Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 57

Θέμα: Ανύσηχο ρελαντί

  1. #31
    Οταν στο κανει αυτο Innersense, μηπως αυτο που ακους ειναι "σκασιμο" απο το φιλτροκουτι;

  2. #32
    Ωπα! Σιγα ! Πηρες πολυ φορα και θα παθεις κανα εγκεφαλικο. Ηδη τη συγχυση εν κρανιω την εχεις.

    Για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους.

    1. Η αντλια σου δε φταιει. Θα επρεπε να την ακους να σφυριζει, και ειμαι σιγουρος οτι δε σφυριζει γιατι οταν σφυριζει, ΣΦΥΡΙΖΕΙ (με κεφαλαια ε!) και δε το μπερδευεις με κατι αλλο.

    2. Με τα σωματα ψεκασμου γιατι τα ' εβαλες '. Ετσι στα καλα καθουμενα θα αλλαξεις σωματα ψεκασμου, μη τρελαθουμε κιολας! Αλλο συγχρονισμος πεταλουδων ( το πολυ 30' δουλεια) και αλλο
    αλλαζω σωματα ψεκασμου.

    3.Αυτο το Φιλτρο καυσιμου παλι τι ειναι. Το DL δεν εχει φιλτρο και αυτο που εχει ειναι μαζι με την αντλια η οποια ομως δε σφυριζει ( Γιατι ειπαμε οτι οταν ΣΦΥΡΙΖΕΙ το καταλαβαινεις αμεσως).

    Χαρης

    ΥΓ. Ισως θα πρεπει να δεις ειναι και τις λαστιχενιες εισαγωγες που κουμπωνουν πανω στα σωματα ψεκασμου γιατι στα 1000ρια αυτο ηταν γνωστο προβλημα.

  3. #33
    οτι δειξει το σπρα'ι'τς
    Εγγραφή
    02/10/2007
    Μηνύματα
    101
    η αντλια στα dl ακουγεται συνεχως
    όποιος εις την ορθήν του γνώμην περί οποιουδήποτε αντικειμένου προσθέσει την διαφοράν, η οποία το διακρίνει από όλα τα άλλα, αυτός θα έχει αποκτήσει την γνώσιν αυτού, ενώ προηγουμένως δεν είχε παρά απλώς μία γνώμη..

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    Respect μια αναζήτηση στο google για vstrom και tps με έφερε αντιμέτωπο με αρκετά thread σε πολλά απο τα οποία έχεις λάβει μέρος.

    Όπως διάβασα το να μπλέξεις με τον μάστορα σου χωρίς να ζητήσεις συγκεκριμένα πράγματα πολύ να αποδειχτεί τρομακτικά πολυέξοδο. Παρόλα αυτά επειδή αν και το πρόβλημα δεν έχει συγκεκριμένη συχότητα εμφάνησης, αλλά είναι τρομακτικά σοβαρό (βλέπε σβήσιμο σε κατέβασμα ταχύτητας) σαφώς και πρέπει να λυθεί.

    Ρύθμισμα πεταλούδων θα επιφέρει λύση σε περίπτωση που το πρόβλημα έχει δημιουργηθεί απο κακής ποιότητας καύσιμο;

    Απορώ με το γεγονός ότι εμφανήστηκε μετά το Service. Υπάρχει περίπτωση κάποια αλλαγή η ρύθμιση οδήγησε στο να εκδηλωθεί το πρόβλημα.

    Θα ήθελα να προσθέσω ότι το μηχανάκι εμφανίζει τα συμπτώματα "αδυναμίας" του μοτέρ που διάβασα και σε άλλα thread.

    Πάω να συνεχίσω το διάβασμα....
    Κοίτα, εμένα μου έκανε τα ίδια ακριβώς 2 φορές (με διαφορά η μια από την άλλη περίπου 12.000km) και με ρύθμιση πεταλούδων αυτό εξαφανίστηκε.- Ούτε καν τρεμόπαιγμα οι στροφές στο ρελαντί δεν έχουν. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο www που την έχει κάνει και βόλτα.
    Συν του ότι μετά τη πρώτη πολύ σωστή ρύθμιση των πεταλούδων και του ψεκασμού εξαφανίστηκε δια παντός ο ξερόβηχας που ως γνωστόν έχουν όλα τα 1000 ανάμεσα στις 2500-3000σαλ. με τη παραλαβή τους από την αντιπροσωπεία.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Κοίτα, εμένα μου έκανε τα ίδια ακριβώς 2 φορές (με διαφορά η μια από την άλλη περίπου 12.000km) και με ρύθμιση πεταλούδων αυτό εξαφανίστηκε.- Ούτε καν τρεμόπαιγμα οι στροφές στο ρελαντί δεν έχουν. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και ο www που την έχει κάνει και βόλτα.
    Συν του ότι μετά τη πρώτη πολύ σωστή ρύθμιση των πεταλούδων και του ψεκασμού εξαφανίστηκε δια παντός ο ξερόβηχας που ως γνωστόν έχουν όλα τα 1000 ανάμεσα στις 2500-3000σαλ. με τη παραλαβή τους από την αντιπροσωπεία.
    Εμ δεν τον άκουγες τον Κωστάκη γι αυτό είχες ταλαιπωρηθεί. Μόλις έκανες αυτό που σου πα το επαιζες ιστορία στους άλλους για to τι ωραία δουλεύει η μηχανή. Καλά δεν θυμάμαι ρε τρελέ;;

    Βασιλάκη πάρε με ρε συ να ερθεις απο εδώ να στο φτιάξω το μηχανάκι και άστους μηχανικούς να χτυπιούνται κάτω!!

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
    Εμ δεν τον άκουγες τον Κωστάκη γι αυτό είχες ταλαιπωρηθεί. Μόλις έκανες αυτό που σου πα το επαιζες ιστορία στους άλλους για to τι ωραία δουλεύει η μηχανή. Καλά δεν θυμάμαι ρε τρελέ;;

    Βασιλάκη πάρε με ρε συ να ερθεις απο εδώ να στο φτιάξω το μηχανάκι και άστους μηχανικούς να χτυπιούνται κάτω!!
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  7. #37
    Κώστα σε ευχαριστώ για την προσφορά, αλλά θεώρησα ότι το θέμα έπρεπε να λυθεί εκεί ακριβώς που ξεκίνησε, στο συνεργείο.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  8. #38
    Για την ιστορία.

    Πήγα ξανά το μηχανάκι στο συνεργείο και τους είπα ότι το πρόβλημα εξακολουθεί και ουδεμία σχέση έχει με καθαρή ή όχι βενζίνη.

    Ο μηχανικός δέχτηκε να το κοιτάξει επιτόπου ο ίδιος (πράγμα αρκετά σημαντικό για μένα), το μηχανάκι λύθηκε (ρεζερβουάρ, φίλτρο αέρα κλπ) και εμφανίσθηκαν διάφορα ποτενσιόμετρα και λοιπά ρυθμιστικά με τα οποία έγιναν έλεγχοι.

    30 λεπτά μετά μου είπε ότι το TPS λειτουργούσε, αλλά ήταν λιγάκι (δηλαδή το πολύ πως είναι; ) απορυθμισμένο. Ποιό συγκεκριμένα είπε μια παύλα πάνω, 3,8 αντί για 3.6.

    Πείρα το μηχανάκι για έλεγχο και έμεινα με ανοιχτό το στόμα. Απλά άριστο, όπως θα έπρεπε να το είχα παραλάβει μετά από ένα μεγάλο service.

    Σήμερα πέρασα να πω ένα ευχαριστώ και ότι το μηχανάκι είναι άψογο και μου είπαν ότι υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνει. Απόρησα λίγο, παρόλα αυτά αφού δουλεύει άριστα και δεν χρεώθηκα απολύτως τίποτα, δεν έχω καμία απολύτως επιπλέον παρατήρηση.

    Δεν ξέρω εάν ο έλεγχος του TPS είναι μέσα στις υποχρεώσεις του μάστορα σε ένα μεγάλο service όπου γίνεται το λύσιμο της μηχανής για τον έλεγχο των βαλβίδων, ούτε γνωρίζω εάν κάποια άλλη ρύθμιση οδήγησε στο να εκδηλωθεί το πρόβλημα, πάντως θα πρότεινα να το ζητάτε σε κάθε μεγάλο Service μιας και απ ότι είδα δεν παίρνει πολύ χρόνο.

    Λοιπά σχόλια δικά σας...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  9. #39
    Ρυθμίζεται το TPS;

    Μήπως σε δούλεψε; Αυτό που περιγράφεις με τις παύλες εμένα μου θυμίζει ρύθμιση πεταλούδων.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Εχει δικιο ο Respect! To TPS ειναι σαν φισα, σαν αντισταση, ενα πραγματακι πλαστικο. Μαλλον κατι ρυθμισε σωστα απλως.
    mustili

  11. #41
    οτι δειξει το σπρα'ι'τς
    Εγγραφή
    02/10/2007
    Μηνύματα
    101
    το tps ρυθμιζεται (μεταβλητη αντισταση),εχουν στα συνεργεια ειδικο μπουζουκακι που το κανει ,ειδαλλως παιρνεις ενα πολυμετρακι μονος σου και το ρυθμιζεις.καποιος συναδελφος εδω ,ειχε πει και πως γινεται αν δε κανω λαθος
    όποιος εις την ορθήν του γνώμην περί οποιουδήποτε αντικειμένου προσθέσει την διαφοράν, η οποία το διακρίνει από όλα τα άλλα, αυτός θα έχει αποκτήσει την γνώσιν αυτού, ενώ προηγουμένως δεν είχε παρά απλώς μία γνώμη..

  12. #42
    Λυπάμαι πάρα πολύ που το ακούω αυτό Respect γιατί δεν τίθεται θέμα δικής μου παρανόησης. Τα λεγόμενα ήταν όπως τα επανέλαβα ακριβώς.

    Μάλιστα ρώτησα έκπληκτος «μα ρυθμίζεται το TPS;» και η απάντηση ήταν όλα ρυθμίζονται!

    Ειλικρινά, εφόσον είχε γνώση του τι να ρυθμίσει και πως να επιδιορθώσει το πρόβλημα γιατί να μπει σε τέτοια διαδικασία εμπαιγμού;

    Έχει κανένας μάστορας υποχρέωση να ρυθμίσει τις πεταλούδες στο service;

    Αυτό που μου προκαλεί ακόμα μεγαλύτερη περίεργα όμως είναι τι ήταν αυτό που προκάλεσε την εκδήλωση του προβλήματος μετά το service;

    Γιατί λογικά οι πεταλούδες (αν πράγματι οφειλόταν εκεί το πρόβλημα) ήταν αρρύθμιστες από πριν ή κάνω λάθος;

    Πάντως το μηχανάκι μετά το ρύθμισμα μου φαίνεται πολύ καλύτερο από ότι το πήγα για service, όπως είναι άλλωστε και το φυσιολογικό.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  13. #43
    Tι να πω..

    Πρώτη φορά άκουσα πως ρυθμίζεται το TPS. Μέχρι τώρα είχα την ίδια άποψη με τον MUSTILI.
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από charlie says
    το tps ρυθμιζεται (μεταβλητη αντισταση),εχουν στα συνεργεια ειδικο μπουζουκακι που το κανει ,ειδαλλως παιρνεις ενα πολυμετρακι μονος σου και το ρυθμιζεις.καποιος συναδελφος εδω ,ειχε πει και πως γινεται αν δε κανω λαθος
    Μπορείς να το βρεις να ρίξουμε ένα διάβασμα;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Ο μηχανικος το αλλαξε μπροστα μου. Αυτο που ειδα ηταν να βγαζει μια φισα, να βαζει το καινουργιο και μετα να ρυθμιζει με ενα οργανο την λειτουργια του σε αυτο που εμεις λεμε 1250 στροφες. Μηπως λεμε τα ιδια και μας παρουν στο ψιλο; (Επιμενω ομως οτι δεν εκανε κατι πανω στο TPS
    mustili

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ
    από TEO.VFR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 12:35
  2. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 01:45
  3. ρελαντι αφρικάνας
    από Afrikaner στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 02:22
  4. Τι γίνεται με το ρελαντί; (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 10:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF