--------------------------------------------------------------------------------
Πριν λίγο καιρό αντιμετώπισα κ εγώ το πρόβλημα με την τρόμπα της βενζίνης. Τα συμπτώματα ήτανε τα κλασικά. Το Z δούλευε σαν να έχει κόφτη στις 7.000 στροφές, σε μερικές περιπτώσεις λίγο παραπάνω και στις χαμηλές στροφές υποδούλευε σαν να έχει πέσει η ιπποδύναμη. Ύστερα από αρκετές ώρες στο Internet, από επίσκεψη σε εξουσιοδοτημένο όπου το pc δεν έδειξς κανένα πρόβλημα. και μιας που είχα μικρές υποψίες ότι μπορεί να είναι θέμα συναγερμού (αν και είχα δοκιμάσει να τον βγάλω τελείως από το κύκλωμα), συνάντησα μία μέρα ένα φίλο που είχε ένα 2004 και αυτός για να τον ρωτήσω αν αντιμετώπισε ίδιο πρόβλημα και τι έκανε. Μου είπε ότι μια φορά το χρόνο εδώ και 4 χρόνια που έχει και το δικό του, καθαρίζει την τρόμπα!
Την επόμενη μέρα κάναμε τράμπα τα ντεπόζιτά μας για να αποκλείσω κάθε άλλη περίπτωση εκτός από τρόμπα. Το Z δούλευε άψογα με το άλλο ντεπόζιτο. Βγάλαμε το ντεπόζιτο μου , λύσαμε την τρόμπα και καθαρίσαμε το φιλτράκι της. Το Z ζωντάνεψε, αλλά δεν δούλευε σε όλο το φάσμα των στροφών. Απότι μου είπε ο φίλος, το δικό του δούλεψε σωστά μετά από κάποια χιλιόμετρα.
Μετά από 2-3 μέρες έφυγα για διακοπές με το Z, με προορισμό Ευρώπη. Το Ζ έδειχνε ότι καθάριζε σιγά σιγά. Μετά από δούλεμα στις στροφές που 'τερμάτιζε' για περίπου 100-150 χλμ άρχισε σιγά σιγά να 'ξεμπουκώνει'. Από κει και πέρα δουλεύει τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα.