Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 73 από 73

Θέμα: το μοτερ απο το παπι μου

  1. #61
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    απο την άλλη μερια εχει άλλη μια εξατμιση η οποια δεν ειναι και στο ιδιο υψος για αυτο και δεν τη βλεπεις!
    Ισα ίσα που επειδή δεν είναι στο ίδιο ύψος έπρεπε να φαίνεται έστω και λίγο!
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  2. #62
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    οταν

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
    Ισα ίσα που επειδή δεν είναι στο ίδιο ύψος έπρεπε να φαίνεται έστω και λίγο!
    λεω οτι δεν ειναι στο ιδιο υψος εννοω οτι δε βγαινει μεχρι εκει που βγενει το δεξι τελικο!
    το υψος τους απο το εδαφος ειναι σαφως ιδιο!

    δηλαδη μιλαμε για το μηκος!

  3. #63
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    δες

    να τελειωνουμε
    ..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tzr250.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	8,7 KB 
ID:	7661

  4. #64
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    Re: δες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    να τελειωνουμε
    ..
    ..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tzr2503xv.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	26,7 KB 
ID:	7662

  5. #65
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
    Πραγματικά ρε φίλε μη με παρεξηγήσεις αλλά βλέπω πως υπάρχει μια νοοτροπία εντονης αμφισβήτησης της δουλειάς των άλλων εννοείται!.......
    ............ Ελπίζω να έλυσα και την παρεξήγηση με τα μαχαίρια...


    ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
    Χρήστος

    Λοιπόν πρώτα πρώτα δεν βλέπω κάποια μεγάλη αμφισβήτηση εδώ, μάλλον μια προσπάθεια να δείξουμε ότι κάτι ξέρουμε.

    Από την άλλη δεν υπάρχει παρεξήγηση αλλά όπως λες και εσύ δεν μου αρέσει να ακούω άσχετες θεωρίες όταν γνωρίζω κάποια πράγματα ΚΥΡΙΟΣ από τεχνικής πλευράς. Δεν σε αμφισβητώ και όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο ποστ είναι μαγκιά να τα κάνεις όλα αυτά στη Μυτιλήνη κτλ. Με βάση τα παραπάνω σου έθεσα μερικά ερωτήματα κυρίως για να σου δείξω την διαφορά θεωρίας με πράξη και θα μπορούσα να γράψω και άλλα τόσα αλλά το θέμα δεν είναι να σου κάνω τον έξυπνο.
    Πολλοί λέμε το ίδιο πράγμα διαφορετικά (argon κτλ) αλλά ξέρουμε τι θέλουμε να πούμε.
    Το άσχημο είναι όταν μπερδεύονται οι έννοιες και βγαίνει μια μαλακία.
    Το θέμα είναι πως οι περισσότεροι σταματούν στη θεωρία και εδώ είναι η διαφορά.
    στην πράξη γιατί στο μυαλό όλα γίνονται, αλλά όταν θα τα βάλεις κάτω θα δεις πως γίνετε, (ο μηχανουργός πρέπει να είναι πολύ μάγκας και να διαθέτει και τα κατάλληλα μηχανήματα) για να δουλέψει σε Κάρτερ (δεν ξέρω αυτόν που συνεργάστηκες) και για να κόλλησης με argon σε καρτερ κτλ που θέλουν καθαρή δουλεία δεν είναι εύκολο από σιδεράδες, γι' αυτό και για άλλα πολλά τεχνικά- κατασκευαστικά έχω διαφωνίες.
    Έχω φτιάξει πολλές κατασκευές του είδους για άλλους (καρτερ σασμαν αγ. Αυτοκινήτων διαφορικά κτλ)

    Τα καρβίδια δεν είναι από διαμάντι γίνονται από κράματα κοβαλτίου βολβραμιου τιτανίου κ.α. σε σκόνη συμπιεσμένη σε υψηλή θερμοκρασία (λεπτοπυροσυσωματοση) και μπορείς να τα τροχίσεις με καλύτερα πολλές φορές αποτελέσματα.

    Τέλος ευχαριστώ για την πρόσκληση αν και το καλοκαίρι αν τα καταφέρω θα σας στείλω χαιρετίσματα από την Ισπανία….

    Και να συνεχίσεις όσο έχεις όρεξη και χρόνο.


    Φιλικά Σωτήρης.
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  6. #66
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
    ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΟΜΩΣ

    ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΥΛΙΝΔΡΟ

    ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΣΕ 125 cc

    ΜΥΣΤΗΡΙΟ Ε;


    den einai 125!
    ...oute kai to sistima eksagwghs einai 2se1!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00596 (custom).jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	89,4 KB 
ID:	7663

  7. #67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από extreme13
    den einai 125!
    ...oute kai to sistima eksagwghs einai 2se1!
    oi extmiseis exoun to idio mhkos! o logos pou h exatmiseis einai asimetres, einai h topothetish twn kilindrwn! to moter einai V kai h mia extmish einai topothetimenh pio mprosta!
    ayto gia osous nomizan pws h mia exatmish einai mikroterh ths allhs!



  8. #68

    απαντηση

    ευχαριστουμε για την διευκρηνηση!!!!!!!!!!!!!!!!!





    κ.α.ρ.ε.λ.η.ς


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pic-of-day-01-19.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	43,8 KB 
ID:	7665
    lefkadaaaara gia panta reeee

  9. #69
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
    Έχω να παρατηρήσω τα εξής:

    1. Πολύ ωραίο! Φαίνεται αρκετά τσαμπουκαλεμένο για 125.

    2. Το ΚΧ της φωτό δίπλα στο δικό σου πού στηρίζεται; Αιωρείται στον αέρα;;;

    3. Το τοπίο είναι χωμάτινο και παντού τριγύρω καθαρόαιμα. Τί γιρεύει το TZR εκεί; Το βάζεις στην πίστα και κάνεις κανένα πηδηματάκι να γουστάρει;



    ΜΗ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΛΗΣΗ(ΑΡΓΚΟΝ,ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΗ,ΟΞΥΓΟΝΟ..) ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ..
    ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.

    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    ΜΗ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΛΛΗΣΗ(ΑΡΓΚΟΝ,ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΗ,ΟΞΥΓΟΝΟ..) ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ..
    ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.

    Όχι δεν το παρεξηγώ τίποτα, ειδικά όταν προέρχεται από κάποιο ΣΟΒΑΡΟ άτομο όπως εσύ. Μπορεί να μη σε ξέρω αλλά διαβάζω όλα τα πόστ και καταλαβαίνω τι άτομο είναι ο καθένας!!!
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  11. #71
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    Λοιπόν πρώτα πρώτα δεν βλέπω κάποια μεγάλη αμφισβήτηση εδώ, μάλλον μια προσπάθεια να δείξουμε ότι κάτι ξέρουμε.

    Από την άλλη δεν υπάρχει παρεξήγηση αλλά όπως λες και εσύ δεν μου αρέσει να ακούω άσχετες θεωρίες όταν γνωρίζω κάποια πράγματα ΚΥΡΙΟΣ από τεχνικής πλευράς. Δεν σε αμφισβητώ και όπως έγραψα και σε κάποιο άλλο ποστ είναι μαγκιά να τα κάνεις όλα αυτά στη Μυτιλήνη κτλ. Με βάση τα παραπάνω σου έθεσα μερικά ερωτήματα κυρίως για να σου δείξω την διαφορά θεωρίας με πράξη και θα μπορούσα να γράψω και άλλα τόσα αλλά το θέμα δεν είναι να σου κάνω τον έξυπνο.
    Πολλοί λέμε το ίδιο πράγμα διαφορετικά (argon κτλ) αλλά ξέρουμε τι θέλουμε να πούμε.
    Το άσχημο είναι όταν μπερδεύονται οι έννοιες και βγαίνει μια μαλακία.
    Το θέμα είναι πως οι περισσότεροι σταματούν στη θεωρία και εδώ είναι η διαφορά.
    στην πράξη γιατί στο μυαλό όλα γίνονται, αλλά όταν θα τα βάλεις κάτω θα δεις πως γίνετε, (ο μηχανουργός πρέπει να είναι πολύ μάγκας και να διαθέτει και τα κατάλληλα μηχανήματα) για να δουλέψει σε Κάρτερ (δεν ξέρω αυτόν που συνεργάστηκες) και για να κόλλησης με argon σε καρτερ κτλ που θέλουν καθαρή δουλεία δεν είναι εύκολο από σιδεράδες, γι' αυτό και για άλλα πολλά τεχνικά- κατασκευαστικά έχω διαφωνίες.
    Έχω φτιάξει πολλές κατασκευές του είδους για άλλους (καρτερ σασμαν αγ. Αυτοκινήτων διαφορικά κτλ)

    Τα καρβίδια δεν είναι από διαμάντι γίνονται από κράματα κοβαλτίου βολβραμιου τιτανίου κ.α. σε σκόνη συμπιεσμένη σε υψηλή θερμοκρασία (λεπτοπυροσυσωματοση) και μπορείς να τα τροχίσεις με καλύτερα πολλές φορές αποτελέσματα.

    Τέλος ευχαριστώ για την πρόσκληση αν και το καλοκαίρι αν τα καταφέρω θα σας στείλω χαιρετίσματα από την Ισπανία….

    Και να συνεχίσεις όσο έχεις όρεξη και χρόνο.


    Φιλικά Σωτήρης.

    Δε μπορώ να καταλάβω γιατί αναλώνεσαι σε τέτοιες λεπτομέριες.
    Τα καρβίδια δεν τροχίζονται. Είναι πλακίδια που έχουν σχήμα ορθογώνιου παραλληλόγραμου με μια τρύπα στη μέση για να βιδώνουν πάνω στο σώμα του μαχαιριού. Έχουν 8 κοπτικές ακμές. Άν μια χαλάσει, χρησιμοποιείς μια άλλη, κ.ο.κ μέχρι να χαλάσουν όλες, οπότε πετάς το πλακίδιο και χρησιμοποιείς άλλο.

    Επειδή έχει μήκος πλευράς περίπου 5 χιλιοστά είναι εκ των πραγμάτων απίθανο να το τροχίσεις, χωρίς αυτός να είναι ο βασικός λόγος που δεν τροχίζεται. Το πλακίδιο είναι αποσπώμενο από το σώμα του μαχαιριού ΑΚΡΙΒΩΣ για τον λόγο οτι δεν τροχίζεται (για να μη πετάς και το σώμα μαζί με το μαχαίρι)!

    Όποιος το αμφισβητεί αυτό μπορεί να ανατρέξει σε κάποιο μηχανολογικό βιβλίο (προτείνω το "Εργαλειομηχανές" του Μπουζάκη). Μάλλον το μπέρδεψες με τα μαχαίρια κοβαλτίου τα οποία είναι ολόσωμα (το μαχαίρι είναι πρεσσαριστό μέσα στο σώμα του μαχαιριού και δε βγαίνει με τίποτα. Αυτό ναι, τροχίζεται!

    Πέρα από το επίπονο στάδιο της μελέτης και του σχεδιασμού, η πράξη της μετατροπής του κάρτερ δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολη. Τις κολλήσεις τις έκανα εγώ ο ίδιος. Δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο από πλευράς δυσκολίας. Άν έχεις μια στοιχειώδη εμπειρία από πλευράς συγκόλησης αλουμινίου (μίλησα για αλουμινά όχι για σιδερά που ανέφερες) είναι απλό. Απλά τα καπάκια χρειάστηκαν πλανιάρισμα μετά γιατί έστω και το ελάχιστο πετσικάρισμα του αλουμινίου κατά την κόλληση είναι αναπόφευκτο.

    Άσε τις Ισπανίες και τις μαλακίες αυτές! Το καλοκαίρι θέλει νησί! Έλα που σου λέω δε πρόκειται να περάσεις άσχημα! Θα σου δώσω και ένα πλακίδιο να μου το τροχίσεις

    Κι εγώ σε νησί μένω τώρα (Αγγλία) αλλά το καλοκαίρι πάλι σε νησί θέλω να πάω (Μυτιλήνη).
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  12. #72
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Άσε τις Ισπανίες και τις μαλακίες αυτές! Το καλοκαίρι θέλει νησί! Έλα που σου λέω δε πρόκειται να περάσεις άσχημα! Θα σου δώσω και ένα πλακίδιο να μου το τροχίσεις

    Κι εγώ σε νησί μένω τώρα (Αγγλία) αλλά το καλοκαίρι πάλι σε νησί θέλω να πάω (Μυτιλήνη). [/B][/QUOTE]


    λοιπον θα τα πουμε καποια φορα απο κοντα, γιατι ετσι δεν βγαζουμε ακρη.

    ενα μονο, η πιο συνηθησμενη μορφη καρβιδιων (βιντια) ειναι τριγωνικη και τροχιζονται....

    αυτη ειναι η δουλεια μου.....θα σου στειλω και φωτο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sasman.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	24,8 KB 
ID:	7666
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  13. #73
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    στην επανω φωτο μονο ο δεξιος αξονα ειναι εργοστασιακος

    σε αυτη εχω φτιαξει το "πλανητικο"


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	diaforiko.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	31,4 KB 
ID:	7668
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. .....το εξιτήριο....από το τρελάδικο...
    από nktR στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2008, 09:56
  2. Το μοτέρ από Tlr 1000..
    από Respect στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 20:27
  3. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2006, 18:16
  4. Μολις το πηρα απο το μαστορα γ@μω την τυχη μου..
    από n1k3man στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 17:02
  5. το καψωνι απο τον γιο μου......
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2005, 19:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF