Σελίδα 107 από 142 ΠρώτοΠρώτο ... 75797102103104105106107108109110111112117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.591 έως 1.605 από 2116

Θέμα: Ποδήλατα

  1. #1591
    ρε παιδια θελω τα φωτα σας,
    σκεφτομαι να πουλησω το mbk που εχω ,γιατι το βουνο μας τελειωσε ....θελω να ασχοληθω με δρομο,και επειδη με το δικο μου ειναι λιγο δυσκολο
    θελω να μου προτεινετε δυο τρεις καλες και αξιοπρεπεις κουρσες για καποιον αρχαριο στο θεμα δρομου για να ξεκινησω
    και μετα αν τα παμε καλα βλεπουμε για καποια αναβαθμηση

  2. #1592
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Ποιο mtb έχεις τώρα?

    Σου προτείνω να σκεφθείς το ενδεχόμενο να αλλάξεις μόνο λάστιχα για αρχή, λεπτότερο και με καλύτερη κύλιση. Με τη διαφορά που θα δεις πιθανόν να μην χρειάζεται να τα σκάσεις για καινούριο ποδήλατο.

    Επίσης είχα κούρσα για χρήση μέσα στην πόλη. Δε βόλεψε και τώρα είμαι με ένα mtb hardtail με ένα σχετικά ήπιο all around ελαστικό.

    Τέλος δε ξέρω αν είναι ιδανική λύση και η κούρσα. Θα αλλάξεις τελείως θέση οδήγησης, και για αρχή θα σε δυσκολέψει πολύ (πόνους στη μέση κλπ). Προτιμότερη λύση αν πάς σε καινούριο είναι να τσιμπήσεις ένα trekking υβρίδιο κούρσας με ίσιο τιμόνι και λεπτές ρόδες.


    Αν παρόλαυτά κατάλαβα λάθος και το θες καθαρά για ποδηλατικές διαδρομές εκτός πόλης και ασφάλτινα χιλιόμετρα τότε ναι σίγουρα πας για κούρσα αλλά εκεί είναι καθαρά θέμα budget. Να ξέρεις όμως οτι η κούρσα θέλει και παρέα.....και οι κουρσάδικες παρέες είναι δυσκολότερες στη μάζωξη από τις βουνίσιες.....πρέπει να βρεις και άτομα που είναι διατεθειμένα να σε ακολουθήσουν ως αρχάριο και όχι να πασχίζεις να τους φτάσεις στο επίπεδό τους.

  3. #1593
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    παιδια να ρωτησω κ γω
    μολις εφτιαξα το κουρσακι του αδερφου μου, peugeot course 100 το μοντελο κ το πηρε καινουριο καπου στο 94 με 97 υπολογιζω
    δν ηθελε κ πολλα δλδ κατι λαστιχα κ ενα σερβις
    αξιζει να το δωσω η το κρατησω? εννοω εχει καποια αξια τωρα?
    το εκανα βολτα κ παει καλα αλλα δν με πολυβολευει το κουρσακι γενικα για τη δουλεια που θελω το ποδηλατο
    ιδου κ φωτο
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 2012-07-11 15.25.51.jpg‎  

  4. #1594
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	%20001~1.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	264499
    τωρα εχω ενα ram,ειναι αρκετα καλο με πλουσιο περιφεριακο εξοπλισμο και σχετικα ελαφρυ,
    του εχω αλλαξει και λαστιχα εχω βαλει πιο λεπτα αλλα οπως και να το κανεις δεν κανει για αποστασεις.
    για πολη εχω ενα cruiser της nirve οποτε εκει ειμαι καλυμενος.
    το θελω καθαρα για διαδρομες εκτος πολης ...

  5. #1595
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassilis88 Προβολή μηνύματος
    παιδια να ρωτησω κ γω
    μολις εφτιαξα το κουρσακι του αδερφου μου, peugeot course 100 το μοντελο κ το πηρε καινουριο καπου στο 94 με 97 υπολογιζω
    δν ηθελε κ πολλα δλδ κατι λαστιχα κ ενα σερβις
    αξιζει να το δωσω η το κρατησω? εννοω εχει καποια αξια τωρα?
    το εκανα βολτα κ παει καλα αλλα δν με πολυβολευει το κουρσακι γενικα για τη δουλεια που θελω το ποδηλατο
    ιδου κ φωτο


    Στην κούρσα για να σε βολέψει το ποδήλατο πρέπει να είναι στα μέτρα σου ή να το ''φέρεις'' με διάφορες τεχνικές αν η γεωμετρία σου είναι σχετικά κοντά.

    Για αρχή βλέπεις αν είναι το νούμερό σου σχετικά με το ύψος σου και το μήκος των άκρων σου (χέρια πόδια).

    http://www.youtube.com/watch?v=9XWsz...eature=related

    Αν είσαι στο σωστό μέγεθος σκελετού κοιτάς για τις έξτρα μετρήσεις. Αν είσαι ένα νούμερο πάνω ή κάτω και κοντά στα όρια του σωστού μεγέθους τότε κοιτάς για αντάπτορες σε λαιμό, παλουκόσελο και κλίση τιμονιού ωστέ να σου κάτσει σωστά. Σημαντικό ρόλο παίζει και το πόσο απαιτητική χρήση θα κάνεις και πόσες ώρες θα καβαλάς. Απλούστερη χρήση για μερικές σύντομες βόλτες 1-2 φορές τη βδομάδα δε θέλει και μετρήσεις ακριβείας και ποδήλατο στα απόλυτα μέτρα σου. Για συχνότερη χρήση και περισσότερες ώρες η σωστή μέτρηση εμποδίζει τη δημιουργία τραυματισμών και φυσικά επιτρέπει την καλύτερη απόλαυσή του.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos1050 Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	%20001~1.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	264499
    τωρα εχω ενα ram,ειναι αρκετα καλο με πλουσιο περιφεριακο εξοπλισμο και σχετικα ελαφρυ,
    του εχω αλλαξει και λαστιχα εχω βαλει πιο λεπτα αλλα οπως και να το κανεις δεν κανει για αποστασεις.
    για πολη εχω ενα cruiser της nirve οποτε εκει ειμαι καλυμενος.
    το θελω καθαρα για διαδρομες εκτος πολης ...
    Τότε πας καθαρά σε κούρσα. Και το 1ο ερώτημα είναι....τί χιλιόμετρα σκοπεύεις να κάνεις και πόσα λεφτά θες να διαθέσεις

  6. #1596
    george thanks ,χρησιμες οι συμβουλες σου

  7. #1597
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    ότι θέλετε παιδιά ρωτάτε ελεύθερα.

  8. #1598
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    ευχαριστω george_sp
    αλλα δν νομιζω να το αλλαξω μιας κ δν ξερω ακομα αν το κρατησω
    μεγαλες διαδρομες δν κανω, μαχ 10χλμ (πηγαινε-ελα) σε καμια παραλια
    κ θελω πιο πολυ το ποδηλατο εντος πολης που δν κανει το κουρσακι

  9. #1599
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassilis88 Προβολή μηνύματος
    ευχαριστω george_sp
    αλλα δν νομιζω να το αλλαξω μιας κ δν ξερω ακομα αν το κρατησω
    μεγαλες διαδρομες δν κανω, μαχ 10χλμ (πηγαινε-ελα) σε καμια παραλια
    κ θελω πιο πολυ το ποδηλατο εντος πολης που δν κανει το κουρσακι
    αν το μέγεθος είναι σωστό όπως περιέγραψα παραπάνω και το θες για 10-15χιλιόμετρα παραλιακά στο χαλαρό....κοίτα το ενδεχόμενο αλλάζοντας τιμόνι (με μικρότερη κλίση σώματος δηλαδή) να σε βολέψει. Σίγουρα πάντως με μια βόλτα σε ποδηλατάδικο και δοκιμή γεωμετρίας σκελετού και κλίσης τιμονιού θα δεις τί σε βολεύει και τί τελικά χρειάζεσαι

    για ποδήλατο πόλης κοιτάς σε trekking ή road bike υβρίδιο με ίσιο τιμόνι

  10. #1600
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Τότε πας καθαρά σε κούρσα. Και το 1ο ερώτημα είναι....τί χιλιόμετρα σκοπεύεις να κάνεις και πόσα λεφτά θες να διαθέσεις
    υπαρχει μια διαδρομη εδω παραλιακη που ειναι περιπου 30-35 χιλιομετρα,αυτοι που ειναι πιο προπονημενοι συνεχιζουν...
    αυτη σκεφτομαι να κανω για αρχη και μετα βλεπουμε.
    στα χρηματα ειμαι περιπου στα 500-800 ευρω,
    ξερω οτι ενα καλο κουρσακι ξεπερνει τα 1000 ευρω αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι οποτε...

  11. #1601
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos1050 Προβολή μηνύματος
    υπαρχει μια διαδρομη εδω παραλιακη που ειναι περιπου 30-35 χιλιομετρα,αυτοι που ειναι πιο προπονημενοι συνεχιζουν...
    αυτη σκεφτομαι να κανω για αρχη και μετα βλεπουμε.
    στα χρηματα ειμαι περιπου στα 500-800 ευρω,
    ξερω οτι ενα καλο κουρσακι ξεπερνει τα 1000 ευρω αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι οποτε...
    αν κοιτάξεις σε μοντέλα του 2011 δεν είναι ανάγκη να πας στο 1000άρικο. Επίσης οι τιμές έπεσαν ελαφρά. Κοίτα ενδεικτικά μερικά που σου στέλνω

    http://www.chainreactioncycles.com/M...?ModelID=84316

    http://www.grammariosbikes.com/index...&Itemid=100012

    http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=ORB12Z10154H3

    Να σου τονίσω επίσης οτι αν πάρεις τα ποδηλατάδικα γύρα.....και ζητήσεις 2011 μοντέλο στο μέγεθός σου έχεις πολλές πιθανότητες να το πάρεις σε εκπληκτικές τιμές.

  12. #1602
    το Specialized μου φαινεται πολυ καλο μμμμμμ

  13. #1603
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    αν θελήσεις να επισκεφτείς το γραμμάριο που έχει το specialized στείλε μου για να ειδοποιήσω τα παιδιά εκεί. θα φροντίσω και για καλύτερη τιμή

  14. #1604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    αν θελήσεις να επισκεφτείς το γραμμάριο που έχει το specialized στείλε μου για να ειδοποιήσω τα παιδιά εκεί. θα φροντίσω και για καλύτερη τιμή
    οκ να εισαι καλα...

  15. #1605
    Τα specialized γαμουν, τέλος...

    Ειδικά το Allez sport.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm & ποδηλατα
    από el_hymador στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 14:06
  2. Κατάστημα με ποδήλατα κανείς..?
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 09:06
  3. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2007, 21:35
  4. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2007, 23:52
  5. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF