Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Ποια να παρω;

  1. #1
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398

    Ποια να παρω;

    Πριν 2 βδομαδες δοθηκε το fazerακι και βιωνω απιστευτη θλιψη τα βραδια που συνηθιζα να βγαινω. Παροτι επρηξα κανα δυο απο εσας με πμ που εχετε συγκεκριμενα μοντελα που εχω βαλει στο στοχαστρο αποφασισα να επεκτεινω την ερωτηση μου γενικα στο φορουμ γιατι πλεον εχω κλειδωσει σε καποια μοντελα. Και δυστυχως πρεπει να στραφω παλι σε μτχ, αλλα ελπιζω σε κατι καλο. Απλως επροκειτο πλεον να κινουμαι κυριως σε επαρχιακο δικτυο συν 2 ταξιδια το μηνα για Αθηνα σε ΕΟ. Η αγορα θα γινει το Γεναρη. Οποιος μπορει να κρινει αν θα βολευτω τα εν λογω μοντελα για τις δεδομενες συνθηκες ας πει μια γνωμη. Προκειται για τα GSXR 1300R Hayabusa 01 η 02, VFR 800 02 η 03, Fazer 1000 02, 03 η 04 και εκεινη την περιοδο περιπου θα πουλησει ενας γνωστος μου TDM 900 05. Εχω σκοπο να διαθεσω εως 7000 το πολυ 7500. Ευχαριστω.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    για τι ακριβως το θες?

    εχοντας οδηγησει (πολυ) μονο το tdm νομιζω οτι ειναι το πιο ολοκληρωμενο απο τα υπολοιπα,εννοωντας οτι ειναι καλυτερο ''για ολες τις δουλειες'' απο τα υπολοιπα...

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    VFR

  4. #4
    Για το busa δεν ξερω ουτε για το fazer,ξερω ομως για τα αλλα δυο,λοιπον.

    Καταρχας με αυτα τα λεφτα μπορεις να βρεις και 05 vfr με τις ασιμη ζαντες και abs,
    ειναι οτι πρεπει για ταξιδια με πολλη καλη προστασια απο τον αερα και ΠΟΙΟΤΙΤΑ κυλησης ενω
    η σκυφτη θεση στην εθνικη δεν κουραζει,και παει καλυτερα απο το tdm ενω καιει λιγο παραπανο
    αλλα μπορεις να ταξιδευεις λιγο ποιο γρηγορα.

    Απο την αλλη το tdm εχει ορθια θεση, αλλα το τιμονι πεφτει λιγο μακρυα και αν δεν εχεις υψος
    πανω απο 1.80 ισως σε κουρασει γιατι τα χερια ειναι καπως τεντομενα,η προστασια απο τον αερα ειναι απλος καλη,καιει λιγο παραπανω απο
    ενα 600αρι(fz6 cbf 600)στο ταξιδι με νορμαλ ταχυτητες(120-140),εχει απλη συντηρηση και πολυ καλη μεταπωληση.

    Παντως και τα δυο ειναι αξιοπιστα, και κανουν για τη δουλεια που τα θες.
    VFR 750 RC 36

    VFR 800VTEC RC 46

  5. #5
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    για τι ακριβως το θες?

    εχοντας οδηγησει (πολυ) μονο το tdm νομιζω οτι ειναι το πιο ολοκληρωμενο απο τα υπολοιπα,εννοωντας οτι ειναι καλυτερο ''για ολες τις δουλειες'' απο τα υπολοιπα...
    Τελικα το προγραμμα περιλαμβανει καθημερινα 95 χιλιομετρα Πρεβεζα-Αρτα-Καναλι
    Καθε Σαββατο Πρεβεζα-Παραμυθια-Ηγουμενιτσα
    2 φορες το μηνα Αρτα-Αγρινιο
    2 φορες το μηνα Καναλι-Γιαννενα
    2 φορες το μηνα ειτε Πρεβεζα-Αθηνα μεσω Βονιτσας, ειτε Γιαννενα-Αθηνα.
    Για τους κακους καιρους εχω ενα παλιο αυτοκινητο αλλα δε μπορω να το κουραζω πολυ και ηδη ειναι υπερβολη μεχρι το Γεναρη, αλλα εχω και το Xmax που αλλωστε το εχω χρησιμοποιησει σε μεγαλες διαδρομες και δεν το φοβαμαι.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  6. #6
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Εγώ επειδή πιστεύω πως σε έχω μάθει αρκετά καλά πιστεύω να σου προτείνω το σωστό.
    Fazer 1000 φυσικά, είναι ότι καλύτερο αφού και το 600 το είχες αγαπήσει και βιώνεις όπως λες απίστευτη θλίψη. Το Fazer 1000 είναι η σπουδαία επιλογή που αν εκεί καταλήξεις δε θα το μετανιώσεις με τίποτα αλλά...
    Το ΤDM 900, που είναι πιο αργό από το Fazer αν το αποκτίσεις, θα διαπιστώσεις το πόσο "εργαλείο" είναι και πως τα πολλά γκάζια δεν είναι πάντα το παν. Ταξιδεύει άνετα με ταχύτητες 180+χλμ στην εθνική και προσπερνάς με 6η, μα το γκάζι του δεν είναι καθόλου παιχνιδιαρικο έναντι του Fazer. Αλλά τη δύναμη που σου παρέχει απο τις 2.500 στροφές δεν τη συγκρίνεις ούτε για δείγμα γιατί στο Fazer1000 θα πλακώνεσαι στα κατεβάσματα όταν θα κινείσαι σε επαρχιακό δίκτυο όπου το ΤDM 900 υπερέχει.

    Βέβαια το Fazer στην εθνική έχει πολύυυ περισσότερο τσαγανό από το TDM που έχει καλύτερη
    σέλα για οδηγό και συνοδηγό. Αλλά τη δύναμη στο ΤDM θα τη βρείς άμεσα στη μανέτα του
    γκαζιού με μια πράου!!.... και το μηχανάκι φεύγει άμεσα, ο,τι σχέση και να έχεις στο κιβώτιο. Ενώ το Fazer,πατάς συμπλέκτη, κάνεις το κατέβασμά, μετά δίνεις γκάζι να πιάσει 8 με 9.000 στροφές
    για να φύγεις (πολύ περισσότερο απο το TDM)

    Την πάσα αλήθεια θα σου πω τι σου προτείνω. ΤDM.
    Γιατί το Fazer είναι καλύτερο μόνο σε γκάζι στην εθνική (250χλμ/ώρα) Ενώ το ΤDM είναι
    καλύτερο στην καβάλα, στην οδήγηση, στην επαρχία κτλ.

    Με λίγα λόγια ακόμη.
    Το Fazer 1000 είναι μια μηχανή που όταν την αποκτίσεις καταλαβαίνεις πως είναι η καλύτερη επιλογή που έκανες χωρίς συζήτηση
    ενώ...
    Το TDM 900 είναι μια μηχανή που όταν την αποκτίσεις καταλαβαίνεις πως είναι η "σωστή" επιλογή που έκανες και έπρεπε να την αποκτίσεις!
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Nα πω κι εγω την γνώμη μου.

    Το Haya το βγαζω εξω απο την εξίσωση γιατί με τόσα χιλιόμετρα θα θες 2 λάστιχα το μήνα.
    Το TDM επίσης γιατί δεν μου αρέσει καθόλου η θέση οδήγησης, κάθεσαι πολύ μακριά απο το τιμόνι και δεν καταλαβαινεις τι κάνει το μπροστινό.

    Το VFR ειναι γνωστή αξία, ποιότητα κλπ. Το μόνο μείον ειναι οτι καιει λίγο παραπάνω.

    Το Fazer θα ηταν τέλειο αν ειχε λίγο δύναμη ακόμα χαμηλά και λίγο πιο σφιχτές αναρτήσεις, η τουλάχιστον να μπορείς να τις ρυθμίσεις κι αλλο προς το σφιχτό.
    Εχει τρομερό μοτέρ και φρένα.

    Μαλλον προς το Fazer σε βλέπω λοιπόν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Artificial Spammer Το avatar του/της Elle
    Εγγραφή
    10/05/2008
    Μηνύματα
    1.010
    Road67 φίλε τι έγινες, κατέληξες σε κάποια απόφαση;
    Για ποιό μηχανάκι κλείνεις περισσότερο;
    :a36: Θεσσαλικό κλιμάκιο :a36:
    :a07:Τη λένε Μαίρη
    Ζητείται νεαρός για delivery σε πιτσαρία με GSXR hayabusa K8

  9. #9
    Αν_τελικά_δεν_προτιμήσεις_το_tdm_
    και_το_βγάλει_στο_σφυρί_ο_γνωστός_σου_
    ενημέρωσε_με....Ειδικά_αν_είναι_k_μαύρο......
    Eίμαστε_k_κοντά(Aγρίνιο).πετάγομαι_k_το_βλέπω.

    ευχαριστώ
    Κατά τον δαίμονα εαυτού

  10. #10
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Z-rider ,
    ο γνωστος μου ειναι στην Καλλιθεα. Το TDM ειναι οντως μαυρο. Εννοειται stock...

    Elle ,
    πρωτα απ' ολα η αγορα δεν ειναι για τωρα, αλλα για το Γεναρη. Αν κι εχω φοβηθει λιγο μιας και δεν ξερω αν ειναι σιγουρο οτι θα επαναφερουν τα τεκμηρια. Απερριψα ολα τα αλλα κι εχω μεινει αναμεσα στα TDM και VFR. Εκανα και μια σκεψη να εβαζα και γραμματια και να χτυπαγα ελαφρως μεταχειρισμενο το FJR αλλα κανοντας ενα προυπολογισμο καταλαβα οτι ονειροβατω. Αλλωστε αν επαναφερουν τα τεκμηρια δε με σωζει τιποτα με 1300 κυβικα. Αν τελικα δεν εφαρμοστουν τα τεκμηρια, μια σοβαρη σκεψη γιατι μου εκανε πολυ καλη εντυπωση [χωρις να ξερω βεβαια αν τα παλιοτερα μοντελο μοιαζουν με το τωρινο] μου εκανε και το CBF1000. Αλλα κατα κυριο λογο ειμαι αναμεσα σε TDM και VFR. Ενα εξτρα συν στο TDM ειναι οτι ξερω και το μηχανακι και τον ιδιοκτητη του.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  11. #11
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Το TDM ειναι πολυ καλη μηχανη, μην κοιτας που το αγοραζουν ολοι οι καγκουρες επειδη ''παιρνουν'' σε λογικη τιμη 900 κυβικα...

    πραγματικα τα κανει ολα και συμφερει,εχει αμεσα αρκετο γκαζι ανα πασα στιγμη,αν αντεχεις τον αερα ταξιδευει και δικαβαλο με 180+,υπαρχουν και πολλα ανταλλακτικα στο εμποριο απο μεταχειρισμενα,και το βασικοτερο,το φερνει η Yamaha, σε αντιθεση με το Σαρακακη που οσοι εχουν βιωσει τι σημαινει το ονομα του ακομα κλαινε

    Ισως το VFR να ειναι πιο καλη μηχανη, αλλα το TDM ειναι πολυ πιο πρακτικο...

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    +1 στον σαπιλα.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της laryfz1
    Εγγραφή
    18/08/2008
    Μηνύματα
    171
    εγω πατριωτακι θα ελεγα vfr.τα εχω οδηγησει και τα 2 και το vfr μου αρεσε καλυτερα αν και μου αρεσουν τα sport touring μισω τα tdm ισως να μην ειμαι και πολυ αντικειμενικος
    gogogo!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Να πάρω μηχανή και αν ναι ποιά?
    από anathema13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2010, 11:07
  2. Ποια μηχανή να πάρω???
    από simsonsimson στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 14:19
  3. Ποια μηχανή να πάρω???
    από jimbou στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 13:33
  4. Ποια 600 Να Παρω? Κατι Σαν Hornet H Kατι Αλλο?
    από ALSFA 30 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2006, 00:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF