Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Βοηθεια για επιλογη αλυσιδας

  1. #1
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809

    Exclamation Βοηθεια για επιλογη αλυσιδας

    Αγαπητοι συμφορουμητες...

    Θελω να βρω ενα σετ αλυσιδογραναζα για το ΧΤ για να ξεμπερδεψω για αρκετο καιρο.Οταν πηρα τη μηχανη ηταν καινουρια αλλα μαλλον ηταν οτι πιο φτηνιαρικο υπηρχε και η αλυσιδα με 10.000χλμ εχει βγει οφ.

    Ψαχνω για αλυσιδογραναζα ποιοτικα που δε θα φθαρουν για πλακα οπως αυτα που εχει ηδη η μηχανη επανω αλλα να μην ειναι και πανακριβα.Οποιος μπορει ας μου προτεινει κανα μαγαζι στην Αθηνα για να ψαξω και αν ειναι ευκολο οποιος γνωριζει ας μου πει και καμια ενδεικτικη τιμουλα να ξερω τι θα περιμενω...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αφού την βγάλαν 10000 δεν είναι άσχημα.
    Η ποιοτικότερη αλυσίδα που έχω βάλει είναι η tsubaki Α μετά η cz orm που φοράω μιας και την βρίσκω φτηνότερα και τέλος η μαμίσια did που ήταν βέβαια πολύ ελαφρότερη απο τις παραπάνω.
    Επειδή ακριβώς ήταν ελαφρότερη χάλασε πολύ γρήγορα αλλα αδικείται στην σύγκριση με τις παραπάνω που είναι πολύ πιο βαριές.
    Βέβαια η honda την ταίριαξε πολύ καλά με το αλουμινένιο πίσω γρανάζι που επείσης χάλασε νωρίς.
    Οι πρώτες πάντως χαλάνε μετά απο τα jt χαλύβδινα γρανάζια που χρησιμοποιώ, οπότε μπορείς να είσαι σίγουρος οτι ο συνδυασμός είναι αχτύπητος στην διάρκεια ζωής.
    Πάντως εγώ θα την ψάξω για ελαφρότερους συνδυασμούς που φαντάζομαι οτι θα έχουν πιό στρωτή λειτουργία στο μονοκύλινδρο.

  3. #3
    H καλύτερη αλυσίδα που είχα βάλει, και είχε βγάλει και ένα σκασμό χλμ, ήταν η DID o-ringheavy duty. Mαζί με renthal γρανάζια ήταν κορυφή.
    Παραδόξως ενώ ακούω τα καλύτερα για τα JT, και σε ΧΤ και στο Srx έβγαιναν οβάλ σε χρόνο 0....
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    H καλύτερη αλυσίδα που είχα βάλει, και είχε βγάλει και ένα σκασμό χλμ, ήταν η DID o-ringheavy duty. Mαζί με renthal γρανάζια ήταν κορυφή.
    Παραδόξως ενώ ακούω τα καλύτερα για τα JT, και σε ΧΤ και στο Srx έβγαιναν οβάλ σε χρόνο 0....

    Τα JT είναι λύση ανάγκης οταν ψάχνεις σιδερένιο γρανάζι, απέχει χιλιόμετρα απο το καλό αλλά βγάζει χιλιόμετρα.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Τα JT είναι λύση ανάγκης οταν ψάχνεις σιδερένιο γρανάζι, απέχει χιλιόμετρα απο το καλό αλλά βγάζει χιλιόμετρα.
    Ρε Στέφανε, τι ανάγκης? Πάνω από 5.000 χλ, δεν μου έβγαλε κανένα set. Γύρναγαν τα δόντια προς την φορά κίνησης. Μπορεί να τα έχουν αλλάξει από τότε...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Τιμες θυμαστε να μου πειτε μη παω στο μαγαζι και μου πει και παθω κανα εγκεφαλικο επιτοπου?
    επεισης καποιο μαγαζι να προτεινετε?


    Στεφανε δε ξερω,τα 10.000 χλμ μου φαινοντε λιγα,ειδικα αν σκεφτεις οτι εγιναν σε λιγοτερο απο 9 μηνες, και μαλιστα με πολιτισμενη οδηγηση...

  7. #7
    Did στον Αλεξόπουλο στο Κουκάκι. Δεν θυμάμαι τιμές. Renthal στον Τασούλη. Εγβαζα πάνω από 20.000 χλμ άνετα με καλή συντήρηση.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Ρε Στέφανε, τι ανάγκης? Πάνω από 5.000 χλ, δεν μου έβγαλε κανένα set. Γύρναγαν τα δόντια προς την φορά κίνησης. Μπορεί να τα έχουν αλλάξει από τότε...
    Να τα αλλάξαν χλωμό το βλέπω πάντως εγώ βγάζω πάνω απο 10000 .Οπότε θα δοκιμάσω και εγώ πίσω renthal και βλέπω

  9. #9
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Did στον Αλεξόπουλο στο Κουκάκι. Δεν θυμάμαι τιμές. Renthal στον Τασούλη. Εγβαζα πάνω από 20.000 χλμ άνετα με καλή συντήρηση.
    Eπειδή κι εμένα η αλυσίδα μου είναι στις "μέρες" της μήπως θα μπορούσα να έχω διεύθυνση/τηλέφωνο του Αλεξόπουλου ,αν είναι διαθέσιμα εννοείται?(εδώ ή πμ...)

    Το σετ DID- JT που φοράω τώρα με έβγαλε για 25-26 χιλ. χλμ. (χουφτώματα ,ματσουκώματα,και track days included).Παράξενη μου φαίνεται η τόσο γρήγορη φθορά που λες για τα JT...(5000 χλμ )
    Παρεμπιπτόντως η αλυσίδα μου είναι η 525 ZVM2 με x-ring




    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    Τιμες θυμαστε να μου πειτε μη παω στο μαγαζι και μου πει και παθω κανα εγκεφαλικο επιτοπου?

    Aκριβώς δεν ξέρω για το ΧΤ , αλλά να έχεις στο μυαλό σου μια τάξη μεγέθους 100-150€ για όλο το σετ γρανάζια αλυσίδα.
    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  10. #10
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
    διεύθυνση/τηλέφωνο του Αλεξόπουλου ,αν είναι διαθέσιμα εννοείται?(εδώ ή πμ...)





    η διευθυνση ειναι Δημητρακοπουλου 38 Κουκακι και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ NA MHN EXEI ETOIMOΠΑΡΑΔΟΤΑ τα αλυσιδογραναζα σου σε οποια ποιοτητα θελεις..
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  11. #11
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Ωραίος!!!

    Μην απορείτε γιατί κάποιοι καβαλάν χωρίς κράνος...το κάνουν για να μη χαλάσει το τυρί που έχουν μεσ'το κεφάλι τους

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    για το χτ 600 D.I.D αλυσιδα και γραναζια JT εχουν περιπου 110 ευρω

  13. #13
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    που το ξεθαψες ρε απσογε?


    Για την ιστορια, εβαλα την αλυσιδα και τα γραναζια που δινει η Yamaha και μετα απο 10.000χλμ σχεδον, την αλυσιδα δεν εχει χρειαστει καν να την τεντωσω ακομα!

    Βεβαια τη λαδωνω αρκετα συχνα,καθε 500χλμ περιπου, αλλα με την αντοχη ππου εχει δειξει μεχρι τωρα συναρτησει βεβαια και του οτι την φροντιζω, μπορει να βγαλει χαλαρα 50.000χλμ...ισως και περισσοτερα

    :smilea:

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2008
    Μηνύματα
    489
    γεια σου ρε Πανο...χρονια και ζαμανια.....προτεινεις δηλαδη αλυσιδα...yamaha?και ποσο παει το σετ;

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    γεια σου ρε απσογε!!!


    εγω που την εβαλα την αλυσιδα που δινει η yamaha, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...

    απ'οτι δειχνει, με σωστη συντηριση, μπορει να βγαλει πολλααααα χλμ, οποτε δε βρισκω λογο να μην την προτιμησει καποιος...


    απ'οτι θυμαμαι, 130? μου πηγε μαζι με την τοποθετηση...


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 00:16
  3. Βοηθεια για επιλογη
    από symplektis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 11:58
  4. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF