Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Cb-1 και ανταλλακτικά συνεργείο

  1. #1
    ...μπαμπά μην τρέχεις!!!
    Εγγραφή
    31/05/2005
    Μηνύματα
    3

    Cb-1 και ανταλλακτικά συνεργείο

    Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα, καλώς σας βρήκα.
    Παρακολουθώ το forum και γενικότερα τον χώρο πολύ καιρό τώρα, αλλά μόλις πρόσφατα και στα πρώτα αντα μου πήρα δικό μου μηχανάκι, ένα CB-1 μοντέλο ????
    Ψάχνω για κάποιο καλό συνεργείο για το πρώτο του συμάζεμα μετά από πολλά χρόνια.
    Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει!!!
    gSp

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221
    Χαιρετώ και καλοτάξιδο. Καλό συνεργείο δύσκολο κάποιος να πάρει την ευθύνη... Σε τη κατάσταση είναι τώρα.? Ανέβασε καμιά φώτο να το δούμε αν θες... Όσο για συνεργείο βλέπουμε...
    Panatha

  3. #3
    ...μπαμπά μην τρέχεις!!!
    Εγγραφή
    31/05/2005
    Μηνύματα
    3
    Καλημέρα, αυτή είναι η πιο πρόσφατη φωτο. Μάλλον ο πρωην το είχε βάψει. Προχθές πήγα την πρώτη βόλτα και διαπίστωσα ότι πέρα από πίσω αμορτισέρ, που είναι σόβρακο, δεν έχω και κοντέρ. Επίσης έχει κάποια αρυθμία στο ρελαντί. Ελπίζω να είναι τροφοδοσία και να λύνεται σχετικά αναίμακτα.
    ...αυτά


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1my bike web.jpg 
Προβολές:	662 
Μέγεθος:	73,9 KB 
ID:	123519
    gSp

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2007
    Μηνύματα
    221
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gspantidakis
    Καλημέρα, αυτή είναι η πιο πρόσφατη φωτο. Μάλλον ο πρωην το είχε βάψει. Προχθές πήγα την πρώτη βόλτα και διαπίστωσα ότι πέρα από πίσω αμορτισέρ, που είναι σόβρακο, δεν έχω και κοντέρ. Επίσης έχει κάποια αρυθμία στο ρελαντί. Ελπίζω να είναι τροφοδοσία και να λύνεται σχετικά αναίμακτα.
    ...αυτά
    Αρχικά φαίνεται σε καλή κατάσταση και έτσι μπορείς να ξοδέψεις λίγα χρήματα και να την κρατήσεις κάμποσο καιρό ή όσο εσύ θέλεις... Τώρα το πίσω αμορτισέρ ίσως προέχει γιατί εκτός από την ευχαρίστηση που σου δίνει η μηχανή όταν πατάει γερά και σωστά είναι και θέμα ασφάλειας, (το κυριότερο)..
    Ρίξε μια ματιά εδώ. Έχει πολύ καλές τιμές και κάνει και εξαιρετική δουλειά.
    http://www.k-shock.gr/
    Μετά όσο για το θέμα της αρρυθμίας ρελαντί καλά είναι να πάς σε κάποιον μηχανικό που να έχει όμως τον απαραίτητο εξοπλισμό γιατί σίγουρα ένας πεπειραμένος μπορεί να τα ρυθμίσει με το αυτή αλλά μιας και είναι 4 καλύτερα να έχει κάποιον μετρητή υποπίεσης. Δεν ξέρω αν η Bember ασχολείται ακόμα με μηχανές ή μόνον με AUTO αλλά εκεί γύρο υπάρχουν πολλοί τέτοιοι μηχανικοί που ασχολούνται με καρμπιρατέρ και ρυθμίσεις. Βρίσκεται (Bember) παράλληλα της Θησέως στο ύψος της γέφυρας που πάει προς Καλλιθέα, ακριβός στο τελείωμα της γέφυρας δεξιά και πάλι αμέσως δεξιά στο δεξί σου χέρι και οι υπόλοιποι (υπόλοιπα συνεργεία) εκεί τριγύρω. Ρωτώντας θα βρεις την άκρη. Είπαμε δεξιά, ενώ αριστερά για να καταλάβεις είναι φανάρι που ο δρόμος πάει για το γήπεδο της Καλλιθέας.
    Επίσης μπορείς να πάς και στην Δημητρακοπούλου που έχει πολλά συνεργεία και σχετικά μαστόρια που είναι εκεί πολλά χρόνια. Και εκεί νομίζω θα βρεις την άκρη.
    Αν και καθυστερημένα (λόγο δουλειάς) ελπίζω να βοήθησα.
    Χαιρετώ
    Panatha

  5. #5
    ...μπαμπά μην τρέχεις!!!
    Εγγραφή
    31/05/2005
    Μηνύματα
    3
    Καλημέρα και πάλι αδερφέ ευχαριστώ πολύ.
    Πιστεύω μέχρι το καλοκαίρι να το έχω κουκλί.
    Δεν κρατιέμαι για διακοπές με τη γριούλα μου !-)
    gSp

  6. #6
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Επίσης, μαζί με το πίσω, κοίτα και τα μπροστινά, μιας και είναι σίγουρο ότι είναι και αυτά σώβρακο...

    Η αρρυθμία στο ρελαντί, μπορεί να έχει να κάνει μόνο με το ρελαντί...να θέλει δηλαδή λίγο ανέβασμα...(μπορείς να το κάνεις και μόνος σου...)

    Κοντέρ δεν έχεις...ντίζα έχεις? μπορεί να έχει σπάσει, απλά (κι αυτή μπορείς να την αλλάξεις μόνος σου)

    Το μηχανάκι που έχεις πάρει, είναι γενικά άσπαστο...πιο άσπαστο και από τα sf...και αν είναι και σε καλή κατάσταση μοτερικά, είναι και πιο γλΥγορο....

    Κοίτα τα σωληνάκια των φρένων ή καλύτερα άλλαξε τα τελείως μιας και υπάρχει περίπτωση να μην έχουν αλλαχτεί ποτέ και να έχουν γίνει σαν τσίχλες...

    Επίσης, κοίτα τις δισκόπλακες πόσο μεγάλη πατούρα έχουν κάνει με τα χρόνια...

    Κοίτα ρουλεμάν λαιμού οπωσδήποτε

    Κοίτα και τις καλωδιώσεις για κοψίματα, ξεραμένα καλώδια κλπ,κλπ.

    Επίσης βλέπω πως έχει ακόμη τα μαμά φλας πράγμα που δηλώνει ότι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ή δεν ήταν πολύ του κόψε ράψε των καλωδιώσεων...(που είναι καλό) ή ότι το σιδέρωσε πουθενά, εξ ου και το φουλ βάψιμο και το έκανε μαμά (που είναι κακό)


    Εννοείται ότι θα αλλάξεις λάδια...,υγρά φρένων και λοιπά υγρά... αν θες να είσαι σίγουρος ότι το μηχανάκι είναι σχετικά εντάξει...

    Καλές βόλτες και προσεκτικά γιατί έχεις πάρει ένα καλό μηχανάκι, αλλά δεν ξέρεις ακόμη σε τι κατάσταση βρίσκεται


    Α, λάστιχα έχει...?
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  7. #7

    Talking

    Φίλε μου το μηχανάκι σου είναι απο τα πιο στριφτερά (και δυνατά στα 400cc) που υπάρχουν, και αν οι αναρτήσεις του είναι σε καλή κατάσταση, σε σωστα στροφιλίκια θα το χαρείς όσο τίποτα...

    Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καταρχήν πες μας τι προβλημα έχεις στο ρελαντί:

    α) στο παρουσιάζει όταν είναι ζεστο/κρύο?
    β) στις πόσες στροφές δουλεύει ρελαντί?
    γ) σκαμπανεβάζει περισσότερο οταν δουλεύουν μαζί φώτα, βεντιλατέρ κλπ?


    Άν απάντησες ναι στο γ) θα πρότεινα κατευθείαν να κοιτάξεις ηλεκτρικά αρχίζοντας απο την μπαταρία και το ρεύμα του ανορθωτή (με πολύμετρο) . Αυτό μπορείς να το κάνεις και μόνος σου είτε σε ένα ηλεκτρολόγο/μηχανικό. Άν η μπαταρία είναι σούπα, θα έχεις πρόβλημα όχι μονο με αρυθμίες, αλλα και με σβησίματα στο μέλλον

    Σχετικά με το κοντέρ:

    Α) κοίτα κάτω απο το κοντέρ υπάρχει η ντίζα η οποία ξεβιδώνει εύκολα με ενα πενσάκι. Ξεβίδωσέ την, κράτα στο χέρι σου το τσουτσουνακι της και κούνα το μηχανάκι 1-2 μέτρα.

    Β) Αν νιώθεις να γυρνάει, τότε βίδωσε καλά τη καλά στη θέση της και πήγαινε βόλτα. Αν δεν έχεις ένδειξη δυστηχώς πάς στη χειρότερη για κοντέρ ( ΆΝ βρείς μτχ, ετοιμάσου να γίνεις 100-350? φτωχότερος). Στην καλήτερη ανοίγεις κοντέρ (εύκολο είναι) και ελέγχεις, μπορεί να έχει φύγει κάτι απο τη θέση του...

    Γ) Αν δεν γυρνάει, βρές που καταλήγει η ντίζα, στο αριστερό καπάκι του κινητήρα. Εκεί έχει μια βίδα που κραταει την ντίζα στην θέση της, δηλαδή σε ένα πλαστικό ράουλο απο όπου και παίρνει κίνηση. Ξαβίδωσε τη βίδα, βγάλε τη ντίζα, κούνησε τη μηχανή και θα πρέπει να γυρνάει ένα μεταλικό τσουτσουνάκι (παλι ). Αν δεν γυρνάει, πρέπει να λύσεις το καπάκι και να βρείς τι γίνεται...

    Σχετικά με τις αναρτήσεις, αν θέλεις να τις φτιάξεις, υπολόγιζε γύρω στα 300-400? για σερβις μπρος πίσω και καινούρια ελατήρια. Κατα τη γνώμη μου είναι ενα απαραίτητο έξοδο, όχι μονο γιατι θα νιώσεις οτι οδηγάς άλλο μηχανάκι, πολύ ανώτερο, αλλα και για την ασφάλειά σου. Θα σου προτείνω και εγω τον ΚSHOCK γιατι είναι καλοί μάστορες και καλοί άνθρωποι...

    Αν πάλι αυτά τα χρήματα σου φαίνονται πολλά, μπορείς να μου στείλεις ενα ΠΜ γιατι σου έχω και άλλη καλή λύση...

    Επειδή είναι γενικά μηχανάκι που ο πρωην μπορεί να το έχει ψιλοπαρατήσει σου προτείνω οπωσδήποτε να κάνεις τα παρακάτω για αρχή που πιθανόν να λύσουν και τα προβλήματα σου με το ρελαντί αλλα και θα κάνουν το μηχανάκι να 'ξυπνήσει'...:


    1) Λάδια (οπωσδήποτε) + φίλτρο (35-50?)

    2) Μπουζί (40-45?)

    3) Φίλτρο (υπάρχει μαμα χόντα με 50? περίπου, αλλα και ιμιτασιον με 15?-20?). Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις ειδικό αφρολέξ (απο καταστήματα μοτο, με 2-3?) και να το τοποθετήσεις με πατεντούλα στη θέση του χάρτινου. Άν όμως το κάνεις αυτό θα χρειαστεί να ρυθμίσεις καρμπς, ιδιαίτερα αν φοράς και εξάτμιση.

    4) Καθάρισμα καρμπς.. Επίσης μπορείς να το κάνεις μόνος σου

    5) αφού έχεις κάνει καθαρισμό καρμπ, rύθμισμα βελόνες idle (ρελαντί)... μπορείς να το κάνεις μόνος σου ΜΟΝΟ με το manual και με πολύ υπομονή...

    6) Εγώ θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες σχετικά με σωληνάκια φρένων, για να πήρες αυτό το μηχανάκι μαλλον δεν σου περισσεύουν, οπότε θα σου πρότεινα μόνο αλλαγή υγρών και εξαέρωση, και αυτό ΜΟΝΟ αν κάτι σε χαλάει στα φρένα.. (π.χ. 'σπογγώδη' αίσθηση, να το νιώθεις να μην πατάει καλα, να πρέπει να 'τρομπάρεις' για να πιάσει κλπ)

    7) Για δίσκους δες παραπάνω, πάντως αν είναι η διατομή τους γύρω στα 4-5 χιλιοστά είσαι ΟΚ! Εάν χρειαστεί πάντως ασχολήσου μόνο με μπροστά

    Αυτά απο εμένα, και ότι άλλη ερώτηση έχεις, εδώ είμαστε....

  8. #8
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78

    6) Εγώ θα διαφωνήσω με τους προλαλήσαντες σχετικά με σωληνάκια φρένων,

    Σωστά όλα όσα είπες...αλλά για τα σωληνάκια θα διαφωνήσω(στο καπάκι )...Μετά από 17-18 χρόνια...σίγουρα θέλουν άλλαγμα, αν δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ...(δεν θέλω καν να το σκέφτομαι...) Δεν είπα να βάλει υψηλής...

    Καλώς ή κακώς, ένα μηχανάκι που φλερτάρει με την 20ετία θέλει μαζέματα...που εξαρτώνται από το τι είχαν κάνει οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες...

    Αυτά...
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  9. #9
    odt, όχι απλώς φλερτάρει με την 20ετία, αλλα την έχει αραβωνιαστεί και του χρόνου πάει για γάμο!!!

    όσον αφορά στα σωληνάκια φρένων απλά είπα οτι κατ'εμέ είναι 2η προτεραιώτητα ΑΝ δεν υπάρχει άμεσο πρόβλημα ...

  10. #10

  11. #11
    το μηχανακι δεν νομιζω να ειναι βαμμενο...σε αυτο το χρωμα και με αυτα τα ψηλα κλιπ ονς εβγαινε απο το εργοστασιο ως type II...

    αναρτηση πισω οτι σου ειπαν...

    αναρτηση μπροστα 500 ml εκαστο καλαμι απο 390 και 20αρι λαδι αν στριβεις και θες στοιχειωδεις αποσβεσεις...αλλαζεις και τσιμουχες φυσικα...

    βγαλσιμο καρμπυρατερ,καθαρισμα, 0.5 mm αποστατη στις βελονες ,2 νουμερα πανω κεντρικα ζιγκλερ,ανοιγμα στις τρυπες των σλαιντς κατα 0.5 mm και ρυθμισμα με μανομετρα...

    σκισιμο του μαμα χαρτιου απο το φιλτρο αερα και τοποθετηση φυλλου twin air...τσαμπα σχεδον και το μονο που δουλευει καλα...βγαλσιμο και πεταμα στους μαμα λαστιχενιους σωληνες του φιλτροκουτιου...

    δεν πειραζεις μαμα γραναζωμα για κανενα λογο...

    βγαζεις τον κοφτη που περιοριζει την 6η στις 13000 με μια αντισταση μεσα στο κοντερ( δεν θυμαμαι δυστυχως Ohm γιατι το εκανα πριν γεννηθεις ισως... )...

    οπωσδηποτε σωληνακι υψηλης εκτος αν θες να ρισκαρεις να μεινεις χωρις φρενο...

    λαδια της ανθρωπιας(προς θεου οχι Motul)...

    βαζεις σουπερ βενζινουλα και φευγεις...

    υ.γ. με εναν επαναχρονισμο των μαμα εκκεντροφορων επιπλεον, θα ειναι σαν να εχεις rr...αλλα δεν νομιζω να μπορεσει να στο κανει κανεις

    καλες βολτες...



    α...βαλε κι ενα τελικο της προκοπης με 45mm εσωτερικη διαμετρο...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #12

  13. #13

    CB1




    wave2:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cb-1_right-big[1].jpg 
Προβολές:	487 
Μέγεθος:	46,0 KB 
ID:	151645
    zaf rider

Παρόμοια θέματα

  1. CB-1 ανταλλακτικά
    από johnkappa στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2012, 17:59
  2. Διαγράμματα και ανταλλακτικά Honda / Suzuki
    από McGyver στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 13:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF