Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Xt 600 AkoyΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΟΤΕΡ

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489

    Xt 600 AkoyΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΟΤΕΡ

    Καλησπερα σε ολους τους φιλους!

    ακουω μετα απο καποια ωρα που ζεστενεται ενα πολυ ψιλο θορυβο ο οποιος δεν ακουγεται ολη την ωρα αλλα με καποιες παυσεις ας πουμε...μετα απο ερευνα που εκανα με εστειλε ενας φιλος που μενει διπλα πολυ μεγαλυτερος απο εμας σε ηλικια και χρονια με μηχανες στο κουμπαρο του(μηχανικο) στο μενιδι, γιατι μου ειπε οτι ειναι τιμιος και σωστος...και οντως ετσι μου φανηκε....εκανα 2η φορα σερβις. και εκει καθησα μπροστα να δω κιολασ...ο τυπος οντως φενεται πολυ προσεκτικος....και πολυ λογικος στις τιμες του...τον εβαλα να ακουσει...αυτο το θορυβακι...και μετα το σερβις (αλλα και απο καμμια ωρα αργοτερα που ξαναπηγα που ειχε ζεσταθει) και ακουγοταν καπως πιο καλα...
    μου ειπε οτι ειναι η βαλβιδες και επειδη ζεστενεται ακουγεται...τον ρωτησα αν ειναι φυσιολογικο και μου ειπε ναι...
    χτες περασα απο ενα συνεργειο οπως πηγαινα σε ενα φιλο στο γαλατσι...τυχαια για να ρωτησω για ενα μαξιλαρακι για το τιμονι, και ρωτησα και ενα μηχανικο εκει...γι αυτο. Ο οποιος μου το επεξε πολυ μουρη..μου ειπε οτι δουλευε μεσα στην yamaha και οτι τα ξερει απ εξω. Κατεθειαν μου ειπε οτι ειναι πιστονι....(και η περισσοτεροι λενε οτι ειναι βαλβιδες ή καδενες) απο τα χιλιομετρα μου ειπε τα xt (φυσικη φθορα? Απορία) δημιουργουν γυρω στα 50-60.000χλμ ενα τζογο ή κατι δεν θυμαμαι ακριβως και ακουγεται το πιστονι...μου ειπε επισης επειδη τον ρωτησα..αν προσεχω τα λαδια δεν προκειται να κολλησει παντως λεει,για να φτιαχτει...θελει πιστονι και μου προτεινε σφυριλατο wiseco και χοντρικα μαζι με εργασιες και οτι χρειαζεται τελος παντων θα παει γυρω στα 500 κατι ευρω...ο χριστος και η παναγια...please help παιδια γιατι θα παρω το δρεπανι! Θυμός

  2. #2
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340

    Re: Xt 600 AkoyΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΜΟΤΕΡ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
    Καλησπερα σε ολους τους φιλους!

    ακουω μετα απο καποια ωρα που ζεστενεται ενα πολυ ψιλο θορυβο ο οποιος δεν ακουγεται ολη την ωρα αλλα με καποιες παυσεις ας πουμε...μετα απο ερευνα που εκανα με εστειλε ενας φιλος που μενει διπλα πολυ μεγαλυτερος απο εμας σε ηλικια και χρονια με μηχανες στο κουμπαρο του(μηχανικο) στο μενιδι, γιατι μου ειπε οτι ειναι τιμιος και σωστος...και οντως ετσι μου φανηκε....εκανα 2η φορα σερβις. και εκει καθησα μπροστα να δω κιολασ...ο τυπος οντως φενεται πολυ προσεκτικος....και πολυ λογικος στις τιμες του...τον εβαλα να ακουσει...αυτο το θορυβακι...και μετα το σερβις (αλλα και απο καμμια ωρα αργοτερα που ξαναπηγα που ειχε ζεσταθει) και ακουγοταν καπως πιο καλα...
    μου ειπε οτι ειναι η βαλβιδες και επειδη ζεστενεται ακουγεται...τον ρωτησα αν ειναι φυσιολογικο και μου ειπε ναι...
    χτες περασα απο ενα συνεργειο οπως πηγαινα σε ενα φιλο στο γαλατσι...τυχαια για να ρωτησω για ενα μαξιλαρακι για το τιμονι, και ρωτησα και ενα μηχανικο εκει...γι αυτο. Ο οποιος μου το επεξε πολυ μουρη..μου ειπε οτι δουλευε μεσα στην yamaha και οτι τα ξερει απ εξω. Κατεθειαν μου ειπε οτι ειναι πιστονι....(και η περισσοτεροι λενε οτι ειναι βαλβιδες ή καδενες) απο τα χιλιομετρα μου ειπε τα xt (φυσικη φθορα? Απορία) δημιουργουν γυρω στα 50-60.000χλμ ενα τζογο ή κατι δεν θυμαμαι ακριβως και ακουγεται το πιστονι...μου ειπε επισης επειδη τον ρωτησα..αν προσεχω τα λαδια δεν προκειται να κολλησει παντως λεει,για να φτιαχτει...θελει πιστονι και μου προτεινε σφυριλατο wiseco και χοντρικα μαζι με εργασιες και οτι χρειαζεται τελος παντων θα παει γυρω στα 500 κατι ευρω...ο χριστος και η παναγια...please help παιδια γιατι θα παρω το δρεπανι! Θυμός

    δεν ξερω να σου απαντησω σιγουρα αλλα απ οτι εχω διαβασει εδω μεσα και εχω ακουσει τα ΧΤ εχουν ενα χαρακτηριστικο θορυβο που ακουστικα σε παραπεμπει σε αρυθμιστες βαλβιδες κλπ, αλλα ειναι μονο ο θορυβος που κανει το μοτερ
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489

    Question

    ευχαριστω πολυ! καμμια άλλη γνωμη?

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apsogos
    ευχαριστω πολυ! καμμια άλλη γνωμη?


    φιλε μου ενας κινητηρας ειναι κατασκευασμενος ετσι ωστε οταν λειτουργει να μην ακουγεται ΤΙΠΟΤΑ,δηλαδη το μονο που πρεπει να ακους ειναι η εξατμιση και απο το μοτερ να μην ακους το παραμικρο.

    Τωρα απο ειδικους ''μαστορες'' εχει γεμισει ο κοσμος και ολοι τους εχουν μια αποψη αλλα βεβαια αυτο που θα σου πουν ειναι πιστονια λυσιμο ετσι ωστε να σου παρουν λεφτα.

    τωρα το σιγουρο ειναι οτι οποιοσδηποτε θορυβος δεν ειναι φυσιολογικος,αν και λογω του οτι τα ΧΤ εχουν πολυ ανθεκτικο κινητηρα ακομη και αν ακουγετε δεν υπαρχει περιπτωση να σε πουλησει.

    Εχοντας ενα 500αρι το οποιο το πηρα μεταχειρισμενο το ακουω το μοτερ να κανει θορυβο και αυτο που υποψιαζομαι ειναι τα κοκορακια των βαλβιδων,αλλα δεν παιρνω και ορκο, ειμαι σιγουρος ομως πως ο θορυβος προκαλέιτε απ'την κεφαλη.

    Μολις τελειωσω με την εξεταστικη θα κατεβασω το μοτερ και θα ανακαλυψω τι ειναι αυτο που κανει το θορυβο και φυσικα μετα θα σταματησει.Θα φροντησω να ανοιξω και ενα θρεντ ενημερωνοντας τους υπολοιπους κατοχους ΧΤ για την πηγη του θορυβου.

  5. #5
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Το σφυρηλατο της wiseco να του πεις να το βαλει στο.......δικο του μηχανακι.Ειχα το ιδιο προβλημα κι ημουν σχεδον σιγουρος οτι ηταν πιστονι.Ο μαστορας το ανοιξε και τελικα ηταν καδενα.Σημερα που τοβαλε μπροστα κελαηδαγε.Και χωρις ναχει ρυθμισει βαλβιδες.Πρωτα εκανε σαν ραπτομηχανη.
    Αν αλλαξεις πιστονι παντως και θες να βαλεις κατι καλυτερο,βαλε η απο το ΧΤΖ η JE.Η JE ειναι η μαμα εταιρια της wiseco πλεον.
    Αν θελεις στειλε μου με πμ τα στοιχεια του μαστορα στο Μενιδι γιατι μετακομιζω εκει κοντα.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  6. #6
    χα χα χα:rotflmao: 500 ευρω εεε.......
    τι θα αλαξεις ρε μαστορα? Αυτα κανουν και τους εχει σιχαθει η ψυχη μου.
    Αλλαξα (μονος μου βεβαια) πιστονι, καδενα, τσιμουχακια, φλατζες set (και απο τα καπακια), εισαγωγες, ντιζες κ.τ.λ. και ολα γνησια και δε μου κοστισε τοσο.
    ενα γνησιο κανει περιπου 100 ευρω και το wiseco κανει περιπου 170. τα 500 απο που βγαινουν τι ειναι στραγαλια, δε νομιζω
    ειμαι ανορθογραφος το ξερω....!
    http://www.myspace.com/outdooraridaia
    http://www.myspace.com/animalcopy

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Εργατικά;

  8. #8
    Μεταλλικό Μέλος! Το avatar του/της id12586
    Εγγραφή
    30/11/2006
    Μηνύματα
    214
    500-170=330
    Ας πούμε για 3 ώρες.


    Και τα μισά να έπαιρνα, άλλαζα επάγγελμα. :rotflmao:

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Νομίζεις ότι είναι πολύ μακριά από τις υπόλοιπες κοστολογήσεις των ελληνικών καταστημάτων;

  10. #10
    Νομίζεις ότι είναι πολύ μακριά από τις υπόλοιπες κοστολογήσεις των ελληνικών καταστημάτων;
    οχι αλλα τι να λεει αυτο? επιδη κανουν ολοι την ιδια μαλακια εμεις πρεπει να την αποδεχομαστε
    να τη θεωρουμε normal και να καθομαστε να την τρωμε?
    ειμαι ανορθογραφος το ξερω....!
    http://www.myspace.com/outdooraridaia
    http://www.myspace.com/animalcopy

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Δεν είναι καθόλου μαλακία. Είναι η ελληνική λεβεντιά που πληρώνει τον καφέ 5 ευρόπουλα και πουλάει και μούρη στα κοριτσόπουλα. Το κάνει γαργάρα και το υπερηφανεύεται, αλλά με τίποτα δεν θέλει να πληρώσει για τις γνώσεις του άλλου για να του φτιάξει τον ματρακά που κόλλησε.

    Γιατί ο καφές που στοιχίζει 1 γιουροσέντζι η ζάχαρη, άλλο ένα ο καφές, και ένα τρίτο το γάλα-σκόνη, φτάνει να πωλείται ως προίον επίδειξης :a31: στην προνομιακή γκλαμουράτη τιμή των 5 ευραίων; Γιατί να μην πληρώσουμε τον μάστορα που ίσως να έχει πάει σε κανά νυχτερινό, απασχολεί κανά μαστορόπουλο, πληρώνει λίγο ΦΠΑ και ότι άλλο φόρο στις τρύπιες τσέπες του ελληνικού κράτους, πληρώνει δημοτικά τέλη, ΔΕες, ΟΤες, Νερά, και περιμένει πότε θα κολλήσει καμιά αρχαιολογία ΧΤ να βγάλει τον μήνα; Ελεύθερη αγορά, αλλιώς αντιπροσωπεία ή κάδο ανακύκλωσης και αγοράζεις κανά στρώμα που πιάνει 276χλμ/ώρα.

    ΥΓ Έχετε δει τι τιμές χρεώνουν, πέρα από τις καφετέριες που ο κόσμος παρακάλαει να μην κλείσουν γιατί δεν θα έχουν τι να κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους ως σκληρά εργαζόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι και αφεντικόπουλα που δεν θέλουν να πληρώνουν ούτε τον βασικό μισθό, υδραυλικοί-ελαιχρωματιστές-επισκεύες ψυγείων-πλυντηρίων;

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Δεν είναι καθόλου μαλακία. Είναι η ελληνική λεβεντιά που πληρώνει τον καφέ 5 ευρόπουλα και πουλάει και μούρη στα κοριτσόπουλα. Το κάνει γαργάρα και το υπερηφανεύεται, αλλά με τίποτα δεν θέλει να πληρώσει για τις γνώσεις του άλλου για να του φτιάξει τον ματρακά που κόλλησε.

    Γιατί ο καφές που στοιχίζει 1 γιουροσέντζι η ζάχαρη, άλλο ένα ο καφές, και ένα τρίτο το γάλα-σκόνη, φτάνει να πωλείται ως προίον επίδειξης :a31: στην προνομιακή γκλαμουράτη τιμή των 5 ευραίων; Γιατί να μην πληρώσουμε τον μάστορα που ίσως να έχει πάει σε κανά νυχτερινό, απασχολεί κανά μαστορόπουλο, πληρώνει λίγο ΦΠΑ και ότι άλλο φόρο στις τρύπιες τσέπες του ελληνικού κράτους, πληρώνει δημοτικά τέλη, ΔΕες, ΟΤες, Νερά, και περιμένει πότε θα κολλήσει καμιά αρχαιολογία ΧΤ να βγάλει τον μήνα; Ελεύθερη αγορά, αλλιώς αντιπροσωπεία ή κάδο ανακύκλωσης και αγοράζεις κανά στρώμα που πιάνει 276χλμ/ώρα.

    ΥΓ Έχετε δει τι τιμές χρεώνουν, πέρα από τις καφετέριες που ο κόσμος παρακάλαει να μην κλείσουν γιατί δεν θα έχουν τι να κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους ως σκληρά εργαζόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι και αφεντικόπουλα που δεν θέλουν να πληρώνουν ούτε τον βασικό μισθό, υδραυλικοί-ελαιχρωματιστές-επισκεύες ψυγείων-πλυντηρίων;
    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ!!!

    +Ε01

    Μπορεί να πληρώνουμε κάτι παραπάνω στον μάστορα (όχι πάντα), αλλά ξεχνάμε ότι είναι αυτός που συντηρεί και επισκευάζει τις αγάπες μας, μετά το σκίσιμο που τους ρίχνουμε, που τόσο μιλάμε και περηφανευόμαστε γι' αυτές, που μας προσφέρουν την αίσθηση που ζητάμε από μιά μηχανή...

    O Apav τα' πε όλα. Αν πληρώνουμε 5 ευρεόπουλα για ένα καφέ τότε, (αναλογικά), θα'πρεπε να σκάμε 100 στον μάστορα για αλλαγή λαδιών...

    Ότι υπάρχουν καραγκιόζηδες που εκμεταλεύονται τον κόσμο, είναι αποδεκτό. Αλλά πέστε μου ένα επάγγελμα που όλοι είναι σοβαροί επαγελματίες με αίσθηση της υπευθυνότητας και σεβασμό στον πελάτη...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  13. #13
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
    . Αλλά πέστε μου ένα επάγγελμα που όλοι είναι σοβαροί επαγελματίες με αίσθηση της υπευθυνότητας και σεβασμό στον πελάτη...
    Αντιπροσωπος ιαπωνικων μοτοσυκλετων και δικηγορος
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  14. #14
    είχα πρόσφατα ενα ΧΤ το οποίο έκανε ενα θόρυβο σαν λίγο απο μπιέλα.
    το πήγα λοιπόν σε <<γνωστό>> μηχανικό ο οποίος μάλιστα ήταν κ μηχανικός της yamaha.
    μου είπε πως είναι μπιέλα κ θα με βγάλει κανένα 6μηνό ακόμη οπότε κ αποφάσισα να το φτιάξω.
    λοιπόν,ξεκινήσαμε απο φλάτζες,μπιέλα,τον τόρνο,μου είπε οτι αφού το ανοίγουμε πρέπει να αλλάξουμε κ δίσκους,τελικά ήθελε κ καδένα,γλύστρα κτλ...
    κουστουμάκι των 900ευρώ....

    ήμουν εκεί την πρώτη φορά που πήρε μπροστά για να ακούσω με έκπληξη να ακούγεται ακριβώς όπως πρίν!!!!!!!!!!!!!!!!!
    μου είπε πως αυτός ο θόρυβος είναι απο τον κύλινδρο ο οποίος μετά απο κάποιο καιρό γίνεται οβάλ κ χτυπάει το πιστόνι,αλλά δεν κατάλαβα γιατί δεν το άλλαξε

    δυστυχώς το μαγαζί το είχε ένας πολύ καλός μου φίλος ο οποίος μου ζητάει ακόμα συγνώμη κ δεν ήθελα να του πώ τίποτα χριστοπαναγίες.

    τελικά πλήρωσα 900ευρώ για μια επισκευή που μάλλον δεν χρειαζόταν κ η λειτουργία του κινητήρα ήταν ακριβώς ίδια.
    το πούλησα με χασούρα 1200ευρώ απο ότι το πήρα κ με καινούριο μοτέρ μόλις στρωμένο...
    squirrel

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Αντιπροσωπος ιαπωνικων μοτοσυκλετων και δικηγορος

    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2009, 10:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF