Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: περί αρσενικού/ανήρ/ανδρός ο λόγος....κουβέντα να γίνεται.

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    περί αρσενικού/ανήρ/ανδρός ο λόγος....κουβέντα να γίνεται.

    Σε αρκετά μηνύματα έχουμε μιλήσει για την θηλυκή φύση της Δημιουργίας, για τα ευαίσθητα χαρακτηριστικά της.. ακόμα και στο τι ενοχλεί ή τι είναι εκείνο που χαρακτηρίζει τις γυναίκες στην αναζήτηση τους ώς ταίρι. Ελάχιστες φορές όμως , έχει ειπωθεί απο την ίδια πλευρά των αντρών , τι θεωρούν πως είναι εκείνο που μπορεί να χαρακτηρίσει εναν άντρα με αίσθηση παρουσίας. Το αρσενικό κομμάτι της φύσης δηλαδή. Πέρα απο τα γνωστά και τετριμμένα , της προστασίας , ... λέμε να στέκεται ώς άντρας... τι είναι όμως πραγματικά για τα αρσενικά αυτό;... τι το καθορίζει δηλαδή;
    .
    Επαφιόμαστε στο πως μας θέλει το αντίθετο φύλο (που κατά και δική τους παραδοχή , κάποιες φορές μπερδεύονται και δεν ξέρουν τι θέλουν! ) , .....ή δημιουργούμε και στηρίζουμε την δική μας εικόνα προσωπικότητας;
    .
    Επειδή αναμένω τον σχολιασμό , τον χαβαλέ και οτιδήποτε άλλο σε αυτό , ας αρχίσω με την δική μου γνώμη πρώτα.
    Ο άντρας πρέπει να είναι λίγο ζώο. Με την έννοια του πρωτόγονου στα αρρενωπά χαρακτηριστικά (δεν μιλώ μόνο για την εξωτερική εμφάνιση! ). Πρέπει να διαθέτει αυτό που λέμε σοβαρότητα και στάση ζωής. Δηλαδή ενα σύστημα αξιών και αρχών , που λίγο πολύ θα έχουν ενα πολύ μικρό βαθμό του απόλυτου , όσον αφορά την αντιμετώπιση κάποιων πραγμάτων. Δεν είναι δυνατόν να είναι χαμαιλέοντας σε συμπεριφορά , ούτε να πηγαίνει με το «κύμα», κάθε φορά που θα βρίσκει ενα οποιοδήποτε εμπόδιο μπροστά του, ούτε φυσικά να χαρίζεται συνέχεια σε κάποιον άλλον που θεληματικά προσπαθεί να τον υπερκεράσει , είτε σε θέση , είτε σε παρουσία. Είναι παρόμοιο με αυτό το πρωτόγονο «κυριαρχία περιοχής». Οτιδήποτε εφάπτει λοιπόν στην προσωπικότητα του, θα πρέπει να έχει ναι μεν ανοχή , αλλά σε πολύ μικρό περιθώριο και πάντα υπό την προϋπόθεση οτι θα υπάρχει υποχώρηση και απο την άλλη πλευρά... είτε ανδρός, είτε γυναικός.
    Ο λόγος τους πρέπει να είναι .... Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ! Παλαιότερα έλεγαν οτι είναι οτι κυριότερο στον άντρα... ε, λοιπόν αυτό ισχύει και σήμερα περισσότερο απο ποτέ. Σε μια εποχή που το πισωμαχαίρωμα και το ρουφιανιλίκι πάει σύννεφο, εκείνος που ξεχωρίζει μέσα απο τον βόθρο είναι εκείνος που κρατά στα λόγια του και πράττει ομοίως με αυτά. Μου είναι αδιαννόητο , αρσενικό που λέει κάτι άσπρο , να το μετατρέπει σε μαύρο όταν έρθει η ώρα της πράξης. Όλη η δύναμη του αρσενικού είναι εκεί. Το πόσο σταθερός και πόσο δυνατός είναι. Για αυτό και ο Λόγος Ανδρός πρέπει να είναι εκδηλωμένος μετά απο πάρα πολύ σκέψη και μόνο όταν είναι σίγουρος.
    (σ.σ. για αυτό αγαπητές Κυρίες μου, μερικοί δεν λένε το «σε αγαπώ» τόσο εύκολα... πρέπει όντως να σημαίνει αυτό και να ισχύει...Μην πιέζετε λοιπόν για απάντηση εκεί που δεν υπάρχει! )
    Η στάση του άνδρα απέναντι στον λόγο του, είναι εκείνο που θα τον ορίσει στα μάτια των άλλων. Το πόσο δυνατός ή πόσο σταθερός είναι.
    .
    Όσον αφορά την εξωτερική εμφάνιση... για μένα προσωπικα... απεχθάνομαι την θηλυπρέπεια σε εναν άντρα... είτε αυτό εμφανίζεται με ενδυμασία, είτε με κώμη (δεν μιλώ για τις μετταλάδικες χαίτες... αλλά για τα «φλώρικα χτενίσματα» )είτε ακόμη χειρότερα με τον τρόπο ομιλίας και σωματικής στάσης. Οτι χειρότερο για ενα αρσενικό να κινείται με «σπασμένους γοφούς» ή να φτιάχνεται με τις ώρες μπροστά σε καθρέφτη δανειζόμενο(ς ) πιστολάκι, κρέμες και δεν ξέρω τι άλλο απο το έταιρον ήμισυ , μέχρι να πάρει τα δικά του. Το αντρικό παρουσιαστικό έχει ενα μεγάλο πλεονέκτημα , αρκεί η σωματική του φροντίδα (απλή γυμναστική) για να φανεί παρουσιαστικό ακόμα και με ενα απλό φανελάκι και τζίν, με αθλητικό παπούτσι. Ούτε φρου-φρου, ούτε αρώματα. Αυτό είναι ο αρχικός καθρέφτης.... γιατί μετά...Μετά μετράει το πως θα παρουσιαστεί σε μια παρέα. Στο δικό μου μυαλό και δόγμα , το «λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν» , είναι εκείνο που θα πρέπει να γίνει ο οδηγός στο πως αντιδρά ενα αρσενικό στην παρέα. Λιγομίλητος με ουσία. Να μετράει ο λόγος του και να εξηγεί όσο χρειάζεται , χωρίς πολλά τερτίπια.
    .
    Θέμα ευαισθησία... συγνώμη κυρίες μου αλλά θα σας στεναχωρήσω. Οι ευαισθήσιες είναι κάτι που κάθε άντρας θα τις εκδηλώσει έντονα μόνο μερικές φορές... μετρημένες στα δάχτυλα των δύο χεριών. Τα υπόλοιπα θα μείνουν μέσα του, για δική του χρήση και επεξεργασία. Χαρακτηριστικές ίσως στιγμές, είναι η γέννηση του παιδιού του... 1-2 στιγμές με το ταίρι του...ίσως με κάποιο δικό του ζώο-κατοικίδιο...αλλά μέχρι εκεί. Οι άντρες δεν είναι αγοράκια που εκδηλώνοντας την ευαισθησία τους, θα προκαλέσουν το μητρικό ένστικτο των μανάδων τους , για προστασία και κανάκεμα. Έλεος δηλαδή. ... διαβάζουμε ανά διαστήματα για το κλάμα των αντρών, την εκδήλωση με λουλούδια, αγάπες κτλ. ---- ΚΑΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ--- Δεν μιλάμε για ευνούχους, ούτε για φιλενάδες. Μιλάμε για το αρσενικό που θα πρέπει να λειτουργεί τις περισσότερες φορές σαν κυμματοθραύστης – λιμάνι σε δύσκολες καταστάσεις. Να δίνει την αίσθηση της σιγουριάς και μαζί και την ελευθερία έκφρασης και συννενόησης με το ταίρι του. Δεν μπορεί να κλαίει και να οδύρεται παρέα με αυτό... ούτε φυσικά να παρατηρεί οτι υπάρχουν 24 είδη μπλέ... τα χρώματα είναι όσα έχει το ουράνιο τόξο... τα άλλα είναι για εσωτερικούς διακοσμητές και καλλιτέχνες.
    .
    Ακούμε συχνά το δεν υπάρχουν άντρες. Δεν διαφωνώ... αλλά απο που προέρχεται αυτό; Μήπως απο την ηλιθιότητα των αντρών να υπακούνε στις «διαταγές» των γυναικών, με τυφλή υπακκοή, στο πως να ντύνονται-συμπεριφέρονται-ζούνε σήμερα; Σαφώς θα τις ακούσουν σε κάποια σημεία... αλλά μόνο για να βελτιωθούν και οχι για να γίνουν τα καχέκτυπα – πρότυπα που έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου σε αρκετές γυναίκες, στο τι εστί αρσενικό! Η ζωή δεν είναι σελίδες περιοδικού. Ούτε quiz των κάθε περιοδικών γυναικείας μόδας και δαιφήμισης οιστρογόνων. Αν φτάνουμε σε αυτό το σημείο, όπως λέει και φίλος μου, γιατί οι γυναίκες να μην ανταποκριθούν , με αυτή την λογική , στα καχέκτυπα-πρότυπα των ανδρών απο το Penthouse-Playboy;
    .
    Η συνολική εικόνα ενός άντρα, σήμερα, ορίζεται απο τρία πράγματα...
    1- Το κυριότερο για τις γυναίκες... το οικονομικό. Κυρίες μου, το οικονομικό ενός ανδρός σίγουρα παίζει κάποιο ρόλο, αλλά καλό είναι να έχετε υπόψη σας , οτι αν ήθελε να κόβει επιταγή για σύντροφο, θα το έκανε για κάποια με το παλαιότερο επάγγελμα του κόσμου και χωρίς δεσμεύσεις μάλιστα.
    2- Το δεύτερο... να είναι όμορφος. Προσοχή ... οι απαιτήσεις εδώ, μπορούν να λειτουργήσουν αμφίδρομα. Σαφώς και εμείς θαυμάζουμε την Jolie αλλά δεν θεωρούμε οτι θα την έχουμε κιόλας.
    3- Το τρίτο ... να είναι έξυπνος και στενά αφοσιωμένος...
    Και κάπου εδώ διαβάζοντας όλα τα παραπάνω... πλούσιος, έξυπνος και όμορφος και «τυφλός» για αυτές... ούτε στο παραμύθι αυτό. Αν το πρότυπο ανδρός είναι αυτό... και είναι 100-1000 τέτοιοι με χιλιάδες γυναίκες να το ψάχνουν. Κατά πόσο νομίζει κάποια οτι θα μπορεί να διατηρήσει και τα τρία ακέραια, προς το πρόσωπο της;... νόμος της αγοράς είναι αυτός , περί της ζήτησης. Κάποια στιγμή,το προϊόν θα έχει καλύτερη προσφορά και θα το χάσει. Τι θέλω να πω με αυτό;... ρίξτε λίγο τις απαιτήσεις σας... κάθε σύντροφος στο περισσότερο που θα ταιριάξει είναι στο 60-65%... οτι άλλο απο εκεί και πάνω, ισοδυναμεί με λαχείο και πρώτο λαχνό.
    .
    Για εμάς .. για τα αρσενικά... ΚΟΨΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ... ακούστε και λίγο την γυναίκα δίπλα σας... δώστε της σημασία και κάντε την να νιώσει όμορφα. Καμία γυναίκα δεν θα πλησιάσει άντρα που δεν θα έχει σωστή αισθητική όσον αφορά ακόμα και το πως θα την πλησιάσει! Θέλει κυνήγι ακόμα και στο να γνωρίσεις μια γυναίκα. Αν με την πρώτη δυσκολία , απλά απομακρυνόμαστε απαξιώνοντας το πρόσωπο που πλησιάσαμε και οι δύο χαμένοι θα είμαστε. Η γυναίκα απο την φύση της , θέλει επιβράβευση και επιβεβαίωση. Δώστε την με το δεύτερο πλησίασμα , ακόμα και αν στάζει κάτω το ζουμί απο την προηγούμενη χυλόπιτα... ζυμαρικό είναι άλλωστε... δεν κάθεται βαρύ....


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880

    Re: περί αρσενικού/ανήρ/ανδρός ο λόγος....κουβέντα να γίνεται.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

    .
    Για εμάς .. για τα αρσενικά... ΚΟΨΤΕ ΛΙΓΟ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ... ακούστε και λίγο την γυναίκα δίπλα σας... δώστε της σημασία και κάντε την να νιώσει όμορφα. Καμία γυναίκα δεν θα πλησιάσει άντρα που δεν θα έχει σωστή αισθητική όσον αφορά ακόμα και το πως θα την πλησιάσει! Θέλει κυνήγι ακόμα και στο να γνωρίσεις μια γυναίκα. Αν με την πρώτη δυσκολία , απλά απομακρυνόμαστε απαξιώνοντας το πρόσωπο που πλησιάσαμε και οι δύο χαμένοι θα είμαστε. Η γυναίκα απο την φύση της , θέλει επιβράβευση και επιβεβαίωση. Δώστε την με το δεύτερο πλησίασμα , ακόμα και αν στάζει κάτω το ζουμί απο την προηγούμενη χυλόπιτα... ζυμαρικό είναι άλλωστε... δεν κάθεται βαρύ....


    Gandalf
    Πως αυτο συμφωνει με τα παραπανω που γραφεις?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Εγώ είμαι της άποψης ότι ρίχνεις 2 σφαλιάρες την βδομάδα στη γυναίκα απαραίτητα. Και αν σε ρωτήσει γιατί, της λές "Ξέρεις εσυ..."

  4. #4
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    zephyr1...

    Γιατί δεν πρέπει να είμαστε και των άκρων. Το μέτρο είναι που ορίζει το σωστόν έχειν. Στα μέτρα λοιπόν των όσων είπα πιο πάνω, τηρείς και αυτό που παρέθεσες απο το κείμενο μου. Δεν ικανοποιείς τον εγωισμό τους, μόνο και μόνο γιατί το θέλουν.

    Το κάνεις κυρίως επειδή το θες εσύ... επειδή θες να πλησιάσεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου , χωρίς όμως να χάσεις την προσωπικότητα σου. Κανείς δεν είπε , φίλε μου, πως είναι εύκολο... αλλά είναι για μένα και το σωστό.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #5
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Να παιξω τον ρολο μου.

    Να παιξει τον ρολο της.

    Ηθοποιος δεν ειμαι και δεν ειναι, δυστηχως οπως τα γραφεις ειναι.
    Δεν ειπα οτι ειναι ευκολο ουτε με κουραζει η δυσκολια , απλα παλευεις για την ελευθερια της προσωπικοτητας σου και καταληγεις να παιξεις εναν ρολο για να κρατησεις την σχεση σου ζωντανη αφου καταλαβεις οτι με το να δινεις ελευθεριες σε οποιαδηπωτε γυναικα δεν μπορει να την διαχειριστη αυτη την ελευθερια, ενω την αποζητα.

    Ειναι κριμα και λυπηρο να μην μπορουν να καταλαβουν κατι αγνο και ελευθερο και να εχουν αναγκη τα καλουπια των ανδρων περασμενων δεκατιων για να νιωθουν γυναικες.

    Λοιπον θα παιξω τον ρολο μου.

    Να εισαι καλα Gandalf

  6. #6
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
    Εγώ είμαι της άποψης ότι ρίχνεις 2 σφαλιάρες την βδομάδα στη γυναίκα απαραίτητα. Και αν σε ρωτήσει γιατί, της λές "Ξέρεις εσυ..."
    Οταν της ριχνεις φωναξε με να ειμαι σε μια γωνια να δω πως γινεται.

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    ... απεχθάνομαι την θηλυπρέπεια σε εναν άντρα... είτε αυτό εμφανίζεται με ενδυμασία, είτε με κώμη (δεν μιλώ για τις μετταλάδικες χαίτες... αλλά για τα «φλώρικα χτενίσματα» )....
    Με την καράφλα τι παίζει ...???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Με την καράφλα τι παίζει ...???
    Γοητεία, από πρώτο χέρι

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Γοητεία, από πρώτο χέρι
    Εγγυημένα ???

    (μην γίνουμε γουλί τσάμπα και βερεσέ ...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    χαχαχαχχα...Για την καράφλα, άφησε "τραγίσιο μούσι" για αντιστάθμισμα...χαχαχαχα


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    χαχαχαχχα...Για την καράφλα, άφησε "τραγίσιο μούσι" για αντιστάθμισμα...χαχαχαχα
    Gandalf
    Εγώ σκέφτηκα να ξυρίσω τις μασχάλες (ακούγεται πούστικο αλλά μην προτρέχεις) και μετά θ'αφήσω τις τρίχες να μακρύνουν αρκετά, τόσο όσο χρειάζεται για να καλύψουν μέρος του κεφαλιού φέρνοντάς τις πίσω απ'την πλάτη και προς τα πάνω.

    Αν αυτό δεν είναι βουκολική αντρίλα τότε τι διάολος είναι ;

    Κι όσο αναφορά τις σχέσεις ; Σήμερα έχετε EMO κυρία μου, αύριο έχετε Κότζακ! Τυχερούλααααα...


    :rotflmao:

  12. #12
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    ρε τι ζορια τραβαμε με το Χ και με το Ψ....

  13. #13
    Άντρας δεν γίνεσαι. Γεννιέσαι, από την κοιλιά της μάνας σου.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Κάτσε να πάρω τηλέφωνο την μάννα μου να την ρωτήσω τι ακριβώς με γέννησε ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ρε τι έχει γίνει τελευταία...? Όλο με τον "αντρισμό" ασχολείστε..
    Μήπως έχετε προβληματιστεί όλοι & μερικοί αμφιβάλλεται...?
    Για ελάτε μια Κρήτη να πάμε Μάλλια να στρώσετε.....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μοτοπορεία 20/6 κουβεντα να γινεται...
    από Toumpas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2011, 22:34
  2. Κουβέντα να γίνεται... πιάστε καφέ και ελάτε... θέμα Εξ. πολιτική.
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 15:38
  3. Περί άζωτου στα ελαστικά ο λόγος...
    από fazer - hucker στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 18:44
  4. Περί λίπανσης και καθαρισμού ο λόγος.....
    από xtapodias στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 01:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF