Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 59

Θέμα: ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ Xt660

  1. #31
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    Σίγουρα τη γέφυρα τη χρειάζεσαι μαζί με το λασπωτηράκι από το Χ.
    Στο δικό μου φοράω μαργαρίτες BRAKING μπροστά και πίσω για πραγματικά απίστευτα φρεναρίσματα . Για γέφυρα κόστος 60 ευρώ και θα βρεις εδώ http://www.xikis.gr/


    Φίλε kaps πήρα τηλ για την γέφυρα και τελικά το κόστος είναι γύρω στα 75?!!! Θα τη βάλω κάποια στιγμή. Κάνει όντως δουλειά????? Αυτό για το σβήσιμο της μηχανής απο το κλειδί παίζει ρόλο??

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sokis8
    Αυτό για το σβήσιμο της μηχανής απο το κλειδί παίζει ρόλο??
    Για μένα παίζει. Έχω δει κάποιους βραχυκυκλωμένους εως λιωμένους μπορώ να σου πω και από τότε το σβήνω μόνο από το κλειδί. Θυμάμαι συγκεκριμένα ήταν ένα Fazer (φοράει τους ίδιους διακόπτες) το οποίο έσβηνε εν κινήσει στα καλά καθούμενα και όχι από TPS. Μου λέει λοιπόν ο φίλος που έχει το συνεργείο να του κάνω την εξυπηρέτηση να το πάω μέχρι τα κεντρικά να το δεί ο Πραβής. Στον Κηφισό λοιπόν όμορφα και ωραία κάποια στιγμή μου σβήνει... το ξαναέβαλα εμπρός και συνέχισα. Έφτασα τα είπα του Πραβή και σε μία ώρα είχα φύγει με αλλαγμένο διακόπτη γιατί όπως αποδείχτηκε όταν το άνοιξε ήταν σχεδόν λιωμένος. Από τότε ΜΟΝΟ από το ΚΛΕΙΔΙ
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  3. #33
    Ok!!!!!! Θα το εφαρμόσω λοιπόν και γω! Έχεις υπ' οψιν σου πώς θα μπορούσα να γυαλίσω τους λαιμούς απ' τις εξατμίσεις (μαμίσιοι) για να δείξουν?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  4. #34
    Για μόνιμη γυαλάδα δεν ξέρω αλλά κάποια στιγμή τους είχα περάσει με μια αλοιφή και αργότερα με μπράσσο για να τους καθαρίσω αλλά δε κράτησε πολύ
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
    Για μένα παίζει. Έχω δει κάποιους βραχυκυκλωμένους εως λιωμένους μπορώ να σου πω και από τότε το σβήνω μόνο από το κλειδί. Θυμάμαι συγκεκριμένα ήταν ένα Fazer (φοράει τους ίδιους διακόπτες) το οποίο έσβηνε εν κινήσει στα καλά καθούμενα και όχι από TPS. Μου λέει λοιπόν ο φίλος που έχει το συνεργείο να του κάνω την εξυπηρέτηση να το πάω μέχρι τα κεντρικά να το δεί ο Πραβής. Στον Κηφισό λοιπόν όμορφα και ωραία κάποια στιγμή μου σβήνει... το ξαναέβαλα εμπρός και συνέχισα. Έφτασα τα είπα του Πραβή και σε μία ώρα είχα φύγει με αλλαγμένο διακόπτη γιατί όπως αποδείχτηκε όταν το άνοιξε ήταν σχεδόν λιωμένος. Από τότε ΜΟΝΟ από το ΚΛΕΙΔΙ

  6. #36
    Thank you φιλαράκι !!!!!!!

  7. #37
    Kaps το δικό σου ήταν R και το έκανες X; Σε ρωτάω γιατί με μπερδεύουν τα αυτοκόλλητα και οι μπότες στο πιρούνι
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  8. #38
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι παίδες? Με την γέφυρα καλαμιών στο ΧΤ 660R τι κερδίζω? επίσης τι διαφορά στο φρενάρισμα έχετε δει με τα σωληνάκια υψηλής? Θεωρώ τα φρένα του ΧΤ λίγο αδύναμα....βελτιώνεται αυτό με άλλα τακάκια ή με υψηλής σωληνάκια? Ευχαριστώ

  9. #39
    Δεν έχω οδηγήσει ποτέ το ΧΤR αλλά για να λες οτι τα θεωρείς αδύναμα μαλλον θα είναι. Στο δικό μου πιστεύω οτι είναι αρκετά καλά τα φρένα και δεν έχω ψαχτεί περισσότερο.Ένα υψηλής με πιο σκληρά τακάκια μπροστά σίγουρα θα σου έδειχνε διαφορά και αν αργότερα θέλεις κάτι περισσότερο βάζεις και τη γέφυρα η οποία θα σου δέσει αρκετά το πιρούνι και θα κερδίσεις σταθερότητα.
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ...


  10. #40
    Μου τη ματιάσατε ...Την παρκάρω στο γκαράζ μου ως συνήθως μπροστά από το αυτοκίνητό μου και κάνω δύο βήματα να πάω στο ασανσέρ. Ακούω ένα γδούπο πίσω μου και βλέπω τη μηχανή ξάπλα . Είχε φύγει από το σταντ και έπεσε . Απολογισμός το προστευτικό μπροστά έσπασε σε ένα σημείο , γύρισε το τιμόνι , το φτεράκι μπροστά έχει φύγει από την ευθεία του .... έσπασε το guide cable που περνάει το σωληνάκι υψηλής και παρατηρώ βούλιαγμα στο τεπόζιτο . Είδα και κάτι σταγόνες παραφλού αλλά ήταν η υπερχείλιση του . Ωστόσο (άλλο θέμα) παρατηρώ στο κάτοπτρο του προβολέα μαύρα στίγματα λες και έχει γεμίσει μαύρη σκόνη μέσα . Λέω άραγε αν το πήγαινα στη Μοτοδυναμική αν και μοντέλο 11/2004 θα το δέχονταν για αποτυχία υλικού . Δεν έχει να κάνει με το πέσιμο ..Το έχω παρατηρήσει εδώ και ημέρες . Αρχικά κάηκε το λαμπάκι το μικρό και όταν το έβγαλα παρατήρησα πως το ντουί ήταν καμμένο .

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
    ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ REMUS TITANIOY



    ΦΙΛΕ POSTMAN Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ!!! ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΕΛΙΚΑ!!!!!

  12. #42

    ΦΟΤΟ

    ΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΤΟ......


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sokis xt.jpg 
Προβολές:	1019 
Μέγεθος:	89,0 KB 
ID:	124043

  13. #43
    ΑΝ ΑΛΛΑΖΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΑΙΜΟΥΣ ΤΩΝ ΕΞΑΤΜΙΣΕΩΝ ΘΑ ΒΕΛΤΊΩΝΑ ΤΗΝ ΑΠΌΔΟΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ???? ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΦΟΡΑΩ ΤΙΣ REMUS TITANIUM!!!!!!!! ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΛΑΙΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΙΖΕΙ????

  14. #44
    file kaps auto to sustima pou exeis balei sta kalamia ti einai?!thx se ti boh8aei!?

  15. #45
    παιδια εγω φοραω τις termignoni σε carbon.πολυ ομορφες και με ωραιο σαματα.να μια φωτο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00179.jpg 
Προβολές:	943 
Μέγεθος:	71,3 KB 
ID:	126625

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aftermarket ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ για VStrom...
    από athandim στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 316
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2011, 02:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF