Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 70

Θέμα: Τροχαία 'Το Εθνικό Πένθος'_Βιβλίο του Ιαβέρη

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ares_tz
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    179

    Τροχαία 'Το Εθνικό Πένθος'_Βιβλίο του Ιαβέρη

    Γεια σας,

    Σήμερα το πρωϊ είδα στην τηλεόραση τον οδηγό αγώνων Ιαβέρη να μιλά για τα τροχαία ατυχήματα, την πρώτη βασική αιτία ατυχημάτων στην Ελλάδα. Σκέφτηκα να ανασύρω από το αρχείο μου ένα [Β] άρθρο [/Β] το οποίο βρήκα σε περιοδικό εκτός θεματολογίας αυτοκινήτου για να θυμηθούμε λίγα πράγματα...

    ********************************************************************

    ¨Εθνικό Πένθος" χαρακτήρισε ο γνωστός Ιαβέρης την τραγωδία που αντιμετωπίζουμε ως ...δεδομένη κατάσταση. Δεν μπορούμε να περιμένουμε από την πολιτεία. Βέβαια ούτε και οι ομιλίες για τα τροχαία μπορούν να βελτιώσουν την κατάσταση γιατί αυτό εξαρτάται από εμάς τους οδηγούς. Η νοοτροπία ενός λαού δεν αλλάζει τόσο εύκολα αλλά εκτιμούμε τις προσπάθειες που γίνονται και να αφυπνίσουμε τους έλληνες οδηγούς για τον πρωτοφανή αριθμό των 30.000 ατυχημάτων ετησίως.

    Τραγικά είναι τα στοιχείς που παραθέτει ο οδηγός Ιαβέρης. Πρώτη αιτία θανάτου στις ηλικίες 18-44 ετών στην Ελλάδα ειναι τα τροχαία δυστυχήματα! Από το 1965 εώς το 2000 σε 35 χρόνια έχουμε στην Ελλάδα περισσότερους από 75.000 νεκρούς και πιο πολλούς από 1.200.000 τραυματίες

    Προσοχή...

    [COLOR=red SIZE=3]Κάθε μέρα έχουμε..10 νεκρούς, 30 παραπληγικούς, 120 τραυματίες[/COLOR /SIZE]

    Τη δεκαετία από 1990 εώς 1999 H Ευρώπη μείωσε τα τροχαίοα από 14% σε 45% αλλά στην
    Ελλάδα είχαμε αύξηση 60%.

    Δεκαετία 1990 - 1999 α. 300 νεκροί β. 900 τετραπληγικοί γ. 3600 τραυματίες το μήνα
    Κάθε χρόνο....3.500 νεκροί, 10.000 τετραπληγικοί, 45.000 τραυματίες

    Παρατήρηση
    Το 82% των τροχαίων συμβαίνει με ταχύτητα μικρότερη των 60χλμ την ώρα και σε απόσταση μικρότερη των 40χλμ από το σπίτι μας...Δηλαδή στις πόλεις...
    Στις εθνικές οδούς συμβαίνουν 8% ενώ στους επαρχιακούς 10%...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    τελικά τι δεν είναι τραγωδία σε αυτόν τον τόπο και εθνικό πένθος;;; τα τροχαία; οι φώτιές;;; τι απ' όλα;;;
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Τα νούμερα που αναφέρει ο Ιαβέρης, είναι εκτός πραγματικότητας.

    http://www.astynomia.gr/index.php?op...temid=86&lang=

    Έχετε δει πως κυκλοφορεί στον δρόμο ο Ιαβέρης και ο κάθειαβέρης που μοιράζει παρατηρήσεις απλόχερα;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Τα νούμερα που αναφέρει ο Ιαβέρης, είναι εκτός πραγματικότητας.

    http://www.astynomia.gr/index.php?op...temid=86&lang=

    Έχετε δει πως κυκλοφορεί στον δρόμο ο Ιαβέρης και ο κάθειαβέρης που μοιράζει παρατηρήσεις απλόχερα;

    Ο κάθε Ιαβέρης;;;; Φιλαράκι μάθε πρώτα τι ήταν ο Ιαβέρης τι δουλειά έχει κάνει στον τομέα της οδήγησης και μετά μίλα. Πάντως άσχετος και ο κάθε ένας δεν είναι.
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Φιλαράκι μάθε πρώτα τι ήταν ο Ιαβέρης τι δουλειά έχει κάνει στον τομέα της οδήγησης και μετά μίλα.
    Γνωρίζω, τι αλλάζει; Έπρεπε να γράψω και το βιογραφικό του πριν κάνω το πιο πάνω σχόλιο;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Πάντως άσχετος και ο κάθε ένας δεν είναι.
    Δεν έγραψα άσχετος. Το "κάθε" χρησιμοποιείται για να αναφέρει άτομα σαν και του λόγου του.

    Με βάση αυτά, πώς χαρακτηρίζεις εσύ τα ψέματα στην έκθεση του Ιαβέρη, ή τον τρόπο οδήγησης του;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Γνωρίζω, τι αλλάζει; Έπρεπε να γράψω και το βιογραφικό του πριν κάνω το πιο πάνω σχόλιο;



    Δεν έγραψα άσχετος. Το "κάθε" χρησιμοποιείται για να αναφέρει άτομα σαν και του λόγου του.

    Με βάση αυτά, πώς χαρακτηρίζεις εσύ τα ψέματα στην έκθεση του Ιαβέρη, ή τον τρόπο οδήγησης του;

    ΔΕΝ τα χαρακτηρίζω ψέμματα!!! Διάβασα αυτά που γράφει το site στο οποίο μας παραπέμπεις αλλά επειδή τον έχω δει πάρα πολλές φορές στην τηλεόραση σε σοβαρές εκπομπές ΜΑΖΙ με εκπροσώπους της αστυνομίας υποψιάζομαι ότι κάποια εξήγηση θα υπάρχει. Εν ολίγοις δεν έχω τον Ιαβέρη για άνθρωπο ο οποίος θα έβγαινε και θα έλεγε παπαριές.
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Τα νούμερα που αναφέρει ο Ιαβέρης, είναι εκτός πραγματικότητας.

    http://www.astynomia.gr/index.php?op...temid=86&lang=
    300 νεκροί/μήνα*120μήνες(τόσους μήνες έχουν τα 10 χρόνια)=36000νεκροί

    edit:Ρε σεις είναι 300νεκροί/μήνα απλά ο μαλάκας άλλα μετέφερα στο ποστ.Το 36000νεκροί ισχύει...

    Ξέρετε ότι πολλές φορές η τροχαία τους νεκρούς τους δηλώνει βαριά τραυματίες για να βελτιώσουμε τα ποσοστά να μη μας κράζει η ΕΕ;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Έχετε δει πως κυκλοφορεί στον δρόμο ο Ιαβέρης και ο κάθειαβέρης που μοιράζει παρατηρήσεις απλόχερα;
    Το 2005 πήγα στην Ιτέα αστο σεμινάριο της Malboro Be The Driver αμέσως μετά το Acropolis(αν μπορέσω θ'ανεβάσω φωτό).Μας κάνανε θεωρία,επίδειξη και πράξη οι Ζάχος, Μανιαδάκης κτλ.μετά κάναμε και χρονομέτρηση ατομική(εγώ συγκεκριμένα είχα εκπαιδευτή το Μανιαδάκη).Συμπέρασμα:
    Από οδήγηση δεν ξέρουμε που πανε τα 4! .Ο χειρότερος απ'αυτούς είναι 100φορές καλύτερος από μας,το τί κάνουνε δεν μπορείτε να φανταστείτε!Το παραδέχομαι αν κι έχω διατελέσει στο παρελθόν μέγας(ποτέ όμως επικίνδυνος) κάγκουρας και καλός(δε το λέω γω,ρωτήστε την παρέα μου) γκαζιάρης με το citroen ZX 1.6 του μπαμπά.
    Ο Ιαβέρης όπως και ο καθένας που έχει αγωνιστική εμπειρία μπορεί να πηγαίνει πολύ πιο γρήγορα και ταυτόχρονα με ασφάλεια από έναν μέσο οδηγό.
    Έχουν πολύ καλύτερη αντίληψη της οδήγησης,αίσθηση χώρου και ταχύτητας άψογη και το κυριότερο: ένστικτο επιβίωσης. Ο κάγκουρας στα @δια του να σκοτωθεί,ο Ιαβέρης ξέρει πότε θ αφήσει το πεντάλ,ξέρει τί θα κάνει με τ'αμάξι,πότε,πώς και το κυριότερο για ποιό λόγο θα το κάνει.
    Ας πηγαίνει μαλλιοκούβαρα ο Ιαβέρης,ο Κύρκος και όποιος άλλος,αποκλείεται να θέσει συμπολίτες σε κίνδυνο.Γιατί;Επειδή ξέρει και μπορεί.-


  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geotriada
    Εγγραφή
    31/10/2007
    Μηνύματα
    576
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav


    Έχετε δει πως κυκλοφορεί στον δρόμο ο Ιαβέρης και ο κάθειαβέρης που μοιράζει παρατηρήσεις απλόχερα;
    Αγαπητε apav εδω εισαι λαθος,
    δεν θα αναλυσω ποιος ειναι ο Τασος Μαρκουιζος-Ιαβερης, θα επρεπε να ξερεις, εαν εστω και
    λιγο ενδιαφερεσαι για αγωνες. (ολοι οσοι καβαλαμε μηχανακια ειμαστε ψιλιασμενοι)

    τωρα, αν πιστευεις οτι ο Ιαβερης παει ταπα στους δρομους με "πολιτικο "αυτοκινητο, τι να πω,,,


    τελος μαθε οτι παει αφιλοκερδως σε σχολεια και κανει σεμιναρεια κυκλοφορειακης
    αγωγης, κατι που θα επρεπε να κανει το κρατος εδω και χρονια.

    φιλικα παντα

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    ΔΕΝ τα χαρακτηρίζω ψέμματα!
    Τα νούμερα διαφέρουν και είναι ανήθικο να δημιουργεί είδηση από την στιγμή που δεν υπάρχει. Με ποια διάθεση να κάτσω να ακούσω αυτά που λέει; Παρεπιμπτώς, αυτά που λέει, δεν διαφέρουν σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι, οι οποίοι μάλιστα, δεν χρησιμοποιούν και ψέματα για να περάσουν το μήνυμα τους.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    10 νεκροί/μήνα*120μήνες(τόσους μήνες έχουν τα 10 χρόνια)=36000νεκροί
    Και αυτό το νούμερο είναι αυθαίρετο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Ξέρετε ότι πολλές φορές η τροχαία τους νεκρούς τους δηλώνει βαριά τραυματίες για να βελτιώσουμε τα ποσοστά να μη μας κράζει η ΕΕ;
    Με αυτή την λογική δεν ευσταθεί καμία "προπαγάνδα" περί οδικής ασφάλειας, μιας και όλα τα νούμερα μπορούμε να τα φτιάξουμε όπως μας συμφέρουν.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
    θα επρεπε να ξερεις
    Το ξέρω, το έγραψα και πιο πάνω. Πώς σχετίζεται η δική μου γνώση με το "πένθος";

    Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
    εαν εστω και λιγο ενδιαφερεσαι για αγωνες. (ολοι οσοι καβαλαμε μηχανακια ειμαστε ψιλιασμενοι)
    Προς τι η αιχμή; Και πάλι ενδιαφέρομαι αλλά γιατί θα πρέπει να βγαίνουμε εκτός θέματος; Είπε ψέματα, ή μήπως ο Ιαβέρης έχει το αλάθητο;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
    αν πιστευεις οτι ο Ιαβερης παει ταπα στους δρομους με "πολιτικο "αυτοκινητο, τι να πω
    Δεν το πιστεύω, είναι γεγονός και καθόλα παράνομο. Έχει μια δική του αντίληψη, κάτι σαν:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Ας πηγαίνει μαλλιοκούβαρα ο Ιαβέρης,ο Κύρκος και όποιος άλλος,αποκλείεται να θέσει συμπολίτες σε κίνδυνο.Γιατί;Επειδή ξέρει και μπορεί.-
    και από εκεί και πέρα κάνει του κεφαλιού του. Είναι κάτι σαν και την δική μας αντίληψη, οι άλλοι δεν ξέρουν να οδηγούν και θα μας ρίξουν. Δες και τα βιντεάκια με τα παιδιά στις πίστες των δρόμων. Και αυτά σε αγώνες τρέχουν.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
    μαθε οτι παει αφιλοκερδως σε σχολεια και κανει σεμιναρεια κυκλοφορειακης
    αγωγης, κατι που θα επρεπε να κανει το κρατος εδω και χρονια
    Τα γνωρίζω όλα αυτά αλλά είναι άσχετα με το θέμα μας. Ποιος ο λόγος να τα αναφέρουμε; Οι ομιλίες του είναι συνοδεία του κράτους, βλέπε αστυνομία, και χρησιμοποιείται ως εργαλείο για να πείσει θερμόαιμους πιτσιρικάδες να ακολουθούν τον ΚΟΚ και να οδηγούν με ασφάλεια.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
    Δες και τα βιντεάκια με τα παιδιά στις πίστες των δρόμων. Και αυτά σε αγώνες τρέχουν.
    Tα παιδιά στα βίντεο που κυκλοφορούν ΔΕΝ τρέχουν σε αγώνες,ΔΕΝ τρέχουν σε πίστες ΔΕΝ έχουν ούτε το 1% της ικανότητας ενός πρωταθλητή.
    Το Μανιαδάκη όταν γυρίζαμε στην πίστα αστην Ιτέα όταν τον ρώτησα πόσο έντονα εμπλέκεται στους αγώνες και από πότε(από μικρός στα καρτ).Όταν τον ρώτησα τί παίζει με τους παγκόσμιους WRC οδηγούς με κοιτάει και μου λέει:"Φίλε άστο,όση διαφορά έχω εγώ με σένα έχει αυτός με μένα!!! Το είπε χωρίς ίχνος κομπλεξιμάρας!!!

    Που και που καλό είναι να μας πηγαίνει μια σβέλτη βόλτα κάποιος οδηγός επιπέδου για να μην παίρνουμε ψηλά τον αμανέ ότι "το'χω το αμάξι,το'χω το μηχανάκι" και να οδηγάμε πιο συνετά....

    Ας παραδεχτούμε επιτέλους ότι σε σχέση με κάποιους είμαστε άχρηστοι και κουλάτζες,μη βλέπουμε την οδήγηση σαν μέσο αυτοεπιβεβαίωσης,να κοιτάμε να βελτιωνόμαστε.
    Και να μη θεωρούμε επικίνδυνο κάποιον επειδή κάνει πράγματα τα οποία εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Ρε φίλε όλα άσχετα τα βγάζεις. Ότι σου λέμε δεν έχει σχέση. Τα νούμερα είναι αυθαίρετα το ότι ο ιαβέρης ήταν αγωνιζόμενος δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε ούτε το ότι έχει πάει σε δεκάδες εκπομπές ούτε το ότι θεωρείται από τους πλέον γνώστες στην Ελλάδα ούτε το ότι μιλά πολλέ ςφορές μαζί με εκπροσώπους της ΕΛΑΣ... οκ ρε φιλαράκι τελικά τι ακριβώς μετρά να ξέρουμε και οι υπόλοιποι;;;
    Ή μάλλον πιο σωστά τι ακριβώς θες να πεις;; Ότι λέει ο Ιαβέρης ψέμματα;;; Οκ δεκτόν. Μπορείς να μου πεις και γιατί να το κάνει αυτό; Υπάρχει κάποιος λόγος; Μήπως ρε παιδί μου υπάρχει κάποιος λόγος να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.
    Και επειδή κουφάθηκα εντελώς από κάτι που γράφεις...

    "Παρεπιμπτώς, αυτά που λέει, δεν διαφέρουν σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι, οι οποίοι μάλιστα, δεν χρησιμοποιούν και ψέματα για να περάσουν το μήνυμα τους"!!!
    Ε;;;;;;;;;;;;;;;;
    ΔΕΝ διαφέρουν αυτά που λέει σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι αλλά λέει ψέμματα ενώ οι άλλοι δεν λένε;;;; Σόρι κάπου το έχασα!!!!!!!


    Κι αυτό:

    10 νεκροί/μήνα*120μήνες(τόσους μήνες έχουν τα 10 χρόνια)=36000νεκροί

    Γιατί είναι αυθαίρετο;;;;;;;;
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Ρε φίλε όλα άσχετα τα βγάζεις. Ότι σου λέμε δεν έχει σχέση. Τα νούμερα είναι αυθαίρετα το ότι ο ιαβέρης ήταν αγωνιζόμενος δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε ούτε το ότι έχει πάει σε δεκάδες εκπομπές ούτε το ότι θεωρείται από τους πλέον γνώστες στην Ελλάδα ούτε το ότι μιλά πολλέ ςφορές μαζί με εκπροσώπους της ΕΛΑΣ... οκ ρε φιλαράκι τελικά τι ακριβώς μετρά να ξέρουμε και οι υπόλοιποι;;;
    Ή μάλλον πιο σωστά τι ακριβώς θες να πεις;; Ότι λέει ο Ιαβέρης ψέμματα;;; Οκ δεκτόν. Μπορείς να μου πεις και γιατί να το κάνει αυτό; Υπάρχει κάποιος λόγος; Μήπως ρε παιδί μου υπάρχει κάποιος λόγος να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.
    Και επειδή κουφάθηκα εντελώς από κάτι που γράφεις...

    "Παρεπιμπτώς, αυτά που λέει, δεν διαφέρουν σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι, οι οποίοι μάλιστα, δεν χρησιμοποιούν και ψέματα για να περάσουν το μήνυμα τους"!!!
    Ε;;;;;;;;;;;;;;;;
    ΔΕΝ διαφέρουν αυτά που λέει σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι αλλά λέει ψέμματα ενώ οι άλλοι δεν λένε;;;; Σόρι κάπου το έχασα!!!!!!!


    Κι αυτό:

    10 νεκροί/μήνα*120μήνες(τόσους μήνες έχουν τα 10 χρόνια)=36000νεκροί

    Γιατί είναι αυθαίρετο;;;;;;;;
    Δε νομίζω να έχει λόγο να πει ψέμματα.Αλήθειες λέει,απλά στην Ελλάδα η αλήθεια πονάει και λίγοι τη δέχονται εύκολα,ο άλλος 100 πρόσωπα γδαρμένα να δει κράνος δε βάζει,ούτε θα υποχρεώσει τους συνεπιβάτες του μπρος πίσω να βάλουν ζώνη,από αντίδραση,από μαλακία,από φόβο μη τον κοιτάξουν περίεργα δεν ξέρω...
    Α,κοίτα το edit που έκανα στο ποστ μου με τον πολλ/σμό και διόρθωσε αντίστοιχα το δικό σου!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Tα παιδιά στα βίντεο που κυκλοφορούν ΔΕΝ τρέχουν σε αγώνες,ΔΕΝ τρέχουν σε πίστες
    Μην παίρνεις όρκο, διάβασε τις παλαιότερες συζητήσεις και θα το εξακριβώσεις.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Και να μη θεωρούμε επικίνδυνο κάποιον επειδή κάνει πράγματα τα οποία εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε!
    Τα οποία πράγματα είναι παράνομα, σε δημόσιο δρόμο που κυκλοφορούν παππούδες, γιαγιάδες και εγγονάκια. Σε καμία σχολή ασφαλούς οδήγησης, δεν θα σε προτρέψουν να κινειθείς παράνομα, μάθημα σου κάνουν για να αντιδράσεις όταν έχεις ξεπεράσει τα όρια σου ή και του οχήματος, μέσα σε λογικά πλαίσια που συνήθως δεν ξεφεύγουν από τον ΚΟΚ. Τελείως διαφορετικό θέμα ο προσωπικός τρόπος οδήγησης τους και κατά πόσο τηρούν τον ΚΟΚ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    όλα άσχετα τα βγάζεις. Ότι σου λέμε δεν έχει σχέση.
    Δεν το νομίζω, το θέμα είναι το "πένθος" και εάν είναι να το τραβήξουμε από τα μαλλιά και να παραθέσουμε κάθε πληροφορία που διαθέτουμε, θα πεταχτούν τα υπόλοιπα παιδάκια και πάλι θα κατηγορήσουν ότι το θέμα εκτροχιάστηκε.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Τα νούμερα είναι αυθαίρετα
    Πώς δικαιολογείς ότι διαφέρουν από τα επίσημα νούμερα;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    το ότι ο ιαβέρης ήταν αγωνιζόμενος δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε ούτε το ότι έχει πάει σε δεκάδες εκπομπές ούτε το ότι θεωρείται από τους πλέον γνώστες στην Ελλάδα ούτε το ότι μιλά πολλέ ςφορές μαζί με εκπροσώπους της ΕΛΑΣ
    Αγωνιζόμενος, καλεσμένος σε εκπομπή, συνεργασία με την Αστυνομία, αλλά τα νούμερα είναι δική του κατασκεύη. Ιαβέρηδες υπάρχουν πολλοί, όποιον και να ακούσεις, τα ίδια πράγματα θα μάθεις πάνω-κάτω. Η δική μου η απορία είναι γιατί ο Ιαβέρης ενδιαφέρεται τόσο, όσο να φτάσει σε σημείο να "φτιάχνει" νεκρούς;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Ή μάλλον πιο σωστά τι ακριβώς θες να πεις; Ότι λέει ο Ιαβέρης ψέμματα; Οκ δεκτόν. Μπορείς να μου πεις και γιατί να το κάνει αυτό; Υπάρχει κάποιος λόγος;
    Ψωφάς για αίμα δηλαδή και αντί να ακούσεις τις 2 συμβουλές του κάθε Ιαβέρη, θες να σου λέει ότι κάθε μέρα σκοτώνονται 10 άτομα γιατί αλλιώς δεν θα πας να μάθεις.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    ΔΕΝ διαφέρουν αυτά που λέει σε τίποτα από αυτά που λένε τόσοι άλλοι αλλά λέει ψέμματα ενώ οι άλλοι δεν λένε;
    Τεχνικές-μάθημα-εκπαίδευση οδικής ασφάλειας, το ίδιο υλικό για όλους. Υπόλοιπη σάλτσα που καλύπτει το υπόλοιπο μάθημα, το παραμύθι περί συνολικών απωλείων, ψέμα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Γιατί είναι αυθαίρετο;
    Διάβασε τα επίσημα νούμερα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Αλήθειες λέει
    Μόνο στα περί κράνους, ζώνης, οδικής προσέγγισης, τα νούμερα του δεν στέκουν και εκεί βασίζεται το αρχικό μου σχόλιο. Δεν διαφωνώ στα υπόλοιπα που λέει, αλλά εδώ έκδοσε ολόκληρο βιβλίο που υπολογίζει το "πένθος" με δικούς του κανόνες. Γιατί στις εκπομπές δεν δίνει περισσότερο βάρος σε συμβουλές και να αφήσει κατά μέρος τα παραφουσκωμένα νούμερα;

  14. #14
    Η Αστυνομια απο οσο ξερω δεν εχει ακριβη στοιχεια οσο αφορα το συνολο των περιπτωσεων...Πολλοι απο τους βαρια τραυματιες που την <<κανουν>> μετα δεν καταγραφονται απο οσο ξερω....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.094
    Αρχικά δημιουργήθηκε από apav


    Ρε φιλαράκι... έλεος!!!!!! Μάθε να κάνεις quote για αρχή και μην αυτοαναιρείσαι!!! Τουλάχιστον στήριζε τις απόψεις σου ως το τέλος μην αναιρείς τα ίδια που έχεις πει πριν.

    Το "τα νούμερα είναι αυθαίρετα" που μου κάνεις quote ΔΕΝ το γράφω εγώ!!!!!! ΕΣΥ το έχεις πει αμάν δηλαδή!!! Ορίστε:
    "Και αυτό το νούμερο είναι αυθαίρετο". ΕΣΥ το γράφεις. Αυτό που μου κάνεις quote η δική μου φράση είναι η εξής:
    " Ρε φίλε όλα άσχετα τα βγάζεις. Ότι σου λέμε δεν έχει σχέση. Τα νούμερα είναι αυθαίρετα το ότι ο ιαβέρης ήταν αγωνιζόμενος δεν έχει σχέση..." κλπ. Οπότε μην απαντάς σαν να το έχω πει εγώ. Εκτός αν αναιρείς τον εαυτό σου.
    Επίσης:
    "τα νούμερα είναι δική του κατασκευή". Εάν ήταν έτσι ρε φίλε θα τον είχε κράξει ένα κάρο κόσμος. Είναι δυνατόν να μην τον είχε κράξει για αρχή ας πούμε η τροχαία; και μετά το ΕΚΑΒ το οποίο επίσης έχει στοιχεία; Η αστυνομία; Όλοι θα τον έβγαζαν ψεύτη. Τι νομίζεις έτσι θα το άφηναν;;;;; Και ειδικά ΑΝ όπως λες "έφτιαχνε νεκρούς"; Τι λες τώρα;;; Θα δημιουργούσε ο οποιοσδήποτε ψεύτικα πτώματα θα παρουσίαζε ψεύτικους αριθμούς σε εκπομπές παρουσία τροχαίων κλπ και θα το άφηναν έτσι;;;;;;; Γιατί αυτό;;; Γιατί είναι καλά παιδιά ας πούμε;;;
    Και αυτό πάλι το "διψάς για αίμα αλλιώς δεν θα πας να μάθεις"... δηλαδή όσοι ακούμε ή έχουτνε ακούσει τον Ιαβέρη και τον κάθε Ιαβέρη διψάμε για αίμα... μας αρέσει και τη βρίσκουμε να ακούμε για πτώματα και να σκεφτόμαστε αίμα...
    ναι η αλήθεια είναι πως εγώ αν δεν σκεφτώ ίσα με δύο κιλά αίμα την ημέρα κάτι παθαίνω άσε που πρέπει να μιλήσω για δυστυχήματα αποκεφαλισμούς και ξεκοιλιάσματα τουλάχιστον πέντε φορές για να πάει καλά η ημέρα. Αφού να καταλάβεις και τώρα που θα βγω για ένα ποτό...
    bloody mary θα πάρω (δικιά μου κόπια)...
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2006, 21:37
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2006, 16:18
  3. Το πιο άχρηστο πλάσμα του κόσμου
    από troulis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2006, 20:49
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2005, 09:12
  5. Το πιο γρήγορο πράμα του κόσμου...
    από Timberg στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 12:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF