Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Aprilia rs125 vs yamaha r125

  1. #1

    Aprilia rs125 vs yamaha r125

    Δύσκολη επιλογή...Θα πάρω ένα απο τα δύο αλλα ποιό;;;;Διαβάζω σε πολλά forum για την aprilia γιατι κακά τα ψέματα με αυτήν είμαι πορομένος, μην πω ερωτευμενος:a07: (Αχχχχ), οτι έχει κάποια προβλημματάκια..Το κακό είναι οτι για να πάρω μηχανή έκανα συμφωνία οτι αυτοκίνητο θα πάρω μολις τελιωσω τις σπουδές δηλαδη ας βάλουμε 5 χρόνια τουλάχιστον..Οπότε η aprilia με φοβίζει λίγο.Δεν είναι το πρώτο μηχανάκι μου έχω ένα δίχρονο τώρα yamaha jog 1986, δεν θέλω να ακούσω τίποτα για το έτος... σκυλί είναι το άχρηστο , οπότε ούτε νεος είμαι ούτε θα το χαλάσω πάνω στο στρώσιμο(διάβασα το πολυ ωραίο post που υπάρχει εδω) και δεν θα πηγαίνω με κοφτες συνεχεια...Για αυτον λοιπον τον λόγο (αξιοπιστία) σκέφτομαι yamaha..Εσείς πιο λετε;;;;Σας λέω δεν θα πηγαίνω με κοφτες αλλα να πηγαίνει λίγο το μοτορι...Θελω να βγαίνω και εγνατία...
    Everything starts with choice, and everything ends with change...

  2. #2
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    --Το γκαζι ειναι γλυκο σαν κεηκ με μελι--
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  3. #3
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    ninja 250 ektos an perimeneis ligo kairo .....

  4. #4
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    γνώμη μου....

    Το RS σκοτώνει...το R δεν έχω ιδέα.....

    Τεστ ραιντ...και θα καταλάβεις

    Απλά νομιζω οτι το απρίλια είναι δίχρονο ενώ το r οχι
    Αρα παίζει μυρωδια και οχι τόσο αποστάσεις με την μηχανή....


    Η άλλη απόφαση δική σου

  5. #5
    Καλα ναι το ξέρω το rs είναι για πιστα και είναι γρήγορο.Σας είπα το είναι αργό και γρήγορο διορθόνεται απο τον οδηγό και απο το φτίαξιμο.Πόσο αξιοπιστο είναι όμως το rs?H ninja δεν μου άρεσε καθόλου σε σχήμα, οπότε δεν παίζει..ΤΟ θέμα είναι να πάρω κάτι το οποίο να μου ταιρίαζει.Δεν θέλω παπι(αν και παιζει κανενα cryptonx) θελω κάτι που να ξεχωρίζει και να μπορεις να του έχεις εμπιστωσύνη..Τωρα τι να σας πω απο 6 χρονών που πήρα το πρωτο μεγαλο ποδήλο και έβγαινα στους δρόμους μέχρι και τώρα με το μηχανάκι δεν έχω πέσει ποτε ούτε εχω τρακάρει.Δόξα το θεο με έχει καλά μέχρι τώρα..Ξέρω να οδηγάω συνέχεια οδηγαω είτε στο δρόμο είτε σε games περίπου ξέρω τι να κάνω σε κάθε γλήστριμα..Διατηρώ την ψυχραιμία μου παντα.Για αυτό λεω το r125 είναι περιπου 1000 ευρω λιγότερα, αμα θέλω γκαζι παω τα χώνω στο πείραγμα και θα τα κόβω τα rs μετα...
    Everything starts with choice, and everything ends with change...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Ριξε μια ματιά εδώ www.apriliabikers.gr..

    πάντως καμμιά σχέση το ενα με το άλλο...
    το ενα ειναι....''rs'' όνομα και πράγμα...

    αμα εχεις γνωσεις θα το γουστάρεις...δεν ειναι μηχανάκι για σουπερ μαρκετ ομολογουμένως... ειναι...διχρονο και γκαζιάρικο.. καλά...από ομορφιά δεν το συζητάω...

    εναλλακτική προταση αλλα άλλο πράγμα το 250 kawa...

    αμα σκέφτεσαι χιλιομετρικές ψιλοεξορμήσεις προτεινω το kawa αν εισαι μονο για γκάζι και οδηγηση κτλ το rs...
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  7. #7
    Τελικά ninja με κόβω...Σε 2 μέρες απο την στιγμή μου παω θα είναι εδω.Βέβαια λεω την πάρω άσπρη δηλαδη πριν την πάρω να την στείλω για βάψιμο...
    Everything starts with choice, and everything ends with change...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
    Αυτο είναι που τα δισκολεύει τα πράγματα.Είναι τελίως διαφορετικα...kawasaki δεν το συζητάω δεν μου αρεσε σε σχήμα καθόλου οπότε αποκλείετε με την μια.Κοιτα αποστάσης καμια φορα ίσως να το πάω 60 χιλιόμετρα απο εδώ μεσω εγνατίας.ΑΛεξανδρούπολη-Κομοτινή.Πιο μακριά δεν νομίζω.Μου αρέσει να οδηγάω τρελά όμως.Να το πάρεις και να μην γυρίσεις ποτέ.Αλλά αυτο θέλω να το κάνω με αυτοκίνητο.Να πηγαίνεις βόλτα με την μηχανή και να τραβάς καμια γκαζιά έτσι για να ποροθείς λίγο..
    α..χα...τι εγινε ρε ''πατριδα'' από εδώ είσαι..??

    μάλλον για rs σε βλέπω..

    πάντως ό,τι λεει η καρδιά σου....
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  9. #9
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
    Καλα ναι το ξέρω το rs είναι για πιστα και είναι γρήγορο.Σας είπα το είναι αργό και γρήγορο διορθόνεται απο τον οδηγό και απο το φτίαξιμο.Πόσο αξιοπιστο είναι όμως το rs?H ninja δεν μου άρεσε καθόλου σε σχήμα, οπότε δεν παίζει..ΤΟ θέμα είναι να πάρω κάτι το οποίο να μου ταιρίαζει.Δεν θέλω παπι(αν και παιζει κανενα cryptonx) θελω κάτι που να ξεχωρίζει και να μπορεις να του έχεις εμπιστωσύνη..Τωρα τι να σας πω απο 6 χρονών που πήρα το πρωτο μεγαλο ποδήλο και έβγαινα στους δρόμους μέχρι και τώρα με το μηχανάκι δεν έχω πέσει ποτε ούτε εχω τρακάρει.Δόξα το θεο με έχει καλά μέχρι τώρα..Ξέρω να οδηγάω συνέχεια οδηγαω είτε στο δρόμο είτε σε games περίπου ξέρω τι να κάνω σε κάθε γλήστριμα..Διατηρώ την ψυχραιμία μου παντα.Για αυτό λεω το r125 είναι περιπου 1000 ευρω λιγότερα, αμα θέλω γκαζι παω τα χώνω στο πείραγμα και θα τα κόβω τα rs μετα...
    1)Υπάρχουν 2 ειδών μοτοσυκλετιστές, αυτοί που έχουν πέσει, και αυτοί που πρόκειται να πέσουν οπότε σκέψου τι λες. Το νου σου στο δρόμο! Έτσι ήμουν κι εγώ κι έτσι έλεγα, μα έκανα λάθος.

    2)
    Ξέρω να οδηγάω συνέχεια οδηγαω είτε στο δρόμο είτε σε games περίπου ξέρω τι να κάνω σε κάθε γλήστριμα..
    Τι σχέση έχουν τα games με το reality?
    Όταν ήμουν μικρός και είχα ποδήλατο έτρεχα, έκανα σούζες, ανεβοκατέβαινα σκάλες και σκαλοπάτια και ο πατέρας μου όλο με μάλωνε. Εγώ του έλεγα:
    -Φέρε μου να οδηγήσω και τη μηχανή σου να δεις πως οδηγάω και τι μπορώ να κάνω.
    -Γιατί, ξέρεις να οδηγάς και μηχανή; Απο πότε έμαθες;
    -Δεν έμαθα να οδηγάω μηχανή αλλά ξέρω να παίζω ραλάκια!!
    -Και τι σχέση έχουν τα ραλάκια με το να οδηγάς μηχανή;
    -Χεχε, δώσε μου εμένα τη μηχανή και θα δείς τι σχέση έχει...

    3)
    Για αυτό λεω το r125 είναι περιπου 1000 ευρω λιγότερα, αμα θέλω γκαζι παω τα χώνω στο πείραγμα και θα τα κόβω τα rs μετα...
    Ε τώρα τι να σου πω;

    Για να μην τα πολυλογώ σχολιάζοντας πάρε το R125 ή περίμενε να βγεί το R250 μαζί με τα GSXR125 & 250. Ok?
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  10. #10
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Αρχικά δημιουργήθηκε από whiteshadow
    Τελικά ninja με κόβω...Σε 2 μέρες απο την στιγμή μου παω θα είναι εδω.Βέβαια λεω την πάρω άσπρη δηλαδη πριν την πάρω να την στείλω για βάψιμο...
    Tι διαβάζω στα forum ο έρμος απογευματιάτικα;;
    Πριν την πάρει, βάψιμο! Ποιός σου βάζει τέτοιες χαζομάρες στο μυαλό σου και νομίζεις ότι είναι σωστές; Κι αν μου πεις οτι είναι από το μυαλό σου εγώ θα σου πω οτι είσαι τελείως ανώριμος! Αυτά τα σκέφτεσαι στα 15-16. Αλλά αφού είσαι 18 χρονών δεν θα έπρεπε να σκέφτεσαι τέτοια.
    Εκτός κι αν δεν είσαι 18.
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  11. #11
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    κατ αρχην

    Πρόσεξε τι λες.
    Δεν ειναι μαγκια να λες οτι θα το πηγαινες ταδε ή δείνα
    Οτι και να είναι από την στιγμή που έχει δυο τροχούς και μοτέρ, είναι επικίνδυνο
    Εισαι εκτεθειμένος το ίδο με ένα μοτοποδήλατο και το ίδιο με ένα ZX10-R

    Το βαψιμο το φτιάξιμο και άλλα τέτοια που λες....είναι απλά για το Tourist Trophy ή για το PGR!!!

    Βάλτο ανάμεσα στα πόδια σου πρώτα, και μετά τα λέμε....

    Θέλει προσοχή και σεβασμό...

    Πάρες ότι γουστάρεις αλλά εγώ ένα θα σου πω.
    Φίλος στην ηλικία μου (26), είχε ένα RR.
    Πήρε ένα φεγγάρι ένα rs125....ε με αυτό έσπασε την κλείδα του
    Τι σημαίνει αυτό? ότι δεν ξέρει να οδηγάει?

    οπως και να έχει....εγώ πιστευω ότι παίζει και το thread να είναι λίγο μούφα....

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Smith
    Εγγραφή
    02/02/2005
    Μηνύματα
    385
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
    1)Υπάρχουν 2 ειδών μοτοσυκλετιστές, αυτοί που έχουν πέσει, και αυτοί που πρόκειται να πέσουν οπότε σκέψου τι λες. Το νου σου στο δρόμο! Έτσι ήμουν κι εγώ κι έτσι έλεγα, μα έκανα λάθος.

    2)
    Τι σχέση έχουν τα games με το reality?
    Όταν ήμουν μικρός και είχα ποδήλατο έτρεχα, έκανα σούζες, ανεβοκατέβαινα σκάλες και σκαλοπάτια και ο πατέρας μου όλο με μάλωνε. Εγώ του έλεγα:
    -Φέρε μου να οδηγήσω και τη μηχανή σου να δεις πως οδηγάω και τι μπορώ να κάνω.
    -Γιατί, ξέρεις να οδηγάς και μηχανή; Απο πότε έμαθες;
    -Δεν έμαθα να οδηγάω μηχανή αλλά ξέρω να παίζω ραλάκια!!
    -Και τι σχέση έχουν τα ραλάκια με το να οδηγάς μηχανή;
    -Χεχε, δώσε μου εμένα τη μηχανή και θα δείς τι σχέση έχει...

    3) Ε τώρα τι να σου πω;

    Για να μην τα πολυλογώ σχολιάζοντας πάρε το R125 ή περίμενε να βγεί το R250 μαζί με τα GSXR125 & 250. Ok?
    ε...Amigo... ψυχραιμία...

    1. ''Μαγκιά'' δεν είναι να ΄ξέρεις να ανοίγεις το γκάζι, αλλά πότε να το κλείνεις..

    2. όποιος -είτε μοτοσυκλετιστής εότε νταλικέρης είτε αυτοκινητιστής πει- ότι ''ξέρω να οδηγώ'' είναι κάτι κλικ πριν τη μεγάλη ''σούπα''...

    αυτά φιλικά πάντοτε....
    Live every day as if it were your last one...but don`t make it so..!

  13. #13
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Ποσο χρονων εισαι;
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  14. #14
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Με κάλυψε (απόλυτα όμως?) o Elle, και η ερώτηση του Road67.. άκου εκεί games.. σπόρε μάζεψε το μυαλό σου, γιατί βλέπω εμείς να σε μαζεύουμε από κανένα πεζοδρόμιο.. Τέλος πάντων, επειδή με κάλυψαν οι προηγούμενοι συνεχίζω.

    Το rs έχει καλύτερες επιδόσεις, αλλά είναι βενζινοβόρο (+ το λάδι) αφενός, και από την άλλη θα γνωρίσεις την διχρονίλα, συν τα συνεχή rebuild (πιστόνι κ.α) αφού ήδη ξεκινάς με την λογική του "Need for speed : Underground" :rotflmao: Επίσης το rs έχει ανάποδο μπροστινό και λίγο καλύτερα φρένα από το yamaha.

    To yamaha από την άλλη πλευρά έχει και αυτό αλουμινένιο πλαίσιο (deltabox όπως τα μεγάλα αδερφάκια), αλουμινένιο ψαλίδι, πολύ καλά φρένα, πολύ καλό στήσιμο, καλή ποιότητα κατασκευής + φινίρισμα, 1000 ευρώ λιγότερα, πάρα πολύ μικρή κατανάλωση (+ injection) και το καλύτερο μαζί με ένα της derbi μονοκύλινδρο μοτέρ στα 125 cc αυτήν την στιγμή στα μοντέλα που έρχονται Ελλάδα.

    Ανάμεσα σε αυτά τα δύο εγώ θα έπαιρνα το yamaha r125 ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ, ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ, ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΦΑΝ, ΓΑΝΤΙΑ, ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΡΑΝΟΣ.

  15. #15
    Όπα παρεξήγηση..Ξεχάστε τα όλα που είπα.Τα είπα κάπως και δεν βγαίνει αυτο που εννοώ..Λοιπον το θέμα έκλεισε θα πάρω την ninja 250r.Τώρα απλώς επειδή δεν μου αρέσουν τόσο τα χρώματα του θέλω να το βάψω μόλις το πάρο για να μην αλλάζω άδειες κυκλοφορίας κτλ αργότερα..Και επειδή έχω και γνωστό με 200 ευρώ μπορώ να το βάψω(τωρα το αμα το βαψω ειναι αλλο θεμα, εγω απλος θελω).Αυτος απο την kawasaki μου είπε 1200 ευρω..Αυτος με φόβησε λίγο.Δεν τον εμπιστεύομε για την μηχανή, μου φάνηκε πολύ οτι να ναι.Ηταν δυο άτομα μεσα, αυτος και ενας άλλος, ε πηγα εκεί εγω για να ρωτήσω για το βάψημο την τελική τιμή χρόνο παράδοσης και τα σχετικά και ήταν πολύ απότομος με εμένα.Μου έδωσε την εντύπωση, επειδή ασχολούνταν με ένα μηχανάκι εκείνη την ώρα, οτι τα κάνει βιαστικά όλα.Πετούσε τα εργαλεία απο εδω και απο εκει χωρις να τον νοίαζει τιποτα...Όταν εφευγα απο εκεί άρχησε να φωνάζει στον βοηθο που είχε εκει...Λέω μπορεί να τα είχε πάρει με κάτι.Θα ξαναπάω εκεί φυσικά για να τον δω πάλι και να δούμε αμα είναι τέτοιος τύπος..Βέβαια έχει χρόνια μαγαζι εκει,εχει την kawasaki daelim και συνεργείο οπότε πρέπει να είναι καλος στην δουλεία του..Και φυσικά θα πάρω κράνος.NOLAN.Τωρα έχω ενα agv και ένα αλλο αγνώστης προελευσης και παλιό κιολας οπότε πλεον μονο για καπέλο πρεπει να κάνει :rotflmao: Sorry για την παρεξήγηση..

    Υ.Γ. @Smith: Από αλεξανδρούπολη είσαι?
    Everything starts with choice, and everything ends with change...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia RS125 VS YAMAHA YZF R125
    από loukasmp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2013, 11:44
  2. Aprilia Pegaso Strada vs Yamaha XTX660
    από sasares στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2010, 14:48
  3. Aprilia vs Yamaha vs Derbi
    από Ventetas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2009, 12:40
  4. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 09:18
  5. aprilia rs125
    από geo13rs στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2004, 12:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF