Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: ΕΣΚΑΣΕ ΤΟ ΣΚΑΣΜΕΝΟ...

  1. #1

    ΕΣΚΑΣΕ ΤΟ ΣΚΑΣΜΕΝΟ...

    …πας να ξεκινήσεις από το σπίτι σου και το πίσω λάστιχο είναι …τυρόπιτα….
    Το φουσκώνεις αλλά δεν κρατά αέρα…(είναι με σαμπρέλα)
    Πρέπει να το πας στο συνεργείο για τα περαιτέρω
    Το συνεργείο από το σπίτι είναι 4χλμ…

    ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΣ?????

    - βάζεις fast και το πας ???
    - το καβαλάς και το πας σιγά – σιγά ???
    - το σπρώχνεις ????
    - φωνάζεις οδική ????

    κάθε εμπειρία και απάντηση καλοδεχούμενη..

  2. #2
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    α) φωνάζεις οδική (αν είσαι ήδη σε κάποια οδική αλλίως σε γδερνουν οποτε κοιτα λυση β')
    β) βάζεις fast και το πας (αν έχεις fast και αν το σκασιμο-σκισιμο δεν είναι πολυ μεγαλο οπότε δεν το κλείνει το fast)
    γ) φωνάζεις ένα φιλαράκι με αγροτικό να το φορτώσετε αν υπάρχει
    δ) το καβαλάς και το πας σιγά – σιγά ή το σπρώχνεις (ότι απο τα δυο αντεχουν τα ποδια σου, καλύτερα να τα συνδυάσεις)

    Υ.Γ. το δ) έιναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ζόρικο μα ξεφουσκωτο λάστιχο, και ειδικά για 4 χλμ,
    , αν παίζουν και ανηφόριες τοτε
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  3. #3
    Το βγάζεις και το πας (ταξί, λεωφορείο, παπι φίλου κλπ)
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Το βγάζεις και το πας (ταξί, λεωφορείο, παπι φίλου κλπ)
    +1 216514615

  5. #5
    FZS600 Fazer Το avatar του/της schumacher_
    Εγγραφή
    13/05/2006
    Μηνύματα
    220

    Re: ΕΣΚΑΣΕ ΤΟ ΣΚΑΣΜΕΝΟ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs

    - το καβαλάς και το πας σιγά – σιγά ???
    - το σπρώχνεις ????
    Εγώ θα έλεγα ένα συνδυασμό αυτών των 2... δηλαδή, ναι μεν να το πας σπρώχνοντας, αλλά άναψε μηχανή, βάλε μια πρωτούλα και σπρώχνε παίζοντας με το συμπλέκτη... έτσι γλιτώνεις να ανέβεις πάνω στη μηχανή και να πάθει τίποτα το λάστιχο στα πλαϊνά λόγω του βάρους σου και γλιτώνεις και το πολύ σπρώξιμο, ουσιαστικά ισορροπείς τη μηχανή και πάει μόνη της... 2 φορές που έχω πάθει λάστιχο έτσι την έχω πάει, χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

    Τώρα βέβαια, τα 4χμ που λες, πολλά ακούγονται, οπότε μπορεί και να σε συμφέρει να βγάλεις όλη τη ρόδα και να την πας με κάποιο τρόπο, όπως είπαν οι από πάνω μου... :smilea:


  6. #6
    Πας στον μαστορα, και τον παρακαλεις να ερθει μαζι σου οταν βρει λιγο χρονο εντος της ημερας με τα εργαλεια του που ειναι ελαχιστα να στο φιαξει.
    Καλο ειναι να τον γνωριζεις και να εισαι πελατης του. Εαν δεν εισαι, φροντισε να γινεις μετα το περιστατικο. Για κατι τετοια αξιζει να μην τα παιρνεις ολα απο το e bay και γενικα οπου βρισκεις φθηνοτερα.
    Επισης εαν δεν τον ξερεις, μιλα του ευγενικα κι πες του με το αζημιωτο θα σε εξηπηρετησει. Ρωτα τον επισης απο που καταγετε και πες του οτι εισαι απο το ιδιο χωριο και οτι εχεις σπιτι πισω απ την εκκλησια για να μην εκτεθεις.:rotflmao: Καλη επιτυχια!

  7. #7

    Re: Re: ΕΣΚΑΣΕ ΤΟ ΣΚΑΣΜΕΝΟ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
    Εγώ θα έλεγα ένα συνδυασμό αυτών των 2... δηλαδή, ναι μεν να το πας σπρώχνοντας, αλλά άναψε μηχανή, βάλε μια πρωτούλα και σπρώχνε παίζοντας με το συμπλέκτη

    Αν κάνεις αυτό που λέει ο φίλος Schumacher,γυρίζοντας από τον λαστιχά πέρνα και μία βόλτα από το συνεργείο να σου αλλάξουν δίσκο συμπλέκτη Just in case:rotflmao:
    Fortis Fortuna Adiuvat

  8. #8
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Μόνο οδική παιδιά... ειδικά με τις νέες μοτοσυκλέτες που για να λιπαίνουν κιβώτιο πρέπει να δουλεύει το μοτέρ τους. 4 χλμ είναι μακριά για να το ρολάρεις νεκρό.

    Ειδικά επειδή είσαι και σπίτι και δεν κρυώνεις,βρέχεσαι, σκάς απο ζέστη κτλ... δίνεις διεύθυνση, στο φορτώνουν και πας κύριος.

    Φαντάζομαι έχεις οδική πληρωμένη μέσα στην ασφάλεια σου έτσι;


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #9
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    <spam>

    Επιτρέψτε μου λίγο σπαμ λόγω νοσταλγίας...

    ρε φίλε project breeze, τι μου θυμισες με την υπογραφή σου...

    320 vSQ "HNIOXOS" Falcon 4.0 Allied ...
    ασχολήθηκα τουλάχιστον 2 χρόνια με το F4.0.Έφαγα ατελείωτες ώρες διαβάζοντας το manual (πανω απο 500 σελιδες αν θυμαμαι καλα), ξανα και ξανα, μέχρι και απο ευχαρίστηση καποιες φορες. Οι εξομειωτες πτήσης ήταν το πάθος μου για πολλα χρόνια και η αναβαθμίσεις του Pc συχνες μιας και ζητάγανε πάντα πολύ δύναμη. Ποτέ δεν γράφτηκα σε κάποιο ε-σμήνος αλλα για λίγο καιρο τα παρακολουθούσα.

    </spam>



    στο θέμα μας τώρα.....
    ρε ειστε κουκου, τι του λέτε του ανθρώπου, αν έχει οδίκή όπως λέει και ο μάγος, το φορτώνει και τέλος, τι στο καλό τους πληρώνουμε. για 4 χλμ μιλάμε, και να τα περπατήσεις μόνος σου κουράζεσαι.Όσο το να βγάλει την ρόδα και να την πάει είναι μια καλή λύση οταν ΔΕΝ υπάρχει οδική.
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  10. #10
    ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις …

    την λύση οδική μάλλον την αποκλείω ...ΔΕΝ ΕΧΩ….
    η λύση σπρώξιμο μάλλον… με αποκλείει …

    η λύση «βγάλε πίσω λάστιχο – πήγαινε φτιάξε το - φέρε το πίσω – βαλε πίσω λάστιχο» έχει διάφορα προβλήματα όπως χρόνο – χώρο – μεταφορά – τεμπελιά κ.λ.π αλλά σίγουρα είναι «ανώδυνη» για το λάστιχο…

    η λύση του vstroma θα ήταν ιδανική αν μπορούσα να είμαι μια φυσιολογική ώρα στο σπίτι μου για να έλθει ο μηχανικός (άμα τον έπειθα) ….ας είναι καλά οι κολοδουλειες ….

    Η λύση «με τα πόδια συμπλεκταριστος» για 4χλμ θα μου δώσει ,μάλλον, τον συμπλέκτη στο «χέρι» …

    Οπότε …. θα βάλω fast και θα την οδηγήσω μέχρι εκεί …και ο Θεός βοηθός ….και επί τι ευκαιρία θα αλλάξω και αλυσιδογραναζα που όλο το αφήνω και θα με αφήσουν ….


    Ερωτήσεις :

    -Να βάλω εντουρο σαμπρέλες ???

    -Υπάρχει κάποιο υλικό που το βάζεις σε φουσκωμένο λάστιχο για να σε προστατέψει από απότομο ξεφούσκωμα και γενικά να κλείνει τυχόν τρύπες???(για σαμπρέλες πάντα)

    θέλω να βάλω ανταπτορες στις βαλβίδες για να μπορώ να μετράω την πίεση των ελαστικών και στα βενζινάδικα που έχουν αυτά τα δύσχρηστα (για ακτινωτές ζάντες) μεταλλικά «μαρκούτσια» .Ξέρει κανείς που πουλάνε …



    Συμπεράσματα :

    ΠΟΛΥ ΠΑΚΕΤΟ το πίσω λάστιχο

  11. #11
    FZS600 Fazer Το avatar του/της schumacher_
    Εγγραφή
    13/05/2006
    Μηνύματα
    220

    Re: Re: Re: ΕΣΚΑΣΕ ΤΟ ΣΚΑΣΜΕΝΟ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Αν κάνεις αυτό που λέει ο φίλος Schumacher,γυρίζοντας από τον λαστιχά πέρνα και μία βόλτα από το συνεργείο να σου αλλάξουν δίσκο συμπλέκτη Just in case:rotflmao:
    Σιγά ρε συ... δεν είπα να πάει πατινάροντας όλη τη διαδρομή...

  12. #12
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    to πας σιγα σιγα μεχρι το συνεργειο

  13. #13
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
    to πας σιγα σιγα μεχρι το συνεργειο
    Ποντικακι ,ακομα δεν μπηκαμε, βγηκαμε?


  14. #14
    ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΤΟΣΑΚΟ Το avatar του/της BILL VUZAS
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    400
    Εαν βαλεις την μηχανη στον ορθοστατη δεν μπορει να κανει καλυτερη δουλεια το φαστ?
    Εφοσον δεν πιεζεται ο τροχος λογικα θα πρεπει να φουσκωσει το φαστ γιανα κανει κανεις 4 χιλιομετρα,λεω,ισως...

  15. #15
    Το πας με endo μέχρι το συνεργείο
    As soon you touch this limit something happens and somebody can go a little bit further.With your mind power your determination your instict and the experience as well you can fly very high

    AYRTON SENNA

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Xr 250r (2001) {δεν περνει το σκασμενο ευκολα μπροστα.....)
    από grammatikosb στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2011, 09:42
  2. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:34
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2008, 17:48
  4. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF