Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 142

Θέμα: bros 400 | bandit 400 | cb 400 | bandit 250

  1. #1
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896

    bros 400 | bandit 400 | cb 400 | bandit 250

    λοιπόν, έχω μαζέψει λίγα χρήματα, τα οποία οριακά επαρκούν για αυτά με μόνη εξαίρεση το cb που χρειάζεται κανένα 500άρικο ακόμα..σκέφτηκα να ρωτήσω την γνώμη σας για τα υπέρ και τα κατά του κάθε μοντέλου και ξέροντας που θα καταλήξουμε το έβαλα κατευθείαν εδώ.. Αυτή την στιγμή έχω ένα honda mtx50 και ένα yamaha ybr125, και θέλω κάτι που θα μου επιτρέψει

    1) να κάνω μια πιο μεγάλη διαδρομή διπλός

    2) να μην πηγαίνει μαλιοκούβαρα αλλά να μπορεί να διατηρεί γύρω στα 100-130 χλμ στον εθνικό

    3) τέλος πάντων να είναι ΜΗΧΑΝΗ :rotflmao:

    4) να μου επιτρέψει όταν θα μαζέψω λίγα ακόμα χρήματα να πάω σε κάποιο σχολείο ασφαλούς οδήγησης, 0-300, css κτλπ

    στην αρχή σκέφτηκα να δώσω το ybr αλλά μετά άλλαξα γνώμη καθώς είναι ολοκαίνουριο, δεν καίει τπτ και βολεύει στην πόλη και ξέρω ότι έχω τουλάχιστον ένα μηχανάκι που εγγυημένα δεν πρόκειται να μου βγάλει προβλήματα

  2. #2
    το 500άρικο που θα γλιτώσεις αγοράζοντας το μπάντιτ400 αντί για το Σ4, θα το δώσεις εντός 12μήνου για να επισκευάσεις το μπάντιτ400

    (χοντρικά πάντα)

    επίσης δεν έχει κανένα νόημα να κρατήσεις το ΥΒΡ, αφού και τα 4 που κοιτάς είναι απολύτως κατάλληλα για πόλη

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Από τα λίγα που ξέρω γι'αυτά τα μηχανάκια θα σου πρότεινα & εγώ το cb400.



  4. #4
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Από τα λίγα που ξέρω γι'αυτά τα μηχανάκια θα σου πρότεινα & εγώ το cb400.


    βλέπω MikeG και λέω πάει..πάλι για εντούρο θα με πει..

  5. #5
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    το 500άρικο που θα γλιτώσεις αγοράζοντας το μπάντιτ400 αντί για το Σ4, θα το δώσεις εντός 12μήνου για να επισκευάσεις το μπάντιτ400

    (χοντρικά πάντα)

    επίσης δεν έχει κανένα νόημα να κρατήσεις το ΥΒΡ, αφού και τα 4 που κοιτάς είναι απολύτως κατάλληλα για πόλη
    αν δώσω το ybr125 τώρα θα χάσω αρκετά χρήματα..2 μηνών είναι.. και δεν πιστέυω ότι με 10 ευρώ βενζίνη τα άλλα μου βγάζουν 400+ χλμ

  6. #6
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    για τα δύο δικύλινδρα κανείς? έχω βρει 2 brosάκια σε πολύ καλή κατάσταση στα λεφτά που διαθέτω..

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    αν δώσω το ybr125 τώρα θα χάσω αρκετά χρήματα..2 μηνών είναι.. και δεν πιστέυω ότι με 10 ευρώ βενζίνη τα άλλα μου βγάζουν 400+ χλμ
    κρίμα τότε, θα μπορούσες να έχεις πάρει κατευθείαν πριν δύο μήνες ένα Σ4 και να ξεμπερδεύεις και για πόλη και για έξω, και να πληρώνεις μια φορά ασφάλιστρα, τέλη, συντήρηση

    με 10Ε το Σ4 στην πόλη μου βγάζει περίπου 150χλμ

    όταν η "πόλη" περιλαμβάνει και παραλιακή/κηφισσό/βουλιαγμένης, περνάει τα 180χλμ

  8. #8
    Να σου πω τη γνώμη μου...

    CB 400 : Αν και παλιά μηχανή(φαντάζομαι οτι λες του '93)είναι αξιόπιστο,σκύλος,ιδιαίτερα αν ο προηγούμενος το φρόντιζε όπως έπρεπε.Το μόνο αρνητικό τα δυσεύρεστα και ακριβά όργανα σε περίπτωση που σπάσουν.

    BROS 400 : Έχει τα θετικά του CB.Το μόνο αρνητικό ότι το τεπόζιτο σου τα κάνει ομελέτα Επίσης έχει λιγότερα άλογα από το CB αλλά κινητήρα τύπου V , καλύτερη ροπή

    BANDIT 400 : Καλύτερα μην το σκέφτεσαι καθόλου

    BANDIT 250 : ?

  9. #9
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    CB400, φίλε.
    Απ'όλα που σκέφτεσαι, το χονδάκι εκτιμώ θα σε ικανοποιήσει στο μέγιστο (που μπορεί)...

    σημ1: είχα το version S πίσω στο '98 του έβαλα 15.000χλμ και το έδωσα σε ένα πιτσιρικά τότε -που δούλευε σε μένα- και του έβαλε άλλα 160.000χλμ !!! απροβλημάτιστα...
    (μένει μια 50αριά μέτρα μακριά από το σπίτι μου και το βλέπω ακόμη όταν το κυκλοφορεί..).

    σημ2: βρες ένα R ή S γιατί έχουν καλλίτερη απόδοση από τα απλά (PGM γαρ...)

  10. #10
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
    Να σου πω τη γνώμη μου...

    CB 400 : Αν και παλιά μηχανή(φαντάζομαι οτι λες του '93)είναι αξιόπιστο,σκύλος,ιδιαίτερα αν ο προηγούμενος το φρόντιζε όπως έπρεπε.Το μόνο αρνητικό τα δυσεύρεστα και ακριβά όργανα σε περίπτωση που σπάσουν.

    BROS 400 : Έχει τα θετικά του CB.Το μόνο αρνητικό ότι το τεπόζιτο σου τα κάνει ομελέτα Επίσης έχει λιγότερα άλογα από το CB αλλά κινητήρα τύπου V , καλύτερη ροπή

    BANDIT 400 : Καλύτερα μην το σκέφτεσαι καθόλου

    BANDIT 250 : ?
    ναι και εγώ δεν ήξερα την ύπαρξη του..το είδα σε μία αγγελία και τελικά όντως υπάρχει..είναι δικύλινδρο και αυτό..αυτό για τα @@ στο brosάκι το είδα και σε ένα review στο youtube.. ουσιαστικά ήταν και το μόνο μειονέκτημα του..το brosάκι δεν έχει καλύτερο πλαίσιο και φρένα από το cb?

  11. #11
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    CB 400 !!!
    Ρε παιδιά να το πω, να μην το πω ............... θα το πω !!! Τι βρίσκετε στην κακασχημη μ@Λ@Κ@@ το BROS ;;; Συζητάμε δεν έχω σιχαθεί άλλο μηχανάκι έτσι !!!

  12. #12
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    CB400, φίλε.
    Απ'όλα που σκέφτεσαι, το χονδάκι εκτιμώ θα σε ικανοποιήσει στο μέγιστο (που μπορεί)...

    σημ1: είχα το version S πίσω στο '98 του έβαλα 15.000χλμ και το έδωσα σε ένα πιτσιρικά τότε -που δούλευε σε μένα- και του έβαλε άλλα 160.000χλμ !!! απροβλημάτιστα...
    (μένει μια 50αριά μέτρα μακριά από το σπίτι μου και το βλέπω ακόμη όταν το κυκλοφορεί..).

    σημ2: βρες ένα R ή S γιατί έχουν καλλίτερη απόδοση από τα απλά (PGM γαρ...)
    και εμένα το cb μου αρέσει περισσότερο από όλα αλλά είναι παλιό και το πλαίσιο είναι ατσάλινο οπότε λογικά θα έχει σκουριές(τουλάχιστον αυτά που παίζουν σε λογικές τιμές) αλλά φοβάμαι ότι θα έχω πρόβλημα με τα ακριβά ανταλλακτικά.. εκτός αυτού μου φαίνεται υπερτιμημένο υπερβολικά για την ηλικία του. ορισμένα τα δίνουν σε τιμές που παίρνεις hornet!

  13. #13
    μεταξύ αυτών που λες, cb 400 χωρίς πολύ σκέψη... πολύ καλύτερη μοτο απο τις άλλες 3, σαν αίσθηση, σαν σύνολο....

  14. #14
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    κρίμα τότε, θα μπορούσες να έχεις πάρει κατευθείαν πριν δύο μήνες ένα Σ4 και να ξεμπερδεύεις και για πόλη και για έξω, και να πληρώνεις μια φορά ασφάλιστρα, τέλη, συντήρηση

    με 10Ε το Σ4 στην πόλη μου βγάζει περίπου 150χλμ

    όταν η "πόλη" περιλαμβάνει και παραλιακή/κηφισσό/βουλιαγμένης, περνάει τα 180χλμ
    Ναι αλλά ένα τμήμα το έβαλα σε δόσεις, και το κυριότερο είναι ότι ήθελα να κτίσω σταδιακά εμπειρία πηγαίνοντας αργά αργά σε πιο πολλά κυβικά..Μέχρι εδώ δεν το έχω μετανιώσει γιατί βλέπω τώρα ότι ένας νέος οδηγός δεν έχει την οδηγική ωριμότητα να οδηγήσει ένα cb400(ναι τα ~50-60 αυτά άλογα), και είμαι σίγουρος ότι γλίτωσα πολλές άσχημες καταστάσεις.. απλώς θα ήταν καλύτερα να είχα πάρει κάτι μεταχειρισμένο που να μην με πείραζε και να το δώσω τώρα..

  15. #15
    Το CB έχει καλύτερα φρένα γιατί μπροστά έχει δύο δισκόφρενα,ενώ το bros έχει ένα.Αλλά το bros έχει καλύτερη γεωμετρία από θέμα πλαισίου.Βουτάει πίο όμορφα στις στροφές,έχει και clip-on αντί για τιμόνι οπότε λίγο πιο spor οδήγηση

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF