είχε λόγο. Με αφορμή το δυστύχημα του οποίου τις συνθήκες δεν ξέρουμε ποστάρω την αντίδραση συγγενών και λοιπών οι οποίοι τον ξυλοφόρτωσαν 'άγρια. ΑΥΤΟ θέλω να σχολιαστεί και να συζητηθεί όχι το δυστύχημα. Η αντίδραση των ανθρώπων κι αν εμείς θεωρούμε ότι καλά έκαναν ή όχι!
    Διότι πολλές φορές εδωμέσα όταν ποστάρουμε για ατυχήματα και άλλα υπάρχουν τέτοιοι σχολιασμοί και γίνονται τέτοιες κουβέντες. Τώρα λοιπόν που υπάρχει απτό γεγονός που κάποιοι αντέδρασαν έτσι ας το σχολιάσουμε.
    Μήπως τώρα καταλαβαίνεις περισσότερο;
    ναι - τώρα καταλαβαίνω....

    Επίσης επειδή έχω ζήσει στην επαρχία και δει εκεί πάνω (πάρα μα πάρα πολλά χρόνια) ότι εμείς εδώ στην Αθήνα την έχουμε δει κριτές των πάντων.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    ναι - τώρα καταλαβαίνω....

    Επίσης επειδή έχω ζήσει στην επαρχία και δει εκεί πάνω (πάρα μα πάρα πολλά χρόνια) ότι εμείς εδώ στην Αθήνα την έχουμε δει κριτές των πάντων.....

    χαίρομαι που καταλαβαίνεις εννοώ. Κατανοηθήκαμε λοιπόν.
    Για το άλλο που λες, ισχύει αλλά είναι πρόβλημα όσων την βλέπουν έτσι...

  11. #11
    χωμα να ειναι και .... Το avatar του/της jasondakar
    Εγγραφή
    28/12/2006
    Μηνύματα
    631
    εμπρος στον πονο των γονιων δεν υπαρχη σωστη και λαθος λυση απλα. δεν ειμαστε στην θεση τους μονο οταν βρθουμαι (ευχομαι κανενας μας) θα μπορουμαι να εχουμαι μια ''σωστη'' γνωμη
    ΧΩΜΑΤΙΝΟ ΤΕΡΡΑΙΝ
    a sub-forum you can trust....

    ΧΧΧΧΧΩΩΩΩΩΜΜΜΜΜΑΑΑΑΑΑ

  12. #12
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    αν και γενικα ειμαι κατα της βιας... δεν ξερω πως θα αντιδράσω αν βρισκομουν ποτε στην θεση τους....

    ο πονος της απωλεις (και δει της αδικης , αποτελεσμα εγκληματικης πράξης/αμελειας) ειναι δυσκολο να τον κρινεις......φανταζομαι οτι εκεινη την στιγμή τα σωστο και λαθος ειναι εννοιες μαλλον θολες.....
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Να πω και τη δική μου γνώμη...
    είμαι απόλυτα κατά της βίας. και πάντα στα ατυχήματα προσπαθώ να βρω να σκεφτώ ΚΑΙ τη θέση του θύματος όσο κι αν ακούγεται περίεργο αυτό.
    όμως από την άλλη πλευρά κατανοώ την αντίδραση των ανθρώπων αυτών. Γιατί εκτός από τον πόνο τους έχουν και τις χρονοβόρες διαδικασίες των δικαστηρίων να αντιμετωπίσουν. Και φαντάζομαι πως όλο αυτό το διάστημα ο εν λόγω οδηγός ήταν έξω, φαντάζομαι δεν το ξέρω. Δεν μπορώ λοιπόν ούτε να σκεφτώ τι θα έκανα αν κάποιος σκότωνε το γιο μου ή τον αδελφό μου και αντί να αποδοθεί δικαιοσύνη πήγαινε η υπόθεση από δίκη σε δίκη κι από αναβολή σε αναβολή.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    12
    Βασικά αν τον ξυλοφόρτωσαν πριν ακόμα γίνει η δικη φανταστείτε τι θα του κάνουν μόλις βγει κάμια απόφαση παρωδία...

  15. #15
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Λογικη και συναισθημα δεν πανε μαζι.Κοιτωντας ψυχρα και απ εξω το θεμο θα ελεγα οτι ειναι λαθος το οφθαλμον αντι οφθαλμου.Οταν ομως προκειται για αγαπημενα και οικεια προσωπα τοτε τα πραγματα αλλαζουν.
    Απ την αλλη 1 νεκρος και 16 τραυματιες,ανυποψιαστοι ολοι,με μερικες ψιλες παλι αδικο ειναι.Γιατι αν παρουμε σαν παραδειγμα ποινες απο αντιστοιχα περιστατικα θα δουμε οτι η δικαιωσυνη μαλλον κλεινει το ματακι και δεν ειναι τυφλη.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπραβο τους!!
    από George_M. στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2009, 06:05
  2. για τους Κρητικους του φορουμ...και οχι μονο!
    από dodos_1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2007, 15:27
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2007, 07:38
  4. Για τους χαρτοπαικτες και οχι
    από geopitt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2006, 19:36
  5. Μπραβο τους
    από takiskan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 16:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF