Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: BAD COMPANY ...live report

  1. #1

    BAD COMPANY ...live report

    Μόλις γύρισα από τη συναυλία των "Bad Company".
    Γνωρίζοντας ότι δεν θα δω τον Paul Rodgers να τραγουδάει αλλά μόνο ένα μέλος από την θρυλική μπάντα, πέρασα πολύ ωραία.
    Είμαι ορκισμένος φαν του classic rock των 70ς...

    Το μοναδικό παληό μέλος ο Mick Ralph, στα 64, αρκετά γερασμένος να "φέρνει" μεταξύ Άντονι Κουήν και Μιχάλη Μενιδιάτη...

    Ο μπασίστας νέος, φτυστός ο Boy George σε rock version, με καουμπόικο καπέλο...
    ...αδερφάρα, τον φαντάζομαι να καβαλάει την ροζ BMW 1200 GS που βρήκε ο liberec!

    Ο δεύτερος κιθαρίστας απλά rock...

    Ο τραγουδιστής εξαιρετικός. Είναι δύσκολο να μεγαλώνεις με τον Paul Rodgers και όταν έρθει κάποτε η μπάντα στην πόλη σου για πρώτη φορά, να πεις ότι σε ικανοποίησε ένας αντικαταστάτης του.
    Κι όμως Ναι!!! Ο τύπος πατάει γερά στο στιλ του Paul, είναι πολύ επικοινωνιακός, συμπαθέστατος και πιστεύω ότι ήταν ο καταλύτης για την πετυχημένη ροκ αντίδραση!

    Βγήκα πριν μία ώρα από το Principal όπου έγινε η συναυλία. Βγήκα ικανοποιημένος, έχοντας ροκάρει με Bad Company!

    Έχοντας συγγένεια πρώτου βαθμού με τους FREE, έπαιξαν το Fire and Water και για "encore" το All right now!

    Ένα δεύτερο "encore" το περιμέναμε όλοι. Δεν είχαν συμπληρώσει ούτε μιάμισυ ώρα στη σκηνή και η συναυλία ήταν sold out...
    Δυστυχώς δεν έγινε. Περίμενα ότι θα παίζανε το Bad company, που δεν το περιλάμβανε τελικά η play list.

    Για όσους έχουν μεγαλώσει με τα...
    all right now
    can't get enough of your love
    are you ready for love
    ...και τινά ακόμα κλασσικά κομμάτια της ροκ...

    μη τους χάσετε, θα περάσετε καλά! Νομίζω ότι σήμερα 13/4 παίζουν στο "κύτταρο".

    cheers!


  2. #2
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Τι να γράψω,τι να γράψω....μπαα τίποτα.Απλά,πίνοντας απ' αυτό το περίεργο ημίγλυκο κρασί θα θυμηθώ.
    Θα θυμηθώ πάρτυ,μουσικά ψαξίματα με τ' άλλα παιδιά τού Γυμνασίου,ήχους που θέλαμε να βγάλουμε και δεν μπορούσαμε,κιθάρες που βλέπαμε στη βιτρίνα και ξεροσταλιάζαμε...

    Αχ φίλε Βασίλη τι μάς κάνεις βραδυάτικα...Rock steady man!!
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Για μενα παντως φετος Whitesnake και Def Leppard, και τελος απο συναυλιες.
    ( Ισως και Juno Reactor, ασχετο με ροκ αλλα... )
    Μακαρι να ερχοταν παλι και κανενας Satriani, αλλα αμα ειναι να παιζει μπροστα σε 1500 ατομα (και αν) ....
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    δλδ τωρα εσεις ειστε απο αυτους τους τυπους που ακουνε τη μουσικη αυτηνανε τη.....ροκπωςτηλενε ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ????



    billy
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bad.jpg 
Προβολές:	348 
Μέγεθος:	61,9 KB 
ID:	127314


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  6. #6
    Long Way Anywhere Το avatar του/της liberec
    Εγγραφή
    12/10/2006
    Μηνύματα
    1.149
    οι περασμένες μου αγάπες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bad1.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	127315


    πάμε με τον άλλον δρόμο, μπορεί να είναι πιο μακριά, αλλά από την άλλη είναι ..... χειρότερος

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Τι να γράψω,τι να γράψω....μπαα τίποτα.Απλά,πίνοντας απ' αυτό το περίεργο ημίγλυκο κρασί θα θυμηθώ.
    Θα θυμηθώ πάρτυ,μουσικά ψαξίματα με τ' άλλα παιδιά τού Γυμνασίου,ήχους που θέλαμε να βγάλουμε και δεν μπορούσαμε,κιθάρες που βλέπαμε στη βιτρίνα και ξεροσταλιάζαμε...

    Αχ φίλε Βασίλη τι μάς κάνεις βραδυάτικα...Rock steady man!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Τέλος πάντων,μπαίνουμε στο μαγαζί όπου έπαιζε μια άθλια μουσική,συνοδευόμενη από βίντεο κλιπς.....
    Βλέποντας τις φωτογραφίες στους τοίχους, νόμισα ότι έβλεπα τη δισκοθήκη μου!

    Είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο να μεταφέρεις το ...mood της εποχής. Είχα την τύχη ν΄αγοράσω από δισκοπωλείο το τελευταίο άλμπουμ των Beatles όταν κυκλοφόρησε το ΄70, να μου φέρουν στη γιορτή μου το "Get yer ya yas out" των Rolling Stones, το φρέσκο, να περιεργάζομαι το (πραγματικό) φερμουάρ στο εξώφυλλο του Sticky fingers μόλις το παρέλαβε φίλος ...δισκοπώλης μαζί με το Aqualung των Jethro Tull, που ακούγαμε την εισαγωγή του και μας έφευγε ο τάκος...
    .
    .
    ...και ακόμα μας φεύγει!

    Εποχές με πάρτυ και Samba Pa Ti, Revival και All right now...

    Απλά ήταν οι εποχές που δημιουργούσαν από ...μηδενική βάση τη μουσική, που θα ανακύκλωναν για δεκαετίες τα μελλοντικά συγκροτήματα και θα έδιναν την ψευδαίσθηση στον κόσμο ότι γράφουν ιστορία...

    ...θυμίζοντας το ανέκδοτο με τον ελέφαντα και το ποντίκι, που έτρεχαν σε μιά αλάνα και όταν σταματήσανε λέει το ποντίκι ..."κοίτα σκόνη που σηκώσαμε"!

    Αυτή η μουσική έχει "χαράξει" την ψυχή μας, τη ζωή μας ....
    ...και όσοι έχουν ζήσει, ταξιδέψει με τραίνο και interail μαζί με χίππυς και αλάνια της εποχής, έχουν ροκάρει σε συναυλίες στο εξωτερικό στα "early seventies", πίστευαν πραγματικά στο σύνθημα του Μάη του ΄68 "ρεαλισμός είναι η διεκδίκηση του αδύνατου", έχουν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν ότι τουλάχιστον μουσικά ξεπεράστηκε το όριο του αδύνατου κατά πολύ!

    Ζώντας στη μεταεμμηνοπαυσιακή μουσικά εποχή...
    ...χωρίς καν αντίλαλους από μουσικούς υπερβατικούς καλπασμούς...
    ...στην ηχορύπανση των πνευματικών βοθρολυμάτων που σερβίρει αφειδώς η νέα τάξη πραγμάτων...
    ...με την μετριότητα να αφοδεύει τη γνώμη της στα ...media σε συνδυασμό με τη φήμωση της όποιας διανόησης...
    ...κάτι τέτοιες στιγμές σαν τη χθεσινή, αποτελούν δροσερές σταγόνες στην ξηρασία που πλάκωσε!

    Ακούω όλα τα είδη μουσικής.

    Παρ΄όλ΄αυτά, δεν ξέρω γιατί μου φαίνονται πιό ...πειστικές, κάτι επαγγελματίες τουρμπογκόμενες του πρώην Υπαρκτού, προσποιούμενες ότι έρχονται σε οργασμό με τον 85άρη που θέλουν να παντρευτούν...

    ...από τα νέα ροκ συγκροτήματα που προσπαθούν να πείσουν ότι παίζουν ...ροκ!

    ΥΓ το ποστ δεν προσφέρεται για αντιπαραθέσεις περί των μουσικών, γιατί δεν υπάρχουν κοινά σημεία. Είναι σκέψεις που μπορούν να κατανοήσουν μόνο οι παληοί. Έτσι Βαγγέλη?


  8. #8
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep


    ΥΓ το ποστ δεν προσφέρεται για αντιπαραθέσεις περί των μουσικών, γιατί δεν υπάρχουν κοινά σημεία. Είναι σκέψεις που μπορούν να κατανοήσουν μόνο οι παληοί. Έτσι Βαγγέλη?

    Έτσι!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rorygallagher.jpg 
Προβολές:	307 
Μέγεθος:	41,7 KB 
ID:	127331
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  9. #9
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Έτσι!
    Ετσι Ευαγγελε,Ρορυ στη Φιλαδελφεια,πρεπει να ημουν γυρω στα 17.Το βραδυ ειχε τζαμαρει στο Τιφανις στην Πλακα με το φιλο μου τον Κυριακο στα τυμπανα.Περριτο να σου πω οτι ο Κυριακος τοχει οροσημο εκεινο το βραδυ.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
    ......

    ΥΓ το ποστ δεν προσφέρεται για αντιπαραθέσεις περί των μουσικών, γιατί δεν υπάρχουν κοινά σημεία. Είναι σκέψεις που μπορούν να κατανοήσουν μόνο οι παληοί. Έτσι Βαγγέλη?



    Διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και σε όλες τις νοητές διαστάσεις!

    Υπάρχει και η νέα γενιά που συνεχίζει να ακούει και να ψάχνει για ακούσματα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fireandwater_albumcover.jpg 
Προβολές:	282 
Μέγεθος:	18,1 KB 
ID:	127332

  11. #11
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
    Ετσι Ευαγγελε,Ρορυ στη Φιλαδελφεια,πρεπει να ημουν γυρω στα 17.Το βραδυ ειχε τζαμαρει στο Τιφανις στην Πλακα με το φιλο μου τον Κυριακο στα τυμπανα.Περριτο να σου πω οτι ο Κυριακος τοχει οροσημο εκεινο το βραδυ.
    Αχ να μη σε ξέρω από τότε ρε γαμώτο! Δεν χρειάζεται να σού πω πως ήμουν κι εγώ στη συναυλία αλλά,αν δεν βαριέσαι γράψε μερικά λογάκια γι' αυτό το τζαμάρισμα.
    Ξέρεις,τούς καλλιτέχνες που μού τραβάνε την προσοχή μ' αρέσει να τούς ψάχνω και σαν ανθρώπους,τι ρόλο βαράνε δηλαδή στη ζωή τους.
    Για τον Rory και μόνο τη φάτσα του να φέρεις στο μυαλό σου αισθάνεσαι ματζόρε ρε παιδί μου.Για λέγε...
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep

    ...και όσοι έχουν ζήσει, ταξιδέψει με τραίνο και interail μαζί με χίππυς και αλάνια της εποχής,
    Kαι εμεις οι νεοτερες γενιες περπατησαμε στα ιδια χναρια αδερφε Βασιλη.... Τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο σε αυτη τη ζωη.....

    Τι μου θυμησατε.... Θα πω κατι και ας ακουστει περιεργο: Απο τα παλια δισκοπωλεια του ΤΟΤΕ ξερετε τι μου εχει μεινει; Η μυρωδια του βυνιλιου των δισκων και του χαρτιου των εξωφυλλων.....

    Βυρωνας, 80s, παρτυ σε σπιτια φιλικα, και Bad company till the day I die....
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #13
    Kαι κύριε Βασίλη, ας υποδεχτούμε (με δέος) τους Eloy. Mε ψυχεδέλεια που δεν χωρά ο νούς, μόνο μπάντα δεν μπορείς να την πεις, παρά ορχήστρα! Με μουσικάρες στα όργανα....

    All senses-transcending-vibrations-expanding-the answer-approaching-the day of revelation!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12_26ag.jpg 
Προβολές:	281 
Μέγεθος:	21,0 KB 
ID:	127333

  14. #14
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Αχ να μη σε ξέρω από τότε ρε γαμώτο! Δεν χρειάζεται να σού πω πως ήμουν κι εγώ στη συναυλία αλλά,αν δεν βαριέσαι γράψε μερικά λογάκια γι' αυτό το τζαμάρισμα.
    Ξέρεις,τούς καλλιτέχνες που μού τραβάνε την προσοχή μ' αρέσει να τούς ψάχνω και σαν ανθρώπους,τι ρόλο βαράνε δηλαδή στη ζωή τους.
    Για τον Rory και μόνο τη φάτσα του να φέρεις στο μυαλό σου αισθάνεσαι ματζόρε ρε παιδί μου.Για λέγε...
    Τι να σε πω Ευαγγελε.Πηγαμε στο τιφανις οπως πηγαιναν οι αλλοι στο κατηχητικο.Δεκαξι δεκαεφτα χρονων,ψαρωμενοι,με δακρυα ακομα απο τα δακρυγονα κι ειδαμε το θεο.Ετσι μας φανηκε τοτε.Ειχαμε κατσει σε μια γωνια και δε βγαζαμε αχνα.Ο τυπακος πρεπει να επινε πολλα ξυδια παντως.
    Η ολη φαση δεν ειχε καμμια σχεση με τη συναυλια φυσικα.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  15. #15
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Για μενα παντως φετος Whitesnake και Def Leppard, και τελος απο συναυλιες.
    ( Ισως και Juno Reactor, ασχετο με ροκ αλλα... )
    Μακαρι να ερχοταν παλι και κανενας Satriani, αλλα αμα ειναι να παιζει μπροστα σε 1500 ατομα (και αν) ....
    Για whitesnake αν βολέψει με εξεταστική παίζει να κατέβω αθήνα!!

    Όσο για τους παλιούς νομίζω ότι γεννήθηκα σε λάθος εποχή...

    Μπορεί να είμαι μεταγενέστερος αλλά καλλιτέχνες όπως o Rory, οι Page και Plant και ο Uli John Roth(δικοί μου αγαπημένοι) δεν γίνεται να σε αφήσουν ανεπηρέαστο!!
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τεχνολογία Live CD
    από dxeavy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 22:56
  2. MotoGP set-up report - Malaysia
    από RapidShade στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 13:50
  3. kalgeorge lives!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2004, 13:45
  4. φωτο απο live....που θα θυμαμαι..
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 01:43
  5. Report Από το Yard με soundtrack μουσική από τα χεράκια του S4
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF