Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Αγορά Marchesini από Αμερική

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    5

    Αγορά Marchesini από Αμερική

    Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σετ τροχών supermoto της Marchesini από Αμερική μιας και η τιμή εκεί είναι εξαιρετικά χαμηλή. Κοστίζουν 1.000 ευρώ ενώ εδώ ή στην Ευρώπη αγγίζουν τα 1.900 ευρώ! Έχω στην Αμερική ένα γνωστό που μπορεί να τις αγοράσει και να μου τις στείλει χωρίς τιμολόγια ως δώρο. Ξέρει κάποιος αν θα την γλυτώσω από το τελωνείο?Δεν θα ήθελα να φάω κανά χαράτσι τρελό και να τρέχω και να μην φτάνω.
    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2006
    Μηνύματα
    24
    κλασική λύση είναι να αναγράφεται η λέξη ¨δώρο¨ στο κουτί. Το κάνουν πολλοί, με κράνη κτλ και δουλεύει, αλλά δεν ξέρω με τις ζάντες (μεγαλύτερο κουτί).

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madox
    Εγγραφή
    12/03/2008
    Μηνύματα
    237

    Re: Αγορά Marchesini από Αμερική

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lixno
    Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σετ τροχών supermoto της Marchesini από Αμερική μιας και η τιμή εκεί είναι εξαιρετικά χαμηλή. Κοστίζουν 1.000 ευρώ ενώ εδώ ή στην Ευρώπη αγγίζουν τα 1.900 ευρώ! Έχω στην Αμερική ένα γνωστό που μπορεί να τις αγοράσει και να μου τις στείλει χωρίς τιμολόγια ως δώρο. Ξέρει κάποιος αν θα την γλυτώσω από το τελωνείο?Δεν θα ήθελα να φάω κανά χαράτσι τρελό και να τρέχω και να μην φτάνω.
    Ευχαριστώ πολύ

    1000ε απο ποιο μαγαζι?

  4. #4
    Κομμένο μέλος Το avatar του/της dimokritos
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    305
    με τόσο μεγάλο και βαρύ κουτί, και το όνομα του bush ως αποστολέα να έχει επάνω, δεν το γλιτώνεις το άνοιγμα.

    εκτός από δώρο, δηλώνουν και αξία μαζί με τα μεταφορικά κάτω από 45$ για να γλιτώσεις τελωνείο. άρα πολύ δύσκολο να το φάνε.
    Βάλτο καλά στο κεφάλι σου.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    5

    Re: Re: Αγορά Marchesini από Αμερική

    Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
    1000ε απο ποιο μαγαζι?
    Ρίξε μια ματιά στα www.supermotopro.com και http://store.eastcoastwheels.com/completewheels1.html. Πολύ καλά προϊόντα για supermoto έχει και στο www.motostrano.com.


    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απ' ότι φαίνεται με συμβουλεύετε να μην προχωρήσω στην αγορά γιατί είναι πολύ πιθανό να την πατήσω με το τελωνείο.

  6. #6
    Στην θέση σου θα ρωτούσα τον φίλο μου απο Αμερική που είναι.Ίσως να γνωρίζει κάτι παραπάνω εφόσον έχει εξυπηρετήσει και άλλον φίλο σου.
    Η άλλη είναι να ρωτήσεις σε κανά ΚΕΠ που είναι και απρόσωπα τα πράγματα!

  7. #7
    Θα πρότεινα USPS για μεγαλύτερη σιγουριά όσον αφορά το τελωνείο αλλά έχε υπόψην σου οτι όταν κάτι στέλνεται σαν δώρο ή δείγμα δεν ασφαλίζεται και αν χαθεί, την έκατσες.
    Εγώ μέχρι και ντεπόζιτο, δεν είχα πρόβλημα πάντως.

    Δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
    http://i132.photobucket.com/albums/q...e-animated.gif
    http://homepages.pathfinder.gr/argi6argi/index.html
    http://s132.photobucket.com/albums/q11/argi6argi/
    http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=27013

    100 αλογα κατω απο την σελα ειναι λιγοτερο επικινδυνα απο το γαιδουρι που τα οδηγει.
    Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέσαι. Γι' αυτά που διορθώνονται και γι' αυτά που δεν διορθώνονται.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/09/2007
    Μηνύματα
    6
    Να πω και εγω την εμπειρία μου.
    Φίλος πρόσφατα αγόρασε απο Αμερικη πράγματα μοτό, γύρω στα 1700$, είπε στον αποστολέα να τα βγάλει απο τα κουτιά τους, και γενικά να τα βάλει με τρόπο ώστε να βγει μικρή η κούτα (τελικά ήταν σαν μια που θα χωρούσε μισή ζαντα), και του ήρθε ανοιγμένο αλλα χωρίς να πληρώσει.
    Πάντως εαν δεν κάνω λάθος το σίγουρο ειναι οτι πρέπει να στείλεις με USPS, &απο εκει και πέρα παίζετε το πράγμα.
    Ισως δεν πιστέψουν το "δώρο" σε τέτοια περίπτωση και να χρειαστεί να γράψεις οτι είναι μετάχειρες ή επιστροφή απο εγγύηση ή κάτι άλλο να κάνεις δουλειά.
    Στον φίλο μου υπήρξε & ενα απρόοπτο ειπε να του βάλουν μια απόδειξη απέξω 100$ αλλα ο πωλητής έκανε λάθος και έβαλε οτι του κατέβηκε, 2 απο 150 νομίζω.
    Ευτυχώς που δεν έβαλε 1700$ γιατι αλλιώς......
    Η ουσία είναι οτι δεν πλήρωσε.
    Ισως γιατι τα πράγματα δεν ηταν αναγνωρίσιμα εύκολα.(?)

  9. #9
    Θαυμαστε το.... Το avatar του/της edmarios
    Εγγραφή
    19/07/2007
    Μηνύματα
    212
    Εγω εχω μαθει οτι αν τα στειλεις με USPS υπαρχει μια περιπτωση να γλυτωσεις τελωνειο ενω αν τα στειλεις με DHL H TNT θα περασουν απο τελωνειο για τον λογο οτι και αυτες απο τον εκτελωνισμο περνουν μιζα... Και αν το καλοσκεφτειτε ψιλο στεκει... τελος παντων... Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει οποιος ξερει κατι ας πει...

  10. #10
    FZS600 Fazer Το avatar του/της schumacher_
    Εγγραφή
    13/05/2006
    Μηνύματα
    220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
    Εγω εχω μαθει οτι αν τα στειλεις με USPS υπαρχει μια περιπτωση να γλυτωσεις τελωνειο ενω αν τα στειλεις με DHL H TNT θα περασουν απο τελωνειο για τον λογο οτι και αυτες απο τον εκτελωνισμο περνουν μιζα... Και αν το καλοσκεφτειτε ψιλο στεκει... τελος παντων... Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει οποιος ξερει κατι ας πει...
    Αυτό είναι που ακούγεται γενικώς...

    Εγώ πριν ένα 2μηνο έφερα από Αμερική πάντως κάτι με FedEx, σε 3 μέρες ήταν σπίτι μου και ούτε τελωνείο ούτε τίποτα... μάλλον είναι πώς θα σου κάτσει.

    Με USPS όσες φορές έχω παραγγείλει, έρχονται όλα οκ

  11. #11
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    1. Αναγράφεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ "GIFT" στο εντυπο αποστολής καθώς και "USED"
    2. Δηλώνεις αξία 45 ευρώ (και αν πιασει έπιασε)
    3. Έρχεται με USPS

    Ακόμη και στην περίπτωση που ανοιχτεί και περάσει τελωνειο να υπολογίζεις ότι ο φόρος είναι 3% επί της αξίας+μεταφορικά και επιπλέον σε αυτό ΦΠΑ 19% και γύρω στα 80 ευρώ εκτελωνιστικά κερατιάτικα οπότε πάλι πιο φθηνά θα σου έρθει.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Έχω μια απορία όμως: Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ αν τελικά θα ανοίξουν το δέμα ή όχι γιατί δεν θα υπάρχουν καθόλου τιμολόγια αγοράς. Ο φίλος μου θα τα αφαιρέσει τελείως και θα βάλει μέσα στο δέμα μία ευχετήρια κάρτα π.χ. ως δώρο για χρόνια πολλά. Αν δεν υπάρχουν καθόλου τιμολόγια και φαίνεται για δώρο έστω κι αν το ανοίξουν πώς θα μπορέσουν να δασμολογήσουν;

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lixno
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Έχω μια απορία όμως: Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ αν τελικά θα ανοίξουν το δέμα ή όχι γιατί δεν θα υπάρχουν καθόλου τιμολόγια αγοράς. Ο φίλος μου θα τα αφαιρέσει τελείως και θα βάλει μέσα στο δέμα μία ευχετήρια κάρτα π.χ. ως δώρο για χρόνια πολλά. Αν δεν υπάρχουν καθόλου τιμολόγια και φαίνεται για δώρο έστω κι αν το ανοίξουν πώς θα μπορέσουν να δασμολογήσουν;
    αν το δασμολογισουν μονοι τους θα σε χρεωσουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ κ μαλλον δε θα σου αρεσει πολυ

    καλο θα ειναι να βαλουν ενα τιμολογιο γυρω στο 200αρι ωστε να ειναι σχεδον πιστευτο
    κ usps οπωσδηποτε!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  14. #14
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Το τιμολογούνε στο περίπου

  15. #15

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα arai απο αμερικη.
    από power hornet στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2014, 14:10
  2. Αγορα Μπουφαν Απο Ευρωπαικο Site
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 17:16
  3. Αγορα Touratech Απο Ιντερνετ ???
    από bmour στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:52
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF