Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 98

Θέμα: Μήπως έχω χάσει κάπια επισόδια?

  1. #1
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.209

    Μήπως έχω χάσει κάπια επισόδια?

    Μήπως φταίω εγώ ρε παιδιά? Μήπως με έχουν πάρει τα χρόνια και δεν καταλαβαίνω την Νέα Τάξη πραγμάτων? Μήπως γέρασα και είμαι κολλημένος στις παλιές επικίνδυνες νοοτροπίες και συμπεριφορές που πρόσταζαν ότι όταν είσαι 800kg πιο ελαφρύς ως δίτροχο με δυνατότητες επιτάχυνσης και ευκολίας αλλαγής κατεύθυνσης ασύλληπτες συγκριτικά με ένα αυτοκίνητο τότε κοιτάς να φύγεις από το προπορευόμενο αργό αυτοκίνητο όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα.? Τι είναι αυτή η απίστευτη νοοτροπία η οποία αυξάνεται όλο και περισσότερο μέρα με τη μέρα οπού μηχανές μεγάλου κυβισμού πηγαίνουν με 120-130 στην αριστερή και παίζουν τα φώτα σε αυτοκίνητα μπροστά τους για να ανοίξουν δεξιά? Από πότε ξεκίνησε επίσημα αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι ρε παίδες? Εγώ φταίω που βλέπω μέρα με την μέρα να αυξάνονται οι οδηγοί μηχανών που συμπεριφέρονται λες και οδηγούν αυτοκίνητο?

    Πριν από κάτι μήνες ήμουν με το αυτοκίνητο μου στην Αττική Οδό Κυριακή πρωί χωρίς κίνηση με 140 στην αριστερή και δεξιά μου 1 λωρίδα κενή. Και ξαφνικά νάσου ένα TDM από πίσω να μου παίζει τα φώτα για να κάνω δεξιά για να περάσει …. Περιττό να αναφέρω ότι η συγκεκριμένη μηχανή με ένα άνοιγμα του γκαζιού στα 130 πήγαινε 160 και είχε χαθεί. Ειλικρινά κόλλησα δεν το περίμενα να συμβεί ποτέ δεδομένου της κενής λωρίδας δεξιά μου. Το πα στους φίλους το ξανάπα και καταλήξαμε στο ότι έτυχε να πετύχω οδηγό που δοκίμαζε την μηχανή φίλου και φοβόταν. Από τότε όμως το βλέπω συνέχεια είτε σε μηχανές που συναντάω με την δικιά μου είτε ως οδηγός αυτοκινήτου.

    Πριν από μια εβδομάδα που γύρναγα από Βυτίνα με την μηχανή, στην Εθνική Τριπόλεως- Κορίνθου συναντώ μια μηχανή η οποία πηγαίνει στην αριστερή και μπροστά του είναι ένα αυτοκίνητο το οποίο πηγαίνει με καιμια 140αρα. Και πάνω που πήγα νε περάσω και τους 2 ανάμεσα από δεξιά και αριστερή τον βλέπω (αυτόν με την μηχανή) να κολάει στο αριστερό πίσω μέρος του προφυλαχτήρα του αυτοκινήτου και να του πέζει τα φώτα/φλάς για να κάνει δεξιά το αυτοκίνητο να περάσει!!!! Τσιμπαώ λίγο το φρένο φυσικά γιατί φοβήθηκα ότι ο οδηγός θα συναινέσει και για λόγους περιέργειας αποφασίζω να μπώ αριστερή και εγώ από πίσω από την μηχανή. Τον ακολούθησα για καμια 20αρια χιλιόμετρα και προς έκπληξή μου παρατήρησα ότι συμπεριφερόταν σε όλα τα αυτοκίνητα στην αριστερή το ίδιο.

    Και ρωτώ. Είμαι κολλημένος σε παλιές νοοτροπίες του παρελθόντος? Είναι λογικό να ζητάμε με επιθετικό τρόπο να αλλάξουν τα αυτοκίνητα πορεία για να περάσουμε εμείς? Προσοχή!!! Δεν αναφέρομαι για τους επαρχιακούς δρόμους που καλό είναι να ειδοποιήσουμε το προπορευόμενο αυτοκίνητο ότι περνάμε για να μαζευτούν λίγο. Αναφέρομαι καθαρά για τους Εθνικούς Δρόμους όπου ζητάμε τα αυτοκίνητα της αριστερής να πάνε στην μεσαία λες και είχαμε αυτοκίνητο και εμείς.

    Εσείς το συναντάτε σε άλλους οδηγούς? Δεν θέλω να κατηγοριοποιήσω και να κατηγορήσω κανέναν, (και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά) αλλά είναι τυχαίο ότι το βλέπω να συμβαίνει τις περισσότερες φορές από Varadero και παντός είδους BMW (εκτός από οδηγούς της GS 1200 R adventure)? Μήπως έχουμε μαζέψει πολλούς πρώην αυτοκίνηστες οι οποίοι δεν θέλουν να είναι στην κίνηση και αγόρασαν μια μηχανή για να γλυτώσουν αλλά δεν έχουν συναίσθηση τι οδηγούν? Μέρα με την μέρα βλέπω όλο και περισσότερους οδηγούς μηχανών να συμπεριφέρονται λές και οδηγούν αυτοκίνητο!!! Εγώ είμαι τρελός και βλέπω φαντάσματα? …..

  2. #2
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    φιλε δε συμφωνω μαζι σου. σκεψου το εξης σενάριο. εισαι αριστερα και φτανεις σιγα σιγα ενα αυτοκινητο που παει πιο αργα απο σενα. ο οδηγος του σε εχει δει και σκεφτεται λογικά να κανει δεξια να περάσεις, ομως αργει λιγο γιατι ελεγχει αν εχει τιποτα διπλα του. Οσο αυτος ελεγχει εσυ πας να τον προσπερασεις απο δεξια, ε και τοτε αυτος κανει κινηση δεξια...

    Οι κανονες ειναι ιδιοι για ολα τα οχήματα, σιγουρα ειναι ευκολο να προσπερνας τσακα τσακα απο δεξια αλλά πολύ επικινδυνο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    Αναφέρομαι καθαρά για τους Εθνικούς Δρόμους όπου ζητάμε τα αυτοκίνητα της αριστερής να πάνε στην μεσαία λες και είχαμε αυτοκίνητο και εμείς.


    Αυτο δεν περιμενα να το ακουσω απο μοτοσυκλετιστη. Το αντιλαμβανομαι σαν να λες οτι δεν εχουμε την ιδια "αξια" στο δρόμο. Δεν ειναι η αριστερη μονο για τα αυτοκινητα...


    Ακόμα αν καποιος εχει ξεχαστει στην αριστερη λωριδα δε μου φαινεται επιθετικη συμπεριφορα να του αναψεις τα φωτα, επιθετικο ειναι να του κολλας απο πισω ή και να πατας κορνα ισως.

    ----------------

    Μηχανακι πρωτοοδηγησα, αμαξι οδηγω μια φορα το μηνα καπου, ενω το μηχανακι καθε μερα και θεωρω οτι οδηγω το αμαξι, οποτε το οδηγω με νοοτροπια μηχανης και οχι το αντιθετο.

  3. #3
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.887
    Ρε φιλε θες να μας κουνησεις το κεφαλι?:a24:

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
    Οι κανονες ειναι ιδιοι για ολα τα οχήματα, σιγουρα ειναι ευκολο να προσπερνας τσακα τσακα απο δεξια αλλά πολύ επικινδυνο.

    .
    To αυτο...:o

    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  5. #5
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Είναι λάθος και παράνομο να οδηγούμε στην αριστερή λωρίδα.Εκεί πατάμε μόνο για να προσπεράσουμε.Μην κοιτάς που ο Ελληνάρας πάει όπου γουστάρει και όπως γουστάρει.
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    We are not alone out there.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Μήπως έχω χάσει κάπια επισόδια?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    Τι είναι αυτή η απίστευτη νοοτροπία η οποία αυξάνεται όλο και περισσότερο μέρα με τη μέρα οπού μηχανές μεγάλου κυβισμού πηγαίνουν με 120-130 στην αριστερή και παίζουν τα φώτα σε αυτοκίνητα μπροστά τους για να ανοίξουν δεξιά? Από πότε ξεκίνησε επίσημα αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι ρε παίδες?
    Μάλλον κάπου τα έχεις μπλέξει λίγο...
    ΑΥΤΗ είναι η σωστή και by the KOK διαδικασία...
    Απλά επειδή εδώ και δεκαετίες έχουνε συνηθίσει να περνάμε από όπου κρίνουμε ότι μπορούμε και μας βολεύει φτάσαμε στο σημείο να θεωρούμε παράλογο αυτόν που κάνει αυτό που πρέπει...

  8. #8
    Φιλαρακο η παιζεις........


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	petroloukaz_003.jpg 
Προβολές:	755 
Μέγεθος:	95,0 KB 
ID:	140695

  9. #9
    Η μας κανεις πλακα....


    ΠΟΤΕ δεν περνας απο δεξια....ειναι τρελη καγκουρια και επικινδυνο....

    Προσπερναμε παντα απο αριστερα ΕΙΔΙΚΑ στην εθνικη....στην πολη το ψιλοπεριμενει ο οδηγος του αυτοκινητου...στην εθνικη ΟΧΙ!

  10. #10
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626

    Re: Μήπως έχω χάσει κάπια επισόδια?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    .....

    Εσείς το συναντάτε σε άλλους οδηγούς? ......
    Σε μένα.
    Εδώ και πολλά χρόνια, μετά την εφηβική ηλικία της καγκουρίασης , που κι από κει πέρασα λόγω τύχης αφού δεν έκανα το παραπάνω και πολλά άλλα.


    Για εθνική οδό, είναι σίγουρο.
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  11. #11
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.209
    Φτυστός ο Πέτρο Λούκας είμαι ο άτιμος ..... Τεσπα μάλλον εχω μείνει πίσω στις επικίνδυνες εποχές. Ευχαριστώ για την συνέτιση παίδες.

  12. #12
    Μπραβο σου που το καταλαβες....

    συνηθως μετα το κραξιμο οι περισσοτεροι πισμωνουν....


    Πετρο-Λουκας=εγγυηση!

  13. #13
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586

    θα ....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Είναι λάθος και παράνομο να οδηγούμε στην αριστερή λωρίδα.Εκεί πατάμε μόνο για να προσπεράσουμε.Μην κοιτάς που ο Ελληνάρας πάει όπου γουστάρει και όπως γουστάρει.

    Συμφωνα με τον ΚΟΚ, μπορούμε να είμαστε στην αριστερή λωριδα συνέχεια.
    Το αρθρο του ΚΟΚ αναφέρει οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά, ιδιαιτερα σε συνθηκες κινησης που τα αυτοκινητα κινουνται σε στιχους

    Απλα κανονικα αν εισαι στην αριστερη λωριδα, επαναλαμβανω κανονικα, πρεπει να εχεις συνεχως το αριστερο σου φλας αναμενο


    Δεν σου απαγορευει κανεις να πας εκει αρκει να μην εμποδιζεις αλλους οδηγους που πανε πιο γρηγορα

    Με το που τους αντιληφθεις, πρεπει να κανεις δεξια και μετα αν θες να επανελθεις.

    Οσο για τον δημιουργό του πόστ, αυτο που λες ειναι πολυ λαθος. Ειναι λαθος και καμια φορα μοιραιο να προσπερνας απο δεξια. Μας βλεπουν και μικρα παιδια και νεοι μοτοσυκλετιστές.....



  14. #14
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Οτι ναναι.....

    φιλαρακι εντελως φιλικα ξαναδωσε για διπλωμα η εστω διαβασε ξανα τον ΚΟΚ γιατι δεν σου τα μαθανε καλα η τα ξεχασες.....μα εντελως φιλικα.....



  15. #15
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.209
    Καταλαβαίνω την ανάγκη για να βάλουμε στην θέση κάποιον που ενδεχωμένος να έκανε λάθος (ειδικα όταν το λάθος αυτο διατυπώθηκε στο internet ) και δέν παρεξηγώ κανέναν.

    Αυτό που θα ήθελα όμως είναι να διευκρινήσω είναι ότι δεν υποστηρίξα οτι ο σωστός τρόπος είναι να παιρνάμε απο δεξιά. Πιστεύω ότι ήταν κατανοητό απο το post μου ότι αλλού είναι το πρόβλημα μου.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοήθεια γιατί έχω χάσει την μπάλα
    από PARANOMMOS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2010, 09:22
  2. Εχω μερικές ερωτήσεις...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 17:55
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 13:37
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57
  5. ΕΧω Βρει
    από XTMPAM στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 12:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF