Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: θα αγοραζατε Er-6 για πρωτη μοτο??(πολυ πρωτη ομως)!!!

  1. #16
    dimdil ειμαστε πολυ κοντα στην ηλικια. Ξανα πηρα μηχανη πριν 2 χρονια και ξανανοιωσα. Ειχα να καβαλησω χρονια αλλα ηταν σαν να μην περασε μια μερα. Μπορω να σου πω πως τωρα, την ευχαριστιεμε περισσοτερο που μεγαλωσα και επηξε το μυαλο μου. Παλια φλερταρα με το χαρο και δεν το καταλαβαινα. Το καγκουριλικι μου ειχε γινει εθισμος. Το μηχανακι που διαλεξες πιστευω ειναι μια χαρα για σενα συμφωνα με τα στοιχεια που εδωσες. Δεν ειναι ουτε υπερβολικο, αλλα ουτε και λιγο. Παρτο να γουσταρεις και να περνας καλα. ΥΓ. Αν βγαινεις συχνα εθνικη το φαιρινγκ να το προτιμησεις, γιατι ο αερας θα σε κουρασει στα πολλα και να εισαι σιγουρος οτι οσο ψαρωμενος και να εισαι στην αρχη , μετα θα 200αριζεις.

  2. #17
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651

    Re: θα αγοραζατε Er-6 για πρωτη μοτο??(πολυ πρωτη ομως)!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
    παιδες καλησπερα!!
    ειμαι 42 χρονων--εντελως απειρος απο μηχανες τωρα θα παρω διπλωμα οδηγω αυτοκινητο 20 χρονια--αλλα μοτο στα νιατα μου πολυυ περιστασιακα!! (οχι δικο μου)
    το θεμα ειναι οτι μου αρεσει πολυ (πολυ ομως) το er-6n ειμαι ομως διστακτικος!!
    μηπως ειναι πολυυ για αρχη?? εχω διαβασει και ακουσει πολλα:hypnotize οπως παντα μοιρασμενες οι γνωμες αλλοι μου λενε να ξεκινησω με cbf 250 (μου ψιλοαρεσει) και αλλοι να παρω το kawa γιατι ειναι πολυ φιλικο
    η χρηση θα ειναι μικτη (αττικη οδος -μαραθωνας)--μιλαμε μονο για street--ειμαι 173 και 95κιλα
    θελω τις αποψεις σας---θα την καταφερω??

    Αγαπητέ συνομήλικε
    Να πάρεις αυτό που σου αρέσει και σταμάτα να έχεις δισταγμούς 18άχρονου...έχεις αρκετή πείρα αλλά και αυτογνωσία και να το μάθεις και να το χαρείς!και πίστεψέ με,υπάρχουν πολλοί στην ηλικία σου που κάνουν το πρώτο βήμα και μάλιστα μεγάλο...μη το σκέφτεσαι,πάρτο ...άλλωστε με κάνα τέτοια θα δώσεις για να πάρεις αδεια οδήγησης,οπότε τι θα σε χαλάσει να έχεις ένα τέτοιο;
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #18
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 32 ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΕΙΡΟΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΠΑΠΑΚΙΑ-ΒΕΣΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ 18 ΧΡΟΝΩΝ, ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ STREET TRIPLE 675 Ή ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ;
    ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

  4. #19
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iordanis75
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 32 ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΕΙΡΟΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΕΣ, ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΠΑΠΑΚΙΑ-ΒΕΣΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ 18 ΧΡΟΝΩΝ, ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ STREET TRIPLE 675 Ή ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ;
    παει πολυ.

    κυριως γιατι μεχρι που να φτασεις στο σημειο να χαρεις αυτα που εχει να σου προσφερει το triple θα εισαι κατοχος ενος οχηματος που δεν θα ειναι τοσο ανετο η φιλικο οσο αλλα μηχανακια.

    το να την οδηγησεις μπορεις, το να την ευχαριστηθεις οχι.

  5. #20
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Εγώ πάλι θα πρότεινα το CBF-600S με ABS. Ευκολοδήγητο όσο το Kawasaki αλλά πιο άνετο και φιλόξενο στη μεγάλη παραμονή στη σέλα του.

    Επίσης το τετρακύλινδρο μοτέρ του επιτρέπει ευκολότερη μετακίνηση μέσα στην πόλη απ'το ελαφρώς "απότομο" του 2κύλινδρου σε σειρά του Er-6 κι ας δίνει το Honda μια ελαφρώς πιο "βαριά" αίσθηση στο όλο σύνολο, και τα δύο σε γενικές γραμμές όμως είναι παιχνιδάκια μόλις τα συνηθίσεις.

    Είμαι σίγουρος όμως πως στο CBFάκι δεν θα σου λείψει τίποτα.

    makis το ER εχει πολυ πιο ελαφρυα αισθηση απο το δικο μας, ειναι πιο μαζεμενο και ο δικυλινδρος ειναι πολυ προτιμοτερος απο εναν τετρακυλινρο για καποιον που ξεκιναει τωρα στις μοτοσικλετες

  6. #21
    mia xara motosykleta einai to ER!
    www.motoDevils.gr

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    makis το ER εχει πολυ πιο ελαφρυα αισθηση απο το δικο μας, ειναι πιο μαζεμενο και ο δικυλινδρος ειναι πολυ προτιμοτερος απο εναν τετρακυλινρο για καποιον που ξεκιναει τωρα στις μοτοσικλετες
    Δεν διαφωνώ όσο αναφορά την ελαφριά αίσθηση και το ότι είναι πιο μαζεμένο απ'το CBF όμως επειδή με το ER έχω κάνει κάποια χιλιόμετρα (το είχε ο αδερφός μου) παρατήρησα οτι (σε μένα τουλάχιστον) δεν ήταν το ίδιο φιλικό όσο το CBF, ήταν αρκετά απότομο στο "σταμάτα-ξεκίνα" πράγμα που το κάνει πιο δύσκολο ειδικά στον νέο αναβάτη.
    Μέσα στην πόλη είναι αρκετά ευέλικτο αλλά αυτές οι απότομες αντιδράσεις του το κάνουν και πιο κουραστικό, συμπεριλαμβάνοντας δε και το πιο "σφικτό" στήσιμο ξεφεύγει λίγο σε φιλικότητα πάντα σε σύγκριση με το δικό μας που συνολικά έχει μεν βαρύτερη αίσθηση αλλά πανεύκολο -και βελούδινο συγκριτικά- χειρισμό.

    Για τον δικύλινδρο έναντι του τετρακύλινδρου για έναν αρχάριο πίστευα κι εγώ το ίδιο όταν κατέληξα στο Transalp, με την απόκτηση όμως του CBF δεν είδα κάποιο λόγο που θα μ'έκανε να δυσκολευτώ μαζί του αν κατέληγα σ'αυτό απ'την αρχή. Ειδικά στο CBFάκι που έχει και τη γραμμική ροπούλα του χωρίς κοιλιές (και κυτταρίτιδες )

    Εντάξει, έδωσα μεγάλη αξία στις λεπτομέρειες και ίσως δεν θά'πρεπε γιατί μπορεί να μπερδεύω τον φίλο που ψάχνει νέα μηχανή αλλά θεώρησα πως έπρεπε να πω αυτό που παρατήρησα από την εμπειρία μου κι όχι από λεγόμενα τρίτων, ξανακαταλήγω όμως τονίζοντας αυτή τη φορά ότι "και τα δύο σε γενικές γραμμές είναι παιχνιδάκια μόλις τα συνηθίσεις."


  8. #23
    καλημέρα και καλώς να μας έρθεις στον κόσμο των δυο τροχών.

    εγώ θα σου έλεγα πρώτα πρώτα να διαβάσεις ξανά και ξανά αυτα
    που λέει ο φίλος div400 πιο πάνω και να τα τηρήσεις ευλαβικά, δεν
    ξέρεις πόσο θα σου χρειαστούν.

    τώρα όσον αφορά το καβα είναι πολύ ωραίο μηχανακι με ωραία τραβήγματα
    γκαζακι κλπ, όμως θα συμφωνήσω με τον makis206 για το cbf600s abs.

    το καβα το είχα οδηγήσει 2 φορές και μου άρεσε αρκετά όμως το cbf, όπου
    και κατέληξα, κατα τη γνώμη μου είναι πολυ φιλικότερο και για σένα νομίζω ότι ταιριάζει καλύτερα.

    βέβαια περι γουστου ουδέν λόγος και όλα αυτά είναι προσωπικές γνώμες.

    το πρώτο που έχεις να κάνεις πάντως είναι να αγοράσεις καλό εξοπλισμό
    και να έχεις το μυαλό σου δεκα φορές περισσότερο απο ότι στο αυτοκίνητο.

    φιλικά

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Θα μπει κανενας για chat????
    από life_dab στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2014, 22:37
  2. ΠΡΩΤΗ ΜΟΤΟ
    από ΤΑΖ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2008, 10:28
  3. Που Θα Βρω Manual Για Cbr 600f Μοντ.2000
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2005, 11:32
  4. Θα Γινει Η Εκδρομη Του Μοτο Στη Μουρτερη?
    από tzo80 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2004, 15:15
  5. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF