Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 136

Θέμα: Ποιό On - Off να πάρω;;;

  1. #16
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Παρε vstrom να τελειωνεις. Το τελειο μηχανακι ειναι και το ξερεις. Απλως ηθελες να το διαβασεις εδω μεσα και ετυχε να πεσεις στην αρχη στους λαθος ανθρωπους.
    Ευτυχως που το ειδα το θεμα εστω και αργα.:rotflmao:
    Απο κορακου στομα,κραααα θα ακουσεις
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  2. #17
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Η προσωπικη μου αποψη παντα ειναι κατ αρχας να σου αρεσει εμφανισιακα οτι και να διαλεξεις για να μπορεις να το αγαπησεις και να το προσεχεις.
    Εγω ειμαι ενας απο τους τυχερους κατοχους ενος νεου τενερε.
    Το μηχανακι αυτο το αγαπησα απο την πρωτη στιγμη που το ειδα.
    Οπως επισης μου αρεσε πολυ το 800 το bmw.
    Για διαφορους λογους προτιμησα το τενερε που μερικους πρεπει να τους λαβεις και εσυ υποψιν σου.
    Ειναι πολυ πιο φτηνο σαν αγορα.
    Απο την προιστορια του ΧΤ ξερουμε την αξιοπιστια του μοτερ.
    Σερβις βρισκεις σε ολες τις πολεις της Ελλαδας.
    Πολυ φτηνα ανταλλακτικα και γενικα κοστος χρησης.
    Παει παντου και ανετα.
    Φορτωνεται σαν γαιδουρι.
    Τωρα θα πρεπει να σκεφτεις και την χρηση που θες να κανεις...
    Αν εισαι λιγο παραπανω χωματινος ας πουμε μακρια απο vstrom, versys, θα φας τα μουτρα σου απλα περνανε.
    Εγω περασα εναν ψιλοκατσικοδρομο προχθες που πηγα για μπανακι και με εβγαλε ασπροπροσωπο.
    :smilea:
    Ελπιζω να βοηθησα.
    Οτι και να αποφασισεις σου ευχομαι παντα ορθιος.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Απο κορακου στομα,κραααα θα ακουσεις
    Πάρε άφρικα ή αν θες κάτι μικρό πάρε DRZ...

  4. #19
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Το τενερε, ειναι πιο ακριβο απ το vstrom και του λειπει ενας κυλινδρος καθως και καμια 20αρια αλογα.
    Υποψιν οτι στο vstrom λειπουν περιπου 10 cm
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  5. #20
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Το ΤΑ 650 σε μεταχειρισμένο είναι πολύ καλή αγορά και απο Σεπτέμβριο και μετά θα γίνει ακόμα καλύτερη .



    Να παω την αμαρτια μου, μου αρεσει πολυ και το 700, αλλα δεν το λεμε και πολυ γιατι μετα αντε να εξηγεις...

  6. #21
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Υποψιν οτι στο vstrom λειπουν περιπου 10 cm

    :a028: :a026:

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nelson
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    152

    Re: Ποιό On - Off να πάρω;;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
    Γειά χαρά σε όλους. Αποφάσισα κατόπιν αρκετής σκέψης να αγοράσω μια πολυπόθητη on-off. Κάνοντας όμως μια έρευνα άρχισα να κολλάω. Κατέληξα στα εξής μοντέλα που μου αρεσαν αρκετά άλλα επειδή είμαι νέος στον χώρο δεν ξέρω ποια να διαλέξω όσον αφορά το θέμα αηιοπιστίας στον χρόνο και επιδόσεων. Τα μοντέλα που κατέληξα είναι τα εξής :

    1. V-Strom 650 abs.
    2. Transalp 700 abs.
    3. Bmw F650 GS.
    4. Bmw F800 GS.

    Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας οι έχοντας τις παραπάνω μηχανές ή προτείνετε μου κάποια άλλη εαν ξέρετε.

    Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ..
    λοιπον φίλε μου, η ονομασία on-off και το "να πατάω χώμα αμα λάχει" σηκώνουν πολύ συζήτηση...

    αν θες απλά να περάσεις εναν βατό χωματόδρομο ή να κατέβεις πιο κοντά σε μια παραλία πρακτικά
    οποιαδήποτε μηχανή μπορεί να το κάνει με μικρή ταχύτητα κλπ κλπ.

    όλες οι μηχανές που λες και άλλες που μπορεί να σου προτείνουν είναι εξαιρετικές απλά λίγο
    διαφορετικές η μια απο την άλλη. Κάνε ενα test-ride σε κάθε μια απο αυτές και δες ποιά σου
    ταιρίαζει πιο πολύ - σε θέση οδήγησης, σε κινητήρα, ακόμα και σε ... μόστρα.

    σε γενικές γραμμές πάντως σε χώμα με αξιώσεις μπορείς να βάλεις μόνο το Transalp και τα BMW.
    Αν γουστάρεις χωμάτινες διαδρομές πάρε καλύτερα κάποιο απο αυτά. Για ταξίδια σαφώς καλύτερο
    θεωρείται το v-strom, ενώ πιο σπορτιφ είναι το versys (εγώ αυτό προτίμησα).

    Στο παρελθόν είχα μηχανή με 21" τροχό (DR800Big), με 19" (Freewind) και τώρα 17" (Versys).
    Δεν είναι οτι δε γουστάρω το χώμα, αλλά καθώς η χρήση που κάνω είναι 99% ασφάλτινη
    προτίμησα κάτι που είναι καλύτερο στο μεγαλύτερο εύρος της χρήσης του,δηλ. την άσφαλτο.

    Ανάλογα με το τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις θα διαλέξεις, αλλά έχε υποψη οτι ότι κερδίζεις
    στο χώμα το χάνεις στην άσφαλτο και αντίστροφα.

    Τώρα, το αν σε βοήθησαν τα παραπάνω είναι άλλο θέμα...


    :rotflmao:
    NeLSoN

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador


    Να παω την αμαρτια μου, μου αρεσει πολυ και το 700, αλλα δεν το λεμε και πολυ γιατι μετα αντε να εξηγεις...
    Εμένα δεν μου αρέσει ούτε το 650 ούτε το 700 να σου πώ την αλήθεια, αλλά πάντα υπάρχει και οικονομικό θέμα σε μια αγορά μηχανής.Οπότε ένα μεταχειρισμένο 650 φαίνεται καλό αν το πάρεις φτηνά, ενώ ένα καινούργιο 700 απλά δεν τρώγεται με τίποτα.

  9. #24

    Re: Ποιό On - Off να πάρω;;;

    Μιας και εισαι γυναικα σου προτεινω ενα απο τα:

    Transalp 700
    Bmw 650
    Versys 650

    Και αυτο γιατι και τα 3 ειναι πιο μικρα και θα φενεσε καλυτερα πανω τους.
    Επισης απο τα παραπανω 3 το versys ειναι το πιο ψηλο απο το εδαφος που πρεπει να λαβεις υποψιν.

    Καταληγω λοιπον στο bmw και transalp,

    που θα πρεπει να επιλεξεις ενα απο τα 2 αναλογα το γουστο σου.
    Σαν καλυτερη λυση θα σου προτεινα το transalp παντως μια και ειναι πιο off-road, αν σου αρεσει να μπενεις σε χωματοδρομους.



    Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
    Γειά χαρά σε όλους. Αποφάσισα κατόπιν αρκετής σκέψης να αγοράσω μια πολυπόθητη on-off. Κάνοντας όμως μια έρευνα άρχισα να κολλάω. Κατέληξα στα εξής μοντέλα που μου αρεσαν αρκετά άλλα επειδή είμαι νέος στον χώρο δεν ξέρω ποια να διαλέξω όσον αφορά το θέμα αηιοπιστίας στον χρόνο και επιδόσεων. Τα μοντέλα που κατέληξα είναι τα εξής :

    1. V-Strom 650 abs.
    2. Transalp 700 abs.
    3. Bmw F650 GS.
    4. Bmw F800 GS.

    Παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας οι έχοντας τις παραπάνω μηχανές ή προτείνετε μου κάποια άλλη εαν ξέρετε.

    Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ..

  10. #25

    Re: Re: Ποιό On - Off να πάρω;;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
    Μιας και εισαι γυναικα...
    :hypnotize

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Iwanna
    Μανώλη
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #26
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Re: Re: Ποιό On - Off να πάρω;;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    :hypnotize





    Λες; :rotflmao: :rotflmao:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #27
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Εφ' οσον εισαι νεος οπως λες, δεν εχει νοημα να σε απασχολουν οι επιδοσεις. Να ξερεις οτι ο χρονος προσαρμογης σε ενα ογκωδες on-off θα ειναι μεγαλυτερος. Το καλυτερο απ' οσα αναφερεις ειναι το V strom αλλα δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για απειρο η πρωτοπειρο. Ισως το καλυτερο για καποιον που δεν εχει εμπειριες να ειναι το F650 το οποιο ειναι ιδιαιτερα ευκολοδηγητο.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.080
    1)καλως τον στο καφρορουμ.Γιατι οπως καταλαβες εχουμε και μια δοση εδω μεσα ολοι μας,και προσπαθουμε λιγο πολυ να πιασουμε απο τα μουτρα καθε νεο που μπαινει στο φορουμ,κατι σαν τον στρατο δηλ.

    2)Αφου αν καταλαβα καλα εισαι νεος στις μηχανες ενα πιο μικρο μηχανακι νομιζω ειναι καταλληλοτερο για αρχη.

    3)Ταχω ξαναπει ον οφ πανω απο 170 κιλα δεν νοειται.
    Εχεις κανει ποτε αναστροφη σε κατηφορικο χωματορδομο βλεποντας οτι ειναι αδιεξοδο και ο δρομος εχει σχεδον πλατος οσο το μηκος της μηχανης?Για καντο με V STROMA και ελα μετα να μου πεις.
    Σουχει πεσει ποτε μηχανη σε ερημο χωματοδρομο και να μην βρισκεται κανεις γυρω?
    Τοχω παθει με μηχανη 135 κιλων στον ΣΧΟΙΝΙΑ στον Μαραθωνα να Εχω κολλησει στην αμμο
    με σπαζμενη μανιβελλα και να προσπαθω να σπρωξω την μηχανη.Εφιαλτης και κολαση μαζι.
    Φαντασου με μα μηχαμη 200-230 κιλων που θες.Χωμα και ον οφ σημαινει ελαφροτητα και μεγαλη ροδα με ακτινες.

    4)Παρε στο φιναλε οτι σου γουσταρει περισσοτερο.
    Η ΠΕΙΡΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ.
    Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.

    ΥΓ 1 Μακρια απο BMW και κατ επεκτασιν απο Ευρωπαικα
    Και θα παιδευτεις και θα ξοδευτεις.
    ΥΓ 2 .Οτι και να παρεις χρησιμοποιησε το γι αυτο που εχει φτιαχτει και οχι για μουρη και καφετερια (εκτος βεβαια αν παρεις HARLEY)



    ΟΡΘΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ :smilea:
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #29
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.192
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
    1)καλως τον στο καφρορουμ.Γιατι οπως καταλαβες εχουμε και μια δοση εδω μεσα ολοι μας,και προσπαθουμε λιγο πολυ να πιασουμε απο τα μουτρα καθε νεο που μπαινει στο φορουμ,κατι σαν τον στρατο δηλ.

    2)Αφου αν καταλαβα καλα εισαι νεος στις μηχανες ενα πιο μικρο μηχανακι νομιζω ειναι καταλληλοτερο για αρχη.

    3)Ταχω ξαναπει ον οφ πανω απο 170 κιλα δεν νοειται.
    Εχεις κανει ποτε αναστροφη σε κατηφορικο χωματορδομο βλεποντας οτι ειναι αδιεξοδο και ο δρομος εχει σχεδον πλατος οσο το μηκος της μηχανης?Για καντο με V STROMA και ελα μετα να μου πεις.
    Σουχει πεσει ποτε μηχανη σε ερημο χωματοδρομο και να μην βρισκεται κανεις γυρω?
    Τοχω παθει με μηχανη 135 κιλων στον ΣΧΟΙΝΙΑ στον Μαραθωνα να Εχω κολλησει στην αμμο
    με σπαζμενη μανιβελλα και να προσπαθω να σπρωξω την μηχανη.Εφιαλτης και κολαση μαζι.
    Φαντασου με μα μηχαμη 200-230 κιλων που θες.Χωμα και ον οφ σημαινει ελαφροτητα και μεγαλη ροδα με ακτινες.

    4)Παρε στο φιναλε οτι σου γουσταρει περισσοτερο.
    Η ΠΕΙΡΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ.
    Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.

    ΥΓ 1 Μακρια απο BMW και κατ επεκτασιν απο Ευρωπαικα
    Και θα παιδευτεις και θα ξοδευτεις.
    ΥΓ 2 .Οτι και να παρεις χρησιμοποιησε το γι αυτο που εχει φτιαχτει και οχι για μουρη και καφετερια (εκτος βεβαια αν παρεις HARLEY)



    ΟΡΘΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ :smilea:

    η αβασταχτη ελαφροτητα του μοτοσυκλετιστη..


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  15. #30
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
    2)Αφου αν καταλαβα καλα εισαι νεος στις μηχανες ενα πιο μικρο μηχανακι νομιζω ειναι καταλληλοτερο για αρχη.
    Εδω συμφωνουμε!

    3)Ταχω ξαναπει ον οφ πανω απο 170 κιλα δεν νοειται.
    Εκτιμω τις εμπεριστατωμενες αποψεις...

    Εχεις κανει ποτε αναστροφη σε κατηφορικο χωματορδομο βλεποντας οτι ειναι αδιεξοδο και ο δρομος εχει σχεδον πλατος οσο το μηκος της μηχανης?
    Πολλακις(με το Vstrom..)


    Για καντο με V STROMA και ελα μετα να μου πεις.
    Δυστυχως δεν ειχα τηλεφωνο σου...

    Σουχει πεσει ποτε μηχανη σε ερημο χωματοδρομο και να μην βρισκεται κανεις γυρω?
    Και σε χωματοδρομους και μεσα σε ποταμακια...

    Τοχω παθει με μηχανη 135 κιλων στον ΣΧΟΙΝΙΑ στον Μαραθωνα να Εχω κολλησει στην αμμο
    με σπαζμενη μανιβελλα και να προσπαθω να σπρωξω την μηχανη.Εφιαλτης και κολαση μαζι.
    Το οτι ΔΕΝ εχεις την τεχνικη να κανεις κατι δεν σημαινει οτι δεν γινεται κιολας.Ειναι σιγουρα πολυ κοπιαστικο να παιζεις στην αμμο με βαρυ μηχανακι.Γινεται ομως!

    Φαντασου με μα μηχαμη 200-230 κιλων που θες.Χωμα και ον οφ σημαινει ελαφροτητα και μεγαλη ροδα με ακτινες
    Αλλα γουστα βγαζουν τα μικρα μηχανακια,αλλά και τα μεγαλα εχουν την χαρη τους στο χωμα(θελουν τεχνικη ομως!)

    4)Παρε στο φιναλε οτι σου γουσταρει περισσοτερο.
    Σωστο!

    Η ΠΕΙΡΑ ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ.
    Η πειρα και μεταβιβαζεται και μεταδιδεται αρκει να εχουμε τα αυτια μας ανοιχτα και να μην οχυρωνομαστε πισω απο δογματισμους της κακιας ωρας


    Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.
    Ναι,αλλα οταν παθεις κατι να εχεις το καθαρο μυαλο να αναλυσεις γιατι το επαθες,κι οχι τα γνωστα οτι ''φταιει το μηχανακι,ο καιρος,ο αερας που φυσουσε αναποδα κλπ''

    ΥΓ 1 Μακρια απο BMW και κατ επεκτασιν απο Ευρωπαικα
    Και θα παιδευτεις και θα ξοδευτεις.
    Αν ειχες οδηγησει καμμια 40αρια μηχανακια για πολυ καιρο,θα μπορουσες να πεις μεγαλη κουβεντα.Αλλιως απλα ισοπεδωνεις...


    ΥΓ 2 .Οτι και να παρεις χρησιμοποιησε το γι αυτο που εχει φτιαχτει και οχι για μουρη και καφετερια (εκτος βεβαια αν παρεις HARLEY)
    Συμφωνοι 100%


    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ζητείται μεγάλο on-off για να με πάρει δικάβαλο
    από Λεωνίδας στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2006, 17:34
  2. Ποιο να παρω?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2006, 23:20
  3. ποιο κρανος να παρω;;;;;
    από efialtis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2005, 22:11
  4. ποιο να παρω?!125!
    από piasonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2005, 19:54
  5. Ποιο να πάρω?
    από LEON_BOLOS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 21:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF